Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki. MEVLANA [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

GİT BAŞIMDAN!

GİT BAŞIMDAN!


Derin anlamlar taşıyan yeşil gözlerini gıdısına yerleştirdiği kemanını çalarken kendinden geçmiş gibi kapardı. Briyantinlenerek özenle taranmış saçlarından sıyrılmış birkaç perçem melodinin ritmine göre değişik yönlere savrulurken uzun parmakları görsel bir gösteri yapar gibi müziğe eşlik ederdi.

Kemana kıyamıyormuş gibi bir beden diline rağmen arada bir hoyrat gidiş gelişler… yayla teller arasında… Bazen acı çekiyormuş, bazen de yaşanabilecek en mutlu anlara şahitlik ediyormuş gibi değişkenlikler yaşayan yüz ifadesi, ellerini iki yanına indirdiğinde dünyayla o anda ilişki kurmuş birinin şaşkınlığını ve saflığını taşırdı.

Öğrenciler, hayranlıkla ve büyülenmiş gibi izlerlerdi onu. Metin Bey, müzik derslerine kemanla giren ve onunla bütünleştiğini düşündüren bir müzik öğretmeniydi.

Küçük kız, öğretmenini izlerken kendini hayal ederdi onun yerinde. Kendisi çalardı sanki o anda hayatı boyunca hiç eline almadığı o kemanı.

Birkaç kez bu izlenimlerini paylaşan küçük kızının gözlerine dikkatle bakan baba: “ Sen de keman çalmak ister misin?” dedi. Dünya durdu sanki. Çok sevindi.

“Öğretmeninle konuş, ders vermeye kabul ederse, ben gelir görüşürüm.” dedi babası. Sabaha hayallerinin eşliğinde yarı uykulu kalktı küçük kız.

Uçarak gitti sanki okula. O gün müzik dersleri vardı, önce konuşmak istedi öğretmeniyle. Öğretmenler odasının önünde Metin Bey’in çıkmasını bekledi. Çıkmadı öğretmeni. Kimselere de soramadı, sınıfına döndü.

Müzik dersler boş geçmeye başladı. Küçük kız, öğretmeni sınıf değiştirmiş olabilir mi diye diğer sınıfları dolaştı. Öğretmenleri hiçbir derse girmiyordu. Gidip idarecilere sormaya cesaret edemedi. Aylarca sürdü bu amansız takip.

Bir gün, Metin Bey’in okula döndüğünü duydu. Yüreği sıkıştı sevinçten, yerinde duramadı. Ertesi gün müzik ders saatinde kendisini çok sevdiğinden emin olduğu öğretmenini sınıf kapısının önünde beklemeye başladı.

Uzaktan gelen sanki başkasıydı. Çok zayıflamıştı, omuzları çöküktü ve gücü yokmuş gibi ağır ağır yürüyordu bir elinde kemanı diğer elinde yayıyla…

Kapının önüne gelince çok sevdiği öğrencisinin onu dışarda beklemesinden çok mutlu olduğu yansıdı yüzüne. Küçük kızın başını sevdi, hatırını sordu. Kısa cevaplardan, gerisinden başka bir şey geleceğini tahmin etmiş gibi: “Bana bir şey mi söyleyeceksin?” dedi.

Küçük kız, birden heyecanlandı ve : “Uzun süre sizi göremeyince çok merak ettik öğretmenim.” dedi.

Öğretmen, asıl cümlenin bu olmadığını anlayarak : “Başka?... “ dedi. Küçük kız:

- Ben de sizi gibi keman çalmak istiyorum, sizden ders alabilir miyim diye babam sormamı istedi öğretmenim. Bana ders verir misiniz?” dedi.

Bir müzisyenin ince ruhu ve nazik tavırlarıyla tüm çevresince tanınan öğretmenin birden bütün yüz ifadesi değişti. İçinde kopan fırtınalar sesinden koridorlara yansıdı. Kontrolünden çıkan hareketlerle iki elini ve başını yakarır gibi yukarı kaldırıp bir an durdu ve ardından ondan hiç kimsenin beklemeyeceği sert bir tavırla ellerini öğrencisine doğru uzatarak ve avazının çıktığı kadar sert bir sesle bağırdı:

- “Git başımdan!... Bu Allah’ın cezası beni dert sahibi yaptı, ben kimseyi dert sahibi yapmayacağım!” dedi.

