Haksızlık sadece bir tarafta olsa davalar uzun sürmezdi. La Rochefoucauld [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Büyük Doğu Yayınları

Büyük Doğu Yayınları

• Büyük Doğu Yayınları Kitapları | • Büyük Doğu Yayınları İletişim Bilgileri | • Büyük Doğu Yayınları Hakkında Bilgi
Sitemizde Büyük Doğu Yayınları isimli yayınevine ait Toplam 161 kitap bulunuyor.
Büyük Doğu Yayınları, bir ideal mücadelesinin yayın organı olarak 1973 senesinde kuruldu. Necip Fazıl KISAKÜREK’ in (1904-1983), şiir, tiyatro, hikâye, roman, tarih, fikir, biyografi, müdafaa, inceleme, din ve tasavvuf sahalarında kaleme aldığı 100’ ün üzerindeki eser külliyatının, "Bütün Eserleri" dizisi altında yayınını sürdürmektedir...
Son Yayınlanan Kitapları
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Son dönemlere ait alışılmış din kitaplarının çok dışında bir anlayış ve anlatışla kaleme alınmış, şekille ruhu, amelle hikmeti birbirine emdirmek gayesi etrafında, en emin ilmihalle en şaşmaz tefekkürü birleştirme iddiasında büyük eser. 1960-61 hapsinde yazmaya başlayıp 20 yıl müddetle şeklini bulamadan bir rüşeym (protoplazma) halinde içinde yaşattığı bu eseri 1981 senesinde tekrar ele alır. E..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Bu eser, benim bütün varlığım, vücut hikmetim, her şeyim... Ben, arının peteğini hendeseleştirmeye memur bulunması gibi, bu eseri örgüleştirmek için yaratıldım. Şiirlerim de, piyeslerim de, hikayelerim de, ilim ve fikir yazılarım da sadece bu eserin belirttiği bina etrafında bir takım müştemilatdan başka bir şey değil... Güzelim Türkçenin katık tabiri ne kadar yerinde. Gerçek gıda nan-ı aziz de..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Bir biyografi yazarı olarak da dikkati çekmesi gereken Necip Fazıl’ın, güttüğü toplum dâvasında Türk tarihi ve sahte inkılâplar bilmecesinin «anahtar şahsiyeti» gördüğü Abdülhamid Han’ın hayatı, bu eserde bir tez, bir manifest, bir dava çerçevesi halinde ortaya çıkartılmaktadır. Keşif mutlak ve orijinal olarak Necip Fazıl’ındır ve bir aralık sahibini hapse kadar sürüklemiştir. "Marifet, büyü..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Yahudi; tarihine kuşbakışı bir göz atınca belli olduğu gibi, yeryüzüne büyük tevhid dâvasını getiren peygamberlerin, etrafında teşekkül et-miş, o peygamberlere de ırk ve kavim kaynağı vazifesini görmüş, İsrail oğulları isimli kavmin, hem ruhi, hem de ırki istihalesinden doğma bambaşka bir varlıktır. Öyle bir istihale ki, ondan sonra ne Yahudi o peygamberlerden, ne de o peygamberler Yahudidendir..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Baş eser... 1925´de "Örümcek Ağı", 1928´de "Kaldırımlar", 1932´de "Ben ve Ötesi", 1953´de "Sonsuzluk Kervanı" ve 1969´da "Şiirlerim" ismiyle yayınlanmış şiir kitaplarının bir çok bakımdan kendini ifadelendiremediğini söyleyen Necip Fazıl Kısakürek´in, 1923´de Yeni Mecmua´da yayınlanmış ilk şiirinden başlayarak bizzat kendisi tarafından süzülen, ayıklanan, düzeltilen ve bir araya getirilen bütün..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Hayat hikâyesini bazı eserlerinde gereğince yazmış olduğunu, ancak asıl ruh hayatını, ruhunun kafa kâğıdını resimlendirmek istediğini dile getirirken, bu eseriyle geçmiş, özellikle çocukluk günlerinin perdesini bir daha aralar. Kafa Kâğıdı, olayların dış tezahür çizgilerinden ziyâde, onları doğuran ruhî oluşları tesbite yönelik bir otobiyografidir. Yarım kalmışlığı ile ayrı bir hususiyet kaz..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Necip Fazıl Kısakürek´in, 1934 yılında D Grubu Resim sergisinde yaptığı Beklenen Sanatkar adlı konuşmasından, 21 Mayıs 1983 Cumartesi günü (vefatından 3 gün önce) Basında 50. yılını dolduranların Şilt Törenine gönderilmek üzere yazdırdığı satırlara kadar, her biri kesif ve keskin bir fikir ve aksiyon ruhu ifade eden, muhtelif yerlerde verdiği kısa konferans ve hitabeler..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Necip Fazıl, 1974'te yazdığı Halimiz isimli şiirinde şöyle hayıflandığını görüyoruz:Ruhsal, parasal, soyut, boyut, yaşam, eğilim...Ya bunlar Türkçe değil, yahut ben Türk değilim !Oysa halis Türk benim, bunlar işgalcilerim;Allah Türk'e acısın yalnız bunu dilerim. Necip Fazıl, Türkçe'nin devlet ve aydınlar eliyle katledilmesine sessiz kalmamış, bu kültür vurgununu hem şiiriyle hem de yazılarıyla ..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Tiyatro eserleriyle Türk Tiyatrosunun kurucu müelliflerinden olan Üstad'ın, Tiyatro nedir? sualini, kuruluşundan günümüze tarihi bir perspektif içinde izaha kavuşturduğu eser, ilk olarak, 1964 yılında Aydınlar Ocağı salonunda konferans olarak verildi. Sanat, tiyatronun da baş sermayesi olan kelâmın muhtelif formlarında, hikâye, roman, şiir vesâirede dâima bir, iki buudludur; üçe varmaz. Ve haya..»»
Esseyyid Abdülhakim Arvasi

Büyük Doğu Yayınları

İslam alimlerinden çok azının hakikatine ermiş olduğu Ruh hakkındaki sualler, içiçe bir çok meseleyi içinde barındırır. “Ruhun mahiyeti ve hakikati nedir?”, Kadim midir, hadis midir?”, “Ölümden sonra bâki midir, yoksa fani midir?” ve “İnsana nefh edildiği (üflendiği) zaman mı, yoksa bedenin teşekkülünden evvel mi yaradılmışdır?” gibi. Esseyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri, Ruh Risalesi isimli e..»»
Esseyyid Abdülhakim Arvasi

Büyük Doğu Yayınları

Müteşabihattan olan ayet - i Kur’aniyenin ve bazı hadis - i şeriflerin, zahiri anlamları üzere bırakılmasının aklen ve şer’an caiz olmadığını; En’am suresi’nin 74. ayet - i celilesinin de te’vil ve tefsirinin zorunlu olduğunu beyanla kaleme aldığı bu risalede, Esseyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri, başta Resulullah sallallahu aleyhi vesellem olmak üzere, Hazreti İbrahim ve bütün Peygamberan - ı iz..»»
Necip Fazıl Kısakürek

Büyük Doğu Yayınları

Çerçeve başlığı altında kaleme alınan yazıların derlendiği serinin beşinci kitabı...»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.