Biz böyle eğilmezdik çocuklar olmasaydı... B.Necatigil [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

UMUDUMU DOLUNAYA BAĞLADIM BU GECE

UMUDUMU DOLUNAYA BAĞLADIM BU GECE

Tam zamanında geldin dolunay. Boşuna dememişler kul sıkılmayınca hızır yetişmez diye.Tüm umudumu sana bağladım dolunay. Öyle bir etki yarat ki bizim toplumun ve ülkenin üstünde yeni doğmuş bir bebeğin saflığı temizliği ve masumiyetine geri dönsün bir gece içinde.

Nasıl olur deme. Olur, olur hem de bal gibi olur. 15 Temmuz gecesi neler oldu ülkede bir bilsen.Küçük kıyamet değil büyüğü koptu. Her şey alt üst oldu. Ülke yangın yerine döndü. Dünyada bir eşi daha görülmemişti.

Bu olağanüstü bilgi ve gelişmişlik çağında adeta mucizeler üreten insanoğlu hala kendi akıl yolunu bulamamış ve hala kendi psikolojisini çözememiş ve hala istikbalini fallara yıldızlara ve kadere terk etmiş.

Bu gece gerçekleşecek olan Süper Ay, son 70 yılın en yakın dolunayı olacak. Bu nedenle ortalamadan yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünecek olan Ay’ı, 25 Aralık 2034’e kadar bir daha bu kadar yakından görmeyeceğiz. Peki Ay’ın bu hali ruh halimizde bir değişikliğe neden olacak mı? Olumsuz durum ve olayların gerçekleşeceğinden korkmak gerekiyor mu? Bu inanış nereden geliyor?

NASA’ya göre bugün gerçekleşecek olan dolunay sadece 2016’nın değil, aynı zamanda 21. yüzyılın en yakın dolunayı olacak. Daha büyük ve parlak olarak görülecek. Ay’ın bu hali bazı korkuları ve soruları da beraberinde getirdi. Depremlere neden olacağını düşünen de var, insanoğlunun bambaşka bir varlığa dönüşeceğine inanan da… Bugün bile birçok insan dolunayın mistik güçlerinin insanlarda psikiyatrik rahatsızlıklar, intiharlar, cinayetler, acil servislik vakalar, trafik kazaları, spor müsabakalarında kavgalar, köpek ısırmaları ve bunlara benzeyen bazı garip ve olağan dışı davranışları ve olayları tetiklediğine inanıyor.


Etiketler:


kamil karaağaç  | kamil karaağaç
14 Kasım 2016 Pazartesi 18:15:58


kalemin var olsun yazar ve şaairem


    [ Cevap yaz ]    

kadiryeter  | KADİR YETER
14 Kasım 2016 Pazartesi 17:34:11


Dük akşam, dolanaya dikkatlice baktım; bir gün öncesinde, kuzeye bakan tarafından bir tırnak kalınlığında karanlık vardı... sanırım, saat: 22.15 İdi baktığımda...

Dolunayın Hollandalılar için deniz seviyesinin yükselmