lacivertiğnedenlik
614 şiiri ve 120 yazısı kayıtlı Takip Et

Paul'u anlamakPaul'u Anlamak

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 14.7.2017 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Amacım rakamlarla dolu bir otobiyografi yazmak değil, aksine anlamak ve irdelemektir. Yaşadığı koşulların derinliğini şiirleştiren ilk şair kimdir diye soracak olursanız Paul Celan derim size. Bir parçalanmışlığın hikâyesidir bendeki. Paul’un şiirlerini okuduğumda sesini işitebildim.

Sevdiklerini ve ailesini Nazi kamplarında kaybetmiş ‘’ hiç durmadan yürüyen bir vehimdi. Tek sığındığı mağarası dili ve vicdanıdır’’ derler onun için. Çünkü herkes ölmüş ve onun hayatta kalmış olmasına sevinmesi mümkün değildir. Bu noktada başlamıştır yaraları. Yaşıyor olması yaraların en büyüğüdür ona göre. Bu yaraları en anlaşılmaz bir dilde şiire dökmek, bir ırmağın gözümüzün önünde yavaşça süzülüp büyük bir şelaleden aşağıya dökülecek olan intiharın başlangıcıdır. O ırmağın altında kaynayan bir ölüm fügü vardır.

Yaşanmış ve belki de yüzyılın en önemli şiirlerinden birisidir ölüm fügü. İnsan bir yerde durup düşünmeden edemiyor. Böyle bir acı dünya üzerinde yaşanmasaydı keşke. Yazılmasaydı böylesi bir şiir. Ama ne yazık ki, Nazi faşizmi ve toplu katliamlarda kaybetmenin kederi yazarı ölüm ile iç içe kenetlemiştir. Aynı zamanda anne ve babasının katledilmesi onda kırılmanın ilk başlangıcı olmuştur. Bu anlamda pek çok şiirlerinde anne figürü vardır. Bunu mezarlara yakınlık şiirinden anlayabiliyoruz.

Acı çekiyorum değil mi anne,
Ah tıpkı evdeki gibi
Kısık söylenmiş şu almanca
Sızı veren mısralardan.


Ve yine başka bir şiirinde hiçbir zaman sönmeyecek içindeki ateşi anlatır. Geçmiş bir günün gençlik tutkusudur sarı çiçekler ve bir o kadar yeşildir kendi karanlığı akçakavak ağacından bakarken. Ve yine bir o kadar acıdır ölecek olanın damgalanması. Ölüm bir işarettir artık kadın, çocuk ve adamların kollarına bağlanmış bir bez parçasında…

Ak düşmemişti hiç annemin saçlarına.
Kara hindiba, Ukrayna ne kadar yeşil.
Sarışın annemse dönmedi yuvasına.
Yağmur bulutu, kaynağın kurudu mu?
Benim sessiz annem ağlar tüm insanlara.
Çember- yıldız, bağlıyorsun o altın kurdeleyi
Bir kurşunla annem kalbinden aldı yara
Meşe Akçakavak, yaprağınla ak-pak bakarsın ya karanlığa
kapı, kim çıkardı rezelerinden seni
Benim tatlı annem gelmeyecek bir daha.

…

Şüphesiz Paul’u anlamak için yazmış olduğu en derin şiirlerinden biri olan ölüm fügünü irdelemek lazım. Periyodik bir zincir gibi insanlara kendi mezarlarını kazdırır Nazi Faşistleri, sonra da kafalarından vurup kazdıkları yerlere bırakırlar. Böylece herkes kendi mezarını kazmış olur. Şiir sanki ölüler tarafından bir koro halinde söyleniyor. Bu yüzden gerçeklik güçlü bir bağ olarak sunulmuştur okura; Anlamak ve yaşamak, bir şiirin amacını iyi hissedebilmenin önemi vurgulu, tıpkı Pablo Picasso’nun Guernica tablosundaki savaşın insanların yaşamlarını nasıl tuz buz etmesi gibi.


