Gülüm Çamlısoy
2026 şiiri ve 1558 yazısı kayıtlı Takip Et

Cellat...CELLAT...

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 14.1.2020 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.‘’Kendimin celladıyım.’’ (Alıntı)

Çalıntı olmamalı hiçbir sözcük yine de mealini alıntı olarak tasavvur ediyoruz belki de bir ömrün çalıntı olduğuna dair de bir kabulleniş hele ki kamçılanmış ruhumla sürüklendiğim o dehliz yok mu?

Kırağı çalıyor heceleri ve baskın nasıl ki basanın bu sefer de yüzüme al basıyor ve mütemadiyen kurşunlanan böğrümde kramplar hissediyorum. İçimin duvarlarında çatlaklar oluştu ve panik atağım bu aralar pek de revaçta değil üstelik daha yeni deprem oldu İstanbul’da ve ben ölümü neşeli neşeli karşılamaya da ant içtim yeter ki depremden sağ çıkmayı başarsın herkes ve mümkünse kapıyı çekip gideyim.

Umudun kılcal damarlarında pıhtı oluştu yine ve bozamı da içmeyi unuttum nihayetinde ekiş tadı daha bir doruğa ulaştı ve çocukluğumdan bana sarkan bir ipe tutunup da mevsimi ve günü tehir edip mazinin özlemi ile içimdeki limonata tadındaki havayı bir bardağa boşalttım.

Bir özür ise dünde kalan yanım.

Bir özümseme ise yarına çıkmak adına hala da telaşım.

Geçti gitti işte ve yine unutuldu depremin kaç şiddetinde olduğu ve benden başka da kimse sahip çıkmıyor artçılarına sözcüklerin.

Teneffüs ettiğim havadan sirayet eden yenilginin iz düşümü yine gece ve gecelediğim kadar da geçiştirdiğim nihayetinde sakin bir güne kavuşma özlemi ile teğet geçip geceye balıklama daldığım yeni haftanın mizanseni elbet tüm g/örüntüler hala umut, umut diye haykırıyor ve elimi çabuk tutup bir an evvel aydınlığa çıkmak istiyorum.

Sözcükler de vefasız çıktı işte ne de olsa bir sonraki yazıya geçtiğimde bir öncekinin başlığını dahi unutup yeni yazıma konsantre oluyorum ve içimdeki tüm yeis firar edip sonsuza değin yaşamak ve yazmak istiyorum. Yazının başında ölümden ve depremden dem vurup da diyebilirsiniz tabii ki de: bu nasıl bir ikilem, diye belki de yıldız haritamda unutulmuşluğumla yaldızlı dünyanın da albenisine kanmaktır beni çelişkiye sokan.

Yuttuğum tüm paragraflar bir şekilde havaya karışıyor ve ben nefes alıp cümle biriktiriyorum nefesimde elbette gün boyu şakıdığıma binaen eninde sonunda yazıya dökmek beni heyecanlandıran ve de dinamik tutan ve mukozamdaki sancılı bekleyiş illa ki sonlanıyor ve demli bir bardak çayın da eşliğinde sermayemi kediye yükleyip minik minik kedi yavrusu misali cümlecikler hâsıl oluyor dokuduğum ve dokunduğum her karede aslında üçlü bir ilişki iken geliştirdiğim: elbette duygularım, yanılgılarım ve kalemim.

Tekerrür eden hayatı sıradanlıktan kurtarmak elbette yazının mealinde başımı duvara vurduğum zamanların da k/alıntısı ve izini sürdüğüm mavi ve umuda b/anıyorum sözcükleri nihayetinde canlanan bir sefalet elbette cefanın sefasını sürmek ve işte m/eziyet babında yanıp sönen imleç aslında bir trafik lambası gibi bana komut verirken ve özümsediğim kadar da önemsediğim sonram handikap olsa bile dünde kalan düş çukurundan yüzeye çıkan gerçekler ve de paralel evrenler.

