ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Vicdan, saadet ve azaplarımızın ahirette de kaynağıdır. ROUSSEAU Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Allahu kebir kur'an'da geçer

Rıdvan Kaya
15 Yazısı Kayıtlı


Allahu kebir kur'an'da geçer

Ekber kıyaslama sıfatı olup "Ekber: kelimesi ve benzerlerine Arapça’da ismi dafdil denilmektedir. Yani "ekber" kebirin ismi dafdili olup ismi dafdilin temel kuralıysa aynı türdeş veya benzer ""en az iki şey gerekmektedir". Mesela büyük daha büyük , uzun daha uzun gibi örnekler verilebilir . " Ekber" ismi dafdiline Kur’an’da 22 ayette 24 kez rastlanmakla beraber hiçbirinde Allah için kullanmak bir yana ima bile esilmemektedir. Çünkü büyük sıfatı / ismi tam olarak 99 isminden biri olan El-Kebir’dir Bunun sebebiyse Allah,la kıyaslabilecek başka hiçbir canlı cansız ve ilah bulunmamasındandıe. Allah kendisini kebir gören bir varlıktan söz etmekle beraber büyüklendi, kibirlendi demektedir. O varlıksa birçok ayette dikkat çekilmekte olan , apaçık düşman olan şeytandır. Şeytan bende öğüt verenim deyip ilahlık iddiasında bulunmuş ancak Allah’tan korktuğu için Allah’ı ekber olarak görmüştür. Şirk dünyasının kalbindeki gizli ilah şeytandır. Şeytanda bu sloganı onlara benimsetmiştir.
Kebirle ilgili olaraksa Kur’an’da şu ayetler dikkatimizi çekmektedir. Nisa suresi 34. Ayetinde " Allah çok yücedir, büyüktür." Denilmektedir.
Hac suresi 62. Ayetinde Muhakkak ki , Allah Aliyy’dir, kebirdir."
En büyük demek başka büyükler var demektirki Allah’tan başka büyük yoktur.
Allah Kur’an’da kıyas yapılan yerlerde ekber kelimesini kullanmaktadırn Bunlardan biriside Nahl suresi 41. ayet olup ayette söyle geçmektedir. " Ahiretin ödülü, mutlaka daha büyüktür."
Bende bu noktaya iman ettikten sonra namaza dururken Allahuekber demiyorum. Yani Allah en büyüktür demiyorum. Allahu kebir yani Allah büyüktür diyorum. Zaten Allah İsra suresi 110. ayetinde şöyle demektedir. " De ki : " İster Allah diye yakarın , ister Rahman diye yakarın. Hangisiyle yakarsanız yakarın , en güzel isimler O’nundur. Namazında sesini yükseltme , kısma da . İkisi ortası bir yol tut. "
Bir Müslüman eğer kalpten iman ettiyse Allah’ın huzurunda durduğu zaman sen en büyüksün demek olan Allahuekber dememeli Yarab


"Allahu Kebir Kur'an'da Geçer" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
ÇOCUKLARI SÜNNET ETMEK
Çocukları sünnet etmek
Rıdvan Kaya
463
Oruca Başlama Vakti
Oruca başlama vakti
Rıdvan Kaya
382
İki Vakit Namaz Farzdır
İki vakit namaz farzdır
Rıdvan Kaya
259
RABITA
Rabıta
Rıdvan Kaya
199
Son Eklediği Yazılar
Oruca Başlama Vakti
Oruca başlama vakti
Rıdvan Kaya
382 0
ÇOCUKLARI SÜNNET ETMEK
Çocukları sünnet etmek
Rıdvan Kaya
463 0
ZEKAT
Zekat
Rıdvan Kaya
133 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.