Bir Dünyevî
502 şiiri ve 442 yazısı kayıtlı Takip Et

Gelin ama dikkatli olun çocuklar, gençler...

Y’den

Ne işiniz olur ne de bir haz alabilirsiniz gerçekten. Sanal gerçeklik dipsiz kuyu, tanımlaması zor.. Belki de daha güzeldir; benim gençliğimde mortal kombat, street fighter, mario , ördek vurmaca vb gibi oyunlar vardı Fifa çıktı sonradan da hiç ilgim olmadı, araba yarışları da vardı tabii internet üzerinden oynanabilen.. Şimdi sizin oynadıklarınız ne ?

Şiir; başa beladır, edebiyat hele tımarhaneliktir. Geleceksin buralara kendi yaşadığın kültürden, ortaokul, lise olmadı üni bilgilerinle veya kulaktan duyma bilgilerinle veya okuduğun kitap mitap bilgileriyle geleceksin.

Yazacaksın şiiri, daha güzelini senden başkası yazabilir mi? Her şeyi sen bileceksin, lakin eskiler veya eski topraklar dediğimiz insanlar şıp diye anlar yani hata nerede, şiir gerçekten şiir mi, yazının konusu ne, nasıl bir anlatımı var.

Öyle ya, terecilere tere satılır mı? Abim gelmiş eski toprak yaşına, bilgi kallavi, tecrübe dağlar gökler kadar, daha doğrusu eski toprak yaşıtlarının kendi aralarındaki siyasi, sosyal, milli, dini, mezhebi, meşrebi, mesleki, bakış açı farkîîî, çeşit çeşit görüşler, yorumlar, yazılar, bisürüüü kitap, bisürüüü felsefe, bisüüüü din, inanç, hatta ünilerin kendi arasındaki detay görüşler vb ... ilmin dibi de yok zirvesi de yok, ne yapacaksın fırtınaların arasında, doğru bilgi hangisi, doğru yaşam hangisi, doğru anı hangisi.... İnternetteki rol modellerin olacak bir bakıma senden büyüklerin veya eskilerin yine, kendi boyanı çalabilecek misin yoksa, ne yapacaksın buralara gelip de, yani edebiyat sitelerine gelip de ne bulacağını düşünüyorsun?

Kız veya erkek arkadaş mı, koca ya da kadın mı, iş mi, üstad mı, şeyh mi, usta mı, profesör mü, kalite mi?

Kalite varıken daha doğrusu birinci dünya ve ikinci dünya savaşı önceleri sonraları okullaşma bu kadar yoktu, belli başlı üniversiteler varıdı bilginin dağıldığı , lakin bu bilgiler ihtimalen görünen de o ki savaşlarda çok kullanıldı. Sonra dünyayı iki kutup abd-rus kimi alman ekolü, kimi ingiliz vb darmadağın etti galiba. Hızla geçelim burayı.

Dünyanın nüfusu da 8 milyar mı nedir bilmiyorum. Yüzde 55 falan internetleşmiş olsa 4,5 milyar insanın edebiyat sitelerine takıldığı kadarının ülkendeki sayılarının yüzdesinin birisi olarak kalacaksın.. 1 kişisin, ne değiştirebilirsin ki?

Hedefin ne? Sefere mi çıkıcan at üstünde, dinini mi tebliğ etcen, sosyalizm mi anlatacan, siyonizm tehlikesine mi dikkat çeksen, ümmetçilik mi yapıcan, insanizm mi takılıcan, devletizm mi, milletizmi, halkizmi, ulusizim mi yoksa küreselizm mi takılıcan, yerelisizm mi... bireyselizm veya nesildaşizm veya çağdaşizim mi en iyisi..

Şiirlerindeki yazılarındaki gaye ne olacak? Ne verebilirsin ki almaktan başka, genelde alıcısı olursun internetteki bilgilerin, çok az da vericisi. Senin gibi milyonlar milyarlar farklı farklı dilde, histe, duyguda yazacak, yazacak, konuşacak, söyleyecek. Bu bir derya ise, uçurum ise dolacak mı, sen gideceksin belki, sen kalacaksın yine de.. Böyle bir yer internet.

Sanki var ya, böyle yüksek bir yerden, denizi - deryayı çakıl taşı ile doldurmaya benzer bu internet serüveni..

Bu elektirik internet işleri mühim mi acaba, ne diye kılavyeyle şiir yazarsın ki, git kağıda yaz, deftere yaz? Gizli kalsın. Sadece bir kaç özelin, çevren, arkadaşın okusun? Onlardan da edebiyata, yazıya, şiire fazla kafa yoran yok mu, ondan mı geleceksin bu sitelere. Güzel siteler aslında.. Lakin fikri planda çok karışık, çok fazla mesleki ayrım var, çok fazla bilgi var, yani sen dümenini sağlam aldın mı eline, onu sormak istiyorum kardeşim sana.

