İnsanların elinden hayalleri alınacak olursa, başka ne zevkleri kalır? Foostenelle [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Rahmet Ayıdır Ramazan

Rahmet Ayıdır RamazanYarın akşam teravih namazıyla Ramazan başlıyor. Peki Ramazan geldi diye yaşamımızda, görüntülerde, haberlerde … Bir farklılık var mı? Siyasi çekişmeler, mal düşkünlüğü, enflasyon, sınır ötesinden gelen şehit haberleri… Hep aynı şeyler! Çocukluğumda, hatta yirmi sene öncesinde, görüntüler ve heyecan yok gibi… Birileri çıkıyor rahmet ayı diyor Ramazana… Rahmetin ne olduğunu ve bize ne kazandıracağını bilen var mı? Hatta İslami terimlerde bilgili, Allah’ın değer verdiği ilahi dua ve doğadan etkilenen var mı? Hani toprağın altında hazine var deseniz, herkes o hazinenin ne olduğunu bilir ve ona sahip olmak için savaşır, kavga eder, cinayet bile işler ama toprağın altında ki hazineyle kıyaslanmayacak kadar sonsuz kere değerli rahmet kavramına o kadar yabancıyız ki… Veren, bağışlayan, huzur içinde yaşatan, kimseye muhtaç etmeyen rahmet… Hani kazmanız-tefekkürünüz, küreğiniz-rızkınız, dedektörünüz-yol göstericiniz? Siz hazineyi çıkartırken yaptığınız her işte, malzemeyi ve beceriyi itina ile gösterirken, Rahmeti anlamak ve elde etmek için bir çabanız, gayretiniz var mı?

Namaz… Niçin kılınır ki diyor bazıları! Ne kadar saçma diyor, kılana acıyla bakıyor, balık tutarken oltayı atıpta sabırla bekleyeni anlamayan insanlara bakar gibi acıyarak! Namazı bilselerdi rahmet diye, toprağın altında hazine diye, belki de yirmi dört saat kılarlardı. Ama onlarda haklı, bakınca şekil gibi geliyor, spor gibi görünüyor… O cesedin içinde neler yaşanıyor görmüyor ki… Dünya dense, dünyalık akla geliyor. O namazda dünyalık yok ki! Oysa o ruhun içindeki heyecan ve kulun Rabbine teslimiyeti, sonucunda ki mutluluk olur göz yaşları… Herkesin aradığı hazine! Ağlamayan göz, yağmur yağmayan toprağa benzer… O toprak sert mi sert, dilim dilim çatlamış ve bakana korku verir. Kıyamet mi geldi ki der içten içe! İnsan da o ilahi heyecanla ağlamıyorsa, o kuruyan toprağa dönüşmüştür… Ne ruhu vardır, ne duygusu, ne de insanlığı! Savaşan, zalim olan, kavga eden, her şey benim olsun diyen, benim doğrum en doğrusudur diyen olmuştur. Rükuya varan kişi, yalnızca Rabbinin huzurunda eğilirken ve dilinde çıkan övgüsünü söylerken kendinden geçmiştir. Secdeye vardığında kalbi balçık haline gelmiş, ilk yaratıldığı kim tertemiz ve ona ruhunu verene teslim olmuştur. Ona en yakın yerinde, o secdeyle derdini anlatmıştır, özlemini paylaşmıştır, aczini ilan etmiştir… Huzuru en yükseğe - miracına varırken, mutluluktan göz yaşı dökmüştür. Benden çıkmış ve yok olmuştur manevi alemde. Rahmete kavuşmuştur.

Oruç… Afrika açları gibi görünmek değil, yediğimizi ve içtiğimizi disipline etmek, rahmeti anlamak ve şükür etmek. Bir gün terk edeceğimiz cesedimizi unutmak, ondan kısa süreliğine uzaklaşmak, dünya gözünde yok olmak… Bir nevi ölüm provası ve ilahi aşka kavuşma. Ölmeden ölmek, ölüm gelemeden dünyayı terk etmek neymişi yaşamak… Hani, acıktın mı, acıktım diye şikayet etmemek… Acıktın mı, acıktığını hissetmemek, o açlık duygusunu beynimizden silmek, acıkmamayı öğrenmek! İşte o zaman benden kurtulur ve Allah’ı anlamaya ve sevgisini ereğe çıkarmaya başlarız. Oruç, sanki Azrail a.s. canınızı almaya gelmiş gibi seyahat etmeye hazır olmak… Bu seyahat, kim bilir cennete olacak… Bu provada ne kadar başarılısınız bunu oruçla anlayacaksınız. Siz hazır mısınız bu dünyayı terk etmeye düşüneceksiniz. Yoksa bu seyahate hazır olmadan aniden, cebinizde para olmadan, bavul hazırlamadan, arabanız olmadan mı gideceksiniz, yani hayırlı amelsiz? O son ana hazır olabilmek… Ben hazırım diyebilmek… Buna alışabilmek! Orucu iyi anlayın kardeşim. Onu diyet yapmak için tutmayın, o terk edeceğiniz cesediniz iyi görünmesine sebep olan zayıflamak için aç kalmayın!

