Evren aynı kalmak için değişir, biz ise farklı olmak için. John Fowles [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİMKitap Ara:
Kitap Kişi

Osmanlı Tarihi

Osmanlı Tarihi isimli konu başlığında toplam 567 kitap bulunuyor.
  Osmanlı Tarihi kategorisindeki kitaplar
Edward J. Erickson

Timaş Yayınları

Sarıkamış, Çanakkale, Filistin, Süveyş, Irak, Kütülammare... Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı'nın savaştığı cephelere dair detaylı bilgiler... Dünyanın önde gelen askeri tarihçilerden Edward J. Erickson, Osmanlı'nın 1400'lerden beri elinde tuttuğu topraklar ve halklar üzerinde hâkimiyet kurmak için Türkler, İngilizler, Fransızlar ve Ruslar arasında geçen mücadeleyi ilk defa yayınlanan fotoğraf ..»»
Hüseyin Arslan

Kaknüs Yayınları

Dr. Hüseyin Arslan’ın insanlık tarihine “Türk Asrı” olarak geçen 16. yüzyılda Osmanlı Toplumunda Nüfus Hareketlerini incelediği bu çalışması; idari, siyasal ve toplumsal bilimler, özellikle de toplumsal siyaset tarihi açısından büyük önem taşıyan bir eserdir. Çünkü sosyal genetik diye bir şey söz konusu ise, günümüzde yaşanan ve gelecek devirlerde yaşanacak olan olaylarda, geçmişteki bu toplumsal ..»»
Yücel Özkaya

Yapı Kredi Yayınları

18. yüzyıl Osmanlı toplumu için ekonomik, toplumsal ve siyasal bunalımın derinleştiği dönem demektir. Artık fetihler çağı çoktan geride kalmış, doğuda ve batıda birbiri ardınca gelen savaşlar toplumun gücünü iyice zayıflatmıştır. Klasik dönemdeki yapısı büyük ölçüde çözülen toprak düzeni kentlere göçü arttırdığı gibi tarımsal üretimde de büyük düşüşlere yolaçmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan..»»

Avrupa İlişkileri

Ümit Yayıncılık

"Napoleon Bonaparte`ın alt üst ettiği Avrupa haritası, 1814-1815 yıllarında toplanan Viyana Kongresi`nde yeniden çizilmişti. Avrupa`nın Büyük Güçleri olarak tanımlanan İhgiltere, Fransa, Avusturya, Prusya ve Rusya, 1815 sonrasında, "yasallık" ve "güç dengesi" ilkelerinin ışığında Avrupa`yı yeniden biçimlendirmeyi amaç edinmişti. Öte yandan, bu devletler, "Avrupa`nın Hasta Adamı" olarak nitelend..»»

Aykut Kansu

İletişim Yayınları

Bu kitapta 1908 Devrimi`ne giden yolun hikâyesi anlatılıyor. Türk tarih yazımında kabullenilmiş "2. Meşrutiyet" tanımı, 1908`de yaşanan siyasal dönüşümün çapını yansıtmaktan uzaktır. Zira 1908`de "meşrutiyet" çerçevesini aşan bir siyasal rejim değişikliği olmuştur. Hükümet artık yalnızca halk tarafından seçilmiş bir meclise karşı sorumlu hale gelmiştir. Mutlakiyetçi monarşi ve ona hizmet eden b..»»

Y. Doğan Çetinkaya

İletişim Yayınları

Meşrutiyet’in ilanı Osmanlı İmparatorluğu’nda kamuoyunun ilk kez vücut bulduğu olaylarla gerçekleşti. Eylemler, mitingler, toplantılar ve durdurulan grevler... Daha sonra 1908’e canlılığını veren kamuoyu, Bosna-Hersek’in Avusturya tarafından ilhakı ve Bulgaristan’ın bağımsızlığını ilan etmesi üzerine bir kez daha sokağın gücünü ve kendiliğindenliğini ele geçirdi. “Osmanlı Fes Boykotu” olarak bi..»»

Necdet Sakaoğlu

Denizbank Yayınları

Kesit olarak 1907-1908 yılları panoramasını esas alan ‘Osmanlı Coğrafyası’ kitabı, Akdeniz uygarlıklarının son siyasal temsilcisi Osmanlı İmparatorluğu’nun son büyük coğrafyasını, o dönemin kaynaklarından yararlanarak aktarıyor. Bu kitapta, değerli yazar Necdet Sakaoğlu’nun usta kaleminden özgürlük, kardeşlik, adalet çığlıklarıyla hayat bulan 1908 devriminin, Osmanlı İmparatorluğu’nun kaçınılma..»»

Felsefe

Anahtar Yayıncılık

"Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu arasında garip bir kader birliği vardır. Amerika Birleşik Devletleri, I. Dünya Savaşı`na girerken Başkan Wilson kendince savaş sonrası dünyanın anahatlarını "On dört Nokta"olarak belirlerken, bunlardan birinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu`nun, birinde de Osmanlı İmparatorluğu`nun "ulus esasına göre" tasfiyesini şart koşuyordu...»»

R. Benewick, P. Green

Timaş Yayınları

20 yüzyıl, insanlık tarihi içinde politik düşüncenin şekillenmesi açısından önemli aşamaların gerçekleştiği bir dönemdir. Politik düşüncedeki verimlilik, buna katkıda bulunan isimlerin önemini de ortaya çıkarmaktadır. Bu kitapta, görüşleri ve aksiyonlarıyla politik düşüncenin şekillenmesine katkıda bulunmuş kişilerin düşünce. tavır ve biyografilerine yer verilmektedir. Dünyanın farklı köşelerinde..»»
Yalçın Küçük

Tekin Yayınevi

Fethi, zamanından beş yüz yıldan daha uzun bir süre geçtikten sonra ve insan düşüncesinin yöntemlerinde önemli ve olumlu katkıların yaşandığı bir noktada yazıyorum; ne kadar olduğu gibi yazmak istemiş olsam da, benim aklımın, Fetih`e bakışımı etkilemiş olduğunu inkar etmiyorum. Ancak "gerçek" de, bir ölçüde, yöntemlerine uygun olarak "bildiklerimiz" olmuyor mu; öğrenme, bitmez tükenmez bir serüven..»»
 « Önceki sayfa   1   2   3   4   5   6   Sonraki sayfa » 
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.