ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Şerefe hak kazanmak, ona sahip olmaktan daha değerlidir. THOMAS FULLER Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Kanatsız

ZÜBEYDE YALÇINKAYA
80 Yazısı Kayıtlı


Kanatsız
Kanatsız uçan bir dünyada kanatlarıyla uçan kuşlara şöyle bir baktı. Sonra adam gökte kanatsız gezinen bulutlara bakarak tebessüm etti.
-Ya hak, dedi. Bu sözlerle sanki her şeyi özetledi. Sonra kendi kendine:
-Anlamam yıllardır zenginlik illetine tutulanları… Ne gariptir insanoğlu yediği, içtiği ve giydiğinden daha fazla anda zengin değilken, sayılardır aldatan… Sayılaradır hep aldanan… On tane elbiseden birini giyer insan, hepsini aynı anda giyse gülünç olacakken yüklenir tuhaf zenginliği… Bir bakıma gizler… Gizler evet, inkâra gerek yok… Oturamaz yüz evde olsa bir tanesidir andaki kaderi, dedi. İçini çekti ve etrafına şöyle bir bakındıktan sonra ağacın altına oturdu. Oturduğu yer ottan yoksun kuru bir topraktı. Adam otururken yere elini koydu ve eli toz oldu. Adam elindeki toza bakarak:
-Her şey tozdan ibaret. Acımaktır tozun hamallığına belki bizimkisi… Evleri böl toz, demir yığını olan arabayı böl sonuç toz, altını böl toz, en lüks mobilyayı böl talaş ya da toz, insanı böl nihayetinde o da toz… Her şey tozlaşıp hiçleşirken gözünde, gözlerinde yık hamallığını… O zaman belki yaşam alanın genişler ve hayattan talebin yetinmek olur, dedi.
Adam ağacın altında saatlerce tefekküre dalmıştı. Etraftaki her şeye tek tek bakıyor ve onlarla ilgili manevi sırları bulmaya çalışıyordu.
-Mesela şu kır çiçekleri… Her renkten, çeşit çeşit çiçekler… Gelincikler, sümbüller, peygamber düğmesi olanlar… Evet, hepsi aynı sudan besleniyorlar ve sonra farklı renkten çiçekler sunuyorlardı. Ya ağaçlara ne demeli aynı toprak, aynı güneş, aynı su ile beslense de farklı farklı meyveler veriyorlardı. En garibiyse tepesinde güneş varken ıslak çamaşırlar bile dayanamayıp kururken, bu otlar ve ağaçlar nedense kurumak yerine iyice yeşeriyorlardı.
Adam yere elini tekrar koydu. Fakat bu sefer bir uçuç böceği elinin üzerine kondu. Elini yerden kaldırıp böceğin uçması için ona üfledi. Böcek uçtu, adamsa:
- Kâinatın özeti insandır dedi. Ağzından çıkan havaya bakarak:
-Seç istediğini… İst


"KANATSIZ" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
SAATÇİ YUSUF VE RECEP
Saatçi yusuf ve recep
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
595
Karşımızdakini %100 Tanırız
Karşımızdakini %100 tanırız
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
453
GÖÇ
Göç
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
344
HATTAT KALEMİ
Hattat kalemi
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
303 2
Kavgam
Kavgam
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
298
Son Eklediği Yazılar
Yalnızlık ve Yalınlığımız
Yalnızlık ve yalınlığımız
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
62 0
ÇORLU
Çorlu
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
131 0
Kendi Kendilik Üzerine Notlar
Kendi kendilik üzerine notlar
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
57 0
Ben Olma Değeri Üzerine Notlar
Ben olma değeri üzerine notlar
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
47 0
İnsan Eli Değmeden Önce
İnsan eli değmeden önce
ZÜBEYDE YALÇINKAYA
74 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.