Küçük kız ne olduğunu anlamadı, ama o kadar utandı ve üzüldü ki soru bile soramadı. Gözyaşları onu dinlemedi, ağladığını kimse görsün istemezdi ama olmadı. Kapıyı açtı, öğretmeninin önünde girdi sınıfa, ıslak gözleri ders boyunda ayaklarını seyretti.

Bir daha müzik dersinde öğretmeninin yüzüne hiç bakmadı. Hayal de kurmadı. Dersin bitmesini bekledi sabırla. Gitgide zayıflayan ve güçsüzleşen öğretmeni de ona bakmamaya özen gösteriyordu.

Orta okulun son sınıfı bitti birkaç hafta sonra. Küçük kız, lise için o okulda kalmak istemedi ve bir daha da oraya hiç uğramadı. Yüreğinde kocaman bir eziklik ve neden bunu yaşadığına cevap veremeyen, beynini kemiren sorularla geçti yılları.

Öğretmen oldu, içindeki müzik tutkusunu bastırdı ve yaşananları unutmaya çalıştı, beceremedi. Yıllar sonra öğretmen arkadaşlarıyla bir sohbette adı geçti Metin Bey’in. Kulak kesildi. Duydukları kanının akışını durdurdu sanki.

Öğretmeni, gırtlak kanserine yakalanmış ve doktorlar ona keman çalmayı yasaklamışlardı ama o bunu yapamayınca tedavisi istenen sonucu vermemişti. Bu yaşananlardan bir iki yıl sonra sevgili kemanından ayrı kalmaktansa yaşamamayı yeğlemiş bir müzisyenin vakur duruşuyla gözlerini kapamıştı Metin Öğretmen.

İçi ezildi bir an. Yıllarca içinden geçirdiklerinden utandı, öğretmeni gözünde büyüdü bir dev oldu!..

- “Affet beni öğretmenim, bilemedim.” dedi sessizce ağlarken Metin Bey’in küçük öğrencisi.


28.04.2017 Serap IRKÖRÜCÜ

Etiketler: sayfam ,


21 Kasım 2018 Çarşamba 09:10:01


Hayat! Ne çok çıkmaz sokağın var...

Sevgilerimle...    [ Cevap yaz ]    

muslumbayram  | müslüm bayram
19 Kasım 2018 Pazartesi 15:10:29


Mekanı cennet olsun
çok duygusal bir makaleydi
yazımı da bir o kadar etkili

saygılarımı gönderiyorum
Serap Öğretmenime


    [ Cevap yaz ]    

19 Kasım 2018 Pazartesi 14:47:46


"Dağ başına kış,insan başına iş gelir" derdi annem.
Çok doğru...Biz bile bilemiyoruz başımıza nelerin geleceğini, nelerle karşılaşacağımızı.
Bazende beklentilerimizin karşılığını alamadığımızda,küsüyor,kırılıyor,kesin bir hükümle kestirip atıyoruz sevgi ve saygı duyduğumuz bir insanı.Oysaki geçerli sebeplerini bilmeden yargılamak ve hüküm vermek ne kadar yanlış hikayenizdeki örnek gibi...
Sevginin acıtan yanıydı öğrencinin hayal kırıklığı
ve müzik aşkının acıyan yanıydı öğretmenin tepkisi..

Serap hanımcım çok anlamlı bir hikayeydi..
Nicelerine..
Kalbi sevgilerimle


    [ Cevap yaz ]    

İbrahim Kavas  | İbrahim Kavas
19 Kasım 2018 Pazartesi 11:05:33


Böyle zamanda olumsuz tepkiler istem dışı veriliyor çoğu zaman da farkına varılmıyor ama karşıdaki insanın davranışlarını değiştirdiği büyük bir gerçek. hele bu tepki çok sevdiği bir iş ve sevdiği birisine karşı ise daha büyük bir yıkım. gerçek bir yaşamdan alındığını hissettim yazınızda. tebrikler.


    [ Cevap yaz ]    

19 Kasım 2018 Pazartesi 08:59:29


Değerli hocam yine sayfaya okunası değerli bir öykü bıraktınız.

Öykü'yu okurken çok etkilendim. Hayat işte ne yapacaksınız bazen istemediklerimizi yapıyoruz.
Metin öğretmen de istemeye istemeye "Git Başımdan " demiş öğrencisine . Demek ki en zor anında öğrencisinden bu istek gelmiş ve bu istek geri çevirmiş.
Yaşamda da bu tür örnekler çok. Ki bize sunduğunuz öykü de yaşanmışlıkları içinde barındırıyor. Her birimiz yaşadığımız kötü olayları sevdiklerimizin de yaşamasını istemeyiz. Bu nedenle de farklı davranışlarda bulunabiliriz.

