İçiniz kor gibi yanarken susmak, acıların en beteridir. GARCiA LORCA [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? -DEDELERİ-HAYATI-SANATI-ŞİİRLERİ

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? -DEDELERİ-HAYATI-SANATI-ŞİİRLERİ

(Kaynak: OZANERHAN -ZEMHERİDE SEVDİM KİTABI 2008)

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU, 17 Ağustos 1979 Erzurum doğumludur.
Kafkasya kökenli, Erzurum (Merkez) doğumlu olan OZAN Erhan ÇERKEZOĞLU, Âşık Fuat ÇERKEZOĞLU’nun oğludur.
Dedeleri Kafkasya’dan SİVAS-YILDIZELİ-HALKAÇAYIR KÖYÜNE oradan da ERZURUM Narman Toygarlı(Koşa)köyüne yerleşmiştir.
OZAN ERHAN’IN dedeleri;
(babasının babası) ABDÜLAZİZ’İN (Tahsildar-Din âlimi) kabri, Erzurum-merkez Asri mezarlığında,
(AbdülAziz’in babası) ÇERKEZ MUSTAFA’NIN (Astsubay Başçavuş)kabri Erzurum/Narman/Toygarlı köyünde,
İMAM ŞAMİL’İN askeri solan "KOMUTAN OSMAN (Binbaşı)” (Çerkez Mustafa’nın babası) kabri HALKAÇAYIR Köyünde,
Onun babası BİNBAŞI SELİM’İN mezarı ise Kafkasya’dadır.
OZAN ERHAN dedelerinin hayatını kısaca şöyle anlatmıştır:
“Dedelerim Kafkasya’da ömürlerini asker olarak geçirip Rus ile mücadeleye adamışlar.
Binbaşı Osman dedem bir çatışma esnasında yaralı olarak Moskof’a esir düşmüş, ele geçirilen diğer yaralılar ile beraber Sibirya’ya götürülmüş ve esir kamplarında 17 yıl işkence görerek esir tutulmuştur.
Kocasının esir düştüğünden habersiz olan Rahmetli neneme dedemin şehit haberi gelmiştir.
Yıllarca süren savaşta erkeklerin birçoğu şehit olmuş, bir kısmı esir düşmüş ve köyler Ruslar tarafından yakılmış-yıkılmış geriye kalan yaşlı,çocuk ve kadınlar ise topluca tren vagonlarına adeta tıkılarak üst üste doldurulup sürgün edilmiştir.
Rahmetli nenem de 7 yaşında olan oğlu Mustafa’yı alarak Anadolu’ya,bu aziz topraklara sığınanlardandır..
Babasının yaşadığından, esir olduğundan habersiz olan Mustafa babasız büyümüş, devrin Sivas valisi tarafından okutulmuş ve Astsubay olarak orduda görev almıştır.
Esir olan Osman dedem 17 sene sonra bir avuç kalan diğer esirler ile beraber bir alana getirilir, bütün esirler belirli mesafelerle boyunlarına kadar toprağa gömülürler. Rus general esirlere bakarak; “Biraz sonra buradan sağlam çıkanı Anadolu’ya gitmesi için serbest bırakacağım” der. Eliyle işaret eder ve biçerdövere benzeyen makineler vücutları toprakta kafaları dışarıda olan esirlerin üzerinden geçer. Dedem ve yakın silah arkadaşı Ahmet hariç bütün esirler bu şekilde canice şehit edilir.