Ölüm Fügü

Akşam vakitlerinde içmekteyiz sabahın kapkara sütünü
Ve öğlenlerle sabahlarda bir de geceleri
Hiç durmaksızın içmekteyiz
Bir mezar kazıyoruz havada rahat yatılıyor
Bir adam oturuyor evde yılanlarla oynayıp yazı yazan
Hava karardığında Almanya’ya senin altın saçlarını yazıyor Margarete
Bunu yazıp evin önüne çıkıyor ve yıldızlar parlıyor
Köpeklerini çağırıyor ıslıkla
Sonra Yahudilerini çağırıyor ıslıkla toprakta bir mezar kazdırıyor
Bize buyruk veriyor haydi bakalım şimdi dansa


Gece vakitlerinde içmekteyiz sabahın kapkara sütünü
Ve sabahlarla öğlenlerde bir de akşamları
Hiç durmaksızın içmekteyiz
Bir adam oturuyor evde yılanlarla oynayıp yazı yazan
Hava karardığında Almanya’ya senin altın saçlarını yazıyor Margarete
Senin kül olmuş saçlarını Sulamith bir mezar kazıyoruz
Havada rahat yatılıyor

Adam bağırıyor daha derin kazın toprağı siz ötekiler
Şarkılar söyleyip dans edin
Tutup palaskasındaki demiri savuruyor havada gözlerinin
Rengi mavi
Sizler daha derine sokun kürekleri ötekiler devam edin
Çalmaya ve dansa


Gece vakitlerinde içmekteyiz sabahın kapkara sütünü
Ve sabahlarla öğlenlerde bir de akşamları
Hiç durmaksızın içmekteyiz
Bir adam oturuyor evde senin altın saçların Margarete
Senin kül saçların Sulamith adam yılanlarla oynuyor


Sesleniyor daha tatlı çalın ölümü çünkü o Almanya’dan
Gelen bir ustadır
Sesleniyor daha boğuk çalın kemanları sonra sizler
Duman olup yükseliyorsunuz göğe
Sonra bir mezarınız oluyor bulutlarda rahat yatılıyor


Gece vakitlerinde içmekteyiz sabahın kapkara sütünü
Sonra öğlen vakitlerinde ölüm Almanya’dan gelen bir ustadır
Akşamları ve sabahları içmekteyiz hiç durmadan
Ölüm bir ustadır Almanya’dan gelen gözleri mavi
Bir kurşunla geliyor sana tam göğsünden vurarak
Bir adam oturuyor evde senin altın saçların Margarete
Köpeklerini salıyor üstümüze havada bir mezar
Armağan ediyor
Yılanlarla oynuyor ve dalın düşlere ölüm Almanya’dan
Gelen bir ustadır

Senin altın saçların Margarete
Senin kül olmuş saçların Sulamith.


Ölüm bir emirdir Alman faşizminin elinde. Ve sabahın siyah sütü bir keşfin şifresidir. Ölüm havası, bacalardan tüten insan ruhları, yakılmış bedenlerin çığlığı ve bir ahit gibi, sizi başka parçalanmışlıklara sürüklüyor. Tıpkı bütün savaşların insan onurunu ve yaşamını yok etmesi gibi, ölüm bir sanat ve ustalıktır Alman faşizminde. Bir tarafta çalışan tutsak kölelere mezarlar kazdırılırken diğer yanda kemanla müzik çaldırılıp dans etmeyi emrediyorlar. Ölüm mavi gözlü bir adamdır Margarete ve Sulamith’in saçlarında.

…


Her şey yaralanır. İnsan ve eşya, zorla birbirinin içine girer. Yaşantılar derine nüfus eder. Hatırlamak, cerahatli bir yara olur. Bir yazısında der, Nietzsche.


1969 sonu/ 1970 baharında her gün uçurumlarımdan aşağıya doğru bir gidiş vardır Paul’un ruh dünyasında. Hiçbir yere ait olamamanın atmosferinde yalnızlığa gömülmüş bir kavak ağacıdır kendi göğüne bakan ve bütün yaşanmışlığında dallarının birer birer kırıldığını görür. Bir daha asla içindeki kırıklıkları toparlayamayacak ağır depresyonlar, sıkıntı halleri, derin travmalar yaratır Paul’un iç dünyasında. Aynı zamanda intihal suçlamaları onun kişiliğinde kuruntulu bir hava bırakmıştır. Sanki herkes onun aleyhine yazıp çiziyormuşçasına her gün basını ve yazılanları izlemesi, Ingeborg Bachman ve diğer dostlarına yazdığı mektuplardan anlarız ruh dünyasını. Dikkatli bir okur kalp zamanı kitabında görebilir Paul’un yavaş yavaş ölüme gidişini. Yalnızlığı ve anlaşılmaz kılınmanın haykırışını Max Frisch’ e yazdığı bir mektupta okuruz.

