Gülüm Çamlısoy
2758 şiiri ve 2120 yazısı kayıtlı Takip Et

KİLİTLİ BİR GÜNLÜK BU KAFKA...KİLİTLİ BİR GÜNLÜK BU KAFKA...

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 13.5.2022 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Kilitli bir günlük yürekten sızan belki de yüklük: kömürlük penceresine yakışan süslü bir kadın mı yoksa gözlerini siyaha boyayan yoksa çevremdeki insanlar mı gözlerini benden devamlı kaçıran?
Sesleri kesilmeyen nicesi: alayının alayına maruz kaldığım.
Sözcüklerin ufaldığı ve içimdeki kayadan dökülen kum taneleri gibi.
Miadı dolmuşken bu sevginin yetinemediğim kadar mutsuzluğuma mutsuzluk ekleniyor ve dantel misali yüreğimi işliyor hayat.
Ah, hayat!
Devasa bir sandık içinde saklanmış binlerce anı bense andaki mevcudiyetimi ispatlamak adına yaşıyor ve yazıyorum ve işte yüreğimin amblemi sadece devasa bir sıfır sayısı.
Hayatımda sadece bir kere sıfır aldım o da kopya çekerken yakalandığım gündü ve öğretmenin kitabı başımda paraladığı ve tövbe ettim o gün, bir sonraki sınavda ise alnımın akıyla en yüksek notu aldım.
O günlerin özlemi var içimde aslında kendime duyduğum özlem, sevgili Kafka ve bana ihanet etmeyenlerin başında geliyorsun çünkü ölülerin sadece ruhu sızlar ve ben onları rahmetle andıkça nasıl da yetişir Tanrı.
Yatışamadığım bir gün ömürden ömür gitti yine bu gün.
Kısıtlı paramla bir kitap almaya meylettim ki teknolojinin nimetlerinden yararlanıp da sanal ortamda sipariş vermeyi dahi beceremedim ve Kafka, sen sanal mısın yoksa yüreğimin en sancılandığı zaman ruhuma konan bir kelebek misin? Uzun ömürlü olmadığın için şanslısın belki de ve ben bu kadarcık kısa süreye nasıl bu kadar yazı ve cümle sığdırıyorsam bil ki yere göğe sığamadığımdandır tüm bu yazdıklarım bir de yazılmayı bekleyen.
Canım bu gün defalarca yandı farklı kişilerdi yüreğimdeki yangına benzin dökenler üstelik çoğunu tanımıyorum bile ve mikado çöpleri gibi duygularım dağılıyor sonra usulca onları toplayıp benliğimi yeniden inşa etmek adına masanın başına oturuyorum ki eşref saatim belki de evhamlı varlığımdaki kasırganın ardından sağlam ne kaldıysa.
Devasa bir dipçik aslında kalem.
Yürek desen en sefil organım ve de sermayem olan beynim kolaysa ikisi arasında denge kur yeni baştan.
Dünde kalan hayatıma şöyle bir b/akıyorum da…
Mantığımın sesini dinlediğim bu bağlamda babamın her emrine itaat ettiğim. Düşün artık sırf babam istiyor diye sevmediğim bir mesleğin eğitimini aldım sonra da babam ölünce kendimle beraber mesleğimi yaktım elbet çırpınışlarıma şahitti Tanrı ve inanılmaz yardım etti bana ve ben duygusal anlamda mesleğime âşık olmayı becerdim ve sevmediğim halde sonradan âşık olduğum mesleğimi bir şekilde ifa ettim.
O uzun süreç ve sektiğim sayısız ortam hali hazırda da aradığım hiçbir şeyi hiç kimseyi bulamadım ve barındıramıyorum içimde.
Ek olarak kendimi de kendi içimde kaybetmişken hala insanlardan medet umuyorum.
Cennetin hangi köşesindesin, söyler misin?
Ya, benim yaşadığım cehenneme ne demeli?
İçimde yaşattığım cenneti ve o coşkulu şelaleyi bile kuruttu ya insanlar en başta yazma vesilesi ile tanışıklığım olan onca insan: bazısı bana ilk gün sırtını dönmüştü çoğu ise sonradan gösterdiler gerçek yüzlerini ve hepsi sanaldı benimse gerçek dünyada muhatap olduğum hiçbir insan bana bir kere bile ‘’aferin’’ demedi. Zaten ne zaman aferin aldım ki insanlardan altı üstü ağrı ilacı olan aferinin müdahalesi ile kalbimin ağrısını dindiremeye çalıştım ama.
