Şerefe hak kazanmak, ona sahip olmaktan daha değerlidir. THOMAS FULLER [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Kırılgan bir gülüşte binlerce acı

"Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” Mustafa Kemal Atatürk


Türkiye, Kanada ve Peru tarafından yapılan girişimler sonucunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 10 Aralık 2011 tarihli toplantısında 11 Ekim, "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak ilan edilmiştir.


Dünya Kız Çocukları Günü; kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi, desteklenmesi, güçlendirilmesi ve kız çocuklarının çocuk haklarından eşit ve tam olarak yararlanması amacıyla ilan edilmiştir. Kız çocuklarına yapılacak olan yatırımların; kız çocuklarına olan karşı ayrımcılık, şiddet ve çocuk gelinlerin önüne geçilebileceğine vurgu yapılmıştır. Bu amaç ile farkındalık yaratmak için, her 11 Ekim’de belirlenen farklı bir tema ile tüm dünya ülkelerinin dikkati kız çocuklarının sorunlarına dikkat çekilmeye çalışılmaktadır.


Çocuk İşçiler:
UNICEF’in (Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu) raporuna göre 5–9 yaş arasındaki kız çocuklar ev işlerine kendi yaşlarındaki erkek çocuklara göre %30 oranında daha fazla zaman harcıyor. Kız çocukların yaşı ilerledikçe iş yükü de artıyor. Örneğin; 10–14 yaşlarındaki kız çocuklar erkeklere göre ev işlerinde %50 daha fazla zaman harcıyor. Rapor, kız çocukların yaptıkları işlerin daha az göründüğünü ve çoğu durumda bu işlere daha az değer verildiğini vurguluyor.


Ülkemizde eğitim sistemi içinde olmayan çocukların büyük bir bölümü çalışmaktadır. Sanayileşmiş büyük kentlerde çocuk emeğinin denetim alanı dışında kalan, kayıt dışı olan iş yerlerine kaydırıldığı da görülmektedir. Çocuk iş cinayetlerinde ölen kız çocuklarının oranı yüzde 16 ile genel iş cinayeti verilerindeki kadın işçi oranından fazladır.
Kırsal bölgelerde ise eşit olmayan görev dağılımı küçük yaşlarda başlamaktadır. Örneğin: Kız çocukların yemek pişirme, temizlik yapma, kendinden daha küçük kardeşlerine bakma, su getirme, yakacak toplama ve hayvanlara bakma gibi gündelik ev işlerini yapma görevlerini de üstlenmiştir.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 900 bini bulan bu çocukların önemli bir bölümünü kız çocukları oluşturmaktadır. Kız çocukları ücretsiz tarım işçiliğinden, mevsimlik işçiliğe, ev içi çalıştırılmaya kadar pek çok alanda yoğun emek sömürüsüne maruz kalmaktadır.


Çocuk anneler:
2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğrayarak doğum yapan çocuk sayısı ise 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bu veriler resmi kayıtlar. Kayıt dışı olanları tabi ki bilmiyoruz. Çocuklara yardım örgütü Save The Children (Çocukları Kurtarın Vakfı), küresel çapta her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğunun zorla evlendirildiğini açıkladı. UNICEF’in verilerine göre dünyada 700 milyondan fazla kız çocuğunun 18 yaşından önce evlendiği açıklanmıştır. Bu sayının da 3’te 1’i, yani yaklaşık olarak 250 milyonu, 15 yaşından önce evlenmiş olan kız çocuklarıdır. 2015 yılı verilerine göre; 15 yaşında evlendirilen kız çocuklarının oranı %3 iken, 18 yaşında evlenen kız çocuklarının oranı %14’tür. 15 -19 yaş arasındaki kız çocuklarında hamile kalmaya veya doğuma bağlı ölümler çok sık ortaya çıkmakta olup, UNICEF raporlarına göre, her yıl 70.000 kız çocuğu hamile kalmaya veya doğuma bağlı olarak hayatını kaybetmektedir.


Cinsel istismar:
Ülkemizde; cinsel istismara uğrayan çocukların yaş ortalaması 13,7’dir. İstismar edilen çocukların yüzde 71,6’sını 14 -17 yaş arasındaki çocuklar oluşturmaktadır. Bahse konu çocukların yüzde 88,3’ü kız çocuğudur. İstismara uğrayan çocukların yüzde 52,9’u eğitim hayatına devam etmemektedir. Bu çocukların yüzde 4,7’si zihinsel engelli iken, yüzde 7,3’ü daha evvel de istismara uğramıştır. İstismarlar yüzde 62 oranında tekrar etmiştir. İnsanın canını yakan ise: Kız çocuklarının tecavüze uğradıktan sonra "rızalarının olduğu" gerekçesiyle tecavüzcüleriyle, ceza indirimi ile evliliğe mecbur bırakılması ve cinsel istismar bu şekil de yasal olarak devam etmektedir.


