Ümmühan Yıldız
226 şiiri ve 41 yazısı kayıtlı Takip Et

PATİKAPATİKA

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 14.5.2022 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Aylardan Şubat, Yönetim Kurulu Başkanımızın eşi Gunn Ablam yanıma gelerek hâlimi hatırımı sorduktan sonra,

-Ümmühan Karadeniz’i çok merak ediyorum. Yaza seninle birlikte birkaç günlüğüne yaylalarınızı dolaşmak, annenle babanı tanımak istiyorum.

-Seve seve eşlik ederim ablam. Annemle babam seni tanımaktan mutluluk duyarlar. Otel ayarlamamıza gerek yok, evimiz müsaittir. Ayarlasanız da annem otele gelip sizi alır.

-Ümmühan, hangi ayda gidelim bu konuda bilgine de ihtiyacım var.

-Nisan ve mayıs ayında Karadeniz’in sahillerinde çiçek açma dönemidir. Direk yaylaya gideceksek yabanların da yaşam sürdürdüğü, coğrafyasını daha iyi tanıyacağınız dönem haziran ayıdır.

- Tamam, ben bütün ayarlamalarımı yapıp sana bilgi vereceğim. Elim boş gitmeyeyim, annen neyi sever, bu bilgiye de ihtiyacım var.

-Sizi tanımak onun için en büyük hediyedir.

Samimiyetle birlikte gülüştük. Odamdan çıkarken dönerek,

-Ümmühan sadece sırt çantanı yanına al, bavul falan alma.

- Tamamdır ablam.

Haziranın son haftası sabahın erken saatlerinde Gunn Ablamla birlikte Sabiha Gökçen Havalimanına doğru yola koyulduk. Gunn ablam Norveçli olmasına rağmen Karadeniz’le ilgili araştırmalar yapması, yöreye uygun tarzda kıyafetiyle görmem de beni hiç şaşırtmadı.

Karadeniz, Türkiye’nin doğusu ile batısı arasında yerel saat farkı fazla olan tek bölgedir. Bir ucu Bulgaristan’a diğer ucu Gürcistan sınırına doğru uzanır. Bu uzun genişlikte en yüksek dağı Kaçkar Dağlarıdır. Yaylamız iki derenin ortasında doğu ve batı yönü yemyeşil yamaçlara bakar. Kuzeyi Kaçkar Dağları olup dağları birbirinden ayıran iki derenin yamacının bir tarafı İspir’in Hodeçur ve Salaçur yaylalarına, diğer tarafı yine Erzurum İspir diğer yaylalarına ve Yedigöller’e bakar. Batı kısmı Karadeniz’in, sahiline doğru bakar.

Dağların kıyıya paralel uzanması nedeniyle kıyıları fazla girintili- çıkıntılı değildir. En doğusunda Rize ve Artvin illeri bulunmaktadır. Her iki ilde düz tarım alanları neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu yüzden insan gücüne en ihtiyaç duyulan bölgedir. Dik yamaçlarda düz yolda yürür gibi yürüyen esnek yapılı, çalışkan, tez canlı, pratik zekalı, korkusuz insanlardır.

***Bölgede, dağların denize bakan yamaçları bol yağış aldığından gür ormanlarla kaplıdır. İç kısımlara gidildikçe soğuğa dayanıklı ağaç türleri ile bozkırlar bitki örtüsünü oluşturur. Kıyıdan yamaç boyunca yükseldikçe sıcaklığın düşmesine bağlı olarak bitki örtüsünün değiştiği görülür. Kıyıdan 800 metre yüksekliğe kadar olan alanda yayvan yapraklı ağaçlar, 800 - 1500 metre arasında karışık yapraklı ,1500-2000 metreye kadar olan alanda iğne yapraklı ağaçlar, 2000 metreden sonra ise dağ çayırları görülmektedir.

Bölgenin yağış dağılışında hâkim rüzgâr gönü ile yamaçların konumu ve yükseltisi en önemli etkenlerdir. Batı Karadeniz ile Doğu Karadeniz’in yıllık ortalama yağış miktarının Orta Karadeniz’den fazla olmasında; Batı ve Doğu Karadeniz’de kıyının hâkim rüzgâr yönüne dik uzanması ve yükseltinin artması rol oynar. Kıyılardaki yağış miktarının fazla ve düzenli oluşuna bağlı olarak; Akarsuların debileri yüksektir. Tarımda sulama fazla gerekmez ve nadas tarımı çok az görülür. Orman alanları geniştir. Orman yangınları görülmez.***

Trabzon havalimanına indiğimizde ablam, çalıştığım iş yerimin bünyesindeki helikopterin bizi piste beklediğini Rize’ye geçmeden önce Sümela Manastırı’nı helikopterle gezeceğimizi söylediği an kendimi bu dünyanın en şanslı insanı hissettim. İlk ve orta okulda öğretmenlerimizin düzenlediği geziyle Sümela Manastıra gelmiştim. Abur cubur yediğim için karın ağrısından doğru düzgün gezememiştim. Şimdi gökyüzünden Sümela Manastırı’na doğru bakarak hem gezi hem de hayat tecrübelerime bir yenisini daha ekleyecektim. Kaç kişiye nasip olurdu böyle havalı bir gezi diye düşünmeden de yapamadım.

