muzaffer kalaba
79 şiiri ve 30 yazısı kayıtlı Takip Et

ÜÇ FİDAN MERSİN'DE ANILDI
ÜÇ FİDAN MERSİN’DE ANILDI

Bu yıl Türkiye’nin başta büyükşehirler olmak üzere çeşitli şehirlerde ilgiyle anma etkinlikleri düzenlendi. Bu anma etkinliklerden biri de Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri, Mersin 68’ler Derneği, gençlik örgütleri, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlendi.

Üç Fidan ile ilgili etkinlikler Mersin / Mezitli’de üç fidan için yapılan anıt Belediye Başkanı Neşet Tarhan’nın desteğiyle törenle açıldı.

Başkan Tarhan’ın yanı sıra CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, geçmiş dönem milletvekilleri, Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Hasan Engin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Ayhan Kızıltan, Meclis Başkanı Hamit İzol, DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, üç fidanın arkadaşları Ali Özcan, Gökalp Eren, Yaşar Yılmaz, Kaya Kahraman, İbrahim Çenet, Turhan Önalan, Hasan Kapıkıran, Eşref Erdem, İbrahim Özdiş, Mehmet Tüm, Ziya Yergök, Timuçin Savaş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Üç Fidan için ikinci bir diğer etkinlikte ,Mersin Emek ve Demokrasi Güçleri ile Mersin 68’liler Derneği, Özgür Çocuk Parkı’nda anma etkinliği gerçekleştirdi.

“Özgür, bağımsız mutlu bir halk için sürüyor mücadele” pankartının açıldığı anmada “Yusuf, Hüseyin, Deniz yürüyor sürüyor mücadelemiz” sloganları atıldı.

Anmada güvenlik güçlerince HDP’li grubun alana sokulmaması protesto edildi.
üçüncü bir etkinlikte 68’liler Barış Ormanı’nda yapıldı. Üç Fidan Anıtı önünde. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve "Tam Bağımsız Türkiye" için mücadelede yaşamını kaybeden devrimciler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Anma etkinliğine Mersin’de yaşayan yurttaşlar yanında siyasi parti temsilcileri ve gençlik örgütleri ile sendikalar ve demokratik kitle örgütleri katıldı.

Etkinlik koşma yarışması ile başladı. Birinci, ikinci ve üçüncü gelenlere kitap hediye edildi. Ormanın girişinde toplanan yurttaşlar "Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor sürecek mücadelemiz” pankartı ile üç fidan anıtına yürüdü, anıta da çelenk ve karanfil bıraktı. Saygı duruşu ve konuşmaların ardından etkinlik müzik ve şiir dinletisi ile devam etti.

68’iler Ormanında düzenlenen "Görkemli Hatıralar" TV Programında 68’liler ile ilgili söyleşi düzenlendi. ÜÇ FİDAN ile ilgili konuşmalarda, günün anlam ve önemine vurgu yapıldı.Sanatçı Mazlum Çimen günün anlamına uygun şarkıları seslendirdi.

Şair ve yazarların açtıkları sergide okuyucularına kitaplarını imzaladı, dergiler okuyucularıyla buluştu.

Hasan Kapıkıran, 68’liler adına etkinlikte yaptığı konuşmasında 68 Hareketine her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu ifade ederek 12 Eylül Faşist Darbesi karanlığı ülkede halen hüküm sürdüğünü, tüm hükümetlerin bu karanlıktan beslendiğine dikkat çekti.

Kapıkıran,"Bugün de aynen devam ediyor" dedi. Sınır tanımaz bir saldırganlığın sürdüğünü belirten Kapıkıran, yolsuzluklar, hırsızlıklar, çocuk istismarları, kadın cinayetleri ile toplumun ruh sağlığının bozulduğunu, insanların içine korku sindiğini dile getirdi. Amaçlarının Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın güncel olan fikirlerini yeniden öğrenmek ve öğretmek olduğunu belirten Kapıkıran, "68’li olmak her türlü zalime karşı ezilenin yanında yer almaktır. Güçsüzlerin yanında yer almaktır." dedi.

Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi Eş Genel Başkanı Canan Yüce de, savaşı baskıyı yoksulluğu her yerde kurumsallaştırarak kendilerinin baskı altına alınmaya çalışıldığını dikkat çekerek, “Sinanlar, Mahirler, İbolar, Sakineler, Kemaller hepimizin mücadelesinde yaşıyor. Savaşın yoksulunun arttığı bu dönemde onların yoldaşları olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Yusuf Kaya, 68’in ruhunu günümüzde yaşatmanın bugünün görevi olduğunu ifade etti.

Antiemperyalist mücadele 68 kuşağından bugünü kadar güncelliğini koruduğunu belirtten Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Dün emperyalistlerin Ortadoğu projesi bugün de devam ediyor. Bu sömürgeci emperyalistlere karşı hayır demeliyiz” diyerek emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinin önemine vurgu yaptı.

Ardından konuşan Mersin CHP Milletvekili Serdar Kuyucuoğlu, Denizlerin özgürlük ve demokrasi için mücadele ettiklerini ve emperyalistlere karşı direndiklerini belirterek, “İdam edildiler ama bugün unutulmadılar. Fakat üç fidanı idam edenler untuldu” dedi.

Konuşmaların ardından etkinlik Sözyüzü dergisinden şairlerin seslendirdiği şiir ve Turhan Alıcı’nın söylediği şarkılarla son buldu.

68 kuşağının devrimci önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişleri ile ilgili olarak yazmış olduğum ÜÇ FİDAN adlı şiirimi sizlere sunuyorum. keyifli okumalar diliyorum..

ÜÇ FİDAN

Onlar üç fidandı
Her biri asi
Her biri birer isyandı
Bağımsızlık
Kardeşlik diyorlardı
Bir de haykırıyorlardı
Değişmeli artık
Değişmeli bu düzen
’’Ne ezen olmalı ne ezilen’’
Kurulmalı yeniden
İnsanca yaşanacak
Dünyaya gururla bakılacak
Yepyeni bir düzen

**

Deniz dedikleri
Su gibi aziz
Umutları derya denizdi
İnan direncin adıydı
Eğilmedi hiçbir zaman
Aslan olanı
Zulme meydan okuyan
Asi yüreği vardı
Hem de kocaman
Ömrüne doymayan
Üç can
Dillere destan üç fidan

***

Onlar ki her biri
Birer cihan
Her biri birer destandı
Onlar gençlik sevdam
Onurlu kavgamdı
Şiş göbekli efendiler
Çıkardılar katlerine ferman
Ve gecenin şafağında
Kuruldu üç darağacı
Üç halkalı urgan
Üç kanayan yaram
Bilmem bu nasıl devran
Bu nasıl amansız ferman

****

Bir şafak vakti
Ayaklarda pranga
Elleri kelepçeli
Boyunlarda halkalı ipleri
Ölüme meydan okur gibi
Haykırdılar birer birer
Son nefeslerinde
’’Yaşasın halkların kardeşliği
Yaşasın bağımsız Türkiye’’
Ve devrildiler tabureleri
Devirdiler birer birer
Ölüme böyle gitti yiğitler

Muzaffer KALABA

Beğen

muzaffer kalaba
Kayıt Tarihi:14 Ağustos 2022 Pazar 11:28:16

ÜÇ FİDAN MERSİN'DE ANILDI YAZISI'NA YORUM YAP
"ÜÇ FİDAN MERSİN'DE ANILDI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.