Sevgili Max Frisch,

Ingeborg’la sizden bir görüşme talep ediyorum, içtenlikle. Bütün bu provokasyonların¬- intihal suçlaması- Schroers pek çoğundan sadece biri- nereden geldiğini görmemenize inanamıyorum. Bunda nelerin, kimin parmağı olduğunu ve neden olduğunu görmemenize inanamıyorum.

Benim hakkımda yazılanları ve dedikoduları okumanın, duymanın bir yazar için ne anlama geleceğini bilirsiniz. ( Buna tanıklık etmeye kimler hazır)
diye devam eder mektubunda.

Burada insanın aklına Edip Cansever’in Çağrılmayan Yakup şiiri geliyor. Kendisi, öteki, anlatıcı ve ben duygusu arasında gidip gelen Yakup’un parçalanmışlık hissi geliyor. Bu anlamda şiirlerin evrensel bir ruha sahip olduğunda hemfikir oluyoruz.

Bir okur olarak Paul Celan’ ı incelediğimizde intihal suçlamasının bir iftira ve çekememezlik olduğunu çok kolayca görebiliriz. Çünkü bana göre her şairin kendi imgeleri vardır. O imgeler sizi ele verir. Onun imgelerinde Ben’in nasıl dağıldığını, parçalandığını, yanıp kül olan anlamların küllerinden bahsettiğini hemen hemen bütün şiirlerinde bulabiliriz.


‘’ Gö璒 dedi Paul Celan..


‘’ Bugün içimden çırılçıplak satırlar geçiyor Franz; Her Allahın günü, uçurumlardan aşağıya doğru.. Bugünden yarına yaşıyorum, daha doğrusu bugünden bugüne..’’


1920 yılında Romanya’nın Çernovitz kasabasında Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan, ve 1970 Nisanı’nda kendini Paris’te Sen Nehri’ ne atarak parçalanmışlığına son verir Paul Celan.


Sesleniyorlar; günah işliyorsunuz!
Bunu çoktandır biliyoruz.
Çoktandır biliyoruz da, ne yapıyoruz?
Sizler, ölümün değirmenlerinde
Müjdelerin beyaz ununu öğütüp
Kardeşlerimizin önüne koymaktasınız
Bizler, zamanın aklaşmış saçlarını sallıyoruz.


Kaynak: Wolfgang Emmerich, Paul Celan kitabı
Kalp zamanı-
Ellerin zamanlarla dolu- Paul Celan.

Beğen

lacivertiğnedenlik
Kayıt Tarihi:13 Temmuz 2017 Perşembe 13:15:43

PAUL'U ANLAMAK YAZISI'NA YORUM YAP
"Paul'u Anlamak" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
30 Temmuz 2017 Pazar 01:59:45
BENİM YAZILARIMI ANLAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ VE BEĞENMEK DE NASIL Kİ BEN DE ANLAMADIĞIM YAZILARI YERDEN YERE VURMUYORSAM.

SİZİ SAYGIYA DAVET EDİYORUM VE İNSANLIĞA.

İNSAN SEVGİSİ ÜÇ BEŞ KİŞİYİ SEVMEKTEN İBARET DEĞİLDİR KEŞKE ADINIZ VE SOYADINIZLA PAYLAŞIM YAPACAK KADAR CESARET SAHİBİ OLSANIZ VE BİR O KADAR ÖZ- GÜVEN SAHİBİ.

12 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 30 Temmuz 2017 Pazar 09:26:16
Birincisi size ve yazılarınıza asla hakaretim yoktur. Yazınıza biri yorum yazmış on numara yazı diye..ben de on numaradan anladığınızı açsaydınız ben de anlasaydım dedim...hepsi bu.

Adım soyadım kimliğim nerden olduğum seni zerre kadar ilgilendirmez..durmadan zırt pırt engel koyuyorsun bana. Usteliik yalan da soyluyorsun. Ne kadar meraklısın şakşaklanmaya..en ufak bir eleştiriye gelemiyorsun. Sana hakaret veya yazılarına tek bir cumlemi bul bakalım..yok çunku..

