Yaşamdan korkmayın çocuklar!!. İyi, doğru bir şey yaptığınız zaman yaşam öyle güzel ki. Dostoyevski [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ESSELATÜ HAYRUN MİNENNEVM

Her sabahın seherinde,
Dinlerim ben ezan sesi,
Şu kalpteki kıpırdanan,
Bilemem ki neyin nesi?

Sabahın seherinde, içli ve duygulu bir ezan sesiyle uyandım. Manevi duygular tüm benliğimi sarmış, tüylerim diken diken. ‘Namaz sizin için uykudan daha hayırlıdır.’ Güzel ezan sesiyle derin bir tefekküre dalmışım. Diyorum ki,keşke o kinin yerini sevgi,ihtirasın yerini kanaat, o öfkenin yerini sabır,haksızlığın yerini adalet,ihtişamın yerini tevazu kaplasa! Biz bunları başardığımızda,kalplerimiz sevgiyle,gönlümüz neşeyle,ruhumuz huzurla sükunla dolar! Böyle olunca hem mutluluğumuz artar, hem yaşantımızda huzurlu ve istikrarlı oluruz. Hem Allah sevgisini o şefkatini kazanır,Allah’a da-
ha yakın oluruz.

Seher vakti şafak atınca, güneş doğup dünyaya aydınlık kucağını açınca, gönlümüzde o manevi duygular depreşir. Allah’ın lütfunun ve de rahmetinin bol olduğu seher vakti, gelmişi, geleceği ve insanlığın kaderin düşünürüm! Allah’ın sevabını güneşle birlikte yaydığı seher vakti,kendime hep sorarım? Bu ilahi rahmetten nasip alanyok mu diye?..

Seher vakti kimi tatlı uykusunda, kimi kendini karanlığın kucağına tatmış,kimi küçük ölüm uykuda! Ey gafil insan kalk, sende nasibini al rahmet denizinden diyesim geliyor içimden. Ey insan ilahi nizamdan, Allah’ın kuluna bahşettiği bu
rahmet deryasından,nurdan, sevaptan sende faydalan,günlük nafakanı sende al, bu nimetten mahrum kalmayasın!..

Ey bağışlaması bol yüce Rabbim! Ey yerlerin ve göklerin, dağlar ve denizleri ile bütün kainatı ve kainatta bulunan bütün mevcudatı yaratan, sahibi ve yaratıcısı Yüce Rabbim! Huzurunda diz çöküp el açtım ve boyun büküp seden rahmet,senden merhamet,senden lütuf ve ihsan dilemeye geldim!

Ey yüce Rabbim,bu aciz kulunun dualarını dergahı izzetinde kabul eyle! Ey her şeye kadir olan Yüce Rabbim! Ey Yü-ce Mevla! Ey Rabbi Rahim! Ey ezel,ebet sultanı Halıkım, senin dergahından daha yüce makam yok ki oraya durayım! Senin kapından daha yüce kapı yok ki,onu çalayım!..

Ey yüce Rabbim, çaresizim, bitabım, acizim ve perişanım, Ya Erhamerrahim,sana sığındım, sana güvendim, sabırla,
sabırla,tevekkülle sana yalvardım,beni şaşirtma,hak yoldan ayırma, beni yanlış yollara,hareketlere sapmaktan mu-
hafaza eyle,şerden uzak,hayra yakın eyle Yüce Allah’ım!..

NAZIM TAŞTAN

Tüm yazılarım noter tastiklidir. Alıntı yapılır,çalıntı yapılamaz.

Etiketler:


14 Ağustos 2019 Çarşamba 11:13:28

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Allah ın selam ve rahmeti inananların ve sizinde üzerinize olsun
Bismillahirrahmannirrahim,
Allah dualarınızı kabul eylsin..Yıllardır yurt dışındayım en çok hasret kaldığım ezan sesi camilerimiz var fakat ezan sesi dışardan duyulmuyor izin yok....Yurdumuzdaysa çanları çalıyor her milletin..Şükür din örf adetlerimize karışqn yok kimse ayrımcılık yapamıyor .
Yurdumuzdayken huşu içinde ezan sesini dinlerdim..Ezan sesleri manevi yönden ruha hitap ediyor..Kuran ı Kerim ruha huzur veren kalbe ferahlık veren...Yurdumuza tatile gittiğimizde nerede olsa olsun insanın büyüdüğü o manevi havaya kavuşması bayram sevinci gibiydi adeta.Bence beş vakit ezan okunan yerler çok şanslılar ..Allah dualarınızı kabul eylesin İbadetlerinizi de kabul eylesin inşaallah...Seher vakti kalbi uyanıkların gafletten uzakların uyanık olduğu an tüm kalplerin ALLAH aşkıyla coştuğu sabah namazınınn beklenmesi kulların dua dua yaratana yalvardığı an..Güzel manevi yönüyle zahirden batına yönlendiren bir yazıydı okuduğum Allah razı olsun..Selam ve dua ile..

Yeganem tarafından 8/14/2019 11:16:28 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    
ESSELATÜ HAYRUN MİNENNEVM başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.8.2019 08:09:10
Toplam 1 yorum yapıldı
101 çoğul gösterim
74 tekil gösterim