mehmet ali unsal
261 şiiri ve 120 yazısı kayıtlı Takip Et

Dünya hepimize yeterDünya hepimize yeter

Dünyamız kurulduğundan beri insanoğlu bir şeylerin peşinde ve bir şeyler arayışında süregelen yaşam kavgasında iyi ve kötü olumlu olumsuz davranışları da yanlarında getiriyorlar.

Gün geçmiyor ki dünyamızın çeşitli yerlerinde insanlar kendi ürettikleri silah ve zararlı ilaçlarla çevresine ve insanlara zarar vermektedirler.Bu yapılan zararların ardında maddi menfaatlar yatmaktadır.

Her zaman birileri büyümek hırsı ile başkalarını devamlı yok etme çabası içerisinde kötü faliyetlerini devam ettiriyorlar.
İşte bunların en başında gelen uyuşturucu ve benzeri zararlı maddeler.
Ülkemizde son yıllar yaşanan uyuşturucu ve benzeri zararlı maddelerin insanlara verdiği zarar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.
Dört yıl önce piyasaya çıkan ve başka uyuşturucu maddelerden katlarca yüksek etkiye sahip bir uyuşturucu olduğu yetkililerce bildiriliyor.

Bunların önüne bir an evvel geçilmezse bir çığ gibi büyüyüp daha çok insanlarımızın hayatına mal olacağını aklımızdan çıkarmamamız gerekir.
Daha çok büyük şehirlerimizde ve özellikle turizm bölgelerimizde yaygınlaşan "Bonzai"kullanımı içler acısı ani ölümleri yanlarında getirmiştir.
Daha yakın bir zamanda İzmir’in bir ilçesinde 3 genç ten ikisi bonzai kullanımında canlarını kaybetmişlerdir.Hepsininde yaşları en güzel çağları olan 32 yaşlarında.
Bu felâketin insanlara ve özellikle gençlere verdiği zararlar kaçınılmazdır.
Yine bir kaç ay evvel 18 yaşındaki bir gencimiz hayatını kaybetmişti,her geçen gün bir yenisi ekleniyor .
Silaha gerek yok işte böyle kötü alışkanlıklarda silahtan daha etkili oluyorlar..İçler acısı yıkılan yuvalar gencecik hayatların yok olması demek bir ülkenin geleceğine vurulan en büyük darbelerden biri olarak nitelendirebiliriz.Bu felaketin daha çok ilerlememesi için yeterli önlemlerin alınması gerekli olduğuna inanıyorum.
Bu önemli görev öncelikle ailelere ve devlet büyüklerine düşmektedir.
Öncelikle okullarımızda ,camilerimizdeki vaiz ve hutbelerde ve her türlü medyada böylesi önemli konulara yer verilmeli,en kısa zamanda önlemler alınmalı ,yoksa ateş büyüyünce önlemin alınması daha çok zorlaşacağı hepimizce bilinmelidir.
Bu gün kılını kıpırdatmayan yarın canlarından ve değer verdiklerinden olacakları acı kayıpları unutmamalıdırlar.
Bu vesile ile tüm dünya ülkelerini insanları sevmeleri ve insanların mutlu yaşamalarına yardımcı olacak gerekli bilimsel ve kültürel faaliyetlere davet ediyorum.
El ele gönül gönüle verip kötü alışkanlıklara dur diyelim,Dünyamızı ve insanlarımızı yok etmeyelim .Bir kaç saatlik zevk ve merak uğruna hayatımızı ve tüm insanların geleceğini karartmayalım.Çünkü dünya hepimize yeter artar bile...
İnsanlara faydalı hizmetlerin tüm insanlar tarafından devam ettirilmesini önemle arz ediyorum...

06.09.2014
Hazırlayan ve sunan :Mehmet Ali Ünsal

Beğen

mehmet ali unsal
Kayıt Tarihi:6 Eylül 2014 Cumartesi 18:45:37

DÜNYA HEPIMIZE YETER YAZISI'NA YORUM YAP
"Dünya hepimize yeter" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Yeganem
7 Aralık 2014 Pazar 11:14:55
Anne baba olmayı çocuğu yapıp sokağa salıvermek zanıyor çokları.
Tavuklar dahi civcivleri korurken insanlar neden çocuklarından vazgeçerler.Başı boş bırakırlar anlamış değilim..
Yuva kurarken ne kadar zengin ona bakılıyor rütbe mal mülk mevki..
Acaba ne kadar insan insancıl.Ne kadar dinimizi dilimizi konuşuyor .Kültür ve tarihimizi biliyor huyu nasıl kimse bilmiyor.
Yaptıkları taklidi çoğu hanım kardeşler evlenince eşleri nasıl isterse öyle oluyor.
Aile kaynana çevre örtülüdür ama islamın şartlarını sorsalar bihaberdir.
Cahildirler.Sonra Onları taklid eden gelin ve damatlarda çocuk sahibi oluyorlar.
Ama ekonomik şartlar zorladıkça helal, haram kimsenin umrunda olmuyor
.Kendileri bilmezse evatlarına ne öğretirler hiç..
Çocuk akıllıysa okur orda da kötü huylu arkadaşlar edinirse vay haline.
Bu halde ki çocuklara ver yansın beddua lanet eder aileleri yakınları toplum.
.Asıl tenkit edlmesi gereken evladlarına hiç birşey öğretmeden gösteriş için evlendiren cahilliklerinden o çocukla anlaşamayan aile ve yakınlarıdır.
O sabiler tertemiz kar gibi doğuyorlar Onları kirleten sokak çocukları eden aile ve çevresi.
Muallakta olanlar en kolay şeyi içki kumar uyuşturucu tuzaklarında bulacaklarını sanıp aldanırlar batarlar batağa..
Kardeşim yazınızın konuşu önemli Allah o çocukların halini soracak önce ailesine sonra çevresine.Kimse başı boş değildir boşunada yaratılmamıştır.
Allah razı olsun selam ve dua ile..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mehmet ali unsal Yazının sahibi 7 Aralık 2014 Pazar 13:37:38
Değerli yorumunuza çok teşekkürler.

çocuk eğitimi deyipte geçmemeli.
agaç yaş iken eğilir.eğitim önce ailede ve çevrede ,okulda verilir...tek kelime ile eğitim diyoruz...her şey bilinçli olmalı başı boş bırakılan bir hayvan düşünün , her tarlaya girer faydalı veya zararlı ottlarıda yemesi mutemeldir.onun için önlem alınmalı....benim İzmirli bir mühendiz arkadaşım vardı..onun sözü ile son noktayı koymak istiyorum..

o çocuktu
ben çocuktum
istemeden
bir çocukluk yaptık
olduk
üç çocuk........

selam ve saygılarımla
not:değerli hocam güzel yorumunuzu etkili yorum yapmak istedim ama önceki yapılan etkili yorumun silinmesine neden oluyor....onun için hak ettiğiniz etkili yorumu verememekteyim....
anlayışınıza sığınıyorum....

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Billur T. Phelps
7 Eylül 2014 Pazar 20:52:47
Çok önemli bir konu.

Ancak burada öncelikle ailelere büyük iş düşüyor. Önce onlar ilgili ana baba olmalılar ve çocuklarını bilinçli yetiştirmeli, kimlerle arkadaşlık yapıyorlar takipte olmalı nasıl ortamlara giriyorlar fikir sahibi olmalılar.
tabi ki baskı altında tutarak değil, hissettirmeden anlamaya çalışarak.

Sonrada eğitmenler okulda olan bitenin farkındalığını arttırmalı. Çocuk bir su gibidir önünü nasıl kazarsanız o yöne akar.

Saygılar,

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


mehmet ali unsal Yazının sahibi 8 Eylül 2014 Pazartesi 09:06:52
Değerli ziyaretinize yürekten teşşkkürler...
Dört yıldır insanların baş belası olan önemli bir konuyu tema etmeye çalıştım onun için fazla ayrıntıya girmeden değinmiş bulunuyorum...Tüm uyuşturuculardan çok etkili ve öldürücü etkisi ile son yıllar insanlarımızı tehdit ediyor.Bize düşeni karınca kararınca yazmaya çalıştım takdir değerli dostlarındır saygılarımla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.