Rıdvan Kaya
90 şiiri ve 159 yazısı kayıtlı Takip Et

KUR'AN'IN KİTAP HALİNE GETİRİLMESİKur’an bizzat Nebimiz Muhammed tarafından kitap haline getirilmiştir. Bu durum hem Kur’an’dan hemde hadislerden anlaşılmaktadır. Kur’an’ın bizzat Nebimiz Muhammed tarafından kitap haline getirildiğini Kur’an’dan ortaya koymadan önce gelenekselci kardeşlerimiz tepki vermesin diye öncelikle gelenekselciler tarafından kabul edilen dört delili sunalım.
1) Kur’an’ın bir ismininde ’yazılı metin’ anlamına gelen ’el-kitap’ olması
2) " Benden, Kur’an’dan başka bir şey yazmayınız. Kim benden Kur’an’ın dışında bir şey yazmışsa onu imha etsin" hadisi
3) Ömer’in kız kardeşi Fatıma’nın elinde bulunan Tâhâ Suresinin baş tarafının yazılı olduğu sahife
4) Abdullah b. Ömer’in "Biz, Kur’an üzerimizde iken düşman ülkesine gitmekten men edilmiştik. Bunun sebebi, o yazılı metinlerin düşman eline geçme korkusu idi" sözü.
Şimdide Kur’an ayetleriyle bunu ortaya koyalım.
Kovulmuş Şeytandan Rabbime Sığınırım
Rahman ve Rahim Allah’ın Adıyla
’Ev zid’aleyhi ve rettil-il-Kur’ane tertiylen.
Kur’an’ı belli bir düzen içinde (tertil üzere) düzenle.(Müzemmil Suresi 4. ayet)
Rettil: Düzenlemek, yoluna koymak, hazırlamak, ayarlamak, halletmek , düzeltmek, sıralamak, planlamak, kararlaştırmak, sıralamak, sıraya koymak vs. gibi anlamlara gelmektedir.
Re-te-le birlikte marş eden ordu birlikleri için kullanılmaktadır. Ordu birlikleri rütbe sırasına göre düzenlenir.
Tertiylen: Doğru diziliş, doğru ayarlama, doğru düzenleme, iyi düzen, sıra, sıralama, plan, anlaşma, aranjman ve hazırlık demektir.
’Ve kitabim mestur.’
’ Ve satırlaştırılmış Kitaba.’(Tur Suresi 2. ayet)
Bu ayettende çok açık bir şekilde Kur’an’ın satırlaştırılmış kitaplaştırılmış olduğu anlaşılmaktadır.
’Andolsun kaleme ve satır satır yazdıklarına ki.’(Kalem Suresi 1. ayet)
’Hayır, şüphesiz o yüce kâğıtlarda yazılı olan ve isteyenin üzerinde tezekkür edeceği bir öğüttür.’(Abese Suresi 11-14. ayetler)
Vahyi(Kur’an’ı) kitap haline getirip tebliğ işlemini yapmak elçi için en önemli işlerden biri olup bunu yaparken dönemin imkânlarının bahane olarak sayılması doğru olmaz. Zira başlangıçta imkânlar olmayabilir fakat daha sonra Müslümanlar ekonomik olarak rahat bir duruma gelmişlerdir. Özetle Kur’an’ın yüzlerce ayette ’Kitap’ olarak tasvir edilmesi açısından bakacak olursak çok net görürüz ki, Allah’ın kelamı Kur’an bizzat Nebimiz Muhammed tarafından vefatından önce kitaplaştırılmış ve son noktası konulmuş ilahi mesajdır.

Beğen

Rıdvan Kaya
Kayıt Tarihi:26 Kasım 2021 Cuma 09:18:25

KUR'AN'IN KİTAP HALİNE GETİRİLMESİ YAZISI'NA YORUM YAP
"KUR'AN'IN KİTAP HALİNE GETİRİLMESİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
KADIKUYULU
27 Kasım 2021 Cumartesi 07:03:59
Okundu...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.