Senin yaşadığın yüzyıl bir de benim yaşadığım ve çağırdığım sensin, Kafka bu yüzden kulakların çınlıyor ama sen ses etmiyorsun gerçi epeydir ben de seni anmıyordum ama…
Yaşayan insanlar ve sevdiklerim hep canımı yakarken ara ara oluyor işte: senden ve yanındakilerden medet umuyorum ve evet, sen ve sizler duysanız bile yürek sesimi yanıtlamıyorsunuz ama inan ki ben buna alıştım artık, sevgili Kafka.
Misal…
Çalıştığım dönem çalıştığım o devasa banka bir Allah’ın selamını almayan kariyerli dostlarım.
Şimdilerde de değişen bir şey yok: kime selam versem ya da bir soru hatta hatırını sorsam geri dönümü sessizlik kısaca verilen en büyük tepki ve sanıyorlar ki yolumdan döneceğim ve mücadelemden vazgeçeceğim.
Farklı şeyler var aklımda kalemime dair belki de senin gibi yazdığım her şeyi en güvendiğim insana emanet edeceğim sonra da göçeceğim bu dünyadan zaten neyin garantisi var ki hayatta?
Ve neye sahibiz gerçekten bu ölümlü dünyada?
Bak, işte sahibesi olduğum ne çok şeyi çaldılar ben üstelik maddi manevi anlamda hep ama hep yük bindirdiler omzuma.
İnsanların sevgisi bile çakma, sevgili Kafka ve beni sevdiğini söyleyen onca insan onca arkadaşım kim bilir nerelerde yeniden kimlere aynı sözü veriyor kim bilir?
Bense sözümün arkasında hep durdum ve insan olarak rüştümü ispatlayıp asla ihanet etmedim hem dostlarıma hem tanımadığım onca insana hep saygı duydum ve işte bu yüzdendir kendime olan saygımı hep ama hep korudum ve en başta kendimi öylesine seviyordum ki…
İnsan içine karışıp da sevgimi insanlara verdikten sonra her şey boyut değiştirdi ve ben de boyut atladım şimdilerde idare ediyorum işte artık nasıl bir iletişimse kendimle ve dünya ile aramda olan.
Bildiğim her şey meğer nasıl da farazi imiş ve bana öğretilen ne varsa gerçi kim olursa olsun pek bir faziletli ve saygın ve sevgi dolu ama ben artık içlerindekini okumayı becerdim kimine göre bir paranoya olarak adlandırılsa da içime doğuyor sonra da başıma geliyor içime doğan ve benim için her gün hayat yeniden doğuyor benim gibi en çok da kalemle hasbıhal edip kısa süreliğine ve işte yeniden inşa ediyorum benliğimi ve geceden ve bir gün sonraya hazırlık mahiyetinde.
Hayal dünyamdaki enginliği ise bir süreliğine erteledim çünkü kurduğum hiçbir hayalin gerçekleşme imkânı yok bu saatten sonra ve bil ki benden kaynaklı değil bu.
Tanıdığıma emin olduğum kim olursa olsun beni son zamanlarda öylesine yanılttılar ki hatta yazmayı bırakma noktasına geldim son birkaç aydır ve defalarca kendimi sorguladım bir ömür yaptığım gibi ve kalemimin de ucunu defalarca kırıp yeniden döşedim sayfaları ve yüzlerce sayfa yazımı uzay çöplüğüne bıraktım.
İpin ucu henüz kaçmadı ve dizginler benim elimde ama gücüm de yok eskisi gibi ki ben yazmak adına yelken açmışken hayata şimdilerde yaşamanın ne denli zorlaştığını görüp kendimi geri çekiyorum.
Sefil bir sözcükten doğdu yine bu mektubum ve seni mezarında ziyaret edemesem de yazdıklarınla avunuyorum, sevgili Kafka ve umarım üşümüyorsun da yattığın yerde ya da her nerede dolaşıyorsa ruhun ve bil ki an itibari ile ben de bedenimi ve ağrılarımı hissetmiyorum hatta kalbimin atışını bile hissetmiyorum: hani, kırıldığı yerden defalarca kırılan kalbimi ve ben kırgın bile değilim artık insanlara ve hayata ve ben sadece kendime kırgınım sırf insanlara, insan oldukları ve güven telkin ettikleri için inandığımdan…


