Tüm mutsuzluklar yokluktan değil, çokluktan gelir. Tolstoy [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Deniz Yayınları

Deniz Yayınları

• Deniz Yayınları Kitapları | • Deniz Yayınları İletişim Bilgileri | • Deniz Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Deniz Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 12 kitap bulunuyor."Deniz Yayınları" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Max Weber

Deniz Yayınları

Weber metodolojisinin önemli bir yönü toplum içinde grupların belirleyici rolü ile ilgili fikirleridir. Marks için “sınıf”, toplum analizinin esas miyarıdır. “Sınıf” topluluğun “şekli”ni verir. Weber’de ise “sınıf” topluluk içinde belirebilecek birkaç grup tipinin yalnız biridir. Weber’e göre sınıf “pazar şansları”na göre kümeleşen bir gruptur. Fakat bunun yanında siyasî güce sahip olmanın kümeleş..»»
Taha Parla

Deniz Yayınları

Egemen Türk siyasal düşüncesi, hatta daha yüksek bir soyutlama düzeyinde Türk kamu felsefesi korporatisttir. Korporatizm, solidarist alt-türüyle de, faşist alt-türüyle de, anti- Marksist ve anti-sosyalist olan ve kapitalizme anti-liberal bir teorik-moral rasyonel sağlamaya çalışan, tanımı gereği sağ bir ideoloji ve dünya görüşüdür.Korporatizm, toplumu, Atatürk'ün deyişiyle birbirlerinin "lazımı ve..»»
Süleyman İleri

Deniz Yayınları

Kırmızı Mürekkep Deniz Yayınları»»
Kurtuluş Kayalı

Deniz Yayınları

Türkiye'de Sosyoloji, Türk Sosyologları veya Türk Sosyolojisi tabirlerini kullanırken fazla düşünülmese bile bireyin kafasının arkasında bir takım ön kabuller vardır. Meselenin anlaşılması bakımından bu ön kabullerin bir biçimde sorgulanması gerekmektedir. Bu noktanın nasıl sorgulanacağı üzerinde ciddiyetle durulmalıdır. Konu..»»
Max Weber

Deniz Yayınları

Weber metodolojisinin önemli bir yönü toplum içinde grupların belirleyici rolü ile ilgili fikirleridir. Marks için sınıf toplum analizinin esas miyarıdır. Sınıf topluluğun şekli ni verir. Weber'de ise sınıf topluluk içinde belirebilecek birkaç grup tipinin yalnız biridir. Weber'e göre sınıf pazar şansları na göre kümeleşen bir gruptur. Fakat bunun yanında siyasi güce sahip olmanın kümeleştirdiği g..»»
Taha Parla

Deniz Yayınları

Egemen Türk siyasal düşücesi, hatta daha yüksek bir soyutlama düzeyinde Türk kamu felsefesi korporatisttir. Korporatizm, solidarist alt-türüyle de, faşist alt-türüyle de, anti- Marksist ve anti-sosyalist olan ve kapitalizme anti-liberal bir teorik-moral rasyonel sağlamaya çalışan, tanımı gereği sağ bir ideoloji ve dünya görüşüdür. Korporatizm, toplumu, Atatürk`ün deyişiyle birbirlerinin "la..»»
Taha Parla

Deniz Yayınları

"Kemalizm-Atatürkçülük-C.H.P.`nin Altı Ok`u bir ideolojik bütündür. Tarihsel olarak da, mantıksal ve semantik olarak da birbirinden ayrıştırılamaz. Tek doğru olmak, yalnız kendine benzemek, başkasını adi ve zararlı bulmak, ebediyen geçerli olmak vb. iddiasındadır.

"Bu katı siyasal ideoloji, şefçi, paternalist, elitist ve vesayetçidir. Çoğulcu, hoşgörülü, uzlaşmacı değildir; tek-particidir, ..»»

Taha Parla

Deniz Yayınları

"Atatürk geçici değil, kalıcı bir tek-parti ideolojisine/teorisine varıyor - bunun sosyolojik gerekçelerini de imal ederek: Başka ülkelerde çeşitli sınıflar ve bunların çıkarlarını koruyan partiler vardır. Bizde ise sınıflar yoktur ki partiler olsun! Halk Partisi`ne milletin bir bölümü değil, bütün millet dahildir, diyen Atatürk, sözde sınıfsız, korporatist bir toplum modeli ve siyasî temsil mo..»»

Taha Parla

Deniz Yayınları

"Bir tarihsel kişiyi ve kadroyu, toplumsal ve siyasal koşulları içinde anlamak, olumlu yanlarıyla eksik ve tartışmalı yanlarını ayrıştırarak her birinin hakkını vermek başka bir şeydir; bir tarih döneminin kişilerini, ideoloji ve rejimini bütünüyle idealize ederek fetişleştirmek ve yeni kuşaklara hikâyenin tamamını anlatmamak başka şeydir. Hele bir "kişi kültü"ne yaslanmak, onu dokunulmazlaştır..»»

Kolektif

Deniz Yayınları

Kitabın yazarları toplum bilimlerinde ya da kimilerinin yeğlediği deyişle insan bilimlerinde yorum yönteminin açıklayıcı gücünü ortaya koymaya çalışmaktadırlar. Burada yöntemden anlaşılması gereken, dar anlamda bir açıklama ve araştırma tekniği değil, daha geniş anlamda bir metodolojik yaklaşımdır.

Yazarlar yorumcu yaklaşımı siyasal iktisat, antropoloji, bilim tarihi, tarih felsefesi gibi ç..»»

Max Weber

Deniz Yayınları

Şerif Mardin’in önsözünden

Weber metodolojisinin önemli bir yönü toplum içinde grupların belirleyici rolü ile ilgili fikirleridir. Marks için “sınıf”, toplum analizinin esas miyarıdır. “Sınıf” topluluğun “şekli”ni verir. Weber’de ise “sınıf” topluluk içinde belirebilecek birkaç grup tipinin yalnız biridir. Weber’e göre sınıf “pazar şansları”na göre kümeleşen bir gruptur. Fakat bunun yanında..»»

Taha Parla

Deniz Yayınları

Toplumlar ilerler de, geriler de. 12 Eylül`deki askeri darbe ve sivil baş eğişten sonraki 1980`ler Türkiyesi birçok bakımdan gerilemiş bir toplumdur. Demokatik siyasetin kalmaması, hukuk devletinin sönmesi, insan haklarına saygısızlık, kültürün yozlaşması, eğitimin tek tipleştirilmesi, değer yargılarının ve ahlakın yozlaşması, yaşamın her alanında kural tanımazlık ve anomi, laikliğin terk edilmesi..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.