ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Depresyon nedir; nedenleri ve belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

demirelim_46
24 Yazısı Kayıtlı


Depresyon nedir; nedenleri ve belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?
Depresyon insanın düşünsel, duygusal, davranışsal yönden çöküntüye uğraması, karamsarlığa kapılması; düşünce, duygu, konuşma ve davranışlarını, farkında vebilincinde olmasına rağmen, kontrol edememesi halidir. Başlıca belirtileri isteksiklik, risk almaktan kaçınma, atalet, karamsarlık, durgunluk, dalıp gitme, umutsuzluk, değişime ve yeniliğe kapalılık halleridir. Genellikle tek başına olmayıp bünyesinde anksiyete, panik atak gibi rahatsızlıklı da barındırır.

Temelinde büyük ölçüde çocukluk döneminde yaşanan ruhsal, zihinsel ve duygusal travmalar yatar. Sorumluluk verilmeden, güven duyulmadan, takdir edilmeden, hata yapma lüksü tanınmadan, girişimleri engellenerek yetiştirilen bireyler depresyona yatkındırlar. Bu dönemde kendilerini, yeteneklerini, insan oluşlarından kaynaklı değerlerini fark edemediklerinden özgüvenleri azdır. Bir işe girişecekleri zaman geçmişin korkuları ve geleceğin kaygıları zihinlerini ziyadesi ile işgal ettiğinden yaşadıkları ana odaklanamazlar. Dolayısı ile eyleme geçemezler. Geçseler bile ilk etaptaki istek ve motivasyonlarını koruyamadıklarından çok çabuk yıpranırlar, eyleme geçme arzuları yerini isteksizliğe ve karamsarlığa bırakır.

Depresyon dönemsel olabileceği gibi kronikleşmiş de olabilir. Dönemsel depresyonun tedavisi kronik depresyona göre kolaydır. Zira belli bir travma neticesinde açığa çıktığından hastanın bilinçaltı kayıtları tamamen negatifleşmemiştir. Fark edildiği takdirde kronikleşmesi önlenebilir, bir psikoloğun desteğinde çabuk atlatılabilir. Benim işleyeceğim konu daha ziyade kronik nitelik kazanan depresyondur. Kronikleşen depresyon, kendi akışı içerisinde kişilik bozukluğuna doğru yol alır.

Sıfır-altı yaş aralığı kişiliğin temellendirilme aralığıdır. Hayat binasının temelleri bu dönemde atılır. İyi bir gözlemci ve taklitçi olan çocuk doğumla birlikte rol modelini aramaya başlar. Fıtratın gereğidir bu. Çocuğun güvende olduğunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Ona süt veren annesi ilk sığınağıdır. Annesine hud


"DEPRESYON NEDİR; NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL TEDAVİ EDİLİR?" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
Son Eklediği Yazılar
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.