Gereksiz ve haksız yere gelip hem şiirimin altında hem de bu yazının altında bağırma..yemin ederim dilini kopatırım senin iftiracı seni. Beni engelleyip gelip burdan iftira atıyorsun.

Yemişim senin adını soyadını..senin ozguvenden anladığın şeyi ben aşalı yıllar olmuş..

Gülüm Çamlısoy 30 Temmuz 2017 Pazar 13:59:33
Ne kadar basit ve avam bir tarzınız var bu anlamda asla sizinle muhatap olmayacağım.

En gurur duyduğum yanımdır yalandan haz etmemem.

Aile terbiyem ve kimliğim itibariyle sizin seviyenize inmeyeceğim.

Ben asla yalan da söylemem iftira da atmam.

Çekememezliğiniz ve belli ettiğiniz seviyesizliğiniz ile kendime duyduğum saygı katlandı.

Demek dilimi kopartacaksınız. Size acıyorum.
lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 30 Temmuz 2017 Pazar 14:51:57
Cesaretin varsa git engeli kaldır..çağır herkesi bak bakalım bir hakaretim var mı sana. Yalancı.
Gülüm Çamlısoy 30 Temmuz 2017 Pazar 14:54:00
:)))

Çook teşekkür ederim bana tuttuğunuz aydınlık için.
lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 30 Temmuz 2017 Pazar 15:04:30
Yapamazsın çunku yalan soyluyorsun..biri yalan soylediğinde deliriyorum..
Gülüm Çamlısoy 30 Temmuz 2017 Pazar 15:08:56
Delirmenize hiç gerek yok zira yalan söylemiyorum.

Sıkıldım.

İşim gücüm var.

Yeteri kadar zaman kaybettim.

Bence bu kadar nefret fazla bir insan için ve çok da gereksiz sonuç itibariyle derdimiz yaşamak ve yazmak olmalı.

Sevecek nedenler arayın ve bulun bir an evvel.
lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 30 Temmuz 2017 Pazar 15:15:58
Sevdiklerim sevenlerim çok..sen once kendinle barışık ol da yapılan eleştirilere melankolikleşme sevgili ablacığım
.
Gülüm Çamlısoy 30 Temmuz 2017 Pazar 15:18:45
Kendimle fazlasıyla barışığım belki de kavgalı lakin benim derdim bu değil zira daha ulvi sebeplerim var sahiplenmek adına aşk ile dolduğum.

Üstelik her şey göreceli ve o kadar da emin olmayın sahip olduğunuzu sandığınız şeylere ne de olsa ölümlü dünya bir bakmışsın ki yok olmuş her şey.

İyi günler dilerim.

Kaç yaşındasın bilmiyorum zira profil resminden hiç bir şey anlaşılmıyor.
Gülüm Çamlısoy 30 Temmuz 2017 Pazar 15:24:25
Kötü bir insan olduğunuzu düşünmüyorum sanırım saklı tutmak size iyi geliyor ve bunu saygıyla karşılarım ve bilin ki samimiyim sözlerimde ve çok da gereksiz bu sürtüşme.

Her şey gönlünüzce olsun kalem dostum-evet, dostum diyorum zira hayat düşman edinmek ya da düşmen olmak için çok kısa.

Sevgiler.
lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 30 Temmuz 2017 Pazar 15:37:43
Burada hiç kimse benim duşmanım değil..zira yazılanlar dışında insanların kimlikleriyle uğraşmıyorum.

İyi bakın kendinize
Gülüm Çamlısoy 30 Temmuz 2017 Pazar 15:38:42
Benim de değil sevgili Laci.

Teşekkür ederim.

Siz de kendinize iyi bakın lütfen.
Doğan Güneş
16 Temmuz 2017 Pazar 23:45:01
Yazıya kısa bir süre sonra uzun uzzun döneceğim fakat sormak istiyorum
bir portresini yaptın mı bu hikayenin?..
Portrelerinle ayrıca ilgileniyorum, bunu kaçırmak istemem..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:23:37
hiç elim varmadı paul'i çizmeye. pek çok portre çizdim ama paul yoktu.

belki çizerim bir gün.

teşekkürler doğan.
O qué
14 Temmuz 2017 Cuma 19:43:50
Sanki buluşmuşuz da bana Paul'u anlatıyorsun gibi hissettirdi.
İki sıcak kahveyle.
Şekersiz?:)

Acının Paul'e düşen rengini.
Tebrikler :*

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 20:33:14
Bu hissi verdiysem kahve içmişizdir seninle..net..