Helikopterimiz gezi turları için özel yapılmıştı. Ayağımı koyduğum yer camdı ve ben koltuğa oturduğumda göğe doğru çıkarken yeryüzünü kendi ruhunun derinliklerinde görecektim. Öyle de oldu. Havaalanından tepelere doğru yükselirken gördüklerim anlatılanın dışında bambaşka gizemdi. Salıncağa binmiş gibi bir an gözlerimi kapayarak bulutların üstünden kanatlanarak göğün deryasında uçuyordum...

Mardin’de, Mardin Köy Hizmetlerinde mühendis olan abimin görevi bitip memlekete gece yarısı döndüğü gün aklıma geldi. Abimin eşyalarını getiren Mardinli genç şoförlerin gece dinlenmeden memleketlerine dönmek istediklerinde, annem müsaade etmemiş,

-Bu gece misafirimizsiniz, yıkanır-paklanır, sabah kahvaltınızı yapar öyle yola çıkarsınız evlatlarım diyerek odalarını göstermişti.

Gün yeni yeni doğarken hiç alışkın olmadığım seslere uyandım. Tanımadığım iki adam 200 metre karelik terasımızda bir o köşeye bir bu köşeye koşuşturuyordu. Annem de yanlarındaydı.

-Ana burası cennet, ana burası cennet diye sözlerini tekrarlıyorlardı.

Yıllar geçti yüzlerinde o şaşkın ifadeyi ve seslerindeki heyecanlı hayreti hiç unutamadım. Şimdi ben aynı o Mardinli abiler gibiydim. Hangi köşesine bakacaktım, şaşkalozdum.

Trabzon’un Maçka ilçesine ait Altındere köyünde, dağın yamacına bulunan Sümela manastırı, tüm ihtişamıyla gözlerimin içine bakıyordu... ’’Şimdi beni ve benle aşkı hayal et’’ der gibi. Sahi aşk iki beden miydi? Değildi, aşk farklı farklı duygularda ortaya çıkan an’a yani kendiliğinden oluşan zamansız mekana dahildi.

Bir zamanlar, bütün rahibeler, rahiplerin toplandığı mekâna saçlarını sarıvererek sınırsız yeşille öpüştüğünü görüyordum. Ve ben bütün çiftlerin ortasında onların mutluluğunda etraflarında dönüyor dönüyor dönüyordum.

-Ablam bir tane daha tur atalım, ablam bir tane daha, tam yedi kez verdim her turda bir Kulhuvallah duası.

Helikopterin kanatları eteklerimdi ve ben yüzlerce göz olup yaşadıklarımı ezelden ebede sığdıran mutlulukla, bambaşka ruhla hayatıma taşıyordum hatta evrene...

Dağlarının içinde gizlenen manastırı sobeledim. Zafer benimdi.


Arkası yarın...
Ana Karakterler:
Karadeniz, gezi, tur, helikopter, doğa, sumela manastırı

Beğen

Ümmühan Yıldız
Kayıt Tarihi:13 Mayıs 2022 Cuma 14:09:45

PATİKA YAZISI'NA YORUM YAP
"PATİKA" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Mecit Aktürk
26 Mayıs 2022 Perşembe 01:14:35
Çok şey yazmıştım.
Yazdıklarımı okumanız yerine, yazacaklarınızı okumamız daha isabetli olur düşüncesiyle hepsini silmeyi tercih ettim.

Bu arada bir çok övgü de silinmiş tabi. 😃

Lakin, kalitesi tescilli bir kalemin ilave övgüye ihtiyacı da olmaz, beklentisi de.

Yazılarınızı süsleyen yorumlar da ayrı bir güzellikte.

Standardı bozulmayan bir başarı.

Mazinize yolculukla anılarınıza ortak olmak...
Mükemmel doğa manzarasını temaşa ile temiz havayı yudumlamak...

Çok güzeldi. (Her üç bölüm de)

Yazdıklarınızı okurken bu arada yazmadıklarınızı da öğrendik. ☺

Tebrik ederim Ümmühan Hanım Kardeşim.

Selam ve saygılar...


Mecit Aktürk tarafından 26.5.2022 10:10:11 zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 26 Mayıs 2022 Perşembe 16:16:03
Bayburt kalesinden, Bayburt’u kuşbakışıyla seyrede seyrede çay içtim. Çayımı içerken şehrin ortasında geçen dereye bakıp ‘bu güzellikleri veren Rabbime şükürler olsun ‘’dedim…

Yolun Karadeniz’e düşerse orada biz kardeşlerin olmasa da kardeşlerinin diğer kardeşleri var. Bilgin olsun

Abim değerlisin

Sağ ol


Mecit Aktürk
26 Mayıs 2022 Perşembe 01:14:06Mecit Aktürk tarafından 26.5.2022 09:50:39 zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
halil_
17 Mayıs 2022 Salı 20:35:34
Toprağım attın havanı kıskandırdın bizi;)) Şaka bir yana... Senin ne güzel ailen var. Karadeniz turuna çıktık kaleminden. Geç okusakta hissettik heyecanı, nice geziler turlar ve dualar dilerim. Sağlıkla inşallah...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 18 Mayıs 2022 Çarşamba 07:44:31
Günaydınlar Toprağım

Varlığınız benim için güçtür.

Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla selamlar...(prensesimize de sevgilerimi gönderiyorum)


muslumbayram
16 Mayıs 2022 Pazartesi 14:03:03
dağların kızı Ümmühan YILDIZ,;))
RÜZGAR GİBİ ESMİŞ
sanki oraların havasını manzarasını yaşatırken sizler
kendime çay söyledim
kara denizden esintiye rengiyle sıcaklığıyla eşlik etsin istedim
tebrikler
nice saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 17 Mayıs 2022 Salı 08:08:29
Afiyet olsun,
"çay umudu sessiz sedasız demler "derler bizim oralarda. Umudunuz hiç bitmesin dileğiyle,
saygılarımla selamlar.
furkanargon
16 Mayıs 2022 Pazartesi 09:30:21
Gözümün önüne Manastırı gizemli yapısını canlandırdınız.
Arkadaşlarla birlikte gitmek için program yapmak istediğimizde restorasyon sebebiyle kapalıdır öğrendiğimizde biz de gitmekten vaz geçtik. En kısa zamanda Karadeniz’e doğru yolculuk yapma arzumu yeniledin. Ablam anlatımın senin gibi sıcacık sohbet havasında daha bir keyif alarak okudum. Yüreğine sağlık


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 17 Mayıs 2022 Salı 08:04:53
Furkan canım kardeşim,
teşekkür ederim
Sevgilerimle selamlar.
YediYıldız
14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:57:38
Bi çırpıda okudum Ümmühan’cığım. Şahane anlatımlarından bir yenisini okumak keyif verdi. Nasıl canım çekti bilemezsin oraları görmeyi, yeşilin her tonunda huzur bulmayı…

İkinci bölümü sabırsızlıkla bekliyorum.

Yürekten tebrikler bu arada👏👏👏

Sevgilerimle 💕

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 15 Mayıs 2022 Pazar 00:01:31
Teşekkür ederim, kalbimde milyonca yıldız güzelliğinde gözüken YediYıldız…

Sevgilerimle selamlar.
YediYıldız 15 Mayıs 2022 Pazar 00:02:52
🙏❤🙏
engincan
14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:40:25
Tebrik ederim
Saygılar

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:48:50
Çok teşekkür ederim

Saygılarımla selamlar.
Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:48:51
Çok teşekkür ederim

Saygılarımla selamlar.
Nezahat Yıldız Kaya
14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:30:19


Maşallah bacıma.

Kaç kez okudum bilmiyorum ama her okuyuşumda daha farklı yerine takılıp oraya yöneldim, seninle heyecanlandım, tebessüm ettim ve sanki hiç görmemiş de rehberim senmişsin gibi pür dikkatle takip ettim. Hatta annem ve babam içinde var ya daha bir sevdim...

Yazının bir çok dokusu bir arada bütünleşmiş, tek bir zemin üstüne güzel oturmuş, doğal bir sunumla işlenmiş yoğun duygusuyla sıkmayan, akıcı üslubu ile finale, arkası yarına taşınması harikaydı.

Nicelerinde buluşmak üzere başarılar diliyor, kocaman kucaklıyorum Ümmü'm. ❤️1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:47:57
Ablam, ben seni kalbimin en güzel ucuna kondurdum.

Doğduğum günden bugüne kadar elimi avuçlarının içine alarak hayatıma okyanus oldun.

Her bıkkınlığımda, yorgunluklarımda ‘‘silkelen’’ dedin ‘ ‘‘silkelen’’

Şimdi şu an yanağına öpücükler kondurarak ‘‘SENİ ÇOK SEVİYORUM ANNEM KOKULUM’ ’diye diye boynuna sımsıkı sarılıyorum

Ümmühan Yıldız Yazının sahibi
14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:20:51
Bir ırmak yatağından enginlere sessizce nasıl akabilir?
Tıpkı insanlar gibi o da gece olduğunda öyle tatlı yumuşar ki sesi, sabaha kadar ninniler eşliğinde uyursun…

Çocukluğum iki derenin arasında kocaman taşlara vura vura akarken çıkardığı seslerden oluşan ninnilerle uyuyarak geçti…

Gurbet elde aynı sevgiyi ve ninnileri hissetmek istedim. Kayarak düşmüş bir yıldız gökyüzüne dönebilir miydi? Şehirde korna seslerinden başka arandığım ne yıldızlar ne de ırmağın sesi vardı.

Şimdi yöreme ait şivemi şehrin inceltilmiş kelimelerine kaptırmadan içimde biriktirdiğim seslerden dinliyorum…

Edebiyat defterinin seçki kurulu olmak üzere, defterin güzel insanları;
yazıma yorum ve beğenilerinizle katkıda bulunup desteklediğiniz için çok teşekkür ederim.