De bakem, 3 gün önce saat 13:22 de nerdeydin? Düşünmen çok yavaş, pat diye söylemelisin. Tamam başka bir soru aynı metod, 14 gün önce saat 15:15 de nerdeydin? İşte mi, evde mi, okul yolunda mı, kursta mı, uyuyor muydun vb ...?

Sabah ne yediğini hatırlarsın ihtimalen, düşüneyim mi? Dün sabah ben ne yemiştim ki, çay mı varıdı içecek olarak, meyve suyu mu sıkılmıştı, yoksa ballı su... Ben hatırlayamıyorum?

Onlar hatırlıyor ama? Nasıl olabilir bu?

Eline akıllı telefonu verenler, internet teknolojisini sunanlar hatırlıyor seni senden daha iyi. Dünyanın iletişimi nasıl sağlanıyor diye bir araştırır mısın lütfen, fiber optik kablolar nerelerden geçiyor, dünyanın yörüngesinde kaç uydu var, amaçları ne, antenle tv seyredilirken neden kablolu ve paralı oldu.

Hep dile getiriyorum, aşağı yukarı son 100 yıldan bugünlere dahası son 50-40 yıldan bugüne acayip bir arşivleme var, eskiden filan oğlu filandın, şungillerden bungillerdendin... Şimdi ilkokuldan itibaren basıyorlar numarayı, elbette doğum anından sonraki kimlik numarası bilgilerinden önceki olaylar bunlar, sonra da nabzına kadar, boyun posun, eğitimin, sülalen, milletin, oymağın, işin güçün, arşivleniyor. Düşünsene bir kimin vatanında at koşturuyorsun?

Bey sen misin, hanım sen misin, buraların yiğidi kim, sahibi kim? Sanki internet köleleri yaratıyorlar. Ne kadar kültürlü, hani öngörülü anne ve babanın ilgi alakasıyla veya özel okullardan da mezun olsan, internet hepsini yutuyor. Yutmuyor mu?

Geçenlerde bir internettaş( sitedaş sordu, ona da sormuşlar galiba ) sana yazman için para mı ödüyorlar dedi, yok dedim; internetin kapasitesini doldurmaya yardım ediyorum dedim diye hatırlıyorum. Dolar mı sence bu internet, tüm dünyanın bilgisini depolayabilir mi, tüm insanların bilgisi bir tuşun arkasına, bir numaranın arkasına dizilebilir mi, mümkün mü bu?

Hadi, ben son zamanlarda dindar arkadaşlarıma epey sitemkarım kaç yıldır yanlışmış o işler, deyyy eskilerden kalma anlatılar falan diyoruken, insanları gütmek için tüm ideoloji, inanç, izm mizm gibiler... Böyle derken bir de internetizm çıkıyor sanırım piyasaya, bir zihin, insan kafatası alabilir mi dünyadaki tüm bilgileri doğru yanlış, eğri büğrü hepsini??

Kalite gittikçe azalırken insanlar gittikçe hızlanıyor dünyada. Bu yazının akışı böyle olmayacaktı amma olmadı, şimdi sen bana dersen ki, sor çayla kahvaltıda yenen ne idi?

Bu yazının 4. cümlesini hatırlıyor muyum? Veya 2. cümlesi hangi harfle başlıyor diye sor? Bilemiyorum ekranın da üstünde kaldı ama onlar bilecek?

Kim onlar?

Bu çağımızın ismi ne bilen var mı? İnovasyon -yenilik çağı mı, bilgi çağı mı, robotik çağ mı, ne ??

Tamam, ülke olarak komşularımızdaki şairlerden 3 isim söyle bana.. Komşularımız kim, suriye, ırak,iran, nahçıvan(niye arada kalıyor nahçıvan bize niye katılmıyor veya irana) azerbaycan, ermenistan, bulgaristan.... yunanistan, bulgar ile yunan arasında başka bir balkan ülkesine sınırımız var mıydı? Kaç tane oldu, 8 ülkeden 3 şair ismi söyle hemen, aklından? Edebiyat sitesi burası az çok bilmemiz gerekmez mi?

Ama; onlar biliyor? Kim onlar?

Türk Dil Bayramıydı dün, 26 Eylül. Lakin ben sana internet dili ne demek, internet vatanı nerede başlar, biter diye bir soru daha sormak istiyorum canım kardeşim, evet çok soru sorarım ben, cevap da mühim değil aslında bir çok konuda biliyorsun değil mi?

