Kadınlar erkeklerin güçlü yanlarına hayran olurlar, zayıf yanlarını severler. Beatrice Brown [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ÇANAKKALE`DE TÜRK KAHRAMANLIĞI

ÇANAKKALE`DE TÜRK KAHRAMANLIĞI

Yüzyıllardan beri cihana destek olan, tarihlere altın yazılarla geçen Türk savaşçılığının ve Türk kahramanlığının, Balkan savaşı yenilgisinden sonra artık ebediyen sönmüş ve yok olmuş olduğuna hükmedenler, Çanakkale savunması karşısında şaşırıp kalmışlardır.Böyle düşünenlerin başında Türk karakterini, Türk sevgisini ve en buhranlı zamanlarda Türk ruhunda gelişen birlik ve şahlanış cereyanını anlayamamış olan İngiliz ve Fransız politikacıları bulunuyordu. Bu yanılgı içinde donanmalarını Çanakkale Boğazı’nı zorlamaya göndermekte hiç tereddüt etmediler. Osmanlı İmparatorluğu’nun merkezi olan İstanbul’a istedikleri zaman girebileceklerini düşündüler.
Aslında, Balkan hezimeti, milli kahramanlığın ebediyen söndüğünün değil, geçici olduğunun göstergesiydi. Türk tarihi incelendiği zaman görülür ki, bu milletteki kahramanlık, ancak başta cesaret, kahramanlık ve vatanperverlik ruhunu uyandıracak bir başbuğ bulunduğu vakit gelişmiştir.Bu başbuğ Çanakkale savunması’nda emperyalist güçleri dize getiren Mustafa Kemal’di.
Balkan Savaşı, yenilgisinden sonra, tarihlere altın harflerle geçen Çanakkale Zaferi, tarihi olduğu kadar ebedi bir hasletin meydana çıkışının ve ispatının tekrarı olmuştur. Çanakkale savunması bir hayat savunmasıdır. Bu savunmanın sonunda ya kanlı bir ölüm yahut şanlı bir yaşam vardı. Yaşamak ancak bu savunmayı kazanmakla mümkün olacaktı.
İşte Türkler Çanakkaleyi yaşamak için savundular ve başardılar da. Çanakkale Savunması bir milletin, bir gençliğin savunması olmuştur.Savaşa katılan komutanlar, subaylar, astsubaylar ve erler, savaşın her sahasında üstün morallerini vatanseverlik ve fedakarlıkları ile birleştirerek kudretlerinin büyüklüğünü ispat etmişlerdir. Çanakkale’de savaşın her safhasında ve savaş alanının her bölgesinde, en üstün komutanından tek erine kadar her savaşçı dillere destan olan kahramanlık örnekleri göstermişlerdir.Etiketler: sayfam ,
Seslendiren:ÇETİN ALTUNGÜNEŞ


Hikaye anlatan  | selçuk korkmaz
26 Ocak 2019 Cumartesi 23:19:01


Çetin bey yazınızı okurken resmi ideolojinin önümüze koyduğu yalan yanlış tarihi esas alarak bu yazıyı yazmanız pek doğru olmamış.

Çanakkale Türkün veya başka bir milletin savaşı , kazanımı değildir!!!Osmanlı hilafeti elinde bulundurduğundan dönemin mevcut halifesinin çıkartmış olduğu fetva doğrultusunda tüm İslam coğrafyalarından Müslümanlar Çanakkale yi müdafaa etmek için katılım göstermişlerdir.

Dava İslam ordusuna katılıp şehit olmaktır!!!
Bu sebep Müslümanları Hama dan Humustan Şamdan Medine den Trablusgarp tan Mısırdan Kafkaslardan ve daha adını sayamadığım bir çok yerlerden Çanakkale ye taşıdı.

Ayrıca İstanbul Ermeni si olan bin kadar gönüllü gayrimüslim Osmanlı vatandaşı da bu savaşta can vermiştir.

Osmanlı Kürdistan sancağından binlerce atlı süvaride İslam halifesinin emri ile Çanakkale ye intikal etmişlerdir.

Ümmetin savaşını bu ümmet içinde olan bir millete mal etmek İslam ümmetine zulüm olur.

Gidin Çanakkale yi gezin kabirleri ziyaret edin bakın mezar taşlarına orada yatan resmi rakkamlara göre iki yüz elli iki bin gerçekte daha fazla olan İslam evlatlarının koyun koyuna bir ümmetin çocukları olarak yattıklarını görün!!!

Gören gözleriniz varsa eğer!!!

M.kemal Çanakkale de Anafartalar gurup komutanı olarak topçu bin başı rütbesi ile görev almıştır.Emperyalistleri dize getirenler isimsiz ve kefensiz o topraklarda yatanlardır.
M.kemal savaşmıştır başarılı savaş stratejileri geliştirmiştir ama zaferi M.kemal a bağlayıp
Ne M.kemal e nede o adsız kahramanlara zulmetmenin anlamı da yoktur.!!!


    [ Cevap yaz ]    
ÇANAKKALE`DE TÜRK KAHRAMANLIĞI başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
26.1.2019 13:51:31
Toplam 1 yorum yapıldı
500 çoğul gösterim
354 tekil gösterim