Semiray Sezgin Daylan
90 şiiri ve 20 yazısı kayıtlı Takip Et

Edebiyat ve aşkEDEBİYAT VE AŞK

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 13.3.2015 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.Hiç bir şeyden önce.. !

Aşk ,edebiyat için bir şey mi? Yoksa Edebiyat aşk için çok şey mi? Önce kim kimi sevdi? İtiraflar hangi cümlelerden hangisinden çıktı ? Vahşetin çağrısını üslenen aşk, soyduğu bedenleri, edebiyatın o itaat tanımayan cümleleriyle giydiriyor…Meydan onu izleyenlerle dolu. Ne giysinin rengini gören var, ne de kumaşın modelini Oysa giydirdiği bütün giysiler, kumaşsız ve dikişsiz değil mi?

Edebiyat Ve Aşk !

Söz kalabalığına düşmeden, söz aralarına düşürmeden duyguları,haşv-i müfsid bir kelime, söz, cümle aradım, lakin o denli uzak düştü ki aşktan, bir diyar içine sığdıramadım…

Gayem aşk için bir tanıma varmadan bende ki yar’dan doğan sözler, cümleler…Alemin yaradılış kökünü oluşturur aşk, şiiri var ederken, sözlerin esiridir edebiyat için aşk ! Bütün sanatların, ve sanatın temelini esprisini, nedenini bir görsel şölene çeviren aşkın ta kendisidir. Oysa evsafı sınırsız ,tarifi ,tanımı o kadar güçtür ki, yaşayanlar dahi bunun tanımından kaçınırlar. Çünkü duyguları esir eden aşk sadece yaşanır, anlatım hep o yaşantının gölgesi kalır.


‘’Aşk değil bu, yara içinde yara’’ edebiyatın jönü durumunda olan aşk asla ikinci bir role düşmeden ,bütün ödüllerin ,bütün övgülerin hepsini kendisinde toplamayı her dönem başarmıştır. Hayatın en büyük sebebini oluşturmasından mıdır, insanı ve insanlığı birbirine bağlamasından mıdır bilinmez…Bu üç harfin bir araya gelmesi herkesi düşündürmeye ve kendine düşürmeye devam ediyor…


Edgar Morin,La Rochefucould’ ‘’aşk’’ romanları olmasaydı, Mevlana’nın ve Yunus Emre’nin aşk şiirleri olmasaydı aşkı nasıl tanırdık, nasıl anlamaya çalışırdık? Edebiyat bize bunu hissettiren, görünür kılan hissettiklerimizi kelimeler arasında gözlerimizle ona dokunmayı mı öğretiyor? Bizler bu duyguyu yaşayanların sesini edebiyat sayesinde mi yeniden, onlardan arda kalan son nefes sesini mi duyuyoruz? Romeo ve Juliet .Leyla ile Mecnun’u yaşatan edebiyat ,bu aşklara aracı mı yoksa aşk edebiyat mı?

Dini dili, ırkı, coğrafyası olmayan, bütün her şeyin üstünde var olan aşk, bütün canlıların kırmızı yanıdır….İnsanı anlatmaya devam eden edebiyat, aşkın yegane sebebini de daima üslenecek. Edebiyat aşksız, aşk insansız asla var olamayacak….Bir kelebek ömrünü daha çok gören aşk yine de bütün dünyanın en temel anlamı olmaya de devam edecek.


Yaratıcının kendi aynasında kendine aşık olup kendini bilenleri yarattığı günden bu yana aşk zerreden küreye kadar her yerde var. Düşünün bir kere eksi artı kutuplar olmasaydı elektirik olur muydu? Elektirik olmasaydı bulutlardan yağmur aşk olup sağanak sağanak her bir zerreye yağar mıydı? Aşkla yağan yağmura bakıp bin bir renkli çiçekler yeryüzünün her bir köşesinde aşk olup sevda olup açar mıydı?


Bunlardan Önce Şöyleydi Aşk:

‘’ — İnandır beni, diyor, o yaşarsa sana inanacağım. Ona bir fırsat tanı. Bırak mutluluğuna sahip olsun. Bunu yap, inanacağım sana. Ve Tanrıyla bir pazarlığa oturup, en çok sevdiğini geri alabilmenin karşılığında Tanrıya en çok sevdiğini vermeyi öneriyor. Eğer biraz önce o kapıdan çıkan erkek yeniden o kapıdan sağ olarak dönerse, o erkeği bir daha hiç görmeyeceğine söz veriyor Tanrıya.

