ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
İnsanlar kötülüğü, arzuları kuvvetli olduğundan dolayı değil, vicdanları zayıf olduğundan dolayı yaparlar. JOHN STUART MiLL Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Dil eri ataç

ipekyolu
268 Yazısı Kayıtlı


Dil eri ataç
ATAÇ ÜZERİNE YAHYA AKSOY
Ataç, Hammer tarihini dilimize çeviren Ata Bey’in oğludur. Asıl adı Nurullah Ata’dır. 9 Ağustos 1898 ’de İstanbul’da doğdu. 17 Mayıs 1957 günü hayata veda etti.
Nurullah Ataç,öğretmenlik ve bir süre kamu hizmeti yaptıktan sonra, Türk Dil Kuurumu’na 1949 yılında üye oldu. Yayın Kurulu başkanı oldu , Türk Dili Dergisi’ni olümüne kadar yönetti ve "Dergiler Arasında" sayfalarını yazdı. "Türkçeleşmiş Türkçe" tezini savundu.
Ataç, Türkçe’yi seven, savunan,dile sevgisini ve saygısını en üst düzeyde tutan, doğru bildiği yolda durmadan yürüyen bir dava ve ülkü adamıdır. Dil devrimine gönül vermiştir:
"... Erken olsun, geç olsun,giriştim dil işine.Gençler arasında bana uyanlar çok oldu. Yaşlılardan da var. Neden ötekilerden çok bana uyanlar oldu? Dil işine girişmem de bir çıkar kavgasıyla değildir de onun için... Öz Türkçeye özenişim de duygularımın etkisiyle değildir. Latince, Yunanca öğretilmeyen bir ülkede tek doğru yolun, akla uygun yolun öz-dile gitmek olduğunu düşüncemle anladım da onun için o yolu tuttum."
Dilde özleşmenin doğruluğuna inanan Ataç, bir çıkar veya yarar düşüncesiyle dğil ,içinden geldiği gibi,korkusuzca ve heyecanla yapıyordu öz türkçe savaşımını: "...Dilin değişmesine,yabancı sözlerden kurtulup kendi köklerinden yeni sözler üretip gelişmesine neden sinirleniyorlar da karşı koymağa kalkıyorlar?... diye sesleniyor.
Deneme ve eleştirileri ile yazarlar üzerinde etkili olan Ataç,"Dil Bilmek" başlıklı yazısında bazı hususlara dikkat çekte:
"... Kaideleri biliyor,kolaylıkla konuşuyor ve kitapları anlıyorsa... O zaman iş değişir.Çünkü bir kitabı analamak hiçbir zaman yalnız dil bilmekle olmaz. Bittabi türkçe biliyorsunuz,en sade dille yazılmış felsefe kitabını açın,felsefe ile ötenden beri uğraşmıyorsanız bakın onu anlar mısınız? Kitabı okumak ve anlamk bir insanın dil bilgisini kuvvetlendirir ve onunla beraber o adama da yeni bir şey öğretir...
Dil bir kalıptır ve ancak içinde bir şey olmsaı şartı ile kendini göst


"DİL ERİ ATAÇ" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
GEÇİLMEYEN ÇANAKKALE
Geçilmeyen çanakkale
ipekyolu
4342
ŞAMAN   DANSI
Şaman dansı
ipekyolu
2626 2
DOSTLUK
Dostluk
ipekyolu
2512
DİLEK AĞACI-YÜREK AĞACI
Dilek ağacı-yürek ağacı
ipekyolu
2 2015 1
Son Eklediği Yazılar
YALAN ÜZERİNE
Yalan üzerine
ipekyolu
33 0
GARİP AHLAT AĞACI
Garip ahlat ağacı
ipekyolu
180 0
VİRA BİSMİLLAH
Vira bismillah
ipekyolu
290 0
MİLAS
Milas
ipekyolu
160 0
FESTİVALLER
Festivaller
ipekyolu
118 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.