melahat çetinkaya
272 şiiri ve 16 yazısı kayıtlı Takip Et

Töreniz batsın sizinTÖRENİZ BATSIN SİZİN

TÖRENİZ BATSIN SİZİN
Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ,onaltı yaşında henüz gençliğinin baharında ,bir genç kızı ,babası ve dedesi ,cahiliye devrindeki vahşi Araplar gibi ,diri diri gömerek öldürüyor .bütün suçu sevmek olan bu yavruyu böylesine vahşice öldürenler insan olamaz bence .hayvan bile değiller .Zira ,hayvanlar bile kendi yavrusunu öldürmüyor .
Ve bu vahşet ,ne toplumdan ,ne de yetkililerden gereken tepkiyi görmüyor.Doğu ve Güney doğunun kangren olmuş bu yarasına yıllardır hiçbir siyasi neşter atmadı .Buradan bölücü başının emirleriyle ülkeyi yıllardır kan gölüne çeviren ,kardeşi kardeşe vurduran vekillere sesleniyorum .dönüpte aynaya bir bakın hele .kürt kadınlarını bu zulümden kurtarmak adına ne yaptınız bugüne dek .? Yörenizde ağalığı mı kaldırdınız?Berdeli mi bitirdiniz ?Yoksulluğa sefalete son vermek için yatırım mı yaptınız ? Ne yaptınız ne ? Ülkeyi bölüp parçalamaktan başka ..Medine ‘nin bağlanan elleri ,sizin duyarsız yüreğinize bir kelepçe gibi takılacak öte alemde ….
Hergün darbe senaryolarıyla ülkeyi yöneten ,topluma korku filmi faragmanları izleten ,,inasanları yaşamaktan bezdiren ,eşini başörtülü ,Gata ya almadılar diye üç yıl sonra mağduru oynayan sayın başbakan ,bu zavallı kız ve kızların mağduriyetini gidermek için ,hangi yasayı çıkardı ? soruyorum ?
Yürekleriniz bu kadar mı paslandı .size acı vermiyor mu artık hiç bişey .vijdanınızı cebinizde mi unuttunuz .? Kefenin cebi yok biliyorsunuz .Ve insanlar yıktıklarıyla değil yaptıklarıyla iyi anılırlar .
İmdattttttt ! diyorum .Çığlık atıyorum ….dayanamıyorum ..Artık bu vahşet haberlerini izlemeye .bi çere bulun buna bi çare..Sivil toplum örgütleri ,Hayvanseverler ,sokakta katledilen hayvanlara gösterdiğiniz tepkiyi Medinelere de gösterin ne olur .Susmayın .Çığlık atın Medine nin sesiyle .

AFFET BİZİ MEDİNE

O , yaralı bir ceylandı ,
Daha tazecik fidandı.
Kahta nın dağlarında ,
Boy verecekti baharda .
Düşemeden sevdalara
Kopardılar kardeleni .
İki kara örümceğin
Pitona benzeyen eli
Bağladı da ellerini
Cahiliye devrindeki
Vahşi araplar gibi ,
Gömdüler diri diri
Güzelim Medine yi ...
Attılar nefretlerini
Kürek kürek sinsice
Yavru ceylanın üstüne ...
Bunlar da insan mı bee ...?
Kimbilir nasıl yalvardı ,
Kıymayın bana diye
Yayıldı çığlıkları
Bütün ülkeye..
Ama kıydılar ona .
Kıydılar işte...yine ...
Cehalet çukurunda
Yaktıkları tezek kadar
Pislikti yürekleri ....
Töreniz batsın sizin
Töreniz batsın emi...
Medine bir ay gibi
Parlarken cennetinde
Tükürecek yüzünüze
Yanarken siz cehennemde ...
Medine ...ahh ..Medine ..
Yavru maralım benim .
Koruyamadık işte ...
Kurban verdik seni de .
Töre denen cehalete ...
Ne olur affet bizi ...
Affet bizi MEDİNE ....

MELAHAT ÇETİNKAYA

Beğen

melahat çetinkaya
Kayıt Tarihi:12 Şubat 2010 Cuma 14:36:20

TÖRENİZ BATSIN SİZİN YAZISI'NA YORUM YAP
"TÖRENİZ BATSIN SİZİN " başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
melahat çetinkaya Yazının sahibi
12 Ağustos 2010 Perşembe 05:41:43
ÇOKKK AMA ÇOK GEÇ KALMIŞ TŞKLERİMİ ÖZRÜMLE BİRLİKTE KABUL EDİN LÜTFEN SEVGİLİ, DUYARLI DOSTLARIM .

Cevap Yaz
Hikmet Özkul
13 Şubat 2010 Cumartesi 10:52:40
sevgili arkadaşım sözde namus uğruna kıyıyorlar evlatlarının canına, daha çocuk yaşta üç beş kuruşa başlık parası adı altında kızlarını kardeşlerini pazarlarken.? kızın iki üç taliplisi oldumu, pazarlığı bırakıp açık arttırmaya kadar giderken namusları nerede oluyor.? töre diye tutturmuşlar bir yol gidiyor, hangi kitapta böyle bir soysuzluk, namussuzluk, şerefsizlik var. başbakana sesleniyorsunuz ne yaptınız bu tür olaylarda diye.? asıl onlar ve onların şeyhleri değilmi, bu ülkenin her geçen gün geriye gitmesi ve toplumun cahil kalması için çabalıyanlar. erbakanı, hüseyin üzmezi affeden zihniyetten ne beklersin.? duyarlı yüreğine sağlık, sevgi ve saygılar sunarım.