Bugün bir yüzbaşının şehit olduğu bir binbaşının yaralandığı acı haberi alırken, hala sınır ötesinde yolunda gitmeyen, sona erdilemeyen bir cinayet çetesinin ve onun cellatlarının boş durmadığını, durmayacağını gördüm.Allah ölen kardeşlerimize rahmet eylesin. İnşallah cennete gitmiştir diyorum şehidimizin.

Cennet… Dünyada huzur ve mutluluk ahirette ise cennet! İkisi de insana büyük rahmet… Peki bu ikisini de kazanırken insan yalnız mıdır? Ona yardım eden, onu destekleyen, bu yaşadığın rahmete oksijen olan başkaları yok mu? İnsan cennette yalnız mı yaşayacak, yahut ölümden sonra dirilirken etrafında onun gibiler olmayacak mı? Elbette dünyada ve ahirette yalnız olmayacak… Eğer biz bu kardeşliği yayarsak, dostluğu Allah için ve aşk için yaşarsak … Zekat, sadaka ve fitre ile yaygınlaştırırsak etrafımızda güven duygusunun aranmadığı, huzur ve saadetin hakim olduğu dünya olduğu gibi ahirette böylesini yansıtacaktır. Kim dünyadayken birisini seviyorsa onunla tekrar diriltilecektir diyor İslam kaynakları, onun kaderine ortak olacaktır. Kardeşimiz ve dostumuz kim olacak bunu iyi seçmeliyiz…Köpek değil kedi gibi yaşamalıyız dünyayı. Bilmeliyiz ki, kedi gibi hissederek rızkımızı yalnızca Allah verir demeliyiz. Önünüze kemik atana Rabbim dememeliyiz, ona teslim olmamalıyız Cennet ebedi yurt ve dünyada ki her seçim bizim hangisine gideceğimiz işareti oluyor. Yani insan odununu bu dünyadan götürmemeli, odun toplamak yerine yeşil ağaç dikmeli ve onu yaşatmalıdır.

Bugün Müslümanın düşmanı çok… Her dönemde, üstelik ölümle ve rızıkla tehdit ederek bu korkuyla kendine kul yapamaya çalışıyor. Eğer insan oruç tutmayı öğrenmişse, ölümün Allah’a teslim olmak idrakini yaşamışsa, Nereye dönse Rabbinin cemalini göreceğini bilerek amel kazanmışsa, kim Allah’tan başkasına kul olabilir ki… Kim dünyayı ister ki… Kim Ramazan bayramının tatilini düşünür, kim bayram geldiğinde deniz kenarında gönül eğlendirir ki… Allah düşmanları çalışıyor ve görevlerini yaparken, biz ne yapıyoruz diye düşünmeye fırsat ve tefekkür etmedir oruç. Avenjelist, Yahudi, misyonerler ve daha niceleri Müslüman dünyayı ve kardeşliğimizi bozmaya çalışırken, korkuturken, biz onlara karşı ne yapmalıyız diye düşünmeliyiz… Biz islamı yaymak ve Allah’ın rahmetini insanlığın yaşantısına kazandırmanın çilesine katlanacak çalışma içinde olmalıyız. Onlar İslamı yıkmak isterken, biz onların bu hamlesine karşı hamle yayıp, en doğrusunu onlara göstermeliyiz.

Oruç rahmet ayıdır, ölüm anına prova… Gereği gibi yaşayanlardan Allah razı olsun. Bu vesile ile Ramazan ayınızı kutluyor, onun rahmet ve feyzinden yararlananlardan olmayı Mevlamdan diliyor ve dua ediyorum. Hayırla kalın … Allah’a emanet olunuz.

Saffet Kuramaz

Etiketler: sayfam ,

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:56:14
Çok çok değerli hocam...
Hala bir ümit var mı sizce yarınlardan, iyiliklerden yana?
Hala umudumuzu saklı tutalım mı?
Sahi, dünyada kol gezen bunca zulüm ve acı sonlanacak mı?
Şükürler olsun ki Ramazan geldi çattı.
Ama inançsız çok çok insan var sayın ağabeyim.
Daha demin gözüme çarpan: elinde içki şişeleri ile ulu orta öpüşen kaç insan.
Ben bakmaya utanıyorum.
Dahası da var sayın hocam:
Rahmetini yok sayan insanlar ve insan başlığı altında şeytana pabucunu ters giydirenler...