Makine Osman dedemin sadece kafa derisini alır. Arkadaşı Ahmet’in ise biraz daha derinden alır. Rus General zaten ölürler diye serbest bırakır.Osman dedem ve arkadaşı Anadolu yolunu tutar. Uzun zaman sonra bir gece vakti bir kayanın dibinde dinlenmek için otururlar. Ahmet Bey Osman dedeme seslenir; “Komutan benim halim yok artık belli ben öleceğim iyice ağırlaştım nefesim kesiliyor.Ölmem bir şey değil de keşke Anadolu topraklarına girip bir ezan sesi duysaydım da sonra ölseydim.” der ve susar. Daha 5 dakika evvel konuşan arkadaşlar biranda irkilir. Evet, gelen ses ezan sesidir. Anadolu’ya girmişler de haberleri yok!
İkisi de gözyaşları içinde ezanı dinlerler. Osman dedem ezan bittikten hemen sonra Ahmet! der, döner ve bakar ki silah arkadaşı, esaret arkadaşı Ahmet ezan biter bitmez hayata gözlerini kapamış şehit olmuştur. Kabrini o kayanın dibine yapar ve acılarla yoluna devam eder.
Önce Erzurum’a gelir. Sonra, 8 yıl boyunca her yerde ailesini arar. Birde Sivas’a bak derler. Sivas’ı karış karış gezer tam umudu bitmişken bir tarlanın yanında bir genç görür ve ondan su ister. Genç suyu verir,muhabbet başlar ve orada tanışırlar. Suyu veren 25 yıl sonra kavuştuğu öz oğlu Mustafa’dır! Eşi ise rahmetlik olmuştur. Kendi de eşinin topraklarını terk etmemiş orada yaşamış ve orada vefat etmiştir. Oğlu Mustafa ise ilerleyen yıllarda Erzurum’a yerleşmiştir."
(Cümle geçmişlerimize rahmet olsun, mekânları cennet olsun!)
OZAN ERHAN,
Ozanlık ve Âşıklık geleneğini babası Âşık Fuat ÇERKEZOĞLU sayesinde ilkokul çağlarından girdiği Ozanlar-Âşıklar meclislerinden öğrenmiş, 13 yaşından itibaren bağlama çalmaya ve şiir yazmaya başlamıştır.
Örnek aldığı usta, babasıdır.
Başta babası ve aile yapısı sebebi ile milli hassasiyetleri gelişmiş,küçük yaşta Turan ülküsü, Türk milliyetçiliği fikri ile tanışmıştır. Yaşının çok küçük olmasına aldırmadan gerek dünden bugüne âşıklık-ozanlık geleneğini,gerekse benimsediği davanın içeriğini bütün teferruatları ile araştırmaya,öğrenmeye başlamıştır.
Bir âlim olan dedesi AbdülAziz Efendi ve babası Âşık Fuat Çerkezoğlu sayesinde İslam dinini, Türk edebiyatını ve tarihini bütün incelikleriyle öğrenmeye başlamış, Kur’an-ı Kerim’i hem Arapça hem de Türkçe olarak araştırıp ezberleme çabası ile meal, tefsir ve hadis çalışmış, Türk şiiri-Tarihi-Edebiyatı ve geçmişte ne kadar milli değer, ozan, şair, şiir varsa araştırmış bu konularla ilgili yıllar boyunca yüzlerce kitap okumuştur.
Yüce Allah’ın(C.C) şairlerden bahsettiği ‘’Şuara Suresi’ni’’ hiç aklından çıkarmaması da ozanlığının temel yapı taşlarındandır.
Şiiri manadan, hakikatten ayırmadan kafiye yapmanın doğru,aksinin ise günlük aldanmalar ve aldatmalar olduğunu düşünür. Türk’ün bekası için ozanlık geleneğini kendisine çileye talip olma adına seçmiştir.
Ozanın şiirlerinde mana dışı cümlelere rastlanmamasının sebeplerinden biride bu olsa gerek…

