Suat Zobu
357 şiiri ve 155 yazısı kayıtlı Takip Et

Corona corona !!Corona Corona !!

.
Bir Corona (Korona) yazısı da ben yazayım.

İlk ne zaman nerede görüldü bu Korona illeti? Önce ona bakalım.

“2019 yılının son günlerinde Çin’in Hubei Eyaleti’ne bağlı Wuhan şehrinde hastaneye başvuran pnömoni vakalarında bir kümelenme olduğu fark edilmiştir. İlk vakalar, epidemiyolojik olarak Wuhan’daki bir hayvan pazarı ile ilişkilidir. 27 Aralık 2019 tarihinde Wuhan’daki bir hastaneye ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırılmıştır. İlk vaka, Wuhan’daki hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadındır. Bu vakada hastalık, 23 Aralık 2019 tarihinde ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle belirti vermiştir. Dört gün sonra ateşi düşmüş, öksürük ve nefes darlığı ise artmıştır ve Toraks BT’de pnömoni ile uyumlu bulgular görülmüştür. İkinci hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkektir. Bu vakada, ateş ve öksürük 20 Aralık 2019 tarihinde başlamıştır. Hasta bir hafta sonra solunum sıkıntısı ile hastaneye başvurmuştur. Hastanede ilk iki gün içinde giderek kötüleşmiş ve entübe edilerek mekanik vantilatöre bağlanmıştır.

1 Ocak 2020 tarihinde virüsün çıkış yeri olduğu düşünülen Wuhan’daki hayvan pazarı kapatılmıştır.”

Daha sonra virüsün korkusu kendisinden çok hızlı yayıldı. Televizyonlarda boşalmış Çin sokaklarının önceki kalabalık hali ile tenhalaşmış son görüntüleri kıyaslamalı olarak yayınlanıyor, fabrikaların kapandığı, ticaretin durduğu söyleniyordu. Hatta e-ticaretin bile bittiği haberleri geliyordu.

Öyle korkunç bir hastalık olarak lanse ediliyordu ki “bulaştığı herkesi öldürüyor” izlenimindeydi. Yani önüne geleni buduyor. Hepimiz zannettik ki bir kaç yıla kalmadan tüm Çin nüfusu yok olacak. Bomboş terk edilmiş topraklarda yeni yerleşimcilere yer açılacak.

Haberlerin birinci konusu mutlak şuraya gitti, burada şunu dedi, şunu yaptı’dır ama ikinci konu kesinlikle Corona virüsüdür. Her gün virüsün görüldüğü ülkeler kırmızıya boyanmış gösterildi. Dünya haritasındaki kırmızılık her gün biraz daha arttı.

Sağlık bakanı “Türkiye’de de virüs olabilir” açıklaması yaptı.

Türkiye ve Suriye’nin haricindeki tüm ülkeler kırmızıya boyanmışken virüsle ilgili hafifletici sebepler, teselli edici söylenceler de belirmeye başladı.

Birincisi virüsün 60-65 yaş altındakilere fazla zarar vermediği, bu yaş grubundan ölen hasta olmadığı;

Bu yaş grubunun üstündekilerden de kronik hasta olanların, bünyesi zayıf olanların etkilendiği, eskilerin deyimiyle hastalıklı-çorlu olan kişileri vurduğu;

Maske kullanımının, elleri sık sık 20 saniyeden uzun süre sabunla yıkayarak hijyene uymanın riski azalttığı;

belirtilir oldu..

Televizyonların sabah programlarına çıkan doktorlar, bu virüsle yıllardır çok haşır neşir olmuşlar gibi habire konuşur oldular.

İzmir’den telefonla bağlanan 72 yaşındaki izleyici şu soruyu soruyordu ünlü Prof. Dr’a: “Bu Corona virüsüne yakalanıp iyileştikten sonra tekrar bu virüse yakalanma riski var mıdır?..”

Peh peh..

Ben hemen kendimce cevabı verdim. “Sen hele birinciyi atlat da..!!”

Ünlü Prof. Dr “Hayır, bağışıklık kazanma diye bir şey yok. Bu virüs öyle bir şey ki, bu gün allı morlu giyinmiş olarak karşımıza çıkar, yarın yeşilli mavili giyinmiş olarak çıkabilir."

72 yaşındaki izleyici ‘kendim için bir şey istiyorsam namerdim’ hesabı “Hastalığı torunuma bulaştırmaktan korktuğum için soruyorum” kısmını da ilave etti..

***

[[ Şimdi gelelim bu yazıyı yazmamdaki asıl maksada. Amacım tamamıyla vatandaşlarımıza iyilik yapmak. Defterdeki arkadaşlarımızdan da laf çıkmayacağını bildiğim için fazla dallanıp budaklansın istemiyorum. Mafyalar falan duymasın.

Ben de hiç kullanılmamış limon kolonyaları var.

