ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

İ l a h i d a v e t

SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
41 Yazısı Kayıtlı


İ L A H İ  D A V E T

İ l a h i d a v e t
İ L A H İ D A V E T,
( E Z A N )

Turizm sezonu henüz başlamasa da, şehre yoğun şekilde turist geliyordu. Turist taşıyan uçakların, biri inip diğeri havalanıyor ve göçmen kuşlar gibi süzülerek gözden kayboluyordu. Şehre kısa sürede ulaşan, dili, dini ve ırkı bilinmeyen yabancı misafirler, ülkemizin doğal, tarihi güzelliklerini görmek ve kültürel zenginliğimizi özümsemek için caddelerde boy gösteriyordu. Geniş caddelerde yan yana dizili mağazaların vitrinleri parıl pa rıl parlayınca içeri girip çıkan turistlerin oluşturduğu ticari hareketlilik, esnafın yüzü ve göz bebekleri içini tatlı tatlı güldürüyordu. Müziğin ruha ve hatta hücrelere etki ettiği gibi turistler de, esnafın ruh halını müs pet etkileyip mutlu ediyor. Hele alış veriş yapılıp yeşil yeşil dolardan hatıra defteri tutuldukça, günlük ibadet unutuluyor, her gün beş vakit okunan Ezan-ı Muhammed’i bile duyan olmuyordu.
Ülkemizin kültürel zenginliklerin öğrenmek, bu arada güzel bir tatil yapmak isteyen gayrimüslim Sceras, on sekiz yaşında bir üniversite öğrencisi. O’da uçakla gelen yolcuların içinden genç bir misafir. Hava alanı dış hatlar terminali önünden taksiye biner ve direkt şehir merkezinde konaklayacağı otele geçer. Şehirde güneş batmak üzere, yani akşam namazı vaktidir. Şehir içinde seyahat ettiği taksi otelin kapısı önüne varınca, bu güne kadar işitmediği çok güzel ve ruhu mest eden sade bir ses duyar. Havada yankıla nan bu güzel ses ruhunun derinliklerinde etkileyici iz bırakır. Ancak bu durumdan ne taksi şoförü ne de kapının önünde bekleyen otel görevlileri ve diğer yerli halk etkilenme belirtisi göstermez ve rahatsızda olmaz. En küçük manada olumsuz bir tepki vermediklerini hayretle gözlemler.
Halbuki ülkesinde insanlar, böyle hoparlörden yüksek sesle yapılan yayınla başkasını rahatsız etmesi pek mümkün değil. Çan sesinden başka ses duymak mümkün olmaz. Değilse, gürültüyü yapan kişilere derhal mü dahale edilir Burada ise, kimse kılını bile kıpırdatmıyor, bu nasıl umursamazlık hali


"İ L A H İ D A V E T " içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
 T C D D ' D E  D E Ğ İ Ş İ M  S Ü R E C İ
T c d d ' d e d e ğ i ş i m s ü r e c i
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
2019
TÜRK DİL BAYRAMI
Türk dil bayramı
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
2006
LEMOS ' DA ANTEP FISTIĞI YETİŞTİRMEK
Lemos ' da antep fıstığı yetiştirmek
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
1369
Son Eklediği Yazılar
K Ü T Ü K  A T M A  E T K İ N L Ğ İ
K ü t ü k a t m a e t k i n l ğ i
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
142 0
 L E M O S- E S E N T E P E
L e m o s- e s e n t e p e
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
231 0
B İ R   O L M A K
B i r o l m a k
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
230 0
M Ü M İ N İ N  M İ R A C I
M ü m i n i n m i r a c ı
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
242 0
Ö N C Ü D E R N E K
Ö n c ü d e r n e k
SÜLEYMAN Lemos YILDIZ
366 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.