Ana Karakterler:
dantel, sıfır, ölü, yangın, süreç, cennet, cehennem, beden

Beğen

Gülüm Çamlısoy
Kayıt Tarihi:12 Mayıs 2022 Perşembe 03:56:09

KİLİTLİ BİR GÜNLÜK BU KAFKA... YAZISI'NA YORUM YAP
"KİLİTLİ BİR GÜNLÜK BU KAFKA..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ŞÜKRÜ ATAY
15 Mayıs 2022 Pazar 22:30:36
Güne son derece yakışan her zaman aynı güzellikte ve kalitedeki paylaşımınız için gönülden kutluyorum tebrikler efendim.
Arzettiğim nedenlerden dolayı siteye düzenli giremiyorum.
Daha nicelerine inşallah.
Sonsuz selam ve saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 16 Mayıs 2022 Pazartesi 03:28:56
Değerli hocam çok teşekkür ederim.
Yüreğiniz dert görmesin.
Başım gözüm üstüne varlığınız ne zaman dilerseniz ve müsait olursanız bu bağlamda müteşekkirim size sizlere.

Sonsuz içten selam ve saygılarımla değerli hocam
Serkan BOL
14 Mayıs 2022 Cumartesi 12:41:01
Bu alanda üstünüze yok Gülüm Hanım. Öyle güzel işliyorsunuz ki ilmek ilmek. Ve son vuruş öyle ustaca ki kendimizi yazıdan alamıyoruz.

Yüreğinize sağlık.

Güne gelen eserinizi ve sizi kutlarım.

Saygı ve selamlarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 14 Mayıs 2022 Cumartesi 15:47:28
Değerli dost yazarım çok teşekkür ederim.
Bir ömür çok şey diledim ve gerçek kıldı Rabbim ama devamı gelmedi.
Hep sevgiyle eşleşti yolum geri dönüşü olmamak kaydıyla ve ne çook haayl kırıklığı şükürler olsun ki yolum kalemimle ve sizlerle kesişti yoksa nasıl sırtlandırdım hayatı?

Sevgili Edebiyat Defteri ailemin hakkını asla ödeyemem.

Allah beni utandırmasın.

En içten selam saygı ve iyi dileklerimle değerli Serkan Bey.


Var olun sizler
Osman Akçay
13 Mayıs 2022 Cuma 21:52:40
Nesir ve nazım fark etmiyor.

Kaleme ikisi de ayrı ayrı yakışmakta.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 22:14:25
Çok çok teşekkür ederim değerli hocam
Var olun siz sizler

Selam ve saygılarımla
Feraset
13 Mayıs 2022 Cuma 21:11:55
Merhaba değerli Gülüm hanım..

Soru cevap izleri taşıyan, içsel hesaplaşma boyutundaki eserinizi kutlarım..Kafka sizi duyuyor mu bilmem ama büyük ilham verdiği güzel yazınızdan belli..daha önce de çok görmüştüm Kafka'yi eserlerinizde..

Labirent misali kâh ,kâh düz gider gibi güzel bir sohbetti..

Güne yakışmışsınız ..
Daimi sevgimlesiniz
1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 21:41:07
Merhaba.
Çok teşekkür ederim ve Kafka'nın beni duyduğuna eminim çünkü ben de onu duyuyorum.
Hayatın her hali her ritmi bu bağlamda insan acılara da bağışıklık kazanıyor.


Sevgimlesiniz.
redfer
13 Mayıs 2022 Cuma 16:42:48
Güne düşen yazınızı ve sizi kutluyorum Gülüm Hocam.
Çok güzel duyguları içinde barındıran şaheser bir yazı okumamıza vesile oldunuz. Gönlümüz şad oldu
Sağ olun var olun.
Nicelerine...

