Geceler sonsuz değildir. ALBERT CAMUS [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Harften Cümleye

Bir harfin güzelliği sadece biçiminde midir?

Estetik bir şekilde yazılmış olması mıdır bize lâtif gelmesinin nedeni? Düz, eğik, bir ucu kıvrık. Süslü belki, hatta hâtlı... Ya da onu yazmakta kullanılan kalemin ucunda mıdır, renginde, kalitesinde midir sebep?

Yoksa o harfle başlayan sözcüğün güzelliği midir harfi güzel kılan? O sözcüğün yaptığı çağrışım mıdır, akla getirdikleri midir bizi cezbeden? Kim bilir belki de o harf yazılınca, o sözcüğün geleceğini hissetmenin heyecanıdır insanın kanını kaynatan!

Peki bir sözcüğün güzelliğinin sebebi onun dildeki karşılığı mıdır sadece? Yahut etimolojik kökenine inmek mi gerekir kaynağı keşfetmek için? Yoksa o sözcüğün hatırlattıkları mıdır onu güzel kılan? Bir sözcüğe iliştirilmiş olmasa o güzel anılar, ne kalır geriye harf kalabalığından başka?

Bir harf bir sözcüğü, bir sözcük bir sevdayı sırtlanmış olmasaydı meselâ, çekilir miydi kör olası dünyanın kahrı? Taşınır mıydı bunca yük, bu kadar ince bir ipin ucunda?

Peki ya yazmasaydı bunca şair, yazar, bunca güzel insan evlâdı yaşadıklarını! Sevgilerini, korkularını, pişmanlıklarını, inançlarını sözcük sözcük, harf harf... Kim, ne mânâ verebilirdi bunca hengâmeye? Kim bilebilirdi kendini? Kim anlamlandırırdı insan denen âlemi?

Bir insanın güzelliği sadece biçiminde midir?

2019 - Uğur Demircan

Etiketler:


16 Ekim 2019 Çarşamba 21:03:21


Bir insanın güzelliği sadece biçiminde midir?
elbette değildir, birçok güzel enerjileriyle tamlama olmasıyla...

Çok güzel Türkçe dersi SORULARI...

Kutlarım Uğur DemircAN


    [ Cevap yaz ]    

16 Ekim 2019 Çarşamba 01:40:09


İster eğri ister düz ister italik ,anlam ve mana deriz hepimizde bundan eminim.Ama gel gör ki estetik biraz sarmış vaziyette .)
Şu da ayrı bir ayrıntı manası güzel olanı hât güzelleştirir, tasavvuf yaklaştırır (ikiside kardeş gibi gelir oldum olası bana )
Çok güzel şeyler anlatan , kocaman bir yazı idi.Kaleminizin mürekkebi bitmesin.İyi geceler.


    [ Cevap yaz ]    

15 Ekim 2019 Salı 18:59:26


Zemin buldu bazı fikirler ve hisler yazınızla birlikte. Renklerden ziyade üzerine işlenen tuval miydi mühim olan? Anladım. Sağolun.


    [ Cevap yaz ]    
Harften Cümleye başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 16.10.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
15.10.2019 14:13:41
Toplam 3 yorum yapıldı
226 çoğul gösterim
188 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.