Şiirlerinde ‘‘OZAN ERHAN’’ mahlasını kullanmaktadır.
OZAN ERHAN,
Ozanlığın KUTLU bir gelenek olduğunu hiç unutmamış ve ozanların Türk Milletinin dili olduğunu her zaman hatırlatmıştır. Ozanlığı çeşme başlarında saz çalıp kara gözlü kızlara şiir yazmaktan ibaret görenlerle sürekli tartışma halindedir. Yine kendi diliyle;
“Ozanlık Türk’ün en kutsal değerlerindendir. Tarihte Hakanların ve yüce Türk milletinin Ozanlık geleneğine ve Ozana verdiği önem Türk Töresinin temel taşlarından olduğu içindir. Ozan anlatıcı, uyarıcı ve derleyen-toplayan, danışılan ak sakallıdır. Ozanlık geçmiş ile gelecek arasındaki en büyük köprüdür. Edebiyat ve Tarih dalının en büyük kaynaklarındandır. Türk tarihinde Ozan, Hakan kadardeğer gören liderdir, bilge kişiliktir.”

OZAN ERHAN,
Gerek günlük hayatta gerekse Türk dili ve edebiyatında sözcüklerimizin yabancılaşmasına şiddetle karşı çıkmakta ve bu yüzden şiirlerinde geçen bazı yabancı sözcükleri Türkçe okunuşlarıyla yazmaktadır. Dilin,milletin birliği, varlığı ve istikbali için en büyük değer olduğunu her fırsatta haykırıp, Türkçe için her zaman mücadele etmektedir.
Dilde-Fikirde-İşte birli ülküsü, sanatının da temel taşlarındandır.
Eserleri sade Türkçedir.
Eserlerinde, milli ve manevi hassasiyetleri mısralarla bütünleştirip Türk Milleti’nin dili olma ve kutlu ozanlık geleneğinin hakkını verme amacını gütmektedir.
Ozanlık geleneğini Türk ve İslam yapısına aykırı olan hiçbir yerde yapmamış, Türk-İslam ve mili kültür düşmanlarıyla dünyevi menfaatler uğrunda hiçbir şekilde buluşmamış ve bulaşmamaktadır.
Ozanlara normal bir sanatçı veya çalgıcı gözüyle bakılmasına çok kızan OZAN ERHAN, her eline saz alıp “Ozanım” diye çıkıp menfaat için gelene ağam gidene paşam deyip methiyeler dizdiren, milli değerlerden uzak, duruşsuz, ilimsiz ve manasız yorum yapanlara karşı da kaşlarını her zaman çatmıştır.

OZAN ERHAN,
Türkiye’de televizyon kanallarında Türk aile yapısını, ahlakını,kültürünü kısacası Türk’ün milli ve manevi yapısını bozmayı hedefleyen dizi ve filmlerle eserleri ile mücadele etmektedir. İnsanları sadece ezikliğe, isyana sürükleyen birçok sanatçı ve içi boş şarkıları ile yine eserleri ve düşünceleri ile mücadele halindedir.
Aşk dizisi, aşk parçası diye sunulan, oysa içi sadece nefsi ve gündelik heyecanlarla dolu birçok saçmalığa ve sahiplerine Aşk gibi büyük bir kavramı kirlettikleri ve toplumu zehirledikleri için şiirlerinde defalarca baş kaldırmıştır.
Türk şiirinin ve divan edebiyatının hemen hemen her dalına hâkim olan ve örnekler veren OZAN ERHAN,
Milli ölçümüz “Hece”ye daha çok önem vermiş ve hece ile yazılmış eserlerini ön plana çıkmıştır.
Şiiri Türkçe, sevdası Türkçe, dili Türkçe, sazı Türkçedir!

Haksızlık ve zulüm karşısında hiçbir zaman susmayan OZAN ERHAN, “Taşlama” dalında da ustadır.
Makam-Mevki gözetmeden, haksızlık yapan kim olursa olsun, Türk töre ve ahlakına bağlı kalacak şekilde en sert bir dil ile ve cesurca eleştirmiş, her devirde güçten yana olanlara baş kaldırmış, haktan-haklıdan yana olmuş ve eserlerinde dile getirmiştir.

OZAN ERHAN,
“ Belki Pir Sultan olur asılırız, belki Nef’i olur boğduruluruz ama asla doğrudan şaşmaz, menfaate koşmaz, doğru olanı haykırmaktan korkmayız” diyerek çıktığı yola aynı tavizsiz çizgide devam etmektedir.
Sürekli üretim halinde olup, güncel memleket meselelerini de vakit geçirmeden eserleri ile yansıtmaktadır.

Kültür Bakanlığınca düzenlenen yarışmalarda ödülleri vardır.

2008 yılında ‘’ ZEMHERİDE SEVDİM’’ isimli bir şiir kitabı çıkarmıştır.

“HOP YAVAŞ” , “TÜRK’ÜM BEN ” adlı 2 albüm çıkarmış,
Ayrıca 2013 yılında “91” eserlik “BAŞKALDIRIYORUM”adlı bir mp3 albümü yaparak Türk gençliğine hizmet ve armağan adına ücretsiz dağıtıma sunmuştur.

İlgi alanları Siyaset, Spor, Tefsir, Tarih, Edebiyat, Sosyoloji,Felsefe, Astronomi’dir.
Su ürünleri bölümü mezunudur.

Ankara’da ikamet etmekte olan OZAN ERHAN;
HİZMETİNE VE SANATINA ÜLKE GENELİNDE KONSERLERİYLE DEVAMETMEKTEDİR.

OZAN ERHAN siyasetin değil Türklüğün ozanıdır!
BOZUK DÜZENE İSYANIN ADI BAŞKALDIRININ SESİDİR!
Kendi diliyle;

SAZ ÇALIP DOLANMADIM DÜNYALIK SERVET İÇİN
NE SUSTUM NE DE KORKTUM İŞİM GİDER ELİMDEN
OZAN OLMUŞSAM EĞER HELE SORSUNLAR NİÇİN
NEFİ DİYARINDANIM BOŞ LAF ÇIKMAZ DİLİMDEN.