Vefa ağacının gölgesindeyim hâlâ.

Cevap Yaz
Ümmühan Yıldız Yazının sahibi
14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:20:51


Ümmühan Yıldız tarafından 14.5.2022 23:15:46 zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Adnan Bilgiç
14 Mayıs 2022 Cumartesi 22:59:02
Bartın, Rize, Amasya, ve Kastamonu'nun tamamını
Trabzon'un da bir kısmını gezebildim sadece.

Kendime vakit ayırdıkça
Karadeniz bölgesinin tamamını gezmeyi planlıyorum
Hayranlık uyandıran eşsiz bir yer gerçekten.

Yazınızı okurken;
O kadar çok detay vermişsiniz ki bölgeye dair
Yarım kalan Trabzon gezim dahil her yerini ruhuma işlemek istiyorum.
Kısmet diyelim artık.

Bu güzel yazınız için teşekkür ederim size Ümmühan hanım
Ayrıca güne seçildiği içinde ayrıca tebrik ederim sizi.

Daima huzurla, sağlıkla kalın efendim

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:17:48
Başka bir tarihte erkek kardeşimle birlikte Trabzon Bayburt, Erzurum, Ardahan, Kars, Artvin en son memleketim Rize’yle buluştum.

Seyahatimizde tesadüfen yolda giderken tabeladan adını görüp kardeşime oraya da gidelim dediğim Bayburt’ta 3 bin yıllık geçmişiyle yörenin önemli tarihi yapılarından olan Aydıntepe Yeraltı Şehri’ni gezdim. Gezerken Kapadokya’daki yeraltı şehrine ne çok benziyor diye düşündüm. Aydıntepe yeraltı şehrini maalesef çok az kişi biliyor.

Ülkemizin her köşesinden tarih, her köşesinden doğa güzelliği fışkırıyor.

Çok teşekkür ederim

Saygılarımla selamlar.
Adnan Bilgiç 14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:49:23
Tanıtımda sanırım biraz geriden geliyoruz, diğer ülkelere nazaran.

Tamamı olmasa da bir çoğu;
Yaşadığı şehirde doğuyor büyüyor ve yine orada son nefesini veriyor maalesef ki.
Gezmiyor, farklı kültürleri keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak istemiyor.

Ben neredeyse ülkemin tamamını gezdim, inanılmaz derecede güzel
Herkese de tavsiye ediyorum, hayatına dair unutulmaz bir tecrübe
Sana kattıkları ise paha biçilemez doğrusu.

Tekrardan teşekkür ederim
Bu naif geri dönüşünüz için Ümmühan hanım.

Saygılarımla
Aşk-ı Kıyamet
14 Mayıs 2022 Cumartesi 22:05:05
Helikopterin daha çok yükselmemesi ve ayaklarımın arasındaki herşeyin daha fazla küçülmemesi için bir kulhuvallahta ben okudum şair'em 🙈

❤️Su gibi okundu.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 22:11:26
Yüksek sesle âmin dedim, sesim evrenden san doğru ulaşmıştır….

Cansınnnnn sevgilerimle.
üçrenk (Italia)
14 Mayıs 2022 Cumartesi 21:54:44
Hiç görme imkanı bulamadığım Karadeniz'i eşsiz anlatımınla tanıma fırsatı buldum. Ayrıca huzur verici mistik bir tadı var yazının.

Gönlüne sağlık
Tebrikler canım


3 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 22:07:14
Rize’de yaşasaydım, bu yaz yanıma gel derdim.

Çamlıhemşin vahşi güzelliğini ve Artvin’in romantik güzelliğini birlikte dolaşırdık.

Kocaman sevgilerimle.
üçrenk (Italia) 14 Mayıs 2022 Cumartesi 23:13:57
Ahh ahh, ne güzelsin..
Anlatıyorsun bizlere ne güzel, gitmis görmüş, suyunuzu içmiş kadar oluyoruz güzel yürekli arkadaşım.

Sevgiler benden de..
hüzünlükent
14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:28:57
Biz de okudukça o atmosferi Bi nebzede olsa yaşadık

Okurken hayal gücü de devreye girdi :)

Devamı nı bekliyorum

Sevgiler

Çok çok tebrik ederim 🤍🌼🌸💐🌺🐞

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 17:22:28
Yağmurun muhteşem annesi, kalbimde hep güzelsin.😊

Kocaman sevgilerimle🦋🌸🤗🥰🤍🥰🍀☕️
Necati Kavlak
14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:28:16

Yıldız Hocam !

