Gerçek aşk çok nadirdir, ama gerçek dostluk derecesinde değil. LA ROCHEFOUCAULD [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi
Akademik Kitaplar

Akademik Kitaplar

• Akademik Kitaplar Kitapları | • Akademik Kitaplar İletişim Bilgileri | • Akademik Kitaplar Hakkında Bilgi
Sitemizde Akademik Kitaplar isimli yayınevine ait Toplam 82 kitap bulunuyor."Akademik Kitaplar" hakkında
henüz bilgi girişi yapılmamış..Son Yayınlanan Kitapları
Kolektif

Akademik Kitaplar

Göç siyasi, idari, ekonomik ve sosyal boyutları ile insan yaşamının tamamını kapsayan başlı başına bir toplumsallaşma modelidir. Dahası göç, mekânsal değişimi yansıtsa bile dün, bugün ve gelecek ilişkisini inşa eden bir faktördür.Türkiye’nin kendi tarihsel birikimine baktığımızda, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanları içine alan bir coğrafyada Osmanlı Devleti’nin başından sonuna kadar göçle iç içe yaşad..»»
Turgay Anar

Akademik Kitaplar

Ahmet Hikmet Müftüoğlu, "Haristan ve Gülistan", "Çağlayanlar" ve "Gönül Hanım" gibi eserleriyle Türk edebiyatında tanınan bir yazardır.Onunla ilgili hemen her çalışmada genel anlamda bu eserler merkeze alınır, bu eserlerden yola çıkılarak onun sanatkâr kimliğine vurgu yapılır. Müftüoğlu, sadece nesir yazarı değil kültür, sanat, tarih, felsefe gibi değişik alanlarda dikkat çekici gözlem, fikir ve t..»»
Ahmet Kankal,Ahmet Cihan

Akademik Kitaplar

Tekil olarak insanın çoğul olarak insanlığın, yaratıldığı andan bugün ulaştığı merhaleye kadar; toplayıcılık, avcılık, hayvancılık, ziraat, sanayi, teknoloji ve bilgi çağlarını yaşadığına inanılır. Tabi bu bakış açısının geçerliliği daha çok gelişmiş, sanayileşmiş toplumlar dikkate alındığında kabul edilebilir. Yoksa yaşadığımız dünyada ve çağda henüz yukarıda sayılan evrelerin herhangi birisine t..»»
Ahmet Cihan

Akademik Kitaplar

1937-2020 Yılları Arasında Türkiyede Doğudan Batıya Adalet ve Hürriyete Işık Tutanlar»»
Veysi Sevinçli

Akademik Kitaplar

Ağızlarda bulunan söz varlıklarının tespiti, dile kelime kazandırmanın, dillerin zenginleşmesinin ana faktörlerinden biridir. Bu sebeple Adilcevaz Yöresi Söz Varlığı ve Dil İncelemesi adlı bu çalışma, yörenin kültürel zenginliğini ortaya çıkarmayı ve Türkçenin kelime zenginliğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.  Söz konusu kitap, yörede yaşayan 58 kişiden derlenen metin; metinlerde geçen kelime..»»
Ebubekir Eraslan

Akademik Kitaplar

XII. yüzyılın ilk yarısında Edip Ahmed Yükneki’nin yazdığı Atabetü’l-Hakayık, Karahanlı Türkçesiyle yazılmış bir ahlak kitabıdır.  Sözlükçülükte son yıllarda klasik sözlük hazırlama kurallarının dışına çıkılmış, çok farklı alanlarda ve şekillerde sözlükler hazırlanmıştır. Bunlar arasında sözcüğün son harfinden ilk harfine kadarki alfabetik sıralamayı esas alan “ters dizim” sözlükleri gelmekt..»»
Birol Bulut

Akademik Kitaplar

Edebiyat tarihleri, Türk edebiyatının yenileşme hikâyesini belirli isimler etrafında yazmaktadır. Bu bağlamda, hem sanatçı kimlikleri ve teorisyenlikleri hem de taşıdıkları siyasî ve ideolojik hüviyetleri ile Namık Kemal, R. Mahmut Ekrem, Abdülhak Hâmid ve Tevfik Fikret gibi isimler ön plana çıkmaktadır. Fakat Türk edebiyatının modernleşmesi, belirli bir grubun tekelinde olmayıp her kesimin desteğ..»»
Alper Yıldırım

Akademik Kitaplar

Osmanlı Devleti ve İran çeşitli nedenlerle tarih boyunca birçok kez karşı karşıya gelmişlerdir. Bu mücadelelerin temelinde her iki devletin de iktidarını sağlamlaştırmaya yönelik politikalar yer almasına rağmen “mezhebî farklılıklar” söz konusu çatışmalarda ön plana çıkarılmıştır. Bu bağlamda Sultan 1. Mahmud Dönemi Osmanlı-İran münasebetleri hem siyasî hem de mezhebî mücadeleler gölgesinde seyret..»»
Mustafa Tanrıverdi

Akademik Kitaplar

İslam dininde Hz. Peygamber’in (sav) söz, fiil ve onaylarını kapsayan sünnet, Kur’an-ı Kerîm’den sonra ikinci temel kaynak konumundadır. Buna bağlı olarak sünnetin doğru bir şekilde anlaşılması son derece önemlidir. Hz. Peygamber’in (sav) hadisleri, sünnetin yazılı kaynaklarını oluşturmaktadır. Bu sebeple Müslüman bilginler, ilk dönemlerden itibaren hadislerin sıhhatini tespit etmeye yönelik çalış..»»
Ebubekir Eraslan

Akademik Kitaplar

“Hitabet” belirli bir konu çerçevesinde ve belirli amaçlarla konuşanla (hatip) dinleyen arasında gerçekleşen güzel, doğru ve etkili bir iletişimdir. Bu iletişimin sağlıklı olması için hem konuşanın (hatip) hem de dinleyicinin hitabet öncesinde ve esnasında yerine getirmesi gereken temel kurallar vardır. “Hitabet” bu açıdan iyi bir hitabetin gerçekleştirilmesi için sahip olunulması gerekenleri, ..»»
Bayram Ali Kaya

Akademik Kitaplar

NecatiBey’e göre, şiir yazmak için öncelikle Allah vergisi bir yeteneğe sahip olunmalıdır; ancak bu da tek başına yeterli değildir. Sahip olunan yetenek ve hünerin ayrıca bilgi ve eğitim ile geliştirilmesi gerekmektedir. İyi şiirler yazabilmek için zevk ehli olunmalıdır; lâkin nasıl ki belli işlemlerden geçmeyen her kamıştan kalem olmazsa, her zevk ve tamah ehlinin söze şeref vermesi de mümkün değ..»»
Mina Ranjbari

Akademik Kitaplar

Kadın araştırmalarını antropoloji, toplum bilimi, tıp, psikoloji, edebiyat ve estetik gibi disiplinler arası alanlarda görebiliriz. Modern dönemde bilinçlenen kadın, erkek kimliği karşısında silik kadın algısından kurtulmak için “feminizm” kavramı etrafında çeşitli kadın hareketleriyle özgürlükçü ve eşitlikçi hakları savunmaya başlamıştır. Bu kitapta tarih boyunca etkileşim içinde bulunmuş iki ..»»
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.