Allah'a emanet olun.
Selam ve saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 19:48:07
Yüreğiniz ve de yürekleriniz dert görmesin hocam.
Çok çok teşekkür ederim.


Selam ve saygılarımla
Ümmühan Yıldız
13 Mayıs 2022 Cuma 15:45:06
İnsan yaşamında değişik değişik hayalleri vardır. Kimi doğayı, kimi yüzmeyi, kimi yazmayı, kimi şıpsevdi aşkı seviyor. Şuuraltına ona göre yön ve yol çiziyor. Uyurken bile insanın duyguları çalışıyor, rüyalar bu yüzden vardır.

Bu yazın diğer yazılarından çok daha derin. İpin ucunu asla kaçırmayacaksın çünkü sendeki edebiyat aşkı mutlu olmanın ilham kaynağı


Sevgilerimle selamlar


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 19:51:34
Anlaşılmak canım arkadaşım ve evet evet:

Edebiyat benim için aşkın taa kendisi ve mutlu olmanın meali ve dünde kalan gerçek kılmış olduğum hayallerimin devamını ben yaza yaza getirme gayreti içerisindeyim.


Gayretten de öte hayata tutunmak.


Rabbime koşmak.


Kendimle uzlaşmak adına.


İnsan sevgim hep baskın oldu Yaratandan dolayı hep hep sevdim her canlıyı aksi mümkün değildi ve sevildiğime hep inandım.


İyi ki varsın iyi ki varsınız.


Teşekkür ederim güzel içten yüreğine canım Ümmühan.


İçtenlik ve sevgi hep desturum oldu.

Şükürler olsun ki Rabbim bana ansızın açtı bu kapıyı.

Sevgimle yürek dolusu ve en iyi dileklerimle canım
GülRa
13 Mayıs 2022 Cuma 14:41:05

Çok güzel yazı, bir o kadar derin, bir o kadar ruhunu oturtmuş sayfaya.

Gönül dolusu tebriklerimle sevgilerimi sunuyorum Yıldız Hanım.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 19:52:11
Teşekkür ederim sevgili Gülra.
İyi ki varsınız sizler.


Sevgimle tüm içtenliğimle.
Aygün Deniz
13 Mayıs 2022 Cuma 13:04:00
.

Aygün Deniz tarafından 15.5.2022 17:01:09 zamanında düzenlenmiştir.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 21:45:58
Sevgimle sevgili Günay
İbrahim Kurt
13 Mayıs 2022 Cuma 12:41:35
Yazılar şiir gibi olmalı yani okuyucu okuduğunda içinde kendine ait bir şeyler bulmalı işte buna örnek bir yazı okudum şiir gibi bir emekli bankacı olarak çok beğendim kutluyorum

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 19:53:28
Ne güzel aynı meslekten olmak gerçi o da dünde kalan bir hayal olsa bile.
Çok severek yapıyordum başta bankacılık mesleğini.

Teşekkür ederim yürek dolusu.


Selam ve saygılarımla
EM.HAKİM
13 Mayıs 2022 Cuma 07:04:37
okudum beğendim
köşeğe yakışmış
takdire şayansınız
***
yunus can mev. hz. ziyarete gitmiş
hal hatırdan sonra hz sormuş
- türkmen ozanı hakkımızda ne düşünür
- bir deryanın yanında bir damlanın dili
hükmü ne ola ki desem desem
’ete kemiğe büründüm
miskin yunus göündüm’ derim

***
ben de diyorum ki

bir çağlayanın yanında bir derenin
sesi sadası ne olur ki ne diyeğim
en iyisi susup sukunetle dinlemeli
dereden değil çağlayandan vadi inlemeli

13. 05. 2022 // ankara

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 19:54:33
Şeref verdiniz değerli hocam.

Sizlerin engin varlığıdır o coşkuyu daim kılan bu bağlamda ne kadar teşekkür etsem az gelir.