Bunlardan bir tanesini çok cüz-i bir ücret mukabilinde birine hediye etmek istiyorum. Yabana gitsin istemem.. 400 ml’lik bu kolonya şişesini 100 bin Avro (Euro)’ya ilk mesaj gönderen arkadaşa vereceğim.
Q7 veya X6 jeep’le de takas olabilir. ]]

***

ÇOK ÖNEMLİ:

TOKALAŞMAYALIM, ÖPÜŞMEYELİM, SAĞLIĞIMIZA DİKKAT EDELİM.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Suat Zobu

.

Beğen

Suat Zobu
Kayıt Tarihi:13 Mart 2020 Cuma 13:20:40

CORONA CORONA !! YAZISI'NA YORUM YAP
"Corona Corona !!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Serkan BOL
14 Mart 2020 Cumartesi 19:11:09
Fırsatçılık herzaman vardır. Onların hastalığı krizi olmaz sadece çıkarları olur. İnşallah yakın zamanda kayıpsız olarak kurtuluruz bu sıkıntıdan.

Saygılarımla...

Cevap Yaz
Bir Eflatun Ölüm
13 Mart 2020 Cuma 16:44:58
Bu ülkede, neye üzüleceğini neye kızacağını şaşırıyor insan.

Bir de hala yok olup gitmemiş olmamıza şaşıyorum. Önümüzdeki felaketlere bakıcaz artık...

Saygıyla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Suat Zobu Yazının sahibi 13 Mart 2020 Cuma 17:05:35
Valla çok haklısın.

Her şeyimiz tesadüflere bağlı.

Allah sonumuzu hayır eylesin..

Selamlar.
Heidi
13 Mart 2020 Cuma 16:28:31
3-4 gün önce markette önümde bekleyen kişi, market arabasını kolonyayla doldurmuştu. Kasadaki bayan hepsini geçirdi. Beni ilgilendirmemeliydi ama sordum, bu kadar kolonyayı virüs için mi aldınız. Adam kuaför olduğunu ve dükkanında kullandığını söyledi.
Kasadaki bayan her ne olduysa aydınlandı. Birine sordu,rafta kolonya kaldı mı?1 tane bile bırakmamış.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Suat Zobu Yazının sahibi 13 Mart 2020 Cuma 16:40:13
Ayıkmış demekki.

Şaka bir yana 400 ml'lik kolonya en büyük e-ticaret sitelerinden birinin reklamında 69,90 TL, 1 Litresi 149,90 TL idi.

Dediğiniz gibi kolonya, ıslak mendil falan resmen karaborsa..

Duyarlı yüreğiniz dert görmesin.

Onur verdiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Selamlar.
Aziz Remzi
13 Mart 2020 Cuma 14:16:30
Oyy Korona korona
Soktu bizi horona
Dedesini de sevmezdim
İster isen sor ona
Elim deki kolonya


Millet olarak paranoyak olduk,n e edeceğimizi,ne yapacağımızı şaşırdık.Halbuki biraz itidal,temizlik ve normal hayata devam... Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Suat Zobu Yazının sahibi 13 Mart 2020 Cuma 16:47:36
Aynen öyle. Hep abartıyorlar. İlk çıktığında dedik ki aha şimdi Çin yan bastı. 2-3 yılda 1,5 milyarlık nüfusu sıfıra inecek !

Tekerlemeye bayıldım. Teşekkürler.

Duyarlı yüreğiniz dert görmesin.

Onur verdiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Selamlar.
Ahmet Zeytinci
13 Mart 2020 Cuma 13:51:35
Temizinden bir 90.000 vereyim şu kolonya şişesine Suat Kardeş... Ama söz verdin mi de başkası ile pazarlık yapma lütfen... .).).) Şaka bir yana laboratuvarda üretildiği söyleniyor, rivayet ediliyor. Bunu üretenler çaresini de bulmuştur mutlaka, dünyaya pazarlayacaklar sanırım bir müddet sonra ilaç ve aşılarını, bekleyip göreceğiz... Biyolojik Savaşın ve ekonomik savaşın bir parçası olduğunu da iddia edenler var. Ne diyelim Allah yardımcımız olsun...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Suat Zobu Yazının sahibi 13 Mart 2020 Cuma 16:44:26
Çok teşekkür ederim sevgili Kardeşim. Senin hatırına 90.000 olur. Bu kıyağımı unutma.

Şaka bir yana 400 ml'lik kolonya en büyük e-ticaret sitelerinden birinin reklamında 69,90 TL, 1 Litresi 149,90 TL idi.

Kolonya, ıslak mendil falan resmen karaborsa..

Dediğin gibi bunun ilacı da kesin vardır. İran bulduğunu söylüyar ama bana pek inandırıcı gelmedi.

Duyarlı yüreğin dert görmesin.

Hep onur verdin sağ ol..

Sağlıklı günler dilerim.

Selamlar.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.