Konsantre Karanlık Madde
44 şiiri ve 67 yazısı kayıtlı Takip Et

Netzah"Anlam ve önem kavramının değişmesi: Farklı bilinç hallerinde toplumun bize öğrettiği, şartlandığımız, programlandığımız tüm kavramlar, değerler ve önyargılar değerini yitirebilir, bir kenara atılabilir, yerlerine yenisi oluşabilir. Farklı bilinç halleri bir çeşit "programdan arındırma" (deprogramming) ve "yeniden programlama" (reprogramming)dır. Önemli olan nesnelerin, fikirlerin, amaçların önemi yitirilebilir; yeni anlamlar, önemler, değerler, kavramlar ön plana çıkabilir. Bu nedenle farklı bilinç halleri beyin yıkamak için çok idealdir. Ama bu beyin yıkama kişinin bir ideolojinin, otoritenin veya gücün kontrolü altına girmesi biçiminde olabileceği gibi toplumsal kurallara, otoriteye, sisteme başkaldırış biçiminde de gelişebilir."

Doç. Dr. Ümit Sayın

***

Kişinin kendini dönüştürmesi, değiştirmesi bilinç ve bilinçdışını, alma ve vermeyi dengeleyerek yapıldığında tadından yenmez biçimde gerçekleşecektir. Ancak modern zamanlardayız, tv, bir adım ötesi internet ve internetin cebe girişi ile bu dönüşümün sağlık içinde gerçekleşmesi hayli zorlaşmıştır. Kolektif psikoz ve nevroz günümüzde yaygın, hatta hayli yaygındır. Sebeplerinden başlıcası, 2400 MHz internetin hayatımıza girmiş olması ve zihin kontrolüdür. Gelişik bir zihin, wi fi modemi ile aynı odada ise o frekanslar sayesinde bazı bilinçlerle iletişime dahi geçebilir ancak böyle bir zihinin oranı 1000/3 maksimum 5’tir. Kalanlara ise kolektif psikoz ya da nevrozdan nemalanmak kalıyor... Zihin kontrolünün geldiği noktaları anlatmam bu yazıyı aşar. Sadece şöyle bir örnekleme gidebilirim, evinizin farklı yerlerinde uyuyup, rüyalarınızı gözlemlemeyi bir deneyin. Her köşede başka türden rüyalar göreceksiniz.

Erkek pantolonlarının paçalarını belirli bir standarda getirerek, erkeğin hötöröf bir görünüm almasını sağlarlarken, kadınları da erkekleştirerek hötöröf bir görünüme bürüyerek, herkesin benzer biçimde görünmesini sağlıyorlar. Bunu da sinkretizm adına yapmadıklarına yemin edebilirim. Ne adına yaptıkları da bu yazıya sığmaz, bu yazının görevi başka.

9 doğrunun yanına 1 yalan yerleştirilerek, algı yönetiminin dibine vurulmakta. Sözde aydın ve modern kitle ise bunu afiyetle yiyip, aksini iddia ettiğinizde ise salyalar saçmaktadır. Alafortanfoni olmak zannı ile de bu adamların değirmenine kova kova su taşımaktalar, güçleri yettiğince.

Çok özel bir çağdayız aslında. Büyük değişimler kapıda. Ve bu değişimler öncesi bizi garip hallere getirmek için elinden geleni yapıyorlar. İnsanların yükselişini engellemek için yapılanların haddi hesabı yok. Bohemian Club bile kendisini gizlememekte artık. Tesadüf diye düşünülen olayların geldiği yer Dan Brown kitaplarından fazlası. Kendisini sıra dışı sanıp da bir takım güç sahiplerince oluşturulan blokaja eklendiğini bile göremeyen çok fazla avel tanıdım ben...

***

Trilyonlarca atomdan oluşuyoruz. Bunların %98’i her yıl değişiyor. 5-6 yıl gibi bir süre sonrasında ise hepsi değişmiş oluyor. İnsanın varlığı belirsizdir. Bu belirsizliği de 3’e bölebiliriz rahatça... 5 yıl önceki atomlarım ve ben. Şimdiki atomlarım ve ben. 5 yıl sonraki atomlarım ve ben. Varlık, nesne, özünde suptil, içinde, içinde olduğumuz algıda ise katı, sıvı, ıvır zıvır.

İlk atomlarımız, toprak denen nesneye ilk basışımız... İnanılmaz bir ders vardır burada bebeğin algısına. Nesne olarak ilk sunulan şey, anne ve babadır o bakir algıya. Alan bebek, almış olur ilk dersini. İnsanoğlunun birbiri arasındaki en kutsal ilişkisinde böyle bir dilemma mevcuttur.