Canım.❤
(AYSIZ)
14 Temmuz 2017 Cuma 19:29:04
İlk
Ölüm fügü nü okumuştum öylece tanıştım kendisiyle.
Evet hüsranını anlatış dilini sevmiştim.
Teşekkür ederim
Çok değerli bir paylaşım oldu :)

Kocaman sevgiler
yarım KÜL tarafından 7/14/2017 7:29:21 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 19:31:31
Çok selam.teşekkurler
olricx
14 Temmuz 2017 Cuma 19:22:23
aklımdan geçiyordu ve sormaya hazırlanıyorum; "Paul Celan çoktandır bi şey demiyor, hayırdır?" diye. ( bakınız, lacivertiğnedenlik adı altında, Paul Celan der ki, Rollo May der ki, Lord Byron der ki gibi bazı forum paylaşımları, şiir yorumları vb.)

tabi, dünya yukarıdaki şakanın uzağında oldukça aşağılarda çoğunlukla iğrenç bi yer. bi tarafta yaşadıkları yüzünden yaşamına kendi elleriyle son verecek duruma gelenler, bi tarafta öldürülenler ve milyonlarca yaşayan ölü... daha bi sürü falan filan...


Sen de konuş
son olarak sen konuş,
söyle sözünü.

Konuş-
Ama ayırma hayırı evetten.
Anlamı da kat sözüne:
Ona, gölgeyi ver.

Ona yeterince ver gölgeyi,
sence ne kadar paylaştırılmışsa
gece yarısıyla öğlen ve gece yarısı
arasında, o kadarını ver.

Bakın etrafına:
Gör, nasıl da canlı, çepeçevre-
Ölüm aşkına! Canlı!
Hakikattir gölgeden söz edenin söylediği.

Ama bak, küçülmekte şimdi durduğun yer:
Peki şimdi nereye, ey gölge çıplağı, nereye?
Tırman. Yokla etrafını.
İncelmektesin gittikçe!
Daha ince-iplik,
yıldızın aşağı inmek için kullandığı;
o yıldız ki, aşağıda, kendi yansımalarını
gördüğü yerde, gezginci sözcüklerin
dalgalı sularında yüzmek istemekte.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 19:29:38
Butun o dediklerimin ruhuna giriyorum..farkında olman ne guzel..teşekkur ederim.
Nar-ı Çiçek
14 Temmuz 2017 Cuma 17:56:57


Okumakta anlamakti.
O yüzden seviyorum seni okumayi..

Tebriklerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 18:24:14
Çok teşekkur ederim. Selamlar.
Hicran Aydın Akçakaya
14 Temmuz 2017 Cuma 11:43:22
''Bir defasında ölüm gözümde çok kalabalıklaştığında
Sen,benim içimde saklanmıştın.''


2 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 13:19:58
'' sepetlerle kente taşındığın buz,
şimdi daha bir dolu çiçeklenmekte,
kar, güneşte yüzen
bu denizi de yazdığı için''

teşekkürler. selamlar.
Hicran Aydın Akçakaya 14 Temmuz 2017 Cuma 13:25:53
ben teşekkür ederim asıl
renklerin en asili...
Ali Ekber Hırlak
14 Temmuz 2017 Cuma 11:25:32
çok güzel bir çalışma Almanya da ölüm sanata dönmüş bilgilendik sayende sanat adına edebiyat adına yüreğine sağlık, eyvallah...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 13:20:21
teşekkür ederim. selamlar.
DemAN
14 Temmuz 2017 Cuma 10:45:22
Başarılı bir çalışma...

