İki şey insanı çileden çıkarır; söylenecek yerde ağız açmamak; susulacak yerde lakırdı etmek. SADİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Kırmızı Beyaz Yayınları

Kırmızı Beyaz Yayınları

• Kırmızı Beyaz Yayınları Kitapları | • Kırmızı Beyaz Yayınları İletişim Bilgileri | • Kırmızı Beyaz Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Kırmızı Beyaz Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 19 kitap bulunuyor."Kırmızı Beyaz Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Sadi Borak, bu eserinde Atatürk`ün bağımsızlık, ordu hürriyet, gençlik devrimler, basın ve milli eğitim konularındaki çeşitli öğüt ve düşüncelerini gençliğe sunmaktadır.

Atatürk, Gençlik ve Hürriyet`i hazırlamak için yüzlerce belge ve kaynağı inceleyen Sadi Borak, ulaştığı bilgileri kronolojik olarak bir araya getirmektedir.»»

Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Mustafa Kemal`in milletvekili ve vatandaşlıktan düşürmeyi amaçlayan bir komplo: Kurtuluş Savaşı`nın Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi ile sanılıyordu ki meclis tek amaç doğrultusunda birleşecek ve kısır çekişmeleri bir yana itecek bir iç mütareke dönemi yaşayacaktır. Hiç de öyle olmadı.Küllenmiş gibi görünen ittihatçı - İtilafçı boğuşması yeniden filizlendi. Meclis gruplara ayrıldı. Düşman..»»

Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Egemen güçler yanarına islemiş tekelci düzen içinde yüzyıllar boyu sömürülen köylüyü savunan bu din adamını,

"kara"ların içinde pırıl pırıl parlayan "ak" düşünceli ve "akgünler"in özlemcisi Hacı Süleyman Efendi`yi okur bütün yönleriyle bu kitapta tanıyacaktır.

"Mutsuz Anadolu Halkı kadar bilgisizlik çukurunun derinliklerinde çırpınan başka bir ulus dünyada yoktur."

"Görkemli sara..»»

Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Bu yapıt, TBMM`nin gizli oturumlarında görüşülen devlet sırlarını yabancı çevrelere aktaran ajanların ve Kurtuluş Savaşı`nı yöneten kadroyu devirip Türkiye`yi sonu belirsiz serüvenlere sürüklemek isteyen bazı grupların öyküsünü içermektedir. Bugüne dek Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin olumlu nitelikleri, özverisi ve erdemi üzerinde pekçok yazı yazıldı, yapıtlar yayımlandı. Birinci Mec..»»

Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Bir kahraman olarak, bir kurtarıcı olarak Mustafa Kemal Atatürk`ü tüm yönleriyle bize aktaran bir çok kaynak var. Peki bir insan olarak Mustafa Kemal`i ne kadar tanıyoruz? Atatürk`le ilgili sayısız araştırmalarıyla bilinen Sadi Borak`ın, çok özel arşiv ve belgelere dayanarak yansıttığı "sade insan" Mustafa Kemal`i merak ediyorsanız, elinizdeki kitabı bir solukta bitirecek ve kendinizi O`nunla tanı..»»
Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Kahramanlıktan ihanete dönüşen çizgi bazen bir saç kılı iç içe geçmediği insanlarda bu dönüş çok görülür. Kurtuluş Savaşımızda, yükselen kahramanlık çizgisini böylesine birden ihanet`e dönüştüren insanların başında Çerkes Ethem gelir en bilinen olarak.

Kuva-yı Seyyare`den Yeşil Ordu`ya; Yeşil Ordu`dan Halk İştirakiyun Fırkası`nda ve de `Gizli Komünist Partisi`ne ulaşan yaşam çizgisi, güv..»»

Raymond Aron

Kırmızı Beyaz Yayınları

Sosyolojik Düşüncenin Evreleri»»
Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Yüzlerce kaynak (!) yapıtın rakamlar karışıklığı içinde karanlıkta el yordamıyla yürüyen körler gibi ışık aradık ve Milli kahramanımız yaşam öyküsünü bu, “bir gün”lerin karanlığından kurtarmaya çalıştık. Başarabildik mi? Bize de hata yapabiliriz. Fakat Atatürk’ün biyografisi ile ilgili birçok olayı bu yapıtla aydınlığa kavuşturduğumuz kanısındayız.

Atatürk’ün yaşamına sarılmış bu karanlık,..»»

Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Leyla Saz`ın anıları yüzyıllar boyu esrarını muhafaza etmiş olan harem hayatının içyüzünü ilk kez açıklamaktadır. Bu anılar, üç yabancı dile çevrilmiş ve Avrupa`da da büyük ilgi toplamıştır. Bu anılar sadece harem hayatını değil, saray dışında eski Osmanlı gelenek, görenek, görgü kuralları, eşya ve kıyafet biçimleri gibi bugün edinilmesi pek güç bilgileri de kapsadığı için milli kitaplığımızın ..»»

Kenan Işık

Kırmızı Beyaz Yayınları

GECIP GITTI KIRPIKLERIMIN ARASINDAN CD'LI»»
Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Atatürk`ün Özel Mektupları, ilk kez Sadi Borak tarafından derlenmiştir. 1961 yılında ilk basımı yapılan eser, kısa sürede tükenmiş, 1970`te ikinci ve 1980`de üçüncü basımı yapılmıştır. İlk basımı 42, ikinci basımı ise 80 mektubu kapsayan eser, üçüncü ve elinzdeki dürdüncü basımında 157 mektubu içermektedir. Atatürk`ün bu mektupları, yaşadığı dönemin ve içinde bulunduğu siyasal ve toplumsal olay..»»

Sadi Borak

Kırmızı Beyaz Yayınları

Bu kitapta, Mustafa Kemal`in Harp Okulu`na girdiği 1899`dan, Samsun`a gitmek üzere İstanbul`dan ayrıldığı 16 Mayıs 1919`a kadar olan dönemde İstanbul`daki çalışmalarına ayrıntılı yer verilmiştir. Bu arada Atatürk`ün -özellikle 1899 - 1919 arası dönemde- yaşam öyküsü ile sicilindeki tutarsızlıklarla ilgili ilk kez yeni tarihler ileri sürülmüştürilgili hiçbir yapıta girmemiş pekçok yeni bilgi ve ..»»

Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.