Sevgi birliğe, bencillik yalnızlığa götürür. SCHİLLER [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

DİNİ KONULARA GENEL BAKIŞ

DİNİ KONULARA GENEL BAKIŞ

Din Allah’ın olduğuna göre peygamberlerin adı ile şunun dini bunun dini olmaz. Ama günümüzde peygamberler ön plana çıkarılarak sanki din Allah’tan alınıp peygambere bağlanmıştır.
Peygamberlerin sağlığında bu görevi aldıklarında yaşanan din o toplumlarda gerçek Allah’a ait Olan İslam’dı. Peygamberler bu dünyadan göçüp gittikten sonra hurafeler hikâyeler din diye sokuşturulan süslü püslü uydurmalar ile dinin içi doldurularak süslendi. Çeşitli kılık ve kıyafetlere sokularak bambaşka bir inanç ve iman edilen din anlayışı yaratıldı. Bütün kitaplar insanlığın mutluluğu için önerileri ve kuralları uyulması gereken öğütleri ana hatları ile içeren sosyal yaşamı düzenlenmesine yol gösteren kitaplardır.
Hz. Muhammed’e gelen Kuran da bütün kitapların bir bütünü tamamı ayetleri içerendir. Kuran’ı bilip anlamadan peygamber Hz. Muhammed’i bilip tanıyamazsınız. Çünkü o devirde aklı erenler kafası çalışanlar direk peygambere inanmadılar. Vahiyleri incelediler sorguladılar mantıkları süzgecin den geçirdiler bunların bir insan düzenlemesi olmadığına kanaat getirip resullüğünü kabullendiler. Bu husus bütün peygamberler için varit bir husustur.
Allah her ne kadar yarattıkları varlıklar içinde insanı üstün kılmış ise de zayıf yaratılmış bir varlıktır. Aynı zamanda zalim ve nankördür de. Zalimlik kendi zararına iş yapmaktır. İnsanın bu meziyeti bilinen bir konudur. Çok cahil ve kendini beğenen övendir. Ümitsizliğe çok düşer aceleci haddini bilmezdir. Kendisi varlık sahibi olduğu zaman başkasına muhtaç olmadığı fikrine kapılarak hemen firavunlaşır. Bu durumda insanoğlu denilen varlık tekâsülleşir. Biriktirmek, çoğalmak çoğaltmak sevdasına meyleder. Mülk edinip yığmak para ve değerli olan her şeyi, hatta çok evlat edinme hastalığına dalar. Bu biriktirdikleri ile zenginliği ile öğünür başkalarının hak ve hukukuna da tecavüzden tenezzül etmekten sanki zevk alır. Aşırı kazanmak istif etmek hırsı ile boğuşurken asla dinin emri olan İnfaka yani paylaşıma ihtiyacı fazlasını ihtiyacı olanlarla bölüşmekten kaçar. Durmuş Karabağlı

Etiketler:
DİNİ KONULARA GENEL BAKIŞ başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

DİNİ KONULARA GENEL BAKIŞ başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
20.7.2019 17:57:11
Toplam 0 yorum yapıldı
200 çoğul gösterim
196 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.