"İnsanlar birbirlerini görmeden de sevebilirler, değil mi" diyor, "seni hayatlarında bir kere bile görmeden seviyorlar." Kapı açılıyor, kadının öldüğünü sandığı erkek içeri giriyor.’


Graham Green, "Zor Tercih" isimli romanında, erkeğin dönüşünü gören kadının duygularını yalın bir dille anlatıyor. "O anda Maurice girdi içeri. Yaşıyordu. İşte şimdi onsuz olmanın ıstırabı başlıyor diye düşündüm ve yine kapının altında ölmüş yatıyor olmasını istedim." Kadın, sevdiği erkeğe kavuşmuş ve onu kaybetmişti. Ve onun yaşadığını gördüğü anda, biraz önceki pazarlığın ağırlığını fark edip, "keşke ölseydi" diyordu.

Peki ya şimdi? Aşk bir pazarlık mı, yoksa büyük bir ızdırap mı? Edebiyatın dahi baş edemediği bu yakıcı güç karşısında sizin içinizden geçen duygular, benim içimden geçenlerden çok farklı mı?


Aşk için edebiyat, şiir için aşk, insan için bütün hepsi değil mi sizce ?

Semiray Emre


Beğen

Semiray Sezgin Daylan
Kayıt Tarihi:12 Mart 2015 Perşembe 03:56:16

EDEBİYAT VE AŞK YAZISI'NA YORUM YAP
"EDEBİYAT VE AŞK" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
deniz_tayanç
19 Şubat 2017 Pazar 07:54:14
Büyük, heyecanlı, sarsıcı düşünceler ""aşk" a gizlenir. Aşk okumaları başlayınca bir insanda, ferâset hâkim olur ki, bilinen tüm akıl, mantık dizgelerini yerle yeksan eder. Dünya aşk üzre dönmüyor, mihveri aşk değil menfaat... Aşk buralı değil. Benden bu kadar vesselam.

Kaleminiz konuya aşina.
Korktuğum kelime aşk...

Çok saygımla.

deniz_tayanç tarafından 2/19/2017 7:47:35 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 19 Şubat 2017 Pazar 08:00:02
Aşk ezelden ebede kadar var..Sizin de yüreğiniz bilin ki aşkla atıyor..Dünya üzerinde insanlar aşkı anlasalar birbirlerine yanlış yapmazlardı.Bizim gibi aşk arsızları burada bir kaç kelime ile bir şeyler yazmaya çalıştık...Korkmayın sevgi ve aşk hep var olacak şu günlerde sahte ilişkiler gözümüzü korkutsa bile...
değerli zamanınızı ayırıp yorum yaptığınız için çok teşekkür ediyorum efendim.

selamlar saygılar
levent taner
2 Mayıs 2015 Cumartesi 16:25:29
Güne düşen yüreği, emeği ve kalemi kutlarım.

Karşılıklı etkileşim hayatın bir çok alanında karşımıza çıkabilir

Bir bakıma "Tavuk yumurtudan, yumurtada tavuktan çıkar " Sözün özüdür

Aşk kuşkusuz geniş bir kavram

Gökkuşağının yedi rengi misali

Kadın, doğa, sonsuzluk, Allah, insan sevgisi, barış, hoşgörü, güçlü bir kalem, kahramanlık, özgürlük, vs

Bu anlamda aşkın her türlüsü olmadan edebiyatta kendine çok zor konu bulur

Edebiyat ise aşkın tüm biçimlerini söze ve yazıya geçirme de metodolojiyi verecektir bize

Yazınız çok yoğun

Kuvvetli bir kültür muhakkak

Kutlarım hocam

Saygı ve selamlarımla...1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 2 Mayıs 2015 Cumartesi 23:41:00
Aşk olmadan hücreler bir araya gelir miydi*güneşin etrafında gezegenler döner miydi?O yüzden aşk aslında Mevlana'yı semaya kaldıran ve her şeyin kendi eksen etrafında aşkla dönmesinin farklı bir yorumu olduğunu düşünüyorum.Yorumlar bazen bizim kalemimizden bazen de davranışlarımızdan ve sözlerimizden çıkmaz mı?...Değerli yorumunuz için çok teşekkürler...
AZAP
30 Nisan 2015 Perşembe 19:49:36
aşk sanatı kucaklar güzel dizelerin gibi dost kutlar sevgiler sunarım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 2 Mayıs 2015 Cumartesi 23:37:39
Aşk her yerde ve herşeyin içinde aslında.Bu bağlamda içiçe yaşadığımız şeyi edebiyata da yansıtmamak olmaz.saygılar...Çok teşekkür ederim efendim.
MementoMori
13 Mart 2015 Cuma 19:02:54

Aşk , yer yüzüne düşén en acımasız ateş . Ne kadar kalacağına dahi, kendisi hükmediyor ...Edebiyat bu tutulmanın fotoğraflanmasına katkıyı en güzel yapan (dır)

Daha çok aşk ve daha çok edebiyat .


Sizede sizin aracılığınızla CaNMaYBuLL'a da Teşekkürler.


Saygılar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 13 Mart 2015 Cuma 21:01:26
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Saygılar efendim .
Hasan Özaydın
13 Mart 2015 Cuma 14:57:11
Ölüm ,aşkın enerjisinin kesilmesidir.
Tutarken elimiz ayağımız.
Bir de o aşk varsa içimizde,
Dünya hala dönüyordur.

Tebrik ederim saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 13 Mart 2015 Cuma 15:06:11
Değerli yorumlarınızla şeref verdiniz Saygılar.
Gülüm Çamlısoy
13 Mart 2015 Cuma 14:21:41
Ne çok anlatım ne çok hüzün ve doyasıya yaşayamamanın getirdiği o ıstırap yine de mümkün vazgeçmek,kendinden geçmekle eş değer aşka aşık yürekler dolup dolup taşarken.
Hükümsüz, şekilsiz, istifli söz öbeği tek derman yanarken aşk ile ve eşsiz bir anlatım ile yazarın vurguladığı nüanslarla eşlik eden iç dökümü bir bir yüreğe dokunan.
Günün yazısı, gönlümünden geçirmiş olduğum ve yürek dolusu tebriklerimle Semiray hanım.
sevgi ile kalın efendim, selam olsun uzaklara...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 13 Mart 2015 Cuma 15:04:15
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Sayfamızda değerli yorumunuz anlamlı ve güzel .Şeref verdiniz.Saygılar ve selamlar efendim saygılar.
mehmetmacit
13 Mart 2015 Cuma 09:16:53
açıkçası ilgiyle okudum.
Aşk üzerine kaleme alınmış doyurucu bir yazı.
Görmeden aşık olmak, sevmek, bunu kelimelerle anlatmak...Bu duyguları inanın ancak bizzatihi yaşayanlar çok daha iyi anlayacaklardır. Aşık olduğum kadın annesine sormuş:Anne bu adam benim sadece bir resmimi gördü ve aşık oldum diyor, böyle şey olur mu? Annesi elbette olur çünkü aşkın mantığı ölçüsü yeri ve zamanı yoktur.
Edebiyat aşkın en güzel, içten yalansız, tanıtımı, sunumu anlatımı olmalı.
Edebiyat olmadan aşk elbette vardır, lakin aşkın varlığı nasıl orta konacaktı,şayet edebiyat olmasaydı?
Bu sayfalarda birşeyler karalıyorsak belkide içimizde saklı kalan aşkın farklı tonlarda anlatımını yapıyoruz.
eminim ki kavuşma olsaydı bu sayfalara bu kadar zaman ayıramazdık. Bu nedenle son şiirlerimden birinin son kısmında bu duyguyu şöyle dile getirmiştim: ''İyi ki sevmişim seni''
Böylesi anlamlı bir yazı okuduğum için teşekkür ederim saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 13 Mart 2015 Cuma 15:00:42
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Şeref verdiniz efendim .saygılar .
Semiray Sezgin Daylan Yazının sahibi
13 Mart 2015 Cuma 00:21:55
Bugün güzel bir gün .Yazımızı günün yazısı olmaya layık gören seçici kurula ve yeryüzündeki dostlarimdan biri olan Sayın CanMaybull'a katkılarından ve desteklerinden dolayı şükranlarımı bir borç bilirim.Gönül dolusu sevgi ve selamlar hepinize.Sayfamızda değerli yorumları bulunan tüm arkadaşlara da çok teşekkürler

Semiray Emre tarafından 3/13/2015 12:22:44 AM zamanında düzenlenmiştir.

Semiray Emre tarafından 3/13/2015 12:31:58 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Ayvazım Deniz
13 Mart 2015 Cuma 00:20:40
Sanırım aşkı en güzel anlatandır Edebiyat.

Aşksız sanat da olmaz..

Güzel ve anlamlı yazınızı kutluyorum.

Cevap Yaz
Göktürkmen
12 Mart 2015 Perşembe 23:03:00
Çok öznel bir indirgeme olmuş; edebiyatın aşkı ve aşkın edebiyatı gibi...

Burada aşka yönelik "Aşk için edebiyat, şiir için aşk, insan için bütün hepsi değil mi sizce ?" sorusu ise bu kadar bütün değil.. bunlar, bölüm oluşundan denerek cevaplanabiliyor.. ki, aşkın sınıfı ve şiirin de nesnelini kesinleştirinceye kadar böyle...

Esenlik..


Göktürkmen tarafından 3/12/2015 11:13:34 PM zamanında düzenlenmiştir.

5 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 12 Mart 2015 Perşembe 23:13:00
Temelde hepsi aşkın ürünü.Ne kadar sınıflara ayirsaniz da bu böyle Edebiyat sanatın bir koludur .Bütün sanatlar ve yeryüzündeki her şey bana göre aşkın ürünüdür .Esenlikler hepimize olsun .
Göktürkmen 12 Mart 2015 Perşembe 23:14:13
Aşk neyin ürünü?
Semiray Sezgin Daylan 13 Mart 2015 Cuma 00:10:04
Aşk Yaratıcının kullarina ruhundan üfledigital bir armağan
Semiray Sezgin Daylan 13 Mart 2015 Cuma 00:40:20
Telefondan cevap verdim .Küçük bir yazım hatası olmuş Affola Deneme olan bu yazı malumunuz üzre kişiye özel düşüneler içerir.Yaratıcınin üflediği aşktan hepimiz nasibimiz ölçüsünde aliriz.saygılar
Göktürkmen 13 Mart 2015 Cuma 11:27:46
Öznel ve nasip... de; nesnele varamaz ve önemli de değil demek gibi olmuyor mu bu (biraz ve sanki) o zaman?

Neyse.. estetikin diyalektik sorgulamasına girmeden, seçkinizi ve güne gelişini kutluyorum.

Ve evet, bu küçük cevap yazılan kutuya yazarken, ben de çok klavye kekemeliği yapıyorum. Çok haklısınız...

Esenlikle..
Zên
12 Mart 2015 Perşembe 16:40:49

Yutkunmalarla, tüylerim ürpermiş bir şekilde okudum. (Yanlış anlamayın, çok başarı ve çok güzel)
Samimi duygularla, gerçeklerin ve aşkın tanımlamaları...
Kimine göre aşk, saplantı
Kimine göre aşk, acı
Kimine göre aşk, mutluluk... ve dahası.

Aşkın edebi hali, ve edebiyatın aşk!

Tabi ona, buna, şuna, neye, nasıl değilde... Bana göre aşk, saatlerce gördüğümü zannettiğim aslında saniyelik bir rüya.


Güzeldi, tebriklerimle
sevgiler.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 12 Mart 2015 Perşembe 22:12:31
Değerli yorumunuz inanılmaz mutlu etti.Çok teşekkür ederim.Saygıı lar
serdar san
12 Mart 2015 Perşembe 09:41:42
tebrikler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 12 Mart 2015 Perşembe 14:37:31
Çok teşekkür ediyorum efendim.saygılar.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Bir tutam hayat
12 Mart 2015 Perşembe 07:45:00
Bu güzel yazıyı okuyunca,
arkama yaslanıp düşünme ihtiyacı hissetim bir süre.
Öyle hemen kaleme sarılıp,
gönlüme düşürdüğü cümleleri ardı ardına sıralamak gelmedi içimden.

Bir zaman sonra,
şöyle bir cümle düştü aklıma:
''Duygular, ancak bu şekilde görünür kılınabilirdi.
Hissedip de anlatamadıklarımız, ancak bu kadar güzel dokunur kılınabilirdi.''

Ne yazmalı?
Ne anlatmalı?
Neyi tarif etmeli?
Her bir şeyi, tas tamam yazmış yazar sayfasına.

İyi ki diyorum,
şu Edebiyat Öğretmenlerimiz var.
İyi ki emekli olmuşlar ve yollarını bu güzel deftere düşürmüşler.
Onlardan öğrenecek çok şeyimiz,
onlardan dinleyecek çok hayat derslerimiz var zira.

Kusura bakmayın hocam.
Bu güzel etkinlikte,
geç karşılaştı yolumuz.
Üstelik de, aynı coğrafyada yaşıyor, aynı rutubetli havayı kokluyor, aynı denizin rengini seyrediyor olmamıza rağmen.
Güzel kaleminizin takipçisi olacağız inşallah bu günden sonra.
Ayak izlerinizi seyrek bırakmayın lütfen.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Semiray Sezgin Daylan 12 Mart 2015 Perşembe 14:39:45
Benim için de size ait aynı sözler geçerli dersem abartı saymayın.İnşallah güzellikler birlikte olsun yazı hayatımızda.Selam ve saygı ile efendim.Teveccüh etmeişsiniz efendim.saygılar yeniden
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.