Basireti bağlanan bir tümleç ve akıbeti şiir olmaya yatkın bir mecazi firar sanırım içimde saklı binlerce hayalet ben kalemle buluştuğumda çıkıyor gün yüzüne ve adını dahi unuttuğum insanlar bir bir peyda oluyor ne zamanki aklıma gelse esintisi ve mermer mezar başlıklarını ovup yeniden yazıyorum hayat hikayelerini belki de kendi hayat hikayemi yazamadığım gerçeği ile kadere duyduğum saygı ve aciz varlığımda yüreğin küpeştesinde mevsim çıngar çıkarıyor ta ki beşinci mevsim bana göz kırpana değin.

Oynaşan alevler.

Sür-git hezeyan.

Heyecanla yazarken yaşadıklarımı bir an yok sayıp kalemin bana sunduğu müstesna bir hayat hikâyesi.

Kibirli sefaleti ve de gerçeklerin… sözcükler yafta yüklü.

Lades, deyip teşhir ettiğim iç sesim ve ruhumun çıplaklığından asla utanmadığım hele ki ahlaki değerler ve erdem iken en çok bana sunulan ve bir ömür adımı, şerefimi korumak adına kimliğime süzüldüğüm hayat denen platforma hele ki en büyük sermayem beynimdir, demenin meali ile caka sattığım mülakatlar öyle ya; sen git şanlı şerefli bir diploma hatta diplomalar edin sonra da kariyer basamaklarını hızlıca tırman…

Bingo!

Hayal sepetimde saklı nice iş fırsatı ve ajanda yüklenmiş sayısız referans ve iş yüküm bindikçe omzuma sorumluluklarım da eklendi mi…

Kim kimin celladı ise ve kopuk başımda fink attığım bir gösteri sahnesi ve tokuşan asaletim dirlik düşkünü bir yorgunluktan da arda kalan ve güneşi aya hasreti nihayetinde dibi tutan yıldız kümesi.

Aşkın dahi itham edildiği ve hayallere atılan çamurla sırtımı sıvazlayan kederle sözlenmiş kader karşısında boynum nasıl ki kıldan ince ve üç öğün t/aşkın ırmaklarında boyumu geçen duygular elbet mantığımı ters yüz edip içimi de ovalarken duyguların kabardığı bir okyanus…

Meylettiğim tüm güzellikler ise hala saklı içimde ve demli mizacı şiirin hiçlikle varlık arasında incecik bir çizgi.

Başımı eğdim ve giyotin nasıl da şık durdu sefil varlığımla da bir uyum içerisinde iken hala pimi çekip çekmemek arasında ikilemde kalmışken belki de çıkacak aftan yararlanıp yeniden bahşedilecek bana mutlu ve özgür bir hayat yeter ki bekleyene kadar üç beş satır daha yazayım.


Beğen

Gülüm Çamlısoy
Kayıt Tarihi:13 Ocak 2020 Pazartesi 18:10:51

CELLAT... YAZISI'NA YORUM YAP
"CELLAT..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
glenay
14 Ocak 2020 Salı 21:35:58
Yazmadan alıkoyamayız kendimizi. ne olursa olsun.
Cümleler çok uzun olmakla birlikte, güzel bir anlatım, yazı.

Tebrikler arkadaşım,

sevgimle..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 21:38:34
Teşekkür ederim, Nazik.
Var ol arkadaşım.
Sevgimle
direniş
14 Ocak 2020 Salı 21:07:23
Tebrik ederim Gülüm kardeşim

Nice başarılara

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 21:21:27
Hoş geldiniz ağabeyim.
Çok teşekkür ediyorum.
Selam ve saygılarımla ağabeyim.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
(-MELEK-)
14 Ocak 2020 Salı 19:18:59
Geçti gitti işte ve yine unutuldu depremin kaç şiddetinde olduğu ve benden başka da kimse sahip çıkmıyor artçılarına sözcüklerin.Teneffüs ettiğim havadan sirayet eden yenilginin iz düşümü yine gece ve gecelediğim kadar da geçiştirdiğim nihayetinde sakin bir güne kavuşma özlemi ile teğet geçip geceye balıklama daldığım yeni haftanın mizanseni elbet tüm g/örüntüler hala umut, umut diye haykırıyor ve elimi çabuk tutup bir an evvel aydınlığa çıkmak istiyorum.


Sözcükler de vefasız çıktı işte ne de olsa bir sonraki yazıya geçtiğimde bir öncekinin başlığını dahi unutup yeni yazıma konsantre oluyorum ve içimdeki tüm yeis firar edip sonsuza değin yaşamak ve yazmak istiyorum. Yazının başında ölümden ve depremden dem vurup da diyebilirsiniz tabii ki de: bu nasıl bir ikilem, diye belki de yıldız haritamda unutulmuşluğumla yaldızlı dünyanın da albenisine kanmaktır beni çelişkiye sokan.


Tebrik ederim gün seçkisini arkadaşım. Geçmiş olsun İstanbuluma, içinde sevdiklerim var rabbime emanetim olan. Allah beterinden korusun inşallah sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 20:16:33
Çok teşekkür ediyorum iyi dileklerin adına.
Allah bir daha yaşatmasın ve korusun bizleri, herkesi.
Amin İnşallah canım arkadaşım.
Güzel yüreğin dert görmesin.

Sevgimlesin.

Hayırlı akşamlar.
Aygün Deniz
14 Ocak 2020 Salı 14:44:29
Kutluyorum,GÜLÜMM..Günüm yazını, çok çok güzeldi. Sevgimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 15:57:54
Canımsın.
Çok teşekkür ediyorum sevgili Günay.
Tüm sevgimle arkadaşım.
HASAN ÇAPRAZ
14 Ocak 2020 Salı 09:24:39
limonata tadındaki havayı bir bardağa boşalttım...HAVANIZ BİTMESİN ŞAİR !!


2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 15:56:46
Teşekkürler, teşekkürler, dostum.
Selamlarımla.
HASAN ÇAPRAZ 14 Ocak 2020 Salı 22:04:59
biri limonata yapsa da içsek,,
Hüseyin şen
14 Ocak 2020 Salı 08:32:46
Gönlüme sen düşmeden önce pişmanlıklarım olmazdı
yada anlıktı üzüntülerim
yattığım yatak musalla değildi
üşümezdim de hiç
gönlüme sen düşmeden önce idi
göz pınarlarım serçe parmak ucu ile silerdim
şimdiki gibi değildi avuç avuç içtiģim tuzlu sular gönlüme sen düşmeden önce
aynadaki aksimle arkadaştık barışıktık
tükürklerin boyu ulaşmazdı suliyetlere
sen gönlüme düşmeden önce
boğazım düğümlenmez di
miğdeme kramlar girip yüreğim sıkışmazdı
sen gönlüme düşmeden önce utançlarım dizilmezdi önüme sıra sıra
sen gönlüme düşmeden önce girecek bir mezar aranmazdı bizim diyarlarda
avuç avuç dualar salınmazdı semaya
sen gönlüme düşmeden önce kim katil kim maktul önemsizdi sen gönlüme düşmeden ...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 15:55:55
Yüreğinize selam olsun, değerli dost.
Çok çok teşekkür ediyorum bu güzel yorumunuz adına.
Yüreğiniz dert görmesin.
Selam ve saygılarımla.
Gülüm Çamlısoy Yazının sahibi
14 Ocak 2020 Salı 00:24:01


Çok değerli Seçki Kuruluna ve sevgili arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Cevap Yaz
saf şiir
14 Ocak 2020 Salı 00:20:48
Güne düşen güzel yazını kutluyorum Kardeşim. Selam ve dua ile.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülüm Çamlısoy 14 Ocak 2020 Salı 00:39:45
Çok değerli ağabeyim, çok teşekkür ediyorum.
Eksik olmayın ağabeyim.
Selam ve dua ile.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.