çetin altungüneş
519 şiiri ve 1234 yazısı kayıtlı Takip Et

Taksim cumhuriyet anıtıTAKSİM CUMHURİYET ANITI

Cumhuriyet Anıtı 1928 yılında milli mücadelenin önemini kalıcı bir şekilde ortaya koymak amacıyla yapılmış. Anıtın heykellerini ise İtalyan heykeltraş Pietro Canonica yapmış. Anıtın yapılışında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi öğrencileri arasında yapılan yarışmayı kazanan Sabiha Ziya Hanım ve Hadi Bey de yer almış. Bu dönemde anıt İstanbul Belediyesi’nin önderliği ve İstanbul halkı ile ticarethanelerin bağışlarıyla yapılmış. Dört cepheden oluşan anıtın iki yan cephesindeki biri savaş diğeri barış bayrağını taşıyan kahramanlığın sembolü birer mehmetçik bulunuyor.Harbiye yönüne düşen batı cephesi kurtuluş savaşını temsil ediyor.Burada Başkumandan Mustafa Kemal’i 30 Ağustos Büyük Taarruz’unda arkasında halkla birlikte görüyoruz. Sıraselviler-İstiklal Caddesi yönüne düşen doğu cephesinde ise Cumhuriyet Türkiyesi temsil ediliyor. Burada da Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sivil kıyafetleriyle, iki tarafında 2.Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve mareşal Fevzi Çakmak bulunuyor. Mustafa Kemal’in sağ arkasında ise Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndaki Sovyet dostluğunu anıtlaştırmak için bizzat heykelde yer alması talimatını verdiği Sovyet Büyükelçis i Semiyo İvanoviç Aralov görülüyor.

Anıtın üst tarafında çerçece içinde görülen biri peçeli, diğeri yüzü açık iki kadını İstanbul Mebusu Hakkı Şinasi Paşa anıtın açılışında şöyle betimliyor:

’’Bir tarafta cahil annelerin cinnisini mahkum ettiği, cesaret vemahpusiyeti ,ifade eden ve yüzünün örtüsü altında vatanın felaketine ağlayan yeisli hanım, gözlere merhamet ve melal verirken;öbür tarafta büyük inkılabınfeyizli rüzgarı ile peçesi savrulup dağılan ve serazat hayata açılmış yüzünde hürriyetin ve milli kurtuluşun sevinci incilenen yeni Türk kadını sıcak bahtiyarlığını ruhlara serpiyor.’’

Anıtın yaratıcısı Canonica şunları söylüyor:

Gazi’nin sağ tarafında, ayakları dibinde duran bir kadın vardır. Örtüye bürünmüş ve kucağında çocuğuyla titreyen bu kadına, Gazi yağmur yağmasına rağmen neden örtüyü üzerine almadığını sorar. Kadın sükunetle örtüyü kaldırarak bombaları gösterir ve bunların ıslanmaması için yağmur altında kaldığını söyler.

Beğen

çetin altungüneş
Kayıt Tarihi:24 Kasım 2020 Salı 19:09:57

TAKSİM CUMHURİYET ANITI YAZISI'NA YORUM YAP
"TAKSİM CUMHURİYET ANITI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.