ÜYELİK GİRİŞİ ÜYE OL
Anasayfa Şiirler Forum Etkinlikler Kitap Nedir? Bicümle Tv Müzik Atölye Arama Blog İletişim Yazılar
Giriş Yap Üye Ol
Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) Paylaş
ANASAYFA
ETKİNLİKLER
NEDİR?
TİVİ
BLOG
BİCÜMLE
ATÖLYE
ARAMA

Örnek devlet yönetim sistemi

SURULLİ
16 Yazısı Kayıtlı


Örnek Devlet Yönetim Sistemi

Örnek devlet yönetim sistemi
Demokrasiye en uygun olan,demokraside en verimli ve Kıyamet’e kadar sürecek devlet yönetim sistemi; kuvvetler arası dengenin en iyi şekilde sağlandığı tam parlamenter sistemdir.Bu sistemde amaç; devletin ve halkın geleceğine yön verecek gücün bir kişi ye da organa vermemek,bunun yerine bu önemli gücü hata yaptıkları zaman biri diğerini durduracak iki veya daha fazla kişi ye da organ arasında paylaştırmaktır.Yani Cumhurbaşkanı hata yaptığı zaman Başbakan/Meclis ‘’Dur’’ Diyecek ye da Başbakan/Meclis hata yaptığı zaman Cumhurbaşkanı ‘’Dur’’ Diyecek.Bu sistemde ana ilke budur.Burada önemli olan Kıyamet’e kadar gidecek,devlet faaliyetlerini aksatmayacak,kuvvetler arası dengenin tam olarak sağlandığı tam parlamenter sistemi kurmaktır.Bu başarılırsa ülkemizdeki yeni oluşturulacak bu sistem,tüm Dünya ülkelerinin yönetimlerine örnek bir model oluşturacaktır.Bu anlattığım sistem de şu şekilde kurulur;
Her şeyden önce Yargıya el atılmalı ve Yargı baştan aşağı tekrar kurulmalıdır.Yargı ya da diğer bir ifade ile adalet olgusunun bir devlet ve toplum için ne kadar çok önemli bir kavram olduğu hepimizin malumudur.Bir ülkede çok iyi organize edilmiş ve planlanmış bir yargı mekanizmasının olması o ülkenin bekası açısından son derece önemlidir. Tarihten örnek verecek olursak; Osmanlı Devleti’nin 6 asır ayakta durmasında ve 3 kıtaya hakim bir imparatorluk haline gelmesinde yargı mekanizmasının çok iyi ve başarılı bir şekilde kurulması ve işletilmesinin çok büyük bir rolü vardır.Osmanlı Yargı Sistemi ülkedeki farklı renklerden tüm insanların son derece güven duyduğu sistem olduğu için ülke çapında asayiş,güven ve emniyet çok başarılı bir şekilde sağlanmış ve bu sayede devlet uzun ömürlü olmuştur.Ayrıca Osmanlı Devleti’nde yargı mekanizmasının bozulması devletin batışının nedenlerinden biri olmuştur.
Günümüz Türkiye’sinde vatandaşlarımızın yargı sistemimizle ilgili eleştirilerinden biri; iktidarların kendilerine yakın kişileri mahkeme üyeliklerine getirerek yargı organlarına kendi l


"Örnek Devlet Yönetim Sistemi" içeriğini
okumaya devam etmek için ücretsiz üye ol


Edebiyat Defteri'ne zaten üye misin? Üyelik Girişi Yap


En Çok Okunan Yazıları
ÖĞRENİMDE DERECE
Öğrenimde derece
SURULLİ
309
SANAT KURUMU
Sanat kurumu
SURULLİ
289
Milletimiz
Milletimiz
SURULLİ
278
SPOR KONFEDERASYONU
Spor konfederasyonu
SURULLİ
271
MANEVİ TEMİZLİK
Manevi temizlik
SURULLİ
266
Son Eklediği Yazılar
ÇAMURDAN ZİRVEYE
Çamurdan zirveye
SURULLİ
58 0
 AJANLARIN İÇİNDE AJAN
Ajanların içinde ajan
SURULLİ
65 0
BAŞKA ALEM
Başka alem
SURULLİ
65 0
KAĞIT KEMAL
Kağıt kemal
SURULLİ
125 0
KABADAYILAR ORDUSU
Kabadayılar ordusu
SURULLİ
89 0
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.