Bu yazı Waaaay Canına diye şaşkınlık yaratacak kalite ve güzellikte bir Anı!
Bir kere değil 2 kere Antalya Portakal ödülüne layık. Hatta Hollywood Oscar
ödülü almalı...
Niye öyle düşündüm?
Anı bir turizm rehberi bilgeliği yanında, Orman ve ziraat mühendisi kültürüyle
yoğrulmuş.
Hem Karadeniz'in bitki örtüsü tanıtılmış, hem de Ekolojisi, tarihi kalıntıları dile
gelmiş.
Onun için vay canına dedim.
Bütün içtenliğimle tebrik ederim. Seçki kurulunun hassasiyetini alkışlıyorum.
Saygılarımla.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 17:20:36
Necati Bey,

Çok teşekkür ederim,
Ailem, ota bile merhametle dokunmayı, penceremizde ıslık çalan rüzgâra eşlik etmeyi, hayvanları incitmeden sevmeyi öğrettiler.

Vatanımızın her köşesini seviyorum...

Saygılarımla selamlar.
Gülüm Çamlısoy
14 Mayıs 2022 Cumartesi 15:57:09
İyi ki varsınız iyi ki...
Muhteşem yürek iklimizini yeniden okumak adına mutluyum tüm yüreğimle tebrik ediyorum.
Kocaman sevgimle, sevgili Ümmühan Hanım

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:57:19
Gülüm Hanım,

Değeriniz bende apayrı güzellikte,
sevgilerimle selamlar 🤗🌸

direniş
14 Mayıs 2022 Cumartesi 14:39:05
Değerli kardeşime tebriklerim çokça
Güne ne güzel şık durmuş kardeşimin eseri
Nice başarılara

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:53:05
Abim, çok teşekkür ederim,
yürekten âmin,

saygılarımla selamlar.

SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
14 Mayıs 2022 Cumartesi 13:50:59
Emeğinize ve ailecek gönlünüzün enginliğine saygıyla
Arkası yarın gibi oldu. Bekleyelim
Selamlar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:51:35
Çok teşekkür ederim,

Yakında inşallah.

Saygılarımla selamlar.
Billur T. Phelps
14 Mayıs 2022 Cumartesi 13:41:29
Devamını bekliyoruz...

Bu arada ben Trabzon'na bir iş seyahatine gittiğimde, uçak alana ilerken korkudan ölecektim neredeyse. Yan taraf deniz, ön taraf dağ. Uçak alçalmaya başladığında, ya denize düşeceğiz, yada o dağa bodoslama gireceğiz hissi yaratmıştı bende...

:(

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:50:05
Ömrümüz tepelerden vadilere doğru bakmakla geçmiş.

Arkadaşımı yaylamıza götürürken dik kayalar üzerime düşecek korkusuyla aracın orta koltuğuna oturup gözlerini kapattı. Gülümsettiniz.

Sevgilerimle 🌸

Billur T. Phelps 14 Mayıs 2022 Cumartesi 20:09:07

Alışık olmak başka tabi...

Ayrıca Karadeniz sahilleri gibisi yok. Oradaki yeşile bakmak bile
huzurun ta kendisi.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Serkan BOL
14 Mayıs 2022 Cumartesi 12:20:21
Evet Karadeniz doğası bir cennet doğasıdır. Bunun farkında mıyız ? Bence farkındayız. Kıymetini biliyor muyuz? İşte o tartışılır ! Sakarya sınırından Artvin'in bitişine kadar olan o eşsiz mucizevi doğaya kendi elimizle nasıl zarar veriyoruz farkında değiliz. Kimimiz üç beş dönüm arazi için kimimiz bir ev yeri için doğanın ortasını öyle oyuyoruz ki gelecek nesillere çok kötü miras bırakıyoruz.

Bundan on iki yıl kadar önce İç Anadolu'da bir ilimizde bulunmuştum. Yöre halkı yaşadıkları ilçeyi anlatıyorlardı." Burda böyle ağaçlar varmış, şurda böyle mera varmış, burası ormanlıkmış....vs. Ama dedelerimiz bir kilo pirince bulgura buranın ağaçlarını satmışlar. Evliya Çelebinin Seyahatnamesindeki " Yeşil alanları tarif edip iç geçirip dedelerimizden ninelerimizden bize şimdi bu bozkır alanlar miras kaldı" şeklinde hayıflanmalarda bulunuyorlardı. Ve atalarına kırgınlıklarını yüzlerce cümlelerle anlatıyorlardı.

Karadeniz insanının gelecek nesilleri de aynı hikayeleri umarım anlatmazlar. Zira doğayı çok hor kullandığımız ortada. Yaylalara gidiyorsunuz kasaba gibi evlerle dolu, doğanın ortasında yollar arabalar biri gidiyor biri geliyor. Dumandan rahat edemiyoruz. Bir de dereler var. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi çöplerle dolu. Ne diye çöp yığınağı haline getiriyoruz bilemiyorum. Yazık! Umarım bu sorunları hep birlikte aşarız.

Tüm bu anlattıklarım dışında siz her şeyi çok güzel anlatmışsınız. Anlatmakla kalmadınız tüm okurlara yaşattınız. Zira siz iyi bir Karadenizlisiniz ve her halinizden belli ediyorsunuz.

Yazının devamını da bekliyor olacağız. Bakalım yayla yollarında , o bozulmadığının düşündüğümüz o dünyada ne hikayeler çıkacak.

Yüreğinize sağlık.

Saygı ve selamlarımla....