Çocuk gelinler:
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 16 -17 yaş gurubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı yüzde 5,2. Devletin resmi rakamlarına göre, 2015’te 16 -17 yaş grubunda resmi çocuk gelin sayısı 31 bin 337 olarak açıklandı.
Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde çocuk yaşta evlilik ve nişanlılık nedeniyle eğitime devam edemeyenlerin yüzde 97,4’ü kız öğrencilerdir. Liselerde okuyan çocukların evlenmeleri halinde açık Liseye kayıt yaptırmak suretiyle öğrenimlerine devam etmelerinin önünü açan “Yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği” ile erken yaşta evlilikleri teşvik eder hâle gelinmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre; ülkemizde son üç yılda çocuk gelin sayısı 130 bine ulaşmıştır. Bu sayı sadece resmi olan rakamlardır. Oysa biliyoruz ki, çocuk yaşta evlendirilenlerin gerçek sayısı çok daha yüksektir. Kız çocuklarını eve kapatma, anne ve eş rolüyle sınırlama gibi bir yaklaşım devam etmektedir.


- Erken yaşta evlilikler kadının statüsünü düşüren sorun olmaya hala devam ediyor. Kız çocukları kendilerini koruyamayacak yaşta yapmak zorunda kaldıkları evlilikler ile fiziksel, duygusal, sözel ve cinsel şiddet görmektedirler. Erken yaşta evlilik suç olmaya devam etmeli ve bu alanda caydırıcı yasalar çıkarılmalıdır.


- Çocukların hiçbir tehlike ve tehdide maruz kalmadan, gelecek kaygısı duymadan sağlıklı ve güvenli bir ortamda çocukluklarını mutlu ve özgür yaşayabilmeleri için mücadele ivedilikle devam edilmeli.


- Çocuk yaşta evliliğin, kız çocuklarının eğitiminin son bulması demek olduğu da net bir şekilde bilinmeli.


- Okula gitmeyen kız çocuğunun evlenme ihtimali; gidenden kat be kat daha fazla olduğunu artık idrak edilmeli…


- Kız çocuklarının çocuk yaşta evlilikler nedeniyle eğitim dışında kalmasından dolayı ülkemizde kadınların yüzde 8.06’sı yani 2 milyon 617 bin 566 kadın okuma yazma bilmemektedir.


Demokratik, laik, bilimsel ve cinsiyet ayrımcılığı olmadan; eğitim hakkı önündeki tüm engellerin kaldırılması temennisiyle: Özgüvenli, değer duygusu yüksek, Güçlü kızlar ve güçlü kadınlar ile aydınlık yarınlara…
Not: Sosyal medyada galiba günün anlamı yanlış biliniyor.

Prenseslerini (kızlarını) överken günlerini kutlayan anneler…”Dünyada en güzel şey KIZ babası olmak” diye kızlarına methiyeler düzen babalar… En pahalı restoranlarda, en şık abiye kıyafetlerle çekilmiş özçekimlerin boy boy paylaşıldığı gün değil


11 Ekim’in bir bayram değil, bir mücadele günü olduğunun farkındalığını yaratma günüdür.
Dünya genelinde her 7 dakikada bir kız “Çocuk Gelin” oluyor!

Ve…

Kırılgan bir gülüşe binlerce acı sığdırıyorlar biliyor musunuz ?Nuray Çakmak/11/Ekim/2018Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
12 Ekim 2019 Cumartesi 18:34:43


Aslında çok elzem bir konu. Kadın ve kız çocukları sömürülmekten bir türlü kurtarılamıyor. Böyle olmamalı. Kadın ana dır, yar dır, bacımızdır. Baş tacı edilmeli her zaman, ancak duyarsız ve ruhsuz erkeklerin elinde örselenmekte ve hayattan bezdirilmektedirler... Mutlaka okumalılar ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de veciz bir sözünde ''Kızlarını okutmayan milletler erkek evlatlarını manevi yoksulluğa itmişlerdir.'' demiştir... Özgüvenli ve kişilikli kadınlar olmaları için mutlaka yüksel tahsil yapıp meslek sahibi olmalı kadınlarımız. Artık son bulmalı çocuk gelinler meselesi, başlık parası, yüz karası bir olay, kadın mal mı ki satılsın böyle? Kız Çocukları Günü mutlaka kutlansın her sene, ama kutlamanın da ötesinde olumlu bir şeylerde yapılsın onların yararına ve lehine... Kutluyorum yürekten güne anlam katan yazınızı...