Çok değerli bir paylaşımdı hocam. Kutlarım.

Saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    

Önder Karacay  | Önder Karaçay
19 Kasım 2018 Pazartesi 02:12:29


Şu anda bile herbirimizin ayrı ayrı sorunlarla ilgileniyoruz

Bir taraftan da sorunumuzu kimseye yansıtmadan hiç bir sorunumuz yokmuş gibi davranıyoruz.

Profesyonel davranış tecrübe ve mecburiyetler insanı buna mecbur ediyor.

Akrabası vefat eden bir tiyatrocu akşam hiç bir sıkıntı yokmuş gibi sahneye çıkıp misafirlerini güldürmek zorunda kalmaktadır

Oysa içi acı yaşamaktadır

Çünkü hayat bir taraftan acımasızca devam etmektedir

Metin öğretmen çok kötü bir anında yakalanmış olmalı ki çektiği tüm ıstıraba rağmen yine de o kızın hevesini kırmayabilirdi.

Hayat böyle bir durum evdeki hesap çarşıya hiç uymaz

O kızı o dertten koruma içgüdüsü ile git başımdan diyerek kırıcı davranmıştır

Bu yaşanmışlığı tekrar okumak güzeldi

Saygilarimla öğretmenim


    [ Cevap yaz ]    

18 Kasım 2018 Pazar 19:05:58

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Bir Öğretmen biraz zor yazar okuduğu ile ilgili...
Çünkü benzer durumlarla karşılaşmıştır... Kimi müzik, kimi edebiyat, öykü, şiir... Kimi resim... Hatta yabancı dil, matematik...
Öğrencilik hayatımızda örnek aldığımız ve benzemek istediğimiz mutlak bir ya da birden fazla öğretmenimiz olmuştur.. Ders almak biraz uzak bir ihtimaldir çoğu kez... Ama "özenmek", ben de "onun gibi olabilir miyim" dediğimiz çok olmuştur!

Müzik Öğretmeninin "amansız bir hastalığa yakalanması" ile keman arasında bir bağ kurması ilginç...
Kemanın hüzün vermesi, hüznü etkinleştirmesi ve yayması ise akla yakın...
Öğrencisine karşı davranışı duygusal bu yüzden.. Anlaşılamaması da gayet doğal..

Yine etkileyici, sürükleyen bir deneme/nesir..
Becerinizin yüksekliği de alıştığımız biçimde..
Tebrikler Serap Öğretmenim..


    [ Cevap yaz ]    

Gülüm Çamlısoy  | Gülüm Çamlısoy
18 Kasım 2018 Pazar 18:09:47


yaralanmak ve yaralamak.
sebepsiz de olabilir çoğu zaman.
hayatın sunumunda nedir ki gerçeğin ve yanılgının karşılık bulduğu?
kutluyorum kaleminizi.
sevgilerimle.


    [ Cevap yaz ]    

Serap IRKÖRÜCÜ  | Serap  Irkörücü
18 Kasım 2018 Pazar 16:13:13


"hiçbir şey göründüğü gibi değildir."... İşin özü bu... Çok haklısınız....

Yaşadıkça görüyoruz bir önceki kanılarımızın eğriliğini, doğruluğunu ne yazık ki!... Buna rağmen hep yargılıyoruz bir şeyleri.... Hayat bu demek ki!... :)))

Belki!... Ama yaşamında önemli değişikliklere neden olduğu da bir gerçek!...

Çok teşekkür ederim içten değerlendirmeniz için Filiz Hanım...

Sevgilerimle...

Serap IRKÖRÜCÜ tarafından 11/18/2018 4:32:15 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

18 Kasım 2018 Pazar 16:05:21


ne yazık ki hiç bir şey göründüğü gibi değildir, Ancak bunu biliyor olsak bile zaman zaman kontrolden çıkabilen duygu ve düşüncelerimiz olabiliyor, oluyor.
kimi zaman karşımızdakine sormamış gereken soruları kendimize sorup kendi kendimize cevaplıyor atacağımız adıma ket vuruyoruz. O küçük kız nereden bilebilirdi ki belki bilmemesi çok daha iyi olmuştur


kutlarım, sağlıkla kalın


    [ Cevap yaz ]    
GİT BAŞIMDAN! başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
18.11.2018 14:48:24
Toplam 10 yorum yapıldı
617 çoğul gösterim
433 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.