Kalemimden gönüllere
20 şiiri ve 17 yazısı kayıtlı Takip Et

ÖMÜR DEDİĞİN NEDİR Kİ?
Paylaşabildiğimiz kadar “bereketlidir”… Bize sınırsız bahşedilenlerden ikram etmeye devam edelim. Cimriliğin sonu yoktur… Bitecek,kalmayacak , tükenecek zannedip de, hayatı zehir etmeye ne gerek var ?
İçten sevebildiğimiz kadar “sıcaktır”… Gönlümüzden en saf haliyle gelen güzellikleri, karşımızdakine ulaştırmaya devam edelim. Karşılık bekleyip de; zindan hayatı yaşamaya ne gerek var ?
Gülümseyebildiğimiz kadar “sevimlidir”.. İçimizin güzelliklerini; yüzümüzde de göstermeye devam edelim. Somurtup da; gerginleşmeye ne gerek var ?
Selamlaşabildiğimiz kadar “muhabbetlidir”… Görmekten memnun olduğumuzu, söz ve hareketlerimizle de göstermeye devam edelim. Görmemek için; köşe bucak kaçmaya ne gerek var ?
Saygı gösterebildiğimiz kadar “engindir”… İlmine, yaşına ve doğruluğuna inandıklarımıza; aşağıdan bakmaya devam edelim. Beklenti içine girip de; yapmacık sözler söylemeye ne gerek var ?
Şefkat gösterebildiğimiz kadar “yücedir”… Küçüklere ve aşağıda olanlara el uzatmaya devam edelim. Böbürlenip de; elimizdekilerden de olmaya ne gerek var ?
Acıyabildiğimiz kadar “kazançlıdır”… Yaptıklarımız yetersiz kaldığında; “bu da geçer” diyerek teselli vermeye devam edelim. “Ah” alıp da acınacak hale gelmeye ne gerek var ?
Yardımlaşabildiğimiz kadar “ayakta olmaktır”… Veren elin alan elden üstün olduğunu asla aklımızdan çıkarmayalım. “Dünyalıkların geçici güzelliğinde” kaybolmaya ne gerek var ?
Adil olabildiğimiz kadar “dengelidir”… Sahip olduklarımızı dağıtmakta, ayrımcılık yapmayalım. Gün gelip hesap döndüğünde, aynısıyla karşılaşmaya ne gerek var ?
Güzel bakabildiğimiz kadar “hoştur”… İyi veya kötü, acı veya tatlı olsun; başımıza gelenlerin bir sebebi ve sahibi olduğunu düşünelim. Sürekli; “ Neden ben” deyip de, kahırlanmaya ne gerek var ?
Fedakar olabildiğimiz kadar “arkadaştır”… İhtiyaç duyulduğunda, bir dost eli arandığında; “rahatımızdan ödün vermeyi”göze alalım. Gün gelip de zor duruma düştüğümüzde, “elimizin havada kalmasına” ne gerek var ?
Yanabildiğimiz kadar “ferahtır”… Sevdiklerimiz uğruna kaybolmayı, erimeyi gözden uzak tutmayalım. Yaren’i kaybedip de arkasından acı çekmeye ne gerek var ?
Dinleyebildiğimiz kadar “nağmelidir”… Konuşulanları ve söylenenleri alıcı bir kulakla dinleyelim. Mahrum kalıp da; güzel sözler söyleyecek dostlar aramaya ne gerek var ?
Anlatabildiğim iz kadar “anlamlıdır”… Doğruyu, güzeli ve gerçek mutluluğa götürecek sözleri söylemekten kaçınmayalım. “Bildiklerimizin, bedenimizle toprağa karışmasına” ne gerek var ?
Öğretebildiğimiz kadar “bilgili olmaktır”… Karşılığını alıp almadığımızda bakmaksızın; ilim yolunda hizmet etmeye devam edelim. “Vaktim ve imkanım olsaydı” bahanelerine sığınmaya ne gerek var ?
Dikkat edebildiğimiz kadar “uyanık olmaktır”… Olup bitenlere seyirci kalmadan, hayata anlam katarak, şu kubbede hoş bir seda bırakmak olmalı niyetimiz. Sap ve saman gibi; boşlukta savrulmaya ne gerek var ?
Düşünebildiğimiz kadar “manalıdır”… Nereden gelip nereye gideceğimizi… Neyin niçin yaratıldığını… Akan zamanın ve bunca telaşenin içerisinde kaybolmadan farkına varalım.“Geri dönüşü olmayan” yola girip de; “heyhaaat” demeye ne gerek var ?


Beğen

Kalemimden gönüllere
Kayıt Tarihi:29 Haziran 2018 Cuma 10:23:14

ÖMÜR DEDİĞİN NEDİR Kİ? YAZISI'NA YORUM YAP
"ÖMÜR DEDİĞİN NEDİR Kİ?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.