Senden nefret edenleri sev; İyilikten başka üstünlük alameti tanımıyorum. -- Ludwig Van Beethoven [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Doğu Batı Yayınları

Doğu Batı Yayınları

• Doğu Batı Yayınları Kitapları | • Doğu Batı Yayınları İletişim Bilgileri | • Doğu Batı Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Doğu Batı Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 88 kitap bulunuyor."Doğu Batı Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Kolektif

Doğu Batı Yayınları

İçindekiler   Önsöz   Bizim İlk Üniversitemiz: M.V Lomonosov Hekimlikten Sözlükçülüğe Uzanan Bir Yaşam: Vladimir Dal Rus Tarih Felsefesinde K.S Aksakov Dil Ve Düşünce: A.A Potebnya Milli Kültürün Kahramanı Çokan Valihanov Abay: Adımı 'İnsan' Koymuşlar Nasıl Cahil Olayım? Rus Yazar Ve Düşünür Vasili Rozanov A.A Şahmatov: Dil Tarihi- Millet Tarihi Kazak'ın İrge..»»
Benedictus Spinoza

Doğu Batı Yayınları

Spinoza’nın ölümünün ardından opera posthuma (tüm eserleri) içinde 1677’de yayımlanan, Politik İnceleme(Tractatus Politicus) filozof tarafından kaleme alınan en son yapıttır. Burada Spinoza doğalcı (naturalist) bir bakış açısından geleneksel “en iyi yönetim biçimi” sorusunu yeniden ele alır ve istikrar noktalarını ortaya çıkarmak için bir tanıtlama yapısı içinde monarşik..»»
Andre Chastel

Doğu Batı Yayınları

Sanatçılar neden tablonun içinde başka bir tablo arama ihtiyacını hissetmişlerdir? Bir resmin içine başka bir resim yerleştirmenin anlamı nedir? Rembrandt, Vermeer, Velázquez ya da Magritte çerçeveyi kendi kompoziyonlarıyla bütünleştirmiş ve resimde devrim yaratmışlardır. André Chastel, bu “motif”ten hareketle bize tutkulu bir analiz ve resme bakmanın yeni bir tarzını su..»»
Sezer Bozkuş Kahyaoğlu

Doğu Batı Yayınları

İçindekiler 1-Finansal Araç Kavramı 2-Finansal Risk Kavramı ve Ölçüsü 3-Finansal İstikrar Açısından Finansal Araçların Değerlemesi 4-Makro Finansal İstikrar Aracı Olarak UFRS9 5-UFRS 9 Kapsamında Kredi Risk Ölçümüne Yönelik Kavramlar       »»
Serge Lesourd

Doğu Batı Yayınları

Serge Lesourd, Jacques Lacan’ın söylem türleri kuramından ve uzun yıllara dayanan klinik deneyimlerinden yola çıkarak, önceki çalışmalarında ele aldığı öznel ıstırabın yeni ifade biçimlerini tartışmayı sürdürüyor. Yazar, postmodern laf ebeliklerinin şekillendirdiği yeni toplumsal ilişkilerin, psikanalizin temel öğretilerinden biri olan “Doyum, her insani yaşamın bencil a..»»
Robert Louis Stevenson

Doğu Batı Yayınları

Dr. Jeykll ve Bay Hyde modern edebiyatın en ünlü yapıtlarından birisidir. İskoç yazarın 1886 yılında yazdığı bu gotik kısa romanın, tiyatro oyunlarından, televizyon dizilerine ve filmlere kadar yüz yirminin üzerinde uyarlaması bulunmaktadır. Ayrıca pek çok romana ve öyküye ve kurmaca karaktere esin kaynağı olmuştur. Gabriel John Utterson adında tuhaf olayları araştıran L..»»
Theophile Gautier

Doğu Batı Yayınları

Gautier’i sıradışı bir yazar yapan, üslubu ve işlediği konuların birebir örtüşmesidir. Fantastik türdeki eserlerinde, ölümden sonra dirilmeye, doğaüstüne, okültizme çokça yer veren Gautier’in metinleri döngüsel bir içeriğe sahiptir; bir öyküsünde yer verdiği ufak bir detay yıllar sonra bambaşka bir öyküsünde yeniden ortaya çıkar. Yazarın üslubunun adeta damgası olan bu t..»»
Sir James George Frazer

Doğu Batı Yayınları

“Her gün bazı erkekler, kadınlar ve çocuklar göğe tırmanırlar ve yeniden ağacın dallarını kullanarak geri inerlermiş. Bir gün yukarı doğru tırmanırlarken Kakan adlı yaşlı bir şahin bir çubuğu diğerinin üzerinde hızla döndürerek ateş yakmanın yolunu bulmuş. Fakat bu kuş ile beyaz bir şahinin arasındaki sürtüşmeden ötürü tüm bölgeyi ateş sarmış ve ne yazık ki çam ağacı yan..»»
Theophile Gautier

Doğu Batı Yayınları

Théophile Gautier, titizliğe varan estetik anlayışı ve ironik üslubuyla öykülerinde varlığı her an hissedilen bir yazardır. Seçkimizde yazarın 1831 tarihli Kahve Potu’ndan başlayarak 1852 yılına dek kaleme aldığı öyküleri yayınlanış sırasıyla yer alıyor, bu şekilde okur onun yazım tekniğinin geçen süre zarfında ne kadar kendine has bir özellik kazandığını gözlemleyebilec..»»
Robert H. Lavenda

Doğu Batı Yayınları

Kültürel antropolojinin önemli isimlerinden olan Robert H. Lavenda ve Emily A. Schultz’un on iki bölüm ve bir ekten oluşan Kültürel Antropoloji: Temel Kavramlar adlı bu kitabında; kültür, insanın anlam yaratma süreci, dil, din, mit, ritüel ve akrabalık gibi kavramlar tarihsel-toplumsal bağlamlarıyla ve antropolojik bakış açısıyla ele alınmıştır. Sosyal bilimler ve özelli..»»
Hilmi Ziya Ülken

Doğu Batı Yayınları

Hilmi Ziya Ülken’in felsefi sistemini taçlandıran Hâkimiyet adlı son kitabı uzun bir süre sonra ilk defa okuruyla buluşuyor. Eser, “hâkimiyet” (souveraineté) ve “tahakküm” (domination), yani “zorlama hâkimiyet” kavramlarının felsefi, antropolojik, sosyolojik ve tarihsel bir incelemesidir. Tarihsel anlamıyla bütün toplumlarda “iş organizasyonu” olarak şekillenen hâkimiy..»»
Jacques Le Goff

Doğu Batı Yayınları

XI. ve XIII. yüzyılları arasında, Avrupa Ortaçağı büyük öncüleri tüccar ve bankacılardan oluşan gerçek bir ticari devrime tanıklık eder. Bu dönem, uzak mesafelere yolculuk yapmayı mümkün kılan bir barış zamanıdır, fakat aynı zamanda önemli bir demografik büyümenin de zamanıdır. Her şeyden önce kentlerin yeniden doğuşu ve canlanışı söz konusudur. Floransa, Rouen, Brugge, ..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.