Biz cahili kaldık; java, c, visual basic, sciript vb nasıl bir dil bunlar? Dil değil yoksa nefes mi? Kimi lanet ederim, o kadar çağın gerisinde kalmayayım diye uğraştım ama cahili kaldım teknolojinin, çok hızlı değişiverdi, yetişemedim, bazı özel nedenler de varda, bahaneye gerek yok, nereye gideceksin internete gelince bu da bir başka sorum sana? Hangi dili kullanacaksın?

Ama; onlar biliyor, nereden geldin nereye gidiyorsun yolun ne? Ne yediğini de bilecekler mi yarın bir gün? Kaç kişinin sofrasında karnı doyuyor, kaç kişi mutlu, kaç kişi mutsuz dünya çapında?

İnternet, teknoloji gelişti ama insanı koruyan yasa ve hukuklar gelişemedi daha? İkinci bir faşişt, komünist veya dinist dalga doğurabilir bu hukuktaki yavaşlık hemi de dünya çapında? Buna yeni nesiller katlanabilir mi, dinozor insanlar veya fikirlerden kurtulabilir misiniz bu çağda?

İnternetin imparatorları kim kardeşim? Kaç tane imparatorluk ve devlet var bu internette? Veya kabadayı, derebeyi, kont, lort mort, cıa, kgb, mıt, mı5 vb vb..

İnternetin devleti var mı? İnternet devleti kuruldu diyelim, sen de vatandaşı mı olacaksın mecburen? Bir numarada bir fişleme de oradan mı yiyeceksin?

Bu yazı böyle bitmeyecekti, böyle anlatmayacaktım zihnimdekini amma fazla da şey etmemek lazım.

Yazının başlığı neydi unuttum bile. Kaydet gitsin. Onlar kimse bilsin mi?

Çocuklar ve gençler?? Yani sizi sevmeyen öle...

Sizlere küstahlık yapan olursa basın engeli gitsin, tamam. Benden de başlayabilirsiniz, bir şey daha diyecektim, ha; bu internette Tanrı hariç diğer tüm bilgilerin demontesine ulaşabiliyor insan aradığında. Lakin cahiller de inanmak istediklerine inanmak için bir yol buluyor sonuçta benim gibi, orası da ayrı mesele.

Bir şey daha diyecektim amma unuttum..

En sevdiğinize emanet olun.

Ek:

Güvenliğini, dijital güvenliği al kardeşim, sen benden daha iyi bilirsin ama;

Telefonunun ön ve arka kamerasına kapak yap veya bantla, fotoğraf çekerken kaldır, aç mesela.

Aynısını bilgisayaranın ön kamerasına da yap.

Konum bilgilerin genelde kapalı olsun.Kullanacağın zaman aç, zaten şarjını hızlı yer.

Her uygulamayı, programı indirme, güzel araştır.

Virüs programını güncel tut. ( virüs programının kendisi de virüstür aslında da bilemiyorum)

Mailine gelen özellikle banka maillerine dikkat et, banka senden ekstra bilgi talep etmez, form doldur demez.

Devletten, savcılıktan vb aradıklarını söyleyenlere asla itibar etme. Devletin senle işi varsa; maille sormaz. Senden özel bilgilerini istemez zaten vardır onlarda. Hele banka bilgilerini istemez, para yatır şuraya buraya demez. seni korkutmaya çalışır, sesini yükseltir, psikolojik baskı kurar, polis siren sesi falan verir arkadan, terör merör der, devlet millet der aman itibar etme. Ve korkma asla, sende onlara sesini yükselt öyle bir şey başına gelirse, kapat telefonu, git savcılığa polise hemen.. olmaz deme nice profesörler, emekli polisleri bile tuzağa düşürdükleri dolandırdıkları düşüyor haberlere.

Yabancı ülke numaralarında dikkatli ol, açma, meşgule düşür, engelle mesela tanımadığına eminsen. Yabancı ülkeden kim niye arasın seni??

Seninle arkadaş olmak isteyen, kendini acındıran vb maillere de itibar etme, sil hemen.

Ücretsiz ve teknik yardımcı sitelere de dikkat et, Win 10 çıkalı pek virüs olayı yaşanmıyor gibi ama bilgisayarını evin gibi düşün, bir şey indirirken dikkat et. Yanıp sönen linklere tıklama. Çerezleri arada bir komple sil.

Devamlı kullandığın siteleri arama motorlarından bulup girme, sekmeleri kullan devamlı kullandığın siteler için.

btplay vb şekilde link içerip gelen mesajlarda dikkatli ol, hediye kazandınız mesajlarını açma, kimse kimseye hediye vermez boşuna.

...
....

Sen bunları benden iyi bilirsin elbet.. Benim ki de iş olsun hani.