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:45:27
Yüzyıllar önce yaşanan çiğ felaketi yüzünden dedelerimiz köyümüzün etrafına yeniden çam ağaçları dikerek gelecek nesillere kuru çalısına dahi dokunmayacaksınız diye yemin etmişler.

Bütün çocuklara ilk bu öğretilir.

Duyarlı mesajınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla selamlar.

İbrahim Kurt
14 Mayıs 2022 Cumartesi 11:52:22
Ömrümüz gurbetlerde geçtiği için memleketimizle ilgili bir çalışma bir şiir bir övgü okuduğumda yüreğimde bir hasret buğulanması yaşıyorum çok güzel bir çalışma bir daha okudum bir daha kutluyorum

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:34:52
Çok teşekkür ederim,
saygılarımla selamlar.
Bir Eflatun Ölüm
14 Mayıs 2022 Cumartesi 11:31:40
Karadeniz bölgesinin büyük bölümünü görmedim ama hepimizce malum o güzellikleri. Ne zaman oralara gitmeye dair plan yapsam hep bir aksilik çıktı. En son niyetlendiğimde de corona oldum:)

Beklediğim bir sınav sonucu var. Gönlümce olursa, kendimi bir Karadeniz turu ile ödüllendireceğim:) olmazsa da burnumu evden çıkarmayacağım:)

Kutluyorum gün başarını!

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:30:34
İnanıyorumki o sinavi kazanıp Karadeniz'in turuna çıkacaksıniz....

Emekli olduğumda planın haziran ayının tamamını yaylada geçirmek. İşte o zaman sizi mutlulukla beklerim. Her sabah saat altıda kalkıp elimizde çay bardağımiz güneşin tepelerden vadiye inişin seyrederiz.

Kalbi teşekkürlerimle,
Sevgilerimle selamlar.
Aziz Remzi
14 Mayıs 2022 Cumartesi 11:20:54
Sümela Manastırını görmek nasip olmadı ve hep aklımdaydı.Ben de sizinle beraber ilk defa helikopterle orayı görmüş oldum.O kadar samimi ve canlı idi ki anlatımınız.

Tebrikler çok güzeldi.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:20:48
Yaklaşık altı yıldır turizm kapalı. İnsanımız mı desem gezen turistler mi desem manastırı tahrip etmek için çaba içerisindeler.
Tepeye doğru uzun zikzaklı yürüyüş ve araç yolu vardır.
Giriş en üst kattadır ayinlerin de yapıldığı bölümdür. Tavanlarında inanılmaz güzellikte fresk resimleri bulunmaktadır.

Okul gezimle aklımda kalanlar.

Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Hayrullah
14 Mayıs 2022 Cumartesi 10:37:37
Yüreğine sağlık kardeşim güne düşen eserinizi beğeniyle okudum tebrik eder hayırlı çalışmalar dilerim Allah’a emanet olunuz esen kalınız

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:07:28
Çok teşekkür ederim.
Allah'a emanet olun.

Saygı ve selamlarımla
Deryada bir zerre
14 Mayıs 2022 Cumartesi 07:48:08
Beş altı yıl önce bizim doğa kulübüyle beraber doğu Karadeniz turuna çıkmıştık

Bu anlattığınız ziyafetin bir çoğunda bende bulundum ve aynen size katılıyorum doğası havası şahane bir bölge

Sümela ya biz patikan yürüyerek çıktık onun keyfi bir başkaydı araçla da çıkılabiliyordu hatta bizim guruptan yaşca yürümeye müsait olmayanlar da araçla çıktı

Eeee biz dağcıyız ya olurmu araç tabanlara kuvvet yürü Allah yürü o rampa bitmek bilmedi

Veee ve birde o yorgunluğa karşın bakım varmış manastırın bahçesine dahi giremedik
Ama olsun çok güzeldi doğa o ambiyans ve arkadaşlarla coşkuyla birlik içinde hareket edişimiz kıymetli bir anı olarak kaldı hafızalarımızda

Birde hafızam da yer eden en beğendiğim yer

Sultan murat yaylası oldu orada bir gece konakladık sabah altıda uyandık ve ekiple birlikte o eşsiz doğada yürüyüş yaptık

Adeta sizin anlatımınızla o geziyi tekrar yaşadım
Kaleminiz susmasın

Gönülden sevgimle selamlıyorum

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:05:27
Candan teşekkür ederim,

Bu sabah şiirini okuyarak güne başlamak guzel diiiii.

Sevgilerimle🌸
meryemkarapinarr
14 Mayıs 2022 Cumartesi 05:07:09
Kendinize has güzel harika olan yazıyi
beğenerek okudum .
Güne düşen bu yazı için sizi kutluyorum .
Ümmühan hocam
Sevgiler selamlar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 06:38:54
Günaydınlar 🍀🌿☕️

Kalbi teşekkürlerimle sevgilerimle selamlar.🌷
saf şiir
14 Mayıs 2022 Cumartesi 01:02:13
Etkileyici, beğeniyle okuduğum güne düşen güzel bir yazıydı. Kutluyorum. Selam ve duayla…

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 01:03:34
Çok teşekkür ederim,

selam ve duayla.
Kadir YILDIZ
14 Mayıs 2022 Cumartesi 00:39:25
Direkt mesaj at okuyayım
Bu aralar nasipsizim
Selamlar toprağım
Bu Arada ben de bir iki ayın yapmışım Sümela da

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 00:46:13
Kito’da mısın Çayeli’nde mi?
Kendini üzme toprağım…
Ayınla senin ne işin var kıbleye doğru bak… ☹

Rabbime emanetsin, ruhuna güzellikleri o verir...