Sevgi çok kutsak bir duygu ama sevgiyi yok sayıp bir de birbirini sevgisizlik ile suçlayanlar.

Ne yani...kötüyü ve yapılan zulmü yok sayıp acımasız insanları mı seveceğiz?

Allah'a emanet olun.

Varsa bir hatam affola ki kesinlikle de vardır ne de olsa koca bir ömür yapmadığım her şey adına durduk yerde suçlanmışken...

Selam ve dua ile çok değerli ağabeyim.

Kutluyorum yeniden ve yeniden.


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:20:06


Rabbim hepimize hergünümüzü


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:20:01


Rabbim hepimize her günümüzü Ramazan ahlâk ve fazileti içinde geçirecek güzel nasipler versin. İslamın yol başlarını anlatan yazınız hem yol gösterici, hem de ibret alınacak öğütler taşıyordu. Hepimizin adına düşeni alması dua ve niyazıyla tebrik eder, Mübârek Ramazanınızı hayırlayarak gözlerinizden öperim...(Aksakal)

Aksakal tarafından 5/6/2019 4:31:41 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:19:52


Rabbim hepimize hergünümüzü


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 16:19:45


Rabbim hepimize hergünümüzü


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 14:59:45


Hayırlı ramazanlar,günün seçkisini de kutlarım.Çok güzeldi.


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 13:16:21


Hayırlı Ramazanlar kardeşim.

Türk -İslam alemine hayırlara vesile olmasını niyaz ederim Rabbimden.

Seçki kuruluna teşekkürler müstesna bir yazıyı göne getirdi.

saygı ve selamlarımla can kardeşim.


    [ Cevap yaz ]    

Ahmet Zeytinci  | Ahmet  Zeytinci
6 Mayıs 2019 Pazartesi 11:19:33


Cehennem kapılarının kapandığı, şeytanların zincire vurulduğu Cennet kapılarının ardına kadar açıldığı mübarek ay Ramazan nihayet geldi, evimize barkımıza, yurdumuza tüm İslam Alemine, sefa geldi hoş geldi... Allah layığı ile idrak edebilme azmi ve kararlılığı versin hepimize... İnsanların, insanlığın acılarına duyarsız kalmayalım. Namaz en büyük ibadetlerden biri tabi ki oruç ile birlikte... Hiç başkasının önünde rükudaki gibi eğilir mi insan? Eğilmez, eğilemez, secde de ki gibi yerlere kapanır mı bir insanın karşısında, yapamaz, yaparsa dalkavukluk olur bunun adı... Ama Rahman ve Rahim olan Allah'ın huzurunda bunu yaptık mı hiç zorumuza gitmiyor yüksünmüyoruz, neden? Bizi yaratan ve rızk veren de O olduğu için O'na minnet borcumuz var. Onun bizim secdelerim-ize ihtiyacı var mı? Asla yok, kulluk bilinci ile yapıyoruz, kendimiz için. Bu gün bilim bile namazın faydalarını ne kadar çok olduğunu açıklıyor... Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Ramazanı hakkı ile eda edebilen kullar sınıfına biz de girelim inşallah. Sizin de Ramazanınız mübarek olsun. Güzel bir yazıydı mübarek Ramazan'ın ruhuna uygun kutluyorum yürekten...


    [ Cevap yaz ]    

Bir Dünyevî  | Ekrem AKBUNAR
6 Mayıs 2019 Pazartesi 03:31:12


saffet bey destekleri kıracaksınız hocam..
geçen sene davullar vardı, Allah tan bu sene aynı garabete düşmediler.
belki de davulcuya verecek paraları kalmadı kasada.
en büyük düşmanımız nefsimiz.. başkaya ne hacet..
:) sevineceğiniz bir ay geldi, başlıyor ülkemizde..
umarım bu ayda umulanlar görülür, istenilen sözler duyulur, kalp ve kafa ekseninde bambaşka boyutların kapıları açılır islam alemine... lakin zor gibi..

iyilikler ve güzelliklere vesile olması dileğimle..
sizlerin de ramazan ayı kutlu olsun...


    [ Cevap yaz ]    

6 Mayıs 2019 Pazartesi 00:47:33


Anlamlı yazınızın nezdinde ben de tüm islam aleminin ramazan ayını kutluyorum. Orucun sadece aç kalmak olmadığı bilincine varıp, maneviyatını yaşamayı nasip etsin.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
Rahmet Ayıdır Ramazan başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 6.5.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
5.5.2019 05:32:36
Toplam 13 yorum yapıldı
353 çoğul gösterim
228 tekil gösterim