    [ Cevap yaz ]    

12 Ekim 2019 Cumartesi 17:28:26


Bu duyarlı harika yazıyı yazan arkadaşımı kutluyorum,çok yerinde olmuş.Sevgimle.


    [ Cevap yaz ]    

12 Ekim 2019 Cumartesi 13:07:38


Hindistan ve Çin başta olmak üzere dünyada özellikle Vietnam, Nepal, Bangladeş, Orta Asya ülkeleri, Kafkas ülkeleri ve Kuzey Afrika'da cinsiyet ayrımcılığı yüzünden yaşamı elinden alınan yaklaşık 130 milyondan fazla kayıp kız çocuğu var. Kimse bunu duymak ve görmek istemese de dünyada milyonlarca kız çocuğu daha doğmadan öldürülüyor. Çin'de yıllarca tek çocuk politikası, Hindistan'da ise ataerkil toplum normları nedeniyle mevcut olan bu durum, maalesef 2000'lerin başında Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan gibi Kafkas ülkelerine de sıçradı. Doğada her 100 kız çocuğu için 105 erkek çocuğu doğmakta, ancak bu ülkelerde yaşamı elinden alınan kız çocukları nedeniyle bu rakam her 100 kız çocuğu için 117 erkek çocuğuna yükselmiş durumda.
Bunun sonucunda evlenme yaşına gelen erkeklerin evlenebilecekleri kadın sayısı azalıyor, çocuk yaşta evlilikler artıyor, yabancı gelinler ithal ediliyor, insan kaçakçılığından kadın ve kız çocuklarına tecavüze kadar geniş bir yelpazede suç işleniyor.

Ükemizde ve dünyada kanayan yaraların başında gelen;kız çocuklarımıza yapılan ayrımcılığa şiddete,tacize çocuk evliliklerine dikkat çekebilmek ve bu konularda mücadele için farkındalık günü yaratma bağlamında kabul edilen "11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü" seçimine yaptığınız vurgulama ve duyarlı mükemmel yazınız için gönülden tebrik ederim sevgili Nuray Hanım.


    [ Cevap yaz ]    

11 Ekim 2019 Cuma 22:40:06


Okudum baştan sona.. tek tek..
Çok yakın zamanlarda yaşadığım(tanık olduğum) bir olaya tanıklık yaptı bu yazı.Çokta verimli olmuş..
Güzel kadınların güzel kahkahalarına ne 'acı'lar sığıyor..evet...
ve son olarak bu yazıya 100 şiir çıkar Nuray'cığım sıvayalım kolları, emeğine güzel yüreğine sağlık, sevgimle...


    [ Cevap yaz ]    

Kul Figani  | Erdem GÜMÜŞ
11 Ekim 2019 Cuma 18:28:27


Güne manidardı, emek vardı yazıda, insan değeri,insan narhı bilinsin artık,candan kutladım
eser yerine yakıştı
Tebrikler


    [ Cevap yaz ]    

muslumbayram  | müslüm bayram
11 Ekim 2019 Cuma 14:44:50


Kanayan bir yaraya öyle bir parmak basılmış ki
bu çağda hala böylesi gündemlerle işgal olunması
vicdanları kanatıyor
insan onuru bu kadar ucuz olmamalı
duyarlı bir yazı
tebrik ve teşekkürler


    [ Cevap yaz ]    

11 Ekim 2019 Cuma 14:36:10


Vee çok güzel ve anlamlı, aydınlatıcı bir paylaşım, içtenlikle kutluyorum değerli kaleminizi, yüreğinizi, sevgilerimle....


    [ Cevap yaz ]    

11 Ekim 2019 Cuma 14:30:34


GÜNÜMÜZÜN ÖNEMLİ MESELELERİNİ VE DEĞERLİ MESAJLARINI YAZAN KALEMİ TEBRİK EDİYORUM.


    [ Cevap yaz ]    

Ayşegül Aşkım Karagöz  | Ayşegül Aşkım Karagöz
11 Ekim 2019 Cuma 14:25:41


Harika bir yazı Nuray kardeşim Sosyal medyada hersey dejenere artık inan tüm mecralardan soğudum.Çok açıklayıcı duyarlı yazın tebrikler.


    [ Cevap yaz ]    

Ömer Gündoğan  | Ömer  Gündoğan
11 Ekim 2019 Cuma 06:12:56


Emeğinize sağlık verdiğiniz bilgiler kesinlikle doğru eğitimle zamanla aşılır inşallah kutlarım nicelerine inşallah


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
Kırılgan bir gülüşte binlerce acı başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 11.10.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
10.10.2019 01:01:40
Toplam 14 yorum yapıldı
1203 çoğul gösterim
341 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.