Cevap Yaz
HakanKurtaran
13 Şubat 2010 Cumartesi 00:10:03
Bir babnın bir amcanın belkide bir çaresiz ananın öz evladını (özellikle) seviyor diye katlatmesi insanlığa sığmadığı gibi hiç bir Din kabul etmez.O zaman soruyorum neden? Anlayamıyorum.Cahiliye devrinde kız çocukları diri diri toprağa gömülürdü.Şimdi sevginin adı namus olmuş.Bu ne cahiliye böyle kavrayamıyorum. Yasalara da aciz kalıyor.Sadece Allah bunları Islak etsin diyorum.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


melahat çetinkaya 13 Şubat 2010 Cumartesi 00:36:14
EVET SEVGİLİ DOSTUM .BU ACI OLAYLAR NE ZAMAN BİTECEK BİLMİYORUM AMA İNAN Kİ BU CİNNET KAHREDİYOR BENİ .DUYARLI YÜREĞİNİZLE YAPTIĞINIZ GÜZEL YORUM İÇİN ÇOK TŞKLER.SAĞOLUN SELAM VE SAYGILAR.
Fikret TÜRKER
12 Şubat 2010 Cuma 18:11:50
''Medine ...ahh ..Medine ..
Yavru maralım benim .
Koruyamadık işte ...
Kurban verdik seni de .
Töre denen cehalete ...
Ne olur affet bizi ...
Affet bizi MEDİNE .... ''

Daha fazla işlenmeli bu olay. daha çok haykırılmalı. tuzu kuru olanlar, vurdumduymazlar boş verseler de, birilerinin haykırışlarının sürmesi gerekiyor. Yoksa daha nice Medine'lerimiz kurban verilecek cehalete, vahşete, töreye !

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


melahat çetinkaya 12 Şubat 2010 Cuma 19:29:43
EVET DOSTUM .SİZİN GİBİ DUYARLI DOSTLARIN HAYKIRIŞI DA EKLENMELİ BU SESLERE .SELAM VE SAYGILAR .TŞKLER.
su_misali(Gülhun Ertilav)
12 Şubat 2010 Cuma 17:40:41

Töreniz batsın sizin

yoruma gerek varmı ki

iyi ki varsınız
iyi ki yazıyorsunuz

kutlarım
saygılarCevap Yaz
lazuşağı
12 Şubat 2010 Cuma 16:45:26


Sizin isyanınıza bizden önce o töreyi yaşayanların abileri kardeşleri babaları amcaları ,töre adı altında işlenen vahşete kurban gidenler isyan etmeli sonrada biz...
Bu sitede töre adı altında işlenen bu cahillikleri konu alan bu yazıyı görüpte yorumlayn isyanını dile getiren kaç kişi çıkacak onu merak ediyorum
Benim coğrafyamda buna benzer densizlik olmaz ben isyan ediyorsam ilgililer bakalım ne yapacak merak ediyorum
Merak ediyorum bakalım kimler bu yazıyı dile getirene deşekkür edip tebrik edecekler..........

.........................Teşekkürler güzel bir yazı eline sağlık saygımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


melahat çetinkaya 12 Şubat 2010 Cuma 19:27:57
SİZİN DUYARLI OLMASINI BEKLEDİĞİNİZ KİŞİLER ZATEN TÖRE YAPICILARI VE UYGULAYICILARI .ONLAR İSYAN EDER Mİ ANCAK CAHİL VE İĞRENÇ EGOLARINI TATMİN EDERLER .SELAM VE SAYGILAR
yasar çetinkaya
12 Şubat 2010 Cuma 16:10:25
Bizim ülkemizde insan hiç bir zaman değeri daha yükselmedi ki ,ve bu böyle sürdükçe daha çok canımız yanmaya devam eder.
Siyasetçiler kendi çeplerini doldurmakla meşgul .kim takar çocuklar ölmüş veya töre kurbanı olmuş.
Kutlarım duyarlı yüreğinizi ,sevgiyle selamlar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


melahat çetinkaya 12 Şubat 2010 Cuma 19:25:45
MAALESEF AVRUPALININ KÖPEĞİ KADAR BİLE DEĞER VERİLMİYOR İNSANA HELE DE KADINA BAZI YÖRELERDE .KOYUN VE KEÇİ KADAR BİLE DEĞERİ YOK İŞTE ÖRNEKLERİ DOSTUM .SİYASİLER ZATEN VİJDANLARINI ALDIRIP YERİNE CÜZDAN KOYDURMUŞLAR .
meselci
12 Şubat 2010 Cuma 15:15:57


duyarlı daha duyarlı bir sesle duyurabilirdiniz...

saygımla melahat hanım.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


melahat çetinkaya 12 Şubat 2010 Cuma 19:21:31
BU YAZIM TÜRK HABERDEKİ KÖŞEMDE DE YAYINLANDI .BEN ANCAK BURALARDA BAĞIRABİLDİM DOSTUM .SİZLER DE SES VERİRSENİZ ÇOĞALIR SESİSMİZ .SELAM VE SAYGILAR .
lacivertiğnedenlik
12 Şubat 2010 Cuma 14:46:13
töreleri batsın yüzyıllar önce inka rahipleri tarafından tanrılara kurban verilirdi çocuklar ,bugün kör kuyulara ,fıratın derin sularına,yağlı urganlara ,kör kurşunlara ne değişmiş o günden bugüne sevgili arkadaşım..

bağır
bağır
bağır

lanet olsun ..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


melahat çetinkaya 12 Şubat 2010 Cuma 14:58:20
ÇOK TŞK EDERİM DUYARLI ARKADAŞIM SESİME SES VERDİĞİN İÇİN .HEP BİRLİKTE BAĞIRALIM Kİ DUYSUNLAR BİZİ .SELAM VE SEVGİMLE ESEN KALIN .
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.