muzaffer kalaba
79 şiiri ve 30 yazısı kayıtlı Takip Et

''GEZİ DAVASI'' VE TEPKİLER
’’GEZİ DAVASI’’ VE TEPKİLER

Daha önce ’’Gezi Davası’’ sonrası Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası sonucunda şunu söylemiştim: ’Bir sonraki yazımda altı muhalif lider ve sivil toplum kuruluşların tepkisiyle devam edecek..’ diye eklemiştim.

Ama maalesef Türkiye’de yaşanan olaylar, öyle hızla gelişiyor ki, Bizler de bu değişeme uygun olarak yazılarımızı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Mersin’de düzenlenen ’Mersin’de üç fidan anıldı’ etkinliği nedeniyle geçen haftaki köşe yazımı bu etkinliğe ayırmak zorunda kalmıştım. Okuyucuların anlayışla karşılayacağını umuyorum.

’’Gezi Davası’’ kararından sonra,yurtiçi ve yurtdışı ve çeşitli demokratik kitle örgütlerin tepkilere neden olmuştu.

Siyası partilerden gelen tepkilerin bazıları şunlardı:
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı Twitter konuyla ilgili paylaşım yaptı. Kılıçdaroğlu, "#Gezi direnişi; dayanışmaya, barışa, kardeşliğe ve demokrasiye adanmış bir millet hareketiydi. Ülkemize karabasan gibi çöken bu zorba ve hukuk tanımaz iktidar, maalesef hukuku ayaklar altına almaya devam ediyor… Az kaldı; bu zulme son vereceğiz ve adaleti yeniden tesis edeceğiz!" ifadelerini kullandı.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki "Siyasal olarak da açıkça söylemek gerekirse bu bir intikam operasyonudur. Bu bir yargılama falan değildir. Bu siyasi iktidarın Gezi protestolarından intikam alma girişimidir. Mahkemeler de buna alet olmuştur. Ayrıca toplumsal uzlaşmaya toplumdaki gerginliklerin azalmasına ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde böyle bir karar verilmesi toplumsal gerilimin artmasına yol açacaktır. Ülkenin siyasi geleceğine, toplumsal yapısına toplu ucu kadar karar katkı sunmayacaktır. Umarım en kısa sürede istinafta, Yargıtay’da bozulur. Ülkenin geleceği açısından çok çok üzgünüm." dedi.

Türkiye İşçi Partisi: Gezi Davası’nda verilen ceza kararları tümüyle hukuksuzdur. Karar Saray’dan verilmiştir! "Gezi’den suç çıkmaz, geleceğimiz yargılanamaz" demeye, mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz.

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da yaptığı yazılı açıklamada "Dönemin FET֒cü emniyet, yargı ve mülki idare amirlerinin ise bu süreçten vareste tutulmasını tarihe not düşüyoruz" dedi.
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Osman Kavala’ya ve diğer sanıklara yapılan büyük haksızlık hepimizin vicdanını yaralamıştır. Alınan kararın hukuki hiçbir açıklaması yoktur. Ülkemizi öfkeye ve kine teslim etmeyeceğiz. Demokratik hukuk devletinde özgürce yaşayacağız” ifadelerini kullandı.
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu"Uzun tutukluluk süreleri ile adaleti örselerseniz, çelişkili kararlarla hukuku hiçe sayarsanız verdiğiniz hükme saygı kalmaz" ifadesini kulandı.
.
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Bülent Kaya, davanın tartışmalı olduğuna dikkat çekerek, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu konuda kararları var. Siyasallaşan bir dava. Kararın gerekçelerini görmek lazım ama bu dava uzun zamandır kamuoyunda tartışılıyor. Hukukiliğinden ziyade siyasi yönü tartışılan bir davaydı" ifadelerini kullandı.
DP Genel Başkanı Uysal da Paylaşımında, "Dün Gezi davası ile alakalı karar da gösterdi ki iktidar, korku kol gezinsin, muhalefet için Türkiye tekinsiz bir yer olsun istiyor" ifadesine yer verdi.
Ayni zamanda birçok yurtdışı ülkelerden de tepki geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de karara sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Mahkemenin AİHM kararlarını görmezden geldiğine vurgu yapan Borrell, “Temel hak ve özgürlüklere saygı her zamankinden daha önemli” dedi.
Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Fransa ömür boyu hapis cezasını güçlü bir şekilde kınıyor" denildi ve Kavala’nın "derhal serbest bırakılması ve aleyhindeki suçlamaların düşürülmesi" istendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Kavala’ya verilen cezanın "derin bir rahatsızlık ve hayal kırıklığı yarattığını" açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Kavala’nın "Derhal tahliye edilmesi gerektiğini" ifade eden bir açıklama yaptı.