Bu tür yazıları okumak beni rahatlatıyor


Sevgiyle kalın

1 cevap yazılmış Cevap Yaz

grafspee
14 Temmuz 2017 Cuma 10:43:14
dünyayı daha kötü bir yer haline getirmek isteyenleri sırtlarında taşıyıp, herhangi bir ırktan, dinden, mezhepten insanın ölümüne kayıtsız kalarak veya oh olsun diyerek yapanlara zemin hazırlayanlar olduğu müddetçe Paul ve onun gibi milyonlarcası acı çekecek. işin trajikomik yanıysa edebiyatın insanların acılarıyla parlak çağını yaşıyor olduğu gerçeğidir. Paul milyonlarca insandan sadece biri... onun gibilere ufacık bir empati bile yapılmadığı sürece Paul'ü anlamak mümkün olmayacak ve dünya da daha iyi bir yer olmayacak.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 13:22:16
'' çakıl taşı ve moloz yığını. ve bir de inceden bir kırılma sesi,
zamanın tesellisi gibi''

teşekkürler.
grafspee 14 Temmuz 2017 Cuma 13:55:54
aynen öyle
ccelayir
14 Temmuz 2017 Cuma 09:59:27
Paul adını okuduğumda aklıma gelen ilk şey: ''Paul haklıydı, a. olan bir yüzü sevemezsin'' sözü oldu! O Paul bu Paul mu bilemiyorum. Bir Fransız ''sanat filmi''nde geçiyordu. Şiirler iyi imiş. Ama çeviri şiirler ile ilgili de şöyle bir diyalog vardı: ''Ne okuyorsun? Çeviri mi?''
''Evet!''
''At gitsin, şiirin çevirisi olmaz!'' Buna rağmen çeviri şiirleri seviyorum.


ccelayir tarafından 7/14/2017 10:01:32 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 10:30:44
Duymadım.paul ile ilgili film..çeviri çok onemli.bu konuda cevat çapan iyidir.

Teşekkurler.
Aynur Engindeniz
14 Temmuz 2017 Cuma 09:10:39
"Kimseler indirmesin bu yelkeni ben yolcuyum giderim."

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 10:27:59
Yap bir kahve
Al yıldızları pencereye
O'nu yaz. Kahve içeni..

Kocaman optum.
Gülüm Çamlısoy
14 Temmuz 2017 Cuma 02:59:13


Gülüm Çamlısoy tarafından 7/14/2017 10:26:58 PM zamanında düzenlenmiştir.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 10:23:46
Çekinmeyin..yanlış anlaşılmak korkusu sizi kilitler.ne duşunuyorsanız yazın..ha bir de yanlış anlasınlar ne olacak..😊

Sevgiler
Gülüm Çamlısoy 14 Temmuz 2017 Cuma 15:49:52
O korkuyu yazmaya başladığım ilk gün öldürdüm lakin bir ömür yanlış anlaşılmalara maruz kalmışken insan hele ki insanları ve hayatı ölümüne sevip yüreğine de yerleştirmişse de...

Ben diğer insanların yerine de seviyorum zira en büyük açığımız sevgisizlik zaten sevgiyi şiar bilmeseydim an itibariyle hayatta ve aranızda olmazdım ve tek geri çevirmeyen yine İlahi Güç. O'nun sayesinde direniyorum hayata...

Teşekkürler sevgili Laci ve bilin ki tüm içtenliğimle aranızdayım ve hayattayım gerçi kırlmadık parçam kalmadı ama yoksa neden hala yazıyorum sanıyorsunuz?

Sevgimle.
-Nawal
14 Temmuz 2017 Cuma 00:27:46

Bende senin sesini işitiyorum

...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 00:54:34
O zaman otur beni yaz..😁❤
Den(iz)
13 Temmuz 2017 Perşembe 22:21:14
Sadelikle anlatılmalıydı ve başarmışsın. Yaşanan tüm acılarıyla sade-ce gerçeklerdi gördükleri. Havada ki mezarları dumanlarından tanıyordu. Sadece havaya karışmak kadarız sonunda.

En ironik tarafı ise yazdıklarıyla Alman edebiyatına yaptığı katkılardı diyebilirim.

Güzeldi laci...

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 14 Temmuz 2017 Cuma 00:25:42
Bir kaç şiirinde neden alman dili kullandığına dair kendine sorgulaması vardır..dilin ne suçu var..


Ah corona..corona
hena
13 Temmuz 2017 Perşembe 19:32:51

Acılar hep var oldu.
Paul'u anlamak bu yüzden hiç zor değil.


Çok etkileyici bir yazı.tesekkurler laci.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 13 Temmuz 2017 Perşembe 19:34:55
Ben teşekkür ederim sevgili hena.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Dramatik Buluntular
13 Temmuz 2017 Perşembe 17:38:19
Senin Paul Celan'a olan ilgini eskiden beri biliyorum. Çok iyi bir yazı çıkartmışsın. Paul'ün acıları ve aşkı onun yüreğinde yıkılmış bir kimliğin-kimliksizliğin yansımalarıdır. Ölüm ve mezarı getirip yatağına yastık yapmıştır. Nazi faşizminin kurbanı olan başka bir çok yazar ve şair vardır. Öldürülen veya ülkesini terkeden, anne babasını, çocuklarını yitiren...