Maddeden yapılma bilinçler kendilerini haz, ihtiyaç, fiziksel ve psişik temeller üstüne inşa etmek zorundadırlar. Hiç öyle çok bilmiş freudyen midraşiklere filan gerek yok. Basitliğin ve zorluğun iç içe geçtiği bir derstir bu ilk ders... Zan dünyasındayız işte!

***

Netzah zafer ya da sonsuzluk demektir. 7. küreye denk gelir. Tifaret, kalbi temsil ederken, Netzah, kalbin sayamayacağımız çok kere atışına denk gelir aslında. Haniyse, tüm vücudumuza ışık pompalar. Küreler ve insan vücudu dediğimizde ise; Keter, ruha ilişkin varlık tekamül ettirir, Hokmah, yaşamı ifade eder, Binah, ruhu ifade eder, Hesed, canı ifade eder, Geburah, özü ifade eder, Tifaret, kanı, Netzah, kemikleri ifade eder, Hod, damarları ifade eder, Yesod, eti ifade ederken, Malkuth ise deriyi ifade eder.

***

Kemik gibi sağlam durmak iş değil, doğru beslenme, doğru hareket, doğru uyku ile sağlanır. Algılarımızın kemik gibi olması peki? Bu çağdan zafer ile geçmenin yolu da inanın ki kemik gibi sağlam durmak değil. Algı ile alakalı...

Beğen

Konsantre Karanlık Madde
Kayıt Tarihi:11 Ocak 2020 Cumartesi 22:55:07

NETZAH YAZISI'NA YORUM YAP
"NETZAH" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Bir Dünyevî
12 Ocak 2020 Pazar 05:28:15
sanırım yorum kpasitesini doldurdu beynim..
2 ve 3 +1 lere mahkum bir yaşam tarzında neden en üst katıtercih ettim.. dedim bari üsttü açık olsun üşüteyim.. lakin çatıya da ıvır zıvır koydurduk mecburen internetle alakalı, yine de diğer tarafta benim üstüm yine de açık sayılır..

o aletin aadı aklıma gelmedi kablosuz internet veren cihaz,

yazıyı okurken rüya bölümüne denk geldim, farklı yerlerde ouyumak, simetrisini geometrisini ve ölçümlerini yaptım prizlerle, internetle, ve elektiriğe bağlı cihazlarla hapiste gibiyim, mesafeler üç aşağı beş yukar aynı...

istisnai farklar da bile yine de fark yaratıyor.. mecbur çünkü..o yüzden yatak odası kullananlar için odada cep telefonu bulunmasın, odanın elektiriği şartelden kapatılsın.. verimli bir uyku yeni bir hayat için olmazsa olmasımız..

dalgalar nesildaşım,

neyzen'in dalgası... durgun bir göle çakıl taşlarını atıyoruz, çakıl dibe yolculuk ederken, biz dalgamızı geçiyoruz.. sefamız olsun..

ancak bizim kuşak diyorum, çocuklaşarak bitirmeyecek hayatını, toplu intiharlar gittikçe artacak kaçış yok bundan.. çağ dönüşümünde ya bedensel savaşlar ya da zihinsel algılar adımlarını çoktan attı..
bu devre denk geldik işte.. elimizden ne gelir..

son paragrafındaki maddeler 7 küre.. yorum kapasitesi dolmuş beynime ekstra yük getirmeden..

esenlikler diliyorum..:)
iyi geceler..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 13 Ocak 2020 Pazartesi 19:51:01
Etkileri sadece kanserle sınırlı olsa iyi nesildaşım. İnsanlar çok depresif, daha depresif oldu hatta son 20 yıldır.
Bizim nesil ne emekli olabilecek ne de öyle termal tripleri. Ben asıl bizden sonrakilerin yaşlılığını merak ediyorum.

Son paragraf terim içerir nesildaşım. Görmezden gelebilirsin.
Katkıların için çok teşekkür ederim.

Ben de bir iyi akşamlar dileyeyim madem.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
vegan âtıl balina
12 Ocak 2020 Pazar 02:14:17
"-Konsantre karanlığın içinde ne var?
-Işık!"

...
Güzel bir yere gidiyor.. daha da güzel bir yere gidecek. Gönlüne bereket.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Konsantre Karanlık Madde 13 Ocak 2020 Pazartesi 19:43:36
Bir tanesin. İnşallah yolum aydınlığa gider, inşallah bezmem dışarının pisliğinden de ''öyle mi, öyle''lerim son bulur artık.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.