Af Örgütü adına açıklama yapan Avrupa Direktörü Nils Muiznieks, temelsiz suçlamalar için delil gösterilemediğini söyledi ve davayı bir müthiş bir adalet komedisi olarak tanımladı.

PEN Yazarlar Derneği tarafından yapılan açıklamada "Anayasamızı, bağımsız yargıyı yok sayanlar hesap versin. Yolsuzluklar yapıp üstünü örtenler hesap versin. Ormanları yok eden, kentleri yaşanmaz hale getiren, denizleri dolduran, gölleri akarsularımızı kurutanlar hesap versin. Gerilimden, ayrışmadan, kavgadan, intikamdan beslenenler hesap versin" denildi.

Ayrıca, Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi tarafından yapılan açıklamada ise "Gezi, bu ülkenin demokrasi ve özgürlük talebindeki kararlılığın tarihsel kanıtı, aydınlık geleceği için umuttur. Hiçbir yargılamanın ya da mahkeme kararının bu tarihsel gerçekliği değiştirme şansı yoktur" denildi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), kararın, yargının iktidarın baskı aygıtına dönüştüğünü açık bir biçimde gösterdiğini belirterek “Baskı ortamının bizleri teslim almasına izin vermeyelim” çağrısı yaptı.

Sonuç olarak İçişler Bakanlığı’nın verilerine göre, 79 ilde yapılan eyleme 2,5 milyon kişi katılış. Olaylar sonucu 8 sivil yaşamını yitirmişti. Bunlar, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Ali Osman Korkmaz, Ahmet Atakan, Berkin Elvan, Burak Can Karamanoğlu, Mehmet İstif ve Elif Çermik’ti. Olaylarda 9063 kişi yaralanmıştı.

Gezi’de Berkin için yazmış olduğum şiirimi sunuyorum..Keyifli okumalar diliyorum…

BERKİN’E

Daha on dördünde
Taze bir fidandı
Sırtında çantası
Okul çağında
Esmer çocuklardandı
Kaşları destan
Gözleri ceylan
Yüreği kocamandı
Bir günün sabahında
On dörtlük fidan
Yaşama doymadan
Bir anda vuruldu başından

**

Bilirim Berkin’im
Yarınlara dair
Nice hayallerin vardı
Kalem tutan ellerin
Parlayan gözlerin
Yarınlara umutla bakardı
Ve güle oynaya
Elini kolunu salaya salaya
Özgürce oynayacaktın
Her nedense
Birden bire
Zulüm çarkına takıldın
Ölüme erkenden yakalandın

***

Söyle Berkin’im
Nasıl da ansız
Nasıl da zamansız
Bir ölümdü öyle
Elinde somun ekmeğin
Başında fişeğin
Sokağın ortasında
Haince yerlere serildin
Küçük bedeninle
Büyük direndin
Bilirim bedel ağır olsa da
Direne direne ödedin

****

Elbette Kolay değil
Gece demedin
Gündüz demedin
İki yüz altmış dokuz gün
Bir an eğilmedin
Direndikçe direndin
Yorgun düşse de
Küçük bedenin
Mangal gibi
Dirençliydi yüreğin
Rahat uyu Berkin’im
Rahat uyu
Milyonlarca yüreklerdesin

Muzaffer KALABA

Beğen

muzaffer kalaba
Kayıt Tarihi:16 Ağustos 2022 Salı 00:08:41

''GEZİ DAVASI'' VE TEPKİLER YAZISI'NA YORUM YAP
"''GEZİ DAVASI'' VE TEPKİLER" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.