Çirkin ve zarafetten yoksun bazı kadınlar, gerektiği gibi övmesini bildiklerinden, ömür boyunca sevilmişlerdir. ANDRE MAUROIS [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Bir Yürek Hikayesi

Bir yürek olmalıydı; sevgiyi gönül teknesinde yoğuran ,efil efil adamlık kokan,sevdiğini yaradan için seven,verdiğinde diğer eli titremeyen,damlada derya olan bir yürek.

Adımlarını muhabbetten yana atan,konuşurken tartısını dengede tutan,dinlerken muhatabının yüzüne bakan,asla sahte gülmeyen bir yürek.Komşusuna,arkadaşına ısmarladığı çayına şekeriyle birlikte,güleryüzünü de katan,buram buram anadolu, safiyane köy kokan bir yürek.

Lügâtta sayfaları karıştırırken mütevazılıkta ismi yazan bir yürek.Temizlik adına nereye baksan o demeliydi,işte o baktığın,aradığın yürek o demeliydi.Silueti köşede görününce ay doğmalı sokağa,can gelmeli kaldırımlara, küt küt atmalı mavi panjurlu viran evlerin kalbi.Selam deyince, selama durmalı ahali,bir bir musafahalar rast makamında korolaşmalı,loş lambalı sokak ortasında.

Akşam’ın gurubunda,kan gelmeli soluk benizlere,iftar sofrasını bekleyen oruçlu ağızların rayihası vurmalı gönüllere.O yürekte Rabbimin korkusu olmalı,her dem korkudan,edebe mugayir korkudan yorulurcasına atan bir yürek.

Evet bir anı o’nsuz olmamalıydı.Yüreğine nedâmet tozu bulaşmamalıydı.Merhamet damlaları,dostluk başaklarını doyuruncaya,güneşi olup sarartıncaya kadar vurmalıydı.Başaklar sofralarda lokma lokma helâle doymalıydı.Gönül evi musıkîye, imsâk vakti sabayla uyanmalı.Bismillah deyip sağından kaltığı yatak ahirde ona şahitlik etmeliydi.Salât uykudan hayırlıydı çünki.Güneş doğmamalıydı ondan önce,o güneşe kalk demeliydi elleri gökyüzünde.

Rabbine yalvarırken şahidi olmalıydı.Bir mü’minin duasına şahitliğin sıcaklığıyla erimeliydi koca güneş.

Çünki Rabbi ona; "Andolsun ki; eğer sizler hiç günah işlemeyen bir kavim olsaydınız sizi yeryüzünden siler, yok ederdim. Yerinize günah işleyen bir kavim yaratırdım ki onlar günah işlesinler ve benden af dilesinler, ben de onları affedeyim" yine "En sevdiğim şey günahkâr kulumun bana yalvarmasıdır,bundan büyük zevk alırım " diye buyuran bir Allah,"Beni unuttukça yine bana dön diyor" İstediği tek şey beni sev diyor.

Çünki, O yüce Mevlam çok kıskanır kulunu,başkasını sevme yalnız beni sev diyor o kadar,eğer birini seveceksen de benim için sev diyor.

İşte sevi de olalım,sevici olalım,sevilen olalım.Allah’ın seni ne kadar sevdiğini bilmek istiyorsan; sen O’nu ne kadar seviyorsun kendi kalbine bak.
Unutma mü’min ümitle ümitsizlik arasındadır.Allah korusun ikisinden birinin aşırısı inşanı şeytanın yoluna iter.

O yürek,bütün bunları seher vakti,üveyiklerin kanadında dostlarına dalga dalga yayar ve selamını yollardı...

Gelin ,ümitsiz olmayalım. Sevelim diyordu o yürek.

Sevin,sevin,sevin diyordu.

Bu yol sevgi yoludur.O yürek bu yolun çilekeş kuludur;diyordu.

Sevgi dolu tüm yüreklere,sevgi dolusu muhabbetler olsun.

Etiketler: sayfam ,
Bir Yürek Hikayesi başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

Bir Yürek Hikayesi başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
13.1.2018 12:23:57
Toplam 0 yorum yapıldı
167 çoğul gösterim
158 tekil gösterim