Teşekkür ederim


Sonsuz içten selam ve saygımla
meryemkarapinarr
13 Mayıs 2022 Cuma 05:01:56
Kutlarım tebrik ederim ..
Harika bir yazı
Sevgiler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 19:55:02
Var olll

Teşekkür ederim güzel arkadaşım.


Kocaman sevgimle
engincan
13 Mayıs 2022 Cuma 03:35:45
Tebrik ederim
Saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 03:37:01
Teşekkür ederim yürek dolusu.

Selam ve saygılarım sizinle...
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
13 Mayıs 2022 Cuma 03:25:30
İYİ Kİ VARSINIZ, SEVGİLİ EDEBİYAT DEFTERİ AİLEM.

Çok teşekkür ediyorum çok değerli Seçki Kuruluna ve sevgili gönül dostlarıma ki her şeyin bittiği bir anda ansızın güneş gecenin de kör vaktinde öylesine ihtişamla doğuyor ki...


Her şey bitti derken bize sunulan güzellikler ve ansızın hasıl olan nadide mucizeler...

Tüm içtenliğimle selam ve sevgilerimi sunuyorum tek tek güzel yüreklerinize...

Cevap Yaz
saf şiir
13 Mayıs 2022 Cuma 00:59:46
Beğeniyle okuduğum güne düşen güzel yazını tebrik ediyorum Kardeşim. Selam ve dua ile…

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 02:50:48
Kıymetli ağabeyim çok teşekkür ederim.
Eksik olmayın siz ve sizler...

Selam ve dua ile
Çiğdem Karaismailoğlu
13 Mayıs 2022 Cuma 00:13:40
Güne seçilen yazını yürekten kutluyorum arkadaşım.

Sevgilerimle canım

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 02:50:14
Teşekkür ederim canım arkadaşım.
Var ol güzel yüreklim...

Sevgimlesin her daim
HERFE
13 Mayıs 2022 Cuma 00:13:12
Güne düşen yazınızı kutluyorum...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 13 Mayıs 2022 Cuma 02:48:06
Teşekkür ederim sevgili dost yazarım.
Selam ve sevgimle...
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
12 Mayıs 2022 Perşembe 21:57:06
Hangi sözcük hangi esinti?
Hüzün de değil kırgınlık dahi değil sadece...

Kaybolmamak adına kaybettiklerimizden ziyadeCevap Yaz
Füreyya
12 Mayıs 2022 Perşembe 17:06:14
kutluyorum sizi cok güzel bir yazmışsınız kalemınıze yuregınıze sağlık sevıler saygıla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 12 Mayıs 2022 Perşembe 21:23:31
Teşekkür ederim yürek dolusu.
Yüreğiniz dert görmesin

Selam ve sevgimle

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
mavitükenmez
12 Mayıs 2022 Perşembe 08:44:58
Düşünmek ve yazmak ne kadar kaçsanızda kendinizden gideceğiniz yer yine kendinizden başka bir yer olmuyor. Yazmaktan vazgeçmek veya küsmek birsey değiştirmiyor. Çünkü yaşamak düşünmek ve yazma eylemini bir görev atfedercesine benimsemişken ancak ara verilebilir. Lakin asla yazmayı bırakmak imkansızdır.

Edebiyatı para için değil gönüllü olduğu için yapanların sayfası burası, bu sebepten burada gerçek yazarlar var. Rant odaklı yazarlar yok. Bu sebepten her birinin görüşleri yazıları önemli, okuyabildiğim kadar yetişebildiğim kadarıyla elbette lakin hem yazmak hem herseyi okumak belli bir yere kadar. Sonrası mı sonrası sonsuzluk.


Güzel bir yazıydı kaleminizden dökülen cümleleri okumak güzeldi. Tebrikler efendim, Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi 12 Mayıs 2022 Perşembe 21:25:11
Teşekkür ederim duyarlı yüreğinize.
Defter, benim için bir okul: ben burada öğrendim yazmayı ve size yüreğimle katılıyorum.
Sevdiğim ve okumaya doyamadığım o kadar çok değerli kalem var ki...
Bu bağlamda aranızda olmak bir rüyanın gerçek olduğu.

Var olun değerli hocam.

Selam ve saygılarımla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.