Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim. NAPOLEON [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Ege Yayınları

Ege Yayınları

• Ege Yayınları Kitapları | • Ege Yayınları İletişim Bilgileri | • Ege Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Ege Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 30 kitap bulunuyor."Ege Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Nevra Ertürk

Ege Yayınları

Müzebilim (museology/museum studies) ilk kez Philipp Leopold Martinin 1869 yılındaki Die Praxis de Naturgeschichte adlı kitabında, doğa koleksiyonlarının sergilenmesi ve korunması olarak tanımlanmış bir terimdir (Mensch, 1992, 8). Daha sonra müzebilim, doğrudan müzecilik uygulamalarına işaret eden müzeografiden (museography/museum practice) ayrı bir düşünme alanı olarak geliştirilmiş, müzenin ve m..»»
Pınar Özlem Aytaçlar

Ege Yayınları

Antik dönem felsefesi dendiğinde, birçok kişinin aklına ilk gelen Platon, Sokrates gibi filozoflar ve onların öğretileridir. Yaşadığımız topraklarda doğmuş olan ilk filozoflar ya da Klasik dönem Atinasının sofistleri her zaman için merak konusu olmuştur. Ancak, daha geç dönemlerin Entelektüel Dünyası, çokları için bir muammadır. Bu kitapta, İsa sonrası 2. ve 3. yüzyıllara damgasını vurmuş bir akı..»»
Paul Arthur

Ege Yayınları

Bu kitap, bir antik kentin Bizans ve Türk dönemi arkeolojisini ele alan ilk rehber kitaplardan biridir. Türk yetkili kurumları ile yakın ilişki içerisinde, İtalyan Arkeologlarca 50 yıldır yürütülen kazı çalışmalarının sonucu olarak, Frigya bölgesinde yer alan Hierapolis'İn klasik dönem sonrasını tanımlamak ve betimlemek artık mümkündür. Kitapta değişen çevre koşullarından din ve tarıma kadar çeşi..»»
Şükrü Tül

Ege Yayınları

Aslında burada bir sözcük oyunu var. Aydın, tüm zamanlar boyunca bitek bir topraktır. Yanyana duran bitkilerin yarattığı zenginlik, kente ulaşan Avrupalı gezginlerin gözünden kaçmamıştır. Hep olağanüstü doğası, tarımsal zenginliği ile tanımlanmıştır. Bitek sözcüğünün verdiği olumlu izlenime ve anlama karşın, ilk okunuşta olumsuz..»»
Sabine Ladstatter

Ege Yayınları

2012, Ephesos'da Yamaç Ev 2'nin keşfinin 50. yılıdır. Keşfinden ve özellikle de üzerine modern koruyucu çatının inşasından bu yana, antik kentin merkezindeki bu Roma konutları, tam bir cazibe merkezine dönüşmüştür. Uzun yıllardır Ephesos'taki Avusturya Arkeoloji Enstitüsü kazılarının katılımcısı, 2009'dan bu yana Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nün başkanı ve kazı başkanı sıfatlarıyla, ilgili ziya..»»
Celal Şimşek

Ege Yayınları

Laodikeia Çalışmaları 2 Frigya Bölgesi’nin batı ucunda yer alan Lykos Laodikeia’sı kitabı, Erken Kalkolitik Dönem’den (MÖ 5500) itibaren ilk verilerin ele geçirildiği Tunç, Demir Çağları, Hellenistik, Roma, Erken Bizans ve sit alanlarındaki yapıları anlatan kapsamlı bir yayındır. Bu nedenle kitabın başında Antik kentin gezi güzergahına uygun “gezi parkuru” bölümü ve..»»
Ahmet Uhri

Ege Yayınları

Bir bardak çaydan, incir veya elma gibi bir meyveden veya deniz börülcesinden yola çıkarak tarih yazmak olası mıdır? Bu sorunun yanıtı bu kitabın konusunu oluşturacak. Başta arkeolojik ve arkeobotanik veriler daha sonrasında ise yazıyla birlikte başlayan tarih çağlarından gelen yazılı belgeler arkeolojik belgelere yol gösterici olacak. ..»»
Christina Burrus

Ege Yayınları

İçindekiler: VORWORT ABKÜRZUNGEN EINLEITUNG A. DIE TERRASSE AM GROSSEN HAFEN: DIE HAFENAGORA Topographische Situation B. DIE BAUKOMPLEXE: 1. Das KleineTheater 1.1. Forschungsgeschichte: 1.1.1. Die Grabungen unter Charles Newton 1.1.2. Die Grabungen unter Leitung von Iris Love 1.1.3. Die Kampagne des Jahres 2006 1.2. Baubeschreibung 1.2.1. Das koilon 1.2.2. Die Zugänge: parodoi und vomitoria/psal..»»
Güven Arsebük

Ege Yayınları

Bu çalışma, son birkaç yıl içinde çeşitli yerlerde yayınlanmış olmasına rağmen hepsinin (farklı zaman ve mekân boyutlarında da olsa) ortak temasını insanın biyokültürel evriminin oluşturduğu bazı makalelerimin bir araya getirilmesi sonunda oluştu. Söz konusu böyle bir derlemenin amacı, insanın tarihöncesi çağlardaki yapısal ve kültürel özellikleri konusunda Türkçemizde sayısı fazla olmayan yayın..»»
Bilal Söğüt

Ege Yayınları

Sarıbaba Tepesi'nin eteklerinde, su kaynakları ve yol şebekesi üzerinde kurulmuş olan Işıklı, Batı Anadolu'nun antik dönemden günümüze kesintisiz varlığını devam ettirmiş en önemli yerleşimlerinden biridir. Prehistorik çağda yerleşim alanı olarak beliren Işıklı, Hellenistik ve Roma döneminde Eumeneia adıyla büyük bir kente dönüşmüş, Selçuklu akınlarıyla Türkleşmiş ve Osmanlı Devleti'nde büyük bi..»»
Kolektif

Ege Yayınları

Anadolu ile Suriye arasındaki geçitler üzerinde yer alan ve Akdeniz'e açılan kıyılarıyla Kilikya, hem doğu hem de batı kültürleri ile temas halinde olmuştur. Antik Çağ kültürlerinden günümüze ulaşan, arkeolojik buluntuların başında hiç şüphesiz seramikler gelmektedir. Kilikya'da gerçekleştirilen yüzey ve kazı çalışmalarında elde edilen seramikler toplu halde değerlendirilmiştir. Yerel seramikler..»»
Kolektif

Ege Yayınları

Elinizdeki kitap, Yukarı Dicle vadisindeki Üçtepe Höyüğü'nde 1988-92 yılları arasında yapılan arkeolojik kazıların Tunç Çağı'na ait tabakalarını tanıtmak amacıyla kaleme alınmıştır. Dev boyutlarına kıyasla son derece sınırlı sayılabilecek beş sezonluk kazıda höyüğün M.Ö. 3. Binyıldan Roma İmparatorluk Dönemi'ne değin kesintisiz bir şekilde iskân edildiği belirlenmiştir. Bu uzun süreç içinde Üçte..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.