M. M.Talat Uzunyaylalı
88 şiiri ve 49 yazısı kayıtlı Takip Et

Yoldaşlar!Tevhid’in gür sesi Hazreti Muhammed (sav)… Işıklı Ebubekir, Ömer, Osman, Ali ve binlerce kutlu sahabe onun tevhid yoldaşlarıdır.

Hırs ateşinden azade gönlü Allah ve Resul’ünün sevgisiyle dolu Ebubekir; aziz canını, alın teriyle kazandığı malını, kişiliğiyle elde ettiği makam ve mevkisini din ve iman uğrunda terk etti. Allah da Peygamber de ondan razı oldu.

Celalli şehit Ömer; kinden ve nefisten soyundu, adaletin mücessem timsali oldu. O öyle adil ki, hak ettiği için oğlunu öldürmekten çekinmedi. Allah da Peygamber de ondan razı oldu.

Kuran’ın ilk hafızlarından nurlu şehit Osman; tabiri caizse gözünü Mushaf’la açtı, son nefesini Mushaf’ı okurken verdi ve kanını Hak yolunda cömertçe döktü. Allah da Peygamber de ondan razı oldu.

Peygamberimizin damadı şehit Hazreti Ali; Zülfikar sahibi, İslam’ın fetih kolu. Allah da Peygamber de ondan razı oldu.

Allah’ın ve Peygamber’in rızasını gözeten tevhidin dört muhteşem siması ve her biri parıltılar saçan, Peygamber’e kavuşmuş, dört halifeyle hemhal olmuş, on binlerce sahabe ordusu; Allah da Peygamber de onlardan razı oldu.

“Allah onlardan onlar da Allah’tan razı oldu” (Mâide 119)

Bizler de Allah’ın sevdiklerini seviyoruz, inşallah o hayırlı nesillerin yürüdüğü yoldan yürüyor, Rabbimizin rızasını umuyoruz.

‘Allah bizleri rahmetiyle sevindirsin ve hepimizi sevgili Peygamber’ine bağışlasın. Onun sevdiğini seven, onu sever, ona kavuşan sevgilisinin rızasıyla kavuşur.’

“Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve bağışlasın.” (Âl-i İmran 31)

Kim ki Allah’ın dostu tevhidin benzersiz Peygamber’ini sevmedi ve onun yürüdüğü şeriat yolundan yürümediyse, rahmet dairesine giremedi; öfke ve huzursuzluk yolunda şaşkın kaldı.

“Gösterdiğim yol benim yolumdur, doğru yol olduğu için bu yolu tutup gidiniz…” (Enam 153)

Tevhidin güneşleri: Hz. Muhammed ve Kuran! Sahibi Allah!

Bir kimseyi Allah yüceltti ise kimse aşağı indiremez, onun akıttığı pınarı kimse kurutamaz.

Allah’ın serdiği sofrayı kim toplayabilir; Allah’ın açtığı yolu kim kapata bilir?

Resulüne İslam kapısını Rabbimiz açtı, Kuran sofrasını Rabbimiz serdi, o kapı ve o sofra sonsuza kadar artık açıktır. O yolun yolcuları müjdelenmiştir:

“Onlar Allah’ın doğru yola koyduğu kimselerdir, aklı başında olanlar ancak onlardır.” (Zümer 18)

Resulullah, Ebubekir, Ömer, Osman, Ali, sahabeler, insanlığın yüz suyu, yüz akıdır.

Tevhidin bu erlerini anmak gönülleri parlatır.

Bu erlerin her biri doğru yolda yürümek isteyenlere kıyamete kadar kılavuzdurlar.

M.Talât Uzunyaylalı

Beğen

M.Talat Uzunyaylalı
Kayıt Tarihi:11 Temmuz 2019 Perşembe 17:18:29

YOLDAŞLAR! YAZISI'NA YORUM YAP
"Yoldaşlar!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.