16. Yy. Osmanlı Toplumunda Yönetim, Nufus, İskan, Göç ve Sürgün

Hüseyin Arslan
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 766 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
6963158
Sayfa:
431 s.
Yıl:
01.01.2000
Ebat:
13,5x19,5 cm
Dr. Hüseyin Arslan’ın insanlık tarihine “Türk Asrı” olarak geçen 16. yüzyılda Osmanlı Toplumunda Nüfus Hareketlerini incelediği bu çalışması; idari, siyasal ve toplumsal bilimler, özellikle de toplumsal siyaset tarihi açısından büyük önem taşıyan bir eserdir. Çünkü sosyal genetik diye bir şey söz konusu ise, günümüzde yaşanan ve gelecek devirlerde yaşanacak olan olaylarda, geçmişteki bu toplumsal oluşumlar rol oynayacaktır.
Araştırmanın alanı bütün Osmanlı ülkelerini ve topraklarını kapsayacak şekilde geniş tutularak, Osmanlı idaresinin bölgeler arası yönetim anlayışı da gözden geçirilmiştir. Dönem olarak 16. yüzyılın seçilmesi bu devrin Osmanlı Devletinin genişleme, yayılma ve en geniş sınırlarına ulaşma zamanı olması; ihtişam ve kudretinin zirvesinde olduğu yükselme dönemi olmasındandır. Yazar bu çalışmayı yaparken doğrudan Osmanlı Arşivine girmiş ve birincil kaynaklardan yararlanmıştır. Çalışmanın amacı, bir ülkenin öz kaynağı olan nüfus yapısı ve sosyal bünyesinin teşekkülünü ve tarihi kaynaklarını belirlemenin yanı sıra nüfus hareketlerinin ne tür kriterlere göre düzenlendiğini açığa çıkarmaktır. Ayrıca araştırma sonucunda tarihe mal olmuş bu medeniyetin üstünde yaşayan her kesime ait olduğu gösterilerek bir arada yaşamanın kolaylaştırılmasına ve devlet-millet kaynaşmasına katkıda bulunmak amaçlanmıştır.


Kitap, bir giriş, altı ana bölüm, sonuç, belge ekleri, bibliyografya ve indeksten meydana gelmiştir. Eserin önsözünü Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş yazmıştır.


Kitabın “Dünyada ve Osmanlı’da Nüfus” adlı bölümünde nüfus sayım yöntemleri, dünyada, Akdeniz Avrupa’sında ve Osmanlıda nüfus yapısı ve nüfus artış trendleri incelenmiştir. “Sosyo-Psikolojik Tahliller” bölümünde göç sebepleri, türleri ve sosyo-psikolojik etkileri ele alınmıştır. “Osmanlı’da Cebri Nüfus Hareketleri” bölümündeyse, Osmanlı Devleti’ndeki iskân ve sürgünler ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.


Kitapta Osmanlı Arşivi Mühimme Defter Kayıtları belge ekleri olarak yer almış; görsel malzeme olarak da minyatür, resim ve haritalar kullanılmıştır.İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.