Selamlar.
Kadir YILDIZ 15 Mayıs 2022 Pazar 00:28:53
Çayeli ndeyim fakat 40 parcayım
Yetmeye çalışıyorum herşeye.
.Selam ve dua ile
HERFE
14 Mayıs 2022 Cumartesi 00:14:27
Güne düşen yazınızı kutluyorum...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 00:30:55
Teşekkür, mutlu geceler diliyorum
Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 00:30:57
Teşekkür, mutlu geceler diliyorum
Gülüm Çamlısoy
13 Mayıs 2022 Cuma 23:03:23
Özgün ritmi güzel kaleminin, canım arkadaşım ve sular seller gibi akan anlatan dili yürek sesinin ve bizler de bir bir dolaştık cenneti ayaklarımızı yerden kesen sunumunla.
Sevgimlesin her daim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 23:36:28
Güzel akşamlar diliyorum Gülüm Hanım,

İnsanlar kolay kolay unutamadığı, hatıralarında saklı kalan anları genelde seyahatleridir…

Defterde kalsın istedim.

Değerlisiniz ve sevgimdesiniz


Düzenleme:14.5.2022 01:15:56
İbrahim Kurt
13 Mayıs 2022 Cuma 20:25:33
Özledim memleketimi yazıyı okuyunca bir an sılaya doğru gitti gözlerim olsun bir vesile oldu bu çalışmanız ;;;
Bu gün mavi yeşil al giyer yarın
Başında gül beyaz şapkası karın
Soyunuyor giyiniyor baharın
Yaylaları bizim Karadeniz in--İbrahim Kurt--- Bir dörtlüğüm olsun yürekten kutluyorum çalışmanızı

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 22:46:41
Türkiye’nin büyük harflerle konuşulduğu tek bölgesidir.
Öyle çok yaşadıkları coğrafya ile özdeşleşmişler ki gittikleri her yere kendilerinden önce yeşili taşımışlar.

Toprağım, yazılarıma ve şiirlerime gelişiniz benim için büyük mutluluktur.

Saygılarımla.

Aygün Deniz
13 Mayıs 2022 Cuma 19:31:14
Ümmühan Hocam ne kadar güzeldi anlatım ve o güzel görüntüler ben de birlikte gezdim sanki sizlerle... Yüreğine kalemine sağlık.

Sevgilerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 22:41:05
İnşallah Karadeniz’e gitme fırsatı bulabilirsin.
Canlı canlı doğasını seyreder beni hatırlarsın. Belki ben de orada olurum, nasip.

Sevgilerimle.

SELAMET99
13 Mayıs 2022 Cuma 18:26:13
Hiç unutulmayacak güzel bir gün ve son nefese kadar kalacak mutlu bir anı... Güzel günleriniz daim olsun... Emeğinize yüreğinize kaleminize sağlık üstadem güzel ve manidar bir yazı... Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 22:38:34
Teşekkür ederim, heyecanlı bir yolculuğun sonu aynı güzellikte bitecek mi? Yoksa daha farklı heyecanlar mı olacak!

Değer kattınız.

Saygılarımla selamlar.

HERFE
13 Mayıs 2022 Cuma 16:05:44
Ahh o helikopterde olmak isterdim..Farklı tarihlerde iki kez gittim Karadeniz'e ikisinde de Sümela tadilattaydı...
Karagöl' bakıp "Ben sende ülkemi sevdim" şarkısını mırıldanmak, Uzungöl'de "Ahh , ne yaptınız bu güzelim yeri" diye hayıflanmak, Hüsrev'de etraftaki fotoğraflara bakarken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayıp yenilen yemekten (bol tereyağlı kurufasulye) o sıcakta çarpıntı yaşayıp ölüyorum sanmak ve Batum'da gümrük geçişi sırasında yerdeki inşaat demirine takılıp kanatlanıp uçup yere çakılmak suretiyle "Dizim nasıl kırılmadı hayret" deyip şelale yürüyüşüne katılamamak aklımda kalanlar...Doğaya ve yeşilliğe hayran kalmıştım.
Macahel TEMA projesini geçmişten bilmenin ve orada olmanın farklı bir duygusunu da yaşadım...ah, o yamaçları görünce Çamlıhemşin'de "Burada düz arazi yok, nasıl yaşıyorlar" soruma (dönüşte) "Annem de İstanbul'da yeşil yok nasıl yaşıyorlar" demişti diyen Çamlıhemşinli sanal arkadaşımı yad etmesem olmaz bu yorumda...
Nasıl güzel bir anlatım ki beni nerelere sürükledi gezi yazınız...Yüreğinize sağlık.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 16:20:55
Uzun göl çok güzel, bunu söylerken etrafında yapılan çirkin binalarını hayal etmeyerek söylüyorum.