Beğen

Bir Dünyevî
Kayıt Tarihi:27 Eylül 2020 Pazar 02:00:24

GELIN AMA DIKKATLI OLUN ÇOCUKLAR, GENÇLER... YAZISI'NA YORUM YAP
"Gelin ama dikkatli olun çocuklar, gençler..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
neneh.
27 Eylül 2020 Pazar 14:28:09
Muhteşem!..Ders vericiydi..Saygıyla..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Bir Dünyevî Yazının sahibi 27 Eylül 2020 Pazar 17:36:15
eksik olmayın ustam..
sağlıcakla, saygıyla..
black_sky
27 Eylül 2020 Pazar 02:20:49
Nesildaşım ben okurken ne ilginç basta dedierini hatırlayarak geldim sonuna kadar.
Ne denir hızlı cağ hızlı akis hızlı veri hızlı yazı...eee bir yerde kopar yeniden bağlanır.
Şu çok sevdiğim film Matrix hani yükle diyince hemen her şeyi öğreniyorlardı ya...ha işte öyle olsun yoksa yetişmek ne mümkün.
Düşünsene yükle beynine tüm istediğin bilgileri oh mis...zaten bu devir az uğraş çok iş değil mi...
Sağlıcakla nesildaşım

13 cevap yazılmış Cevap Yaz


black_sky 27 Eylül 2020 Pazar 02:22:03
Bu arada
https://www.dizibox.pw/ghosts-1-sezon-5-bolum-izle/

Komedi dizi bölümler kısa...ben e dedim havamiz değişsin.
Bir Dünyevî Yazının sahibi 27 Eylül 2020 Pazar 02:31:12
imla hataları harf hatalarını düzeltiyordum yazının:)), sen de yazı yazmışsın ya.. cigaram bitmiş nesildaşım.. Ütopia denen bir dizi varıdı onu izledim yüzde70 seyrettim de sıktı biraz.. bakarım tavsiyene..Yarın iş yok mu saat kaç? uyuyun gari:)) Yarın pazarmış desene:)) ben cigara alıp gelem..

robotlar bir an önce evet, devletler her vatandaşına bir hizmetçi robot vermeli bence:))çok bonkörüm:))öyle mi denirdi.
black_sky 27 Eylül 2020 Pazar 02:37:19
Yarın izin günü;)) vur dibine anlayacağın. Yazı astım dedim şiir yok yazı olsun;))
Öyle can sıkıntısı bizimkisi.
Cidden bonkörsün yahu ama yakışır nesildaşıma.
E o zaman cigara al yahu onsuz olmaz..
Düzenleme:27.9.2020 11:59:09
Bir Dünyevî Yazının sahibi 27 Eylül 2020 Pazar 03:34:39
havalar değişir mi ne zaman değişir bilmem ki nesildaşım.. neşat ertaş dinlicem biraz.. bu arada hani yola çıkarsın, bir yere varırsın, lakin bir şey unutmuşsundur ya, vardım cigara almaya, kart yok...:)) tanrıdan nakit varmış :))
Kimbilir 27 Eylül 2020 Pazar 11:45:18
Gidin ama ..... ihtiyarlar, morluklar. Demedi iyi ki, bir ara laf oraya gelecek sandım ürktüm, pıstım. Yoksa geldi mi?
Yine sona bıraktım selamlamayı. E... ne dese haklı.
Kimdi bunu yazan...unuttum.
Kimbilir 27 Eylül 2020 Pazar 11:47:40
O şimdi horluyor..kesin cigarası bitmiştir, sigara almaya gidiyordur rüyasında.
Kimbilir 27 Eylül 2020 Pazar 11:50:26
Sigara içen öyle mi olur...ben beş kartondan aşağıya düştü mü stok hemen ilave yapardım. E...eski topraklar biraz stokçu yok yok sağlamcı olur.
black_sky 27 Eylül 2020 Pazar 11:58:34
Üstat haklısın sigara stoğu öyle az mi yapılır yahu.
Düzenleme:27.9.2020 12:01:06
black_sky 27 Eylül 2020 Pazar 12:45:48
Ugh o vakit...
Huzurlu bir pazar dilerim.
black_sky 27 Eylül 2020 Pazar 12:49:33
Bu arada nesildaşım tanrıdan nakit olması inanılmaz güzel bir durum oluyor yahu...basima gelişmişliği var o durumun;))
Bir Dünyevî Yazının sahibi 27 Eylül 2020 Pazar 13:24:25
.
Düzenleme:27.9.2020 18:04:09
Bir Dünyevî Yazının sahibi 27 Eylül 2020 Pazar 13:24:29
Ugh üstad.. gönülde cigara olmayınca stoklama yapamıyorum bırakırım deyü haftalık yetiyor ...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.