Kötülük etmeden pişman olmanın en iyi şekli, iyilik etmektir. BRETONNE [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

YASAKLAR

“Ankara Valiliği’nden LGBTT etkinliklerine süresiz yasak”
Bu başlığı okuduğum da gerekçelerini yani haksız gerekçelerini tahmin etmeme rağmen yine de detaylıca okuma gereği duydum. Okuduğum da yanılmadığımı gördüm.
Gerekçe olarak toplumsal duyarlılıklar, kamu güvenliği, genel sağlık ve ahlakın korunması gösterilmiş.
Sanıyorlar ki yasaklarla sınırsız güvenlik için de olacağız. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur düşüncesiyle vücut bütünlüğü sağlanmış olacak, her gün cinnet geçirenlerle iç içe yaşadığımız bir ortam da. Dejenere olan ahlak anlayışı yasakla beraber ani bir dönüşle terbiye edileceğini düşünüyorlar.
Bilmezle ya da bilirler de işlerine gelmez. Toplum da ki kötü koşullar olumsuzluklar yasaların işlerliğinin olmaması, eğitimsizlik ve daha pek çok faktörler sonucu ortaya çıkmakta olduğuna aldırmazlar. Hayatımız da ki ve toplumdaki olumsuzlukları yasaklarla çözmeye çalışırlar. Sistemler, devletler ve Hükümetler, kendi haklarını güvence altına almak için koruyucu yasalar, halkın haklarına yasaklar koyarlar.
LGBTT (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel veya travesti) kuruluşu, simge olarak kullandığı bayrak altı renkten oluşmaktadır. Onurun, umudun ve farklılığın sembolü gök kuşağı bayrağı Amerikalı eşcinsel aktivist Gilbert Baker tarafından 1978 yılın da sekiz renk olarak tasarlanmış. Daha sonra altı renge indirgenerek LGBTT’ lerin sembolü haline gelir.
Bayrakta bulunan her rengin bir anlamı ve değeri vardır. Canlı pembe seksi, kırmızı yaşamı, turuncu şifayı, sarı güneşi, yeşil doğayı, turkuaz sanatı, çivit mavisi uyumu, mor da ruhu temsil ediyor.
Hayatın her alanında nefreti değil yaşamı ve özgürlüğü savunacaklarını, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, etnisite ve sınıf kaynaklı bütün ayrımcılıklara karşı mücadele etmeyi amaç edinen bu kuruluşun; toplumun ahlakını bozacağını güvenliğini tehdit edeceğine kim inanır.
Simgesi gökkuşağı olan yaşamı anlatan, umdun renkleri olan bu kuruluşun etkinliklerine yasaklar kondu.
Şimdi bu yasaklar sonucu:
Her gün yaşanan onlarca tecavüz ve tacizler azalacak mı?
Her gün öldürülen kadınların sayısın da azalma olacak mı?
Alabildiğine çoğalan hırsızlık ve gasp vakaları son bulacak mı?
Sokaklar da yatıp kalkanlara sahip çıkılacak mı?
İşsizlik azalacak mı?
Ötekileştirilenler güven de olacak mı?
…….ve daha pek çok sorun yasaklarla çözülecek mi?
Tabi ki çözülmeyecek yıllarca yasaklı bir ülkede edinilen deneyimlerden biliyoruz.

Etiketler: sayfam ,


21 Kasım 2017 Salı 12:48:47


Doğru yasalar çıkarılmadığını ve işlevsel hale getirilmediğini ve her şeyin yasaklarla çözülmeye çalışıldığını anlatıyorum.

Kokun tarafından 11/21/2017 11:52:30 AM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

21 Kasım 2017 Salı 12:03:42


" Bilmezler ki ya da bilirler de işlerine gelmez ne kadar olumsuzluk varsa doğru yasaların işler olması sonucu değil, yasakların sonucun da ortaya çıktığını."

ne yani, simdi birileri hirsizlik yasak oldugu icin mi hirsizlik yapiyor veya hirsizlik yasak olmasa bir sey calmayacak? veya sirf cinayet yasak oldugu icin adam olduruyor? Sizin anlayisiniza gore, cinayet yasak olmasa kimse kimseyi oldurmeyecek....

Umarim yazdiklarinizi ben yanlis anladim....    [ Cevap yaz ]    
YASAKLAR başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
21.11.2017 10:28:45
Toplam 2 yorum yapıldı
287 çoğul gösterim
258 tekil gösterim

Diğer Makaleleri

Diğer Yazıları
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.