Fakat Kaçkarların doruklarında dağların içlerinde gizlenmiş zil siyah göller var. Onu görünce Uzun gölü daha geriye düşüyor.

Seyahat eden arkadaşlarıma turların daha çok ulaşımı kolay olan bölgelere götürdüğünü özellikle Ayder’e çıkmayın daha yukarılara çıkın. Gökyüzünün yeryüzüyle buluştuğu el değmemiş yerlere gidin diyorum.

Amerika’dan, Avustralya’dan gelen turistler İspir’den yedi gölleri aşarak Tatos vadisinde kamp yapıyorlar. Bizde dağ turizmi alışkanlığı yok denecek kadar az. O da araçla gidip uzaktan bakıp dönmek

Sevgilerimle

GülRa
13 Mayıs 2022 Cuma 14:47:14

Sanki ben de sizinle o yola, Sumela'ya, Karadeniz gezisine çıkmış gibiyim Ümmühan Hanım.
İnanıyorum ki sizinle gezen, pozitif enerjinizle beraber gezdiği her yeri de güzelleştirir.
Dile getirmesem de çok zaman hislerim yanıltmaz kolay kolay beni.
Yazmak size yakıştığı gibi, gezmek de yakışıyor.
Siz yazın, biz de okuyalım.

Gönül dolusu tebriklerimle sevgiler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 15:25:21
On üç kardeşiz. Annemin vefatından sonraki sene yaylaya gittiğimizde aynı annem gibi sabah erkenden kalkıp sobayı yakıp, çayı demledim ve evdeki uyuyan herkesi sabahın altısında yataklarından kaldırdım. Offf pufff etseler de

-güneşin doğuşunu çocukluğunuzdaki gibi seyredin yatmaya değil dağları yeniden keşfetmeye geldik.

O seneden sonra yaz tatili olmadan özellikle kız kardeşlerim tatile ne zaman çıkacağımı soruyor. Dolu dolu yaşamak her anı yeni görüyormuş gibi gözlerimizle bakabilmek harikulade bir duygudur.

İnşallah dedim

Sevgilerimle güzel GülRa___

DADAŞIM
13 Mayıs 2022 Cuma 14:34:50
Tebrikler başarılar güzel günler senin olsun kalemine emeğine sağlık

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 15:11:29
Çok teşekkür ederim Muammer Bey,

Mutluluklar sevdiklerimizle birlikte güzeldir. Siz de saygıyla değer verdiğim sevdiklerimin içindesiniz.

Selamlarımla.

karasahin 64
13 Mayıs 2022 Cuma 14:34:46
Kaçarın göçerin yok. Yıldız ablanla birlikte tulum müziği eşliğinde her sabah kahvaltısında heyecanla anlattığın benim dağlarım dediğin, Kaçkar dağlarını birlikte gezeceğiz. Ne diyordun Yolundibi kafede kahvaltı yapıp Pokut’a doğru bulutların taaa (senin mizacın) üstüne çıkacağız. Sonra Meydan’da koca bir tava Muhlamayı yetikten sonra tulumla horun oynayacağız. Helikopterim olmasa da benim gibi yaşlı arabam yarı yolda bırakmaz bizi...

Kardeşim zekanın yanında güzel duygularını ön plana çıkartarak satır aralarında yaşadığın heyecanı hissetmemek mümkün değil.
Abin.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 15:08:38
Dede, ofisten ikimizin bir anda ayrılması imkânsız :(((( Öncesinde ablamla birlikte sizi gönderirim. Memlekette olan erkek kardeşim dünyanın en yakışıklı, en talı adamıdır. Bana benziyor 😊

Emekliliğimizde senin elinde Yıldız ablam ve bastonun, ben hala asi çocuk birlikte seyahat ederiz. O koca tava Muhlama’yı ellerimle sizlere yaparım.


Seni seviyorum abimmmm

neneh.
13 Mayıs 2022 Cuma 14:19:46
Muhteşem!Patikaya ayağımız değdi ya gam yemem artık..Devamınca yürü ha yürü..Başarılı bir seri olacağa benzer..Zira girizgah gayet başarılı..Yazın siz hep yazın..Kalem ele yaraşıyor..Takipteyiz..Sağlıcakla ..Saygıyla..( Kara Deniz kara deniz...Medeniyete ara deniz.Tertemiz doğasıyla...Ciğer selama durur karıncalanmaz geniz.)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ümmühan Yıldız Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 15:02:22
Sevgili neneh.

Yazdığın yorumları okuyunca inan bana gülümseyerek mutlu oluyorum. Her defasında dostluk gibi pozitif enerji yayıyorsun.

Çok ama çok teşekkür ederim.🌷🍀🌿☕️


Sevgilerimle.
Düzenleme:14.5.2022 06:43:12
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.