Mehmet Erbil
14 şiiri ve 54 yazısı kayıtlı Takip Et

10 kasım 2018 atatürk’ü anmak ve anlamak olmalıdır10 KASIM 2018 ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLAMAK OLMALIDIR

Türk Ulusunun yok edilmek istendiği günlerde adı duyulmaya başladı Mustafa Kemal’in. Adım adım yol aldı askeri dehası ışık oldu Anadolu aydınlanmasına. Türk Ulusu geri bırakılmış, yokluk ve sefalet içindedir. Hastalıklar kırıp geçiriyor Anadolu halkını. Öyle ki uygarlık hiç yanaşmamış Anadolu’ya. Bu günlerde göründü Anadolu’da Mustafa Kemal. İşi zordu. Yolları yokuştu. Yolları taşlı, dikenli yollardı. İlk aşamada, yani 1918 ile 1922 yılları arasında zorlu savaşlardan, manevralardan geçerek yurdu işgal eden düşmana, arkalarında olanları da eklersek düşmanlara gereken dersleri vererek, savaşmış onları yurttan kovarak, denize dökmüştür.
Arkasından Misak-ı Milli sınırları içinde Türk devletini, Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur. Yurtta sulh, dünyada sulh diyerek, savaştığı ülkelerle de dostluklar kurmayı başarmıştır. Devlet adamları O’nun ayaklarına gelmeye başlamışlardır. Böyle bir Cumhuriyet gerçekleştirdi Atatürk.
Amaçları arasında ulusunu uygarlık bağları ile çağdaşlaşma yolunda ilerletmeye yönelmiştir. Bu nedenle fabrikalar açtı. Üretim seferberliği ilan edildi. Yerli mallara ağırlık verildi. Okullarımızda yerli mallar haftası kutladık. Günümüzde yerli mallar haftasını kutlayacak ürün kalmadı, onların yerini ithal ürünler aldı.
Uçak fabrikası kurdu, üretilen uçaklar yurt dışına satılmaya başladı. Çünkü “İstikbal göklerdedir” diyordu. Uygarlık adımlarını atarken hem Osmanlının borçlarını ödedi, hem de üretim yapacak sanayi kuruluşları oluşturdu. Fabrikalar kurdu.
Cumhuriyetin sonucu oluşan bu gelişmelerin arkasından toplumun sosyal alanda gelişmesini sağlayan atılımlar da gerçekleştirildi. Medeni hukukla aile yaşamı düzene sokuldu. Kadınlara eşitlik ilkesi getirildi. Seçme seçilme hakkı verildi.
Kıyafet ve şapka yasaları ile uygarlık yolunun belirleyici adımları atıldı. Harf devrimi özellikle halkın okuma yazmayı daha çabuk öğrenmesi için atılan dev adımlardan biri idi. Halk okuyacak, aydınlanacak, bilim insanları yetişecekti. Yetişti bilim insanlarımız, kurulan üniversitelerimizle bu bilim insanlarına yenileri eklendi. Büyüdü, alevlendi aydınlanma ışığımız. Çağdaş uygarlık yolunda adımlar atmaya başladık. Daima ileri ilkesiyle yol almayı sürdürdük. Çünkü;
“Büyük düşündü Atatürk
Çok büyük adımlar attı
Hızı damarlarındaki asil kandı
Bilmedi “gaflet ve dalalet”
Işık oldu, bayrak oldu
Kurdu yüce Cumhuriyeti.
Düşünmedik bizler,
Bilgi üretmedik
Öykündük başkalarına
Atamadık büyük adımlar
Sahiplenemedik, kollayamadık,
Tümden sarılamadık Misak-ı Milliye.”
Oysa ödün vermeseydik ilkelerinden, yolundan gitseydik eğer, oy peşinde koşmasaydık, daha çok yol alırdık. Gönüllerimizde hız olurdu, coşku ve de özlü bir duygu olurdu içimizde. Bizi kimse durduramazdı, yan bakamazdı kimseler bize.
Tembel olduk, çalışmaz olduk, üretmez olduk. Sonucu buydu ülke ürünlerini göz ardı etmenin, zararı çoktu. Sonuçta ithal ürünlere muhtaç olduk.
Dileğim; Atatürk yolunun yeniden yolumuz olmasıdır.
Mehmet Erbil
www.mehmet-erbil.tr.gg

Beğen

Mehmet Erbil
Kayıt Tarihi:9 Kasım 2018 Cuma 23:46:21

10 KASIM 2018 ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLAMAK OLMALIDIR YAZISI'NA YORUM YAP
"10 KASIM 2018 ATATÜRK’Ü ANMAK VE ANLAMAK OLMALIDIR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Den(iz)
10 Kasım 2018 Cumartesi 13:20:39
Ölmeyecek birini sadece bir kez daha hatırlarsın!

Adını geleceğe yazdık biz

''MUSTAFA KEMAL ATATÜRK''

https://www.youtube.com/watch?v=CTvwPuJzmv8

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Erbil 11 Kasım 2018 Pazar 09:33:59
İlginize çok teşekkür ederim. Elbette adını geleceğe yazdık. Hem de silinmemek üzere... Selamlar.
şair67
10 Kasım 2018 Cumartesi 13:14:37
Atamızı saygı ve minnetle anıyoruz,ruhu şad olsun
Büyük bir özlemle hele bu son dönemlerde çok arıyoruz
O yedi düvelle yokluklar içinde kan gözyaşı irfan ile savaşarak bize istiklalimizi ve istikbalimizi verdi bize koca bir memleket ve cumhuriyeti bıraktı
O ömrü hep cephelerde geçen iyi cesur azimli yiğit bir asker vatanını milletini cumhuriyetini düşünen dünya lideri başkomutandı
Ömrü boyunca hiç kimseye boyun eğmedi,kanmadı kandırılmadı,yanılmadı,yanıltılmadı düşlerinde hayallerinde yurtta barış cihanda barış bir Türkiye bağımsız bir Ulus vardı
çok manidardı
Gönülden selam ve saygı efendim
Tam puanımla
* * * * * * * * * *


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Erbil 11 Kasım 2018 Pazar 09:37:15
O boyun eğmedi, ülkesine saldıranlara boyun eğdirdi. Kalkınma atılımları yapmış bir ülke bıraktı bizlere. Koruyabilirsek.... Selamlar.
Serkan BOL
10 Kasım 2018 Cumartesi 12:51:59
Atamızı saygı minnet ve rahmetle anıyoruz. Ruhu şâd olsun.

Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Erbil 11 Kasım 2018 Pazar 09:39:20
Bizler andıkça, O'nu anladıkça, ilkelerini uyguladıkça ruhu şad olacaktır. Selamlar.
Dilek USTA
10 Kasım 2018 Cumartesi 00:12:04
Her ne kadar bazıları rahatsızlık duysa da son nefesimize kadar bu ülkenin ve Atatürk ilkelerinin neferi olacağız.
Umutsuzluk asla yakışmaz Türk insanına. Açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyeceğimize and içtik..

Mekanı makamı cennet, ruhu şâd olsun yüce önderimizin
Duyarlı kaleminize sağlık arkadaşım.
.Huzurlu geceler..

Dilek USTA tarafından 11/10/2018 12:28:34 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Mehmet Erbil 10 Kasım 2018 Cumartesi 00:25:38
İlginize çok teşekkür ederim. Duyarlı yüreklere selam olsun. Elbette açtığı yol bizim de yolumuzdur. O yoldan asla sapmayacağız, giderek çoğalarak yolu katedeceğiz. Sağ olun. Selamlar.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.