Paul'ü anlamak çok zor olmasa gerek. Çünkü faşizm dünyada hiç yerini kaybetmedi. Her yerde faşizm kılık değiştirerek karşımıza çıkmakta. Ölüm Fügü devam ediyor.


Sevgiler...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 13 Temmuz 2017 Perşembe 17:49:10
Paul hakkında soyleyecek çok daha fazla kelimelerim var..bende yeri hiç bitmez..savaşlar ve şiir onun hayatında ve bizim hayatımızda onarılmaz yaralar açtı..açıyor..

Yakındayız Tanrı'm
Elle tutulacak kadar yakında der Paul..

Şimdi de oyle değil mi kapitalizmin ve faşizmin..tekellerin insan yaşamını yok sayması..

Teşekkurler..
lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 13 Temmuz 2017 Perşembe 17:49:17
Paul hakkında soyleyecek çok daha fazla kelimelerim var..bende yeri hiç bitmez..savaşlar ve şiir onun hayatında ve bizim hayatımızda onarılmaz yaralar açtı..açıyor..

Yakındayız Tanrı'm
Elle tutulacak kadar yakında der Paul..

Şimdi de oyle değil mi kapitalizmin ve faşizmin..tekellerin insan yaşamını yok sayması..

Teşekkurler..
Maria Puder
13 Temmuz 2017 Perşembe 17:09:34Maria Puder 14.07.2017 18:49:45
Teşekkürler.

ZorDem 14.07.2017 18:45:14
("Kelimelerin kötü yanı kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz" P.Coelho)
Yeni yazınızı okudum, fakat yorum yapamadım, yorgun ve gözlerimin rahatsızlığı devam ediyor.


Yolunuz açık olsun; tabi ki yazmaya devam :)


Maria Puder 14.07.2017 18:37:39


Yazının bir kısmını sildim,ama kıymet verdiğim ve değer bulduğum yorumlar için yazıyı silmedim. Sadece göstermelik bir kısım yazıyı silmiştim. Sonra tamamen silindiğini gördüm. Eğer siliniyorsa güne gelmesi tuhaf. Her şeye rağmen buradayım ve bir sonraki yazı yayında.

ZorDem 14.07.2017 18:30:35
("Kelimelerin kötü yanı kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz" P.Coelho)
Merhaba

sanırım dünkü "yasak edebiyat... " yazınız silinmiş, yönetim mi sildi? yoksa siz mi?

Merak ettim. umarım yaramazlık bir şey yoktur.
Maria Puder 11.07.2017 14:48:28


Teşekkürler.

ZorDem 11.07.2017 14:46:38
("Kelimelerin kötü yanı kendimizi başkalarına anlatabileceğimiz hissini uyandırmalarıdır. Fakat dönüp kaderimizle yüzleştiğimizde yetmediklerini görürüz" P.Coelho)
Bu arada yorumlarınızı da okuyorum; cesur ve dik duruşunuzu selamlıyorum

Sizin yazılarınızı okurken bilgilenip bir şeyler öğreniyor insan bu da beni bu tür yazarları okumaya teşvik ediyor.


Hayatınızdan ve edebiyat yolunda başarılar diliyorum

sevgiyle kalın efendim
......................................


lacivertiğnedenlik 13.07.2017 19:31:11
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
afferim :))

Maria Puder 13.07.2017 19:26:24
Başardım,teşekkürler 😁. Gece yazıyla birlikte yayında.

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 19:21:27
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
http://www.edebiyatdefteri.com/forum/oku/6750/timarhane.htmlsayfanın sonuna git.

Maria Puder 13.07.2017 19:16:46
Nerde ki bu görsel sayfası? Linki yok mu ?

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 18:55:50
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
ekledim.

Maria Puder 13.07.2017 18:46:07
Tamam

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 18:35:19
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
sana bir görsel göndereceğim tımarhane sayfamda. oradan al bu görseli..arzu edersen.

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 18:32:09
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
hadi bakayım:) bekleyeceğim.

Maria Puder 13.07.2017 18:30:56
Evet bu gece yayında. Ressamı siz,figürleri renkler,ben sadece aracıyım 😊

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 18:22:41
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
süper olur.. ben renkleri karıştırıyorum birbirlerine çok güzel öyküler çıkıyor tuvalin üstünde.. neden bir yazıda olmasın ki.

Maria Puder 13.07.2017 18:06:55


😁 evet öyle,bir sonraki yazı "pis renklerin hikâyesi" olsun,belki renklerin günahkar olduğunu anlarlar.

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 17:59:16
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
anladım. olsun.

yaratma cesareti der rollo may..

yazmaya devam.

Maria Puder 13.07.2017 17:39:08
Yazıyı ben kaldırmadım. Bir kısmını sildim,sonra tamamen kaldırılmış gördüm.

lacivertiğnedenlik 13.07.2017 17:33:38
(''Gelin, kazın yeraltı yollarınızı '')
Selamlar..yazınızı kaldırmasaydınız..aldırmayın buralara yazmanıza bakın..birbirlerini anlayan insanlar burada çok az. Bu anlamda uzulmeyin..kırılmayın kendinize..

...............................

Maria Puder 14.07.2017 16:58:22


Bunu yeni üye olan benim değil,bunları bilenler dile getirmeli. Yazı güne gelmiş,kurulun onayını almış,ama site yönetimi kaldırmış. Yapacak bir şey yok.En azından yazmaya devam ediyoruz. Asıl desteğin yorumlarla olabileceğini düşünüyorum. Oralarda da dile getirilebilir.

Amacım sadece yazmak.

Uyumsuz_PenGuen 14.07.2017 16:54:36
(iç görünüş önemli bacanak..)
yönetim senin yazını kaldırdı ve sen buna birşey demedin mi yani, bana bir kere yaptılar iki yıl kan kusdurdum bunlara..

böyle yapma, dokundurtma bişeylerine.. kim ki bunlar ? senden fazla bildikleri ne olabilir ?


Maria Puder 14.07.2017 16:47:35
Yazı yönetim tarafından kaldırılmış sanırım. Bilmiyorum. Önemli değil,yenisi yayında. Onu okuyabilirsiniz.

Uyumsuz_PenGuen 13.07.2017 12:34:59
(iç görünüş önemli bacanak..)
sen bir yazı mı sildin buradan ?
bana uyarı geldi okuyamamıştım, şimdi bakıyorum yazı yok sanki. nedir durum ?

?.......................


İste ortalığı birbirine verdın diye suçladığım mesajlar. Kimseye ben yazımı sildilr demedim. Sordular cevap verdim.

Kim sahtekar, kim yalancı ortada. Habib bey kendisini tatmin ediyor, bu da açık burada
Bütün gelen mesajlar bunlar, kime yazım silindi diye yazım ? Kime yalan konustum, ya da hakeret ettim? Hickimseye benim yazım silindi diye bir şey yazmadım. Bunu site sahibinin kanıtlaması gerekmiyor mu? Üstelik konusma hakkı sunmadan. Yazık, bu kafayla , bu iğrencliklerle sitede üye kalmayacak. Gülsün eğlensinler , ama birgün ne kadar haksınlik ettiklerini anlayacaklar


KIMSEYE SIKAYET BILE ETMEDIM YAZİM SILINDI DIYE. AMA INSANLARIN KUSEREK BURADAN GITMESI BU ADAMA KEYIF VERIYOR SANIRIM.


VARSA YAZIM SILIND MESAJI ISPATLASIN BU ADAM. YA DA ORTALIGI BIRBIRINE KATTIGIMA DAIR TEK BIR SIKAYET MESAJIM.Maria Puder tarafından 7/14/2017 10:17:21 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 13 Temmuz 2017 Perşembe 17:37:33
Acılar dunya yuzunde sureğen..dunden bu gune..sadece figurler değişiyor..teşekkurler.
Sakıncalı Piyade
13 Temmuz 2017 Perşembe 13:40:37
Federico García Lorcayıda şöyle bir incelemeni isterdim böyle şeyler çok yazılmıyor. İyi olunca istemeli

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


lacivertiğnedenlik Yazının sahibi 13 Temmuz 2017 Perşembe 17:35:01
Neden olmasın. Seve seve .teşekkurler.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.