dursun tiftik
329 şiiri ve 65 yazısı kayıtlı Takip Et

PEYAMİ SAFA’YA GÖRE AŞK VE EVLİLİKPEYAMİ SAFA’YA GÖRE AŞK VE EVLİLİKPEYAMİ SAFA’YA GÖRE AŞK VE EVLİLİK

“Aşkın tam bir tarifi yapılamaz.Şiir de böyledir.Yapılmış ve yapılacak tariflerden her biri denizden alınmış bir kova suya benzer.Hiç şüphesiz bu deniz suyudur fakat deniz değildir.”(1) cümleleriyle konuya giriş yapan Peyami Safa :”Cinsî tarafıyla aşk açlığın başka türlüsüdür ve beş bin sene evvel ne idiyse şimdi de odur.”(2) diyerek aşk kavramında rûhî unsurlar arar ve “Aşk inanmanın şiiridir.”(3) diyerek konuya açıklık getirir.

“Canan” muharriri aşkın tartışmaya açılamayacak kadar değerli olduğunu şu sözleriyle dile getirir:“Dünyada münakaşasını faydasız ve saçma bulduğum iki ruh hali vardır:Biri aşk öteki de iman.”(4) Üstad gerçek aşkın özelliklerini ise şöyle sıralar:”Gerçek aşkın bir tek değişmez vasfı vardır:Tükenmezlik.Ne zaman ne mesafe ne alışkanlık ne iki taraftan birinin güzelliğini servetini veya sıhhatini kaybetmesi ne de ölüm azaltabilir .Aşk engellere ve hücuma uğradıkça kuvvetlenen ihtirastır.Rakipsizdir,yenilmez.”(5)

Server Bedi aşk ve sevgi kelimelerinin birbirinden farklı anlamlar taşımadığını ise şu sözleriyle açıklar:”Okuyucularımdan biri:”İnsana aşık olunmaz.Allah’a aşık olunur.” diyor.Mevlana’yı hatırlatıyor.İnsan aşklarının sevgiden fazla bir şey olmadığını ilave ediyor.Sevgi aşkın Türkçesidir , biliyorum.Fakat aşk sevginin büyüğü müdür bilmiyorum.Her dilde “seni seviyorum” kelimeleri “sana aşığım” demektir.Neden insan kelimenin Arapçasını söylerse Allah Türkçesini söylerse insan sevgisi bahis olur pek anlayamadım.(6)

Peyami Safa aşk cinayetleri hakkında:”Bizde de aşk cinayetleri çoğalmaya başladı ve geçenlerde üç gün içinde iki erkek sevgililerini öldürdü.Bu Avrupai ilanı aşk usulünün bizde de moda olması garba doğru çok hızlı gittiğimizin delillerinden biridir.Fakat en kötüsü.”(7) dedikten sonra mevzuyu evliliğe getirir:”Gerçek izdivaç yalnız aşk temeli üzerine kurulandır.”(8) der. Sözlerine şunları ekler:” Evlenmek bir birleşmedir.Yalnız vücutların birleşmesi olsaydı tabiat ve hayvan planında kalan bir çiftleşmeden başka bir şey olmazdı.Bu birleşmeyi insan seviyesine çıkartan şey ruh beraberliğidir…İki insanın ruhunu bütün halinde birbirine bağlayan yalnız aşktır.”(9)

Bekarlık vergisine bile taraftar olan Üstad”Çocuk sahibi olmayı terfinin ilk şartı arasına koyan bir maddenin Türk baremine ilave edilivermesi…”(10) gerektiğini savunur.

“Sözde Kızlar” muharriri sözlerini yabancılara kız verme sorununa getirerek aşk ve evlilikle ilgili sözlerini nihayetlendirir:”Yabancı bir erkekle evlenen kız mensup olduğu millet için ölmüş demektir çünkü doğuracağı çocuk babasının mensup olduğu memleketin tabiyetine kaydolacak,yabancı isim alacaktır…Ayşe ve Fatmaların çocuklarını John veya James görmeye Türk milletinin tahammülü yoktur.”(11)

***1)”Sevgide Hayal ve Hakikat”,Objektif Serisi-5,sayfa 99
2)”Eski ve Yeni Aşklar”,Objektif Serisi-5,sayfa 91
3)”Aşk Üzerine Birkaç Ağabey Nasihatı”,Objektif Serisi-5,sayfa 119
4)”Prenses ve Sevgilisi”,Objektif Serisi-5,sayfa 121
5)” Prenses ve Sevgilisi”,Objektif Serisi-5,sayfa 122
6)”Mevlana’da Aşk Problemi”,Objektif Serisi-5 sayfa 131
7)”Aşk ve Tabanca”,Objektif Serisi-5,sayfa 97
8)”Akıl mı Aşk mı? ”,Objektif Serisi -5,sayfa 139
9)”Aşksız Evlenmeler” Objektif Serisi -5,sayfa 140
10)”Bekarlık Aleyhine Kanun” Objektif Serisi -5,sayfa 137
11)” Bir Fotoğraf Karşısında” Objektif Serisi -5,sayfa 195

*****Bu yazı, “Objektif Serisinde Temalar” isimli üniversite bitirme tezimin “Sosyal Meseleler” bölümünden kısaltılarak oluşturulmuştur.Bu vesileyle tez hocam Sayın AHMET ÇOBAN’ ı rahmetle anıyorum.

Beğen

dursun tiftik
Kayıt Tarihi:26 Mayıs 2012 Cumartesi 00:11:55

PEYAMİ SAFA’YA GÖRE AŞK VE EVLİLİK YAZISI'NA YORUM YAP
"PEYAMİ SAFA’YA GÖRE AŞK VE EVLİLİK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
CaNMaYBuLL
3 Eylül 2013 Salı 02:55:35
Apaçık bir aşk.İçi dolu yada boş.Birileri yaşarken doldurur,birileri içinde söndürür.Tarifi zevkle yapanlar,sonra sevgiyi ardına koyarlar.Kimileri anlamlandırırken duygularını aşk’la kimileri satın alır parayla.Tanrısal bir özellik,yoktan var olmak gibi.Socrates tarifte yanıldı,Platon söylemde aldandı.Milyonlara göre bir adım atmak yanındakine,binlerce yıla göreyse hep çoğalmak hep çoğalmak.
İşte aşk’la insan ayrımda var olurken dahi iyilikle-kötülük arasında kaldı aşk.Hep ortada kaldı.O kadar çaresiz ki aşk,ömrü hep yarım kaldı.Kelebek misali,kozadan düştü,ya bugün yada yarına son.Her ölümde çoğalmak,her duyguda aranmak ,tarifim yok derken bile her ölümde vardır aşk.

Saygılar...

Cevap Yaz
inci*
22 Kasım 2012 Perşembe 00:30:10
en sevdiğim Türk Romancısıdır. Bir çok romanını okudum ve en çokda SÖZDE KIZLAR dan etkilenmiştim . Çünkü 14 yaşındaydım okuduğumda ve ondan sonra bir çok erkeğe (beganichts) behiç adını takmıştım. Almanyada olduğum için de almanca lakap takmıştım.:))
Allah mekanını cennet etsin Peyami SAFA'nın.

Selam ve saygılar beyefendi.

inci* tarafından 11/22/2012 12:34:29 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.