ismail karaosmanoğlu
1493 şiiri ve 1147 yazısı kayıtlı Takip Et

ALGI YÖNETİMLERİALGI YÖNETİMLERİ

Algı Yönetimleri

Bu ülke zor bir tünelden geçiyor. Düşman gizli, açık saldırılarını sürdürüyor. Seçim öncesi döviz spekülasyonları, seçim sonrası temel ihtiyaç maddelerinde sürdürülüyor. Bunlara ilaveten seçim öncesi hayvanlara yapılan insanlık dışı işkenceler, seçim sonrası küçük çocuklara yapılan tecavüz ve katliamlar üzerinden yapılması düşünülen algı yönetimleri gözden kaçıyor.

Bunlardan başka seçim üzerinde şaibeler yoluyla başarısız halkı sokaklara dökme çabası pek fark edilmedi. Ancak o hain mihraklar planlarından vaz geçecek değil. Her an yeni tuzaklarla karşı karşıya kalabiliriz. Sema Maraşlının değindiği din adamları üzerinde oynana oyunlar hiç de masum değil. Yarın başka tuzaklar kurulmayacağından, toplumun bu tür oyunlarla manuple edilmeyeceğinden emin miyiz?

Ayrıca etrafımızda dönen düşman oyunlarının gizliden görünüre çıkması hiç de hayra alamet değil. ABD’nin İsrail ve Güney Kıbrıs ile askeri tatbikat yapması açık bir gözdağı değil de nedir?

Bütün bunlar neden oluyor. Dün bize yapılmıyordu da şimdi mi yapılıyor? Hayır, her zaman yapılıyordu ama şimdi sadece sıklaştı. Adnan Menderes’e yapılanlar, Özal’a yapılanlar, Erbakan’a yapılanlar henüz hafızalardan silinmedi.

Adnan Menderes’e karşı diktatör benzetmeleri, Özal ailesi ilgili hırsızlık suçlamaları, Erbakan’ı kadayıfın altını kızartma algılarıyla sıkıştırmadılar mı? Bütün bunlar nedendi? Dış güçler istediklerini alamadıkları zaman hep bu türlü oyunlara başvurmadılar mı? Onların içerdeki ajanları, satılık vicdanlar, paralı kalömşerler hep onların emriyle her türlü faaliyeti icra etmekten sakınmadılar mı?

İçerde bunca hain varken dış güçler neler yapmaz ki? Adnan Menderes’i iktidardan etmek için yapılan algı yönetimleri, yalan ve iftiralar ne çabuk unutuldu. Sarayburnu’ndan atılan üniversite talebeleri şayiası toplumda nasıl bir vicdan yarası açtı da ihtilal ortamı hazırlandı? Aynı Abdülhamit’e de yapılmamış mıydı? Çuvallara sokulup denize atılan medrese öğrencileri şayiası Hareket Ordusunun oluşturulma gerekçesi değil miydi?

Bütün bunlar gösteriyor ki dış güçler dediğimiz sömürücü batı her zaman ve mekânda kendisi için engel gördüğü ülkeleri zayıflatmak, sömürmek için her türlü şeni eylemleri planlayabilir, planlarını uygulamak için ellerinden gelen her şeyi yapabilir, yapmaktadır ve gelecekte de yapacaktır.

Bu gün gördüğümüz dün yapılanların bir benzeridir? Yarın yapılacaklar da aynı oyunun bir benzeri olacaktır?
Bir de bunların yanında terör olayları var? 12 Eylülden önceki sağ sol kavgaları, kurtarılmış mahalleler, Kahraman Maraş, Madımak, Başkaya olayları ile işaretlenen kapılar gibi olaylarla planlanan alevi Sünni kavgası, üniversitelerdeki değişik düşüncedeki öğrencilerin birbirini katletmeleri sonucu yapılan askeri darbenin asıl amacı neydi?

Şimdi her geçen gün iktidar üzerinde ayakkabı kutuları ve benzeri algı yönetimleriyle şaibe uyandırma çalışmaları sebepsiz yere mi icra ediliyor sanıyorsunuz?


Ahmet Kemal

Kayıt Tarihi : 3.7.2018

Beğen

ismail karaosmanoğlu
Kayıt Tarihi:14 Mart 2023 Salı 21:24:33

ALGI YÖNETİMLERİ YAZISI'NA YORUM YAP
"ALGI YÖNETİMLERİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Mergen
23 Mart 2023 Perşembe 16:36:07
Gazetecilik, toplumu aydınlatmak ve bilgilendirmek adına yapılan bir hizmettir. Bu nedenle, gazetecilerin doğru, objektif ve güvenilir haberler sunması son derece önemlidir. Türkiye'nin önde gelen gazetecilerinden biri olan Fatih Altaylı, gazetecilik alanında bu niteliklere sahip önemli bir isim olarak öne çıkıyor.

Fatih Altaylı, mesleki kariyerine 1983 yılında Milliyet Gazetesi'nde başladı ve o zamandan bu yana birçok gazetede çalıştı. Haberleri her zaman objektif, doğru ve güvenilir oldu. Okuyucularının güvenini kazanmak için mesleğini özveriyle yürüttü.

Gazetecilik kariyeri boyunca pek çok önemli haber ve röportaj yapan Fatih Altaylı, özellikle Türk siyaseti hakkında yaptığı haberlerle tanınıyor. Siyasi haberlerindeki tarafsız yaklaşımı, onu okuyucuların güvendiği bir isim haline getirdi. Ayrıca, sadece siyasi haberlere değil, toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren haberlere de objektif bir şekilde yer verdi.

Fatih Altaylı'nın gazetecilikteki başarısı, mesleki tecrübesi ve objektif yaklaşımı, Türkiye'deki gazetecilik alanında örnek teşkil ediyor. Okuyucularının güvenini kazanmak için verdiği özverili çalışmaları, Türkiye'de basın özgürlüğünün önemli bir simgesi haline geldi.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.