KARAC’OĞLAN DEĞİLİM PINARBAŞI DOLANAM
BEN ÇORAK TOPRAKLARIN SANCILI MİLLETİNDEN.
BENİ VATAN VE BAYRAK İÇİN DOĞURMUŞ ANAM
OZANIM, USANMIŞIM BOŞ ÇALGI İLLETİNDEN.

ANLAMAZ DİLİ ÜRKEK, KENDİ KORKAK OLANLAR
ANLAMAZ NEDİR OZAN, OZAN KİMİN DİLİDİR.
NE BİLSİN SANAT DİYE ZEVKİNE DOLANANLAR
OZAN ERHAN SUSMAK YOK! BU YOL ALLAH YOLUDUR. ,
SÖZ-MÜZİK OZAN ERHAN’A AİT,
İNTERNETTE VE SOSYAL MEDYADA DA MEVCUT OLAN
(ŞİİR KİTABI VE YAYIMLAMADIKLARI HARİÇ)
EN BİLİNDİK BAZI ESERLERİ VE ŞİİRLERİ ŞUNLARDIR:

1/ VAY FELEK VAY!
2/ HAK EDENE HAKKI KADAR SÖYLERİM
3/ TÜH DERİM!
4/ ŞAİRLER KÜSKÜN
5/ İT OĞLU İTLER (KOÇAKLAMA)
6/ GÜÇ OLDU EMMİ
7/ KULA EYVALLAHIM YOK
8/ DUYDUN MU EMMİ?
9/ BİR NESİL VAR İDİ
10/ GELİŞİYOR TÜRKİYE
11/ GİRDİN GÖNLÜME
12/ CEYLANIM
13/ YARALAR BENİ
14/ SEN YİNE GELMEDİN
15/ GEL ASENAM
16/ ASENAM
17/ ASRIN AYNASI
18/ BİLDİRDİĞİN YERDEYİM (DİVAN)
19/TELİMİZ ALLAH DER BİZİM
20/ DEDİM DEDİ
21/ DÜŞMANIM SANA CEHALET
22/ HAL KALMADI
23/ SOR ÇANAKKALE’YE ANLATSIN SANA
24/ GELEN YOK (YEDEKLİ KOŞMA-DERBEDER)
25/ KALMAK DAHA ZOR
26/ DİNLEMEYİ BİLMELİ
27/ ÂDEM DİYE GÖRÜNDÜM
28/ KEFENİN CEBİ YOK (KARŞILAŞTIRMA DALI)
29/ ELİF AŞKINA
30/ NE SENDEN VAZGEÇTİM NE DE İSTANBUL’DAN
31/ DENİZ KIZI
32/ ERZURUM ŞİİRİ
33/ VARSAĞI
34/ OZAN NEDİR?
35/ ZAMANA BAK ZAMANA KEDİLER ASLAN OLDU
36/ CAHİL DOST ÇİLE GETİRİR
37/ SELAM
38/ TÜRK’ÜM BEN!
39/ SEVMİŞTİM
40/ DOKUZ KEZ ÖLDÜM
41/YAR BENİ BEKLİYOR
42/ SEN NE ANLARSIN
43/ CİĞERİN YANSIN
44/ NERELERDESİN
45/ TÖREMİZDENDİR
46/ HOP YAVAŞ!
47/ HER YANIM PUSU
48/ NE DİYE YATMAKTAYIZ
49/ KERKÜK’ÜM YALNIZ
50/ KULAK VER GARDAŞ BANA
51/ TÖRESİZLER TÖRE ÖĞRETMESİNLER!
52/ USANDIM REİS
53/ UYAN!
54/ CUDİ BİLİR BENİ
55/ EMMOĞLU’NA MEKTUP
56/ TÜKÜREYİM
57/ SUSMAK YOK
58/ TURAN MARŞI
59/ BİZİM AĞA
60/ ANKARA DA İTLER GEZEMEYECEK
61/ ÖLÜM YOK ŞEHİDİM VAR
62/ BIRAK BENİ
63/ SEBEBİ KİM SEBEBİ NE
64/ MALUM MEDYAYA
65/ ÇOK İMANLI HIRSIZ BUNLAR
66/ HAYVANDAN BETER CAHİL
67/ MEKTEBE BAK MEKTEBE
68/ NASİHAT-GEL DİNLE SÖZÜMÜ ATMA YABANA
69/ KUR’AN OKUMAK
70/ MEDENİYİZ MEDENİ
71/ TÜRKÇE SEVMEK
72/ BEKÂR ÜLKÜCÜYE NASİHAT
73/ GEL YETİŞ
74/ DÜNDEN BUGÜNE ERMENİ
75/ SUSARSAM KAHPEYİM KORKARSAM NAMERT
76/ BİZE ÇAMUR ATANLARA
77/ MEĞER HER ŞEY BENİM YOKLUĞUMDA GÜZELMİŞ
78/ BAŞKALDIRIYORUM
79/ İNSAN ÇOK İNSANLIK KAYIP
80/ İKTİDAR OLMANIN SIRRI
81/ SARI ÇİÇEK
82/ ERZURUMLU EMRAH’A
83/ YEDEKLİ KOŞMA
84/ HUZUR İSLAM’DA
85/ ADIM ÜLKÜCÜDüR DAVAM TÜRK İSLAM
86/ GÖRÜN ARTIK
87/ BAŞIMA GÖZ DİKTİLER
88/ YOK OLASIN TELEVİZYON
89/ CİNASLI TÜRKÜ (CİNASLI KESİK MANİ)
90/ MENİ GÖZLER (CİNAS)
91/ FIRFIR
92/ ULUPAMİR’E TÜRKÜ
93/ TÜRK’E KEFEN BİÇİLMEZ
94/ HAREKETİN TEMELİ ORTAÖĞRETİM
95/ YUH OLSUN
96/ ELLERE NE DEYİM SANA NE DEYİM
97/ HAŞHAŞİLER
98/ VUR ALLAH AŞKINA VUR
99/ EN YAKINIM SATTI BENİ
100/ KÖROĞLU’NA NAZİRE
101/ YOLUMUZ İZİMİZ BOZULDU BİZİM
102/ DURUŞUN OLSUN
103/ BAŞBAKAN TAYYİP BEYE 2013
104/ BAŞBUĞ’UN ARDINDAN
105/ SIĞINIRIZ ALLAH’A
106/ PARALEL KİM?
107/ SEN GİDİYORSUN
108/ PADİŞAHIM ÇOK YAŞA
109/ ORDU MARŞI
110/ ÜŞÜYORDU SESSİZCE
111/ ZEMHERİDE SEVDİM
112/ İNSAN OLMAYANLAR NE BİLSİN BENİ
113/İŞSİZLERİN DESTANI
114/ İBRAHİM ALPER-OZAN ERHAN KUÇAKLAŞMA ÖRNEĞİ
115/ ATMAYAN ŞAFAK
116/ SEMAİ- DİVANE DİVANE
117/ GÜL FERYAT EDER
118/ GECE VE İNSAN
119/ İLAHİ
120/ SEMAİ "HAZİN HAZİN"
121/ BU GECE
122/ÜÇ YAN DENİZ DÖRT YAN PUŞT!
123/ ŞUURSUZ ŞAİR VE SANATÇILARA
124/ VARSIN VE TEKSİN!
125/ HATIRLA BENİ
126/ PARA
127/ GÖZLERİN
128/ CİNASLI DİVAN
129/ DİVAN "YARADAN VAR"
130/ DUDAKDEĞMEZ
131/ YOKLUĞUNUN KIYAMETİ
132/ MUSAMMAT KOŞMA
133/ KITALAR
134/ İNSANIN KALLEŞ DOSTU 
135/ GİDİŞİME BİR KITA
136/ SABIR
137/ ZAMANA BİR KITA
138/ ZALİMİN ADALETİ(!)
139/ İNSAN OLMAZSA İNSAN
140/ A HABER’E BİR KITA
141/ DİRENMEK
142/ KAHROLSUN DÜZEN!
143/ ANLAMIYORLAR!
144/ BOŞA BAĞIRDIM
145/ ÜSTÜNE ÇIKTI
146/ DİRENE DİRENE!
147/ ADAM KİM?
148/ TÜRKLÜĞÜN BEKASI
149/ FIKRA
150/ NE GARİP!
151/ TESLİM OLMAYIZ!
152/ İTE HOŞT DEDİM KIZDILAR
153/ KARAYA AK DEMEM BEN!
154/ ŞEREFSİZ!
155/ ZALİME İKİ KITA
156/ İNSAN ÖKÜZ OLUNCA

Etiketler: sayfam ,
OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? -DEDELERİ-HAYATI-SANATI-ŞİİRLERİ başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

OZAN ERHAN ÇERKEZOĞLU kimdir? -DEDELERİ-HAYATI-SANATI-ŞİİRLERİ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
2.10.2011 01:13:02
Toplam 0 yorum yapıldı
1430 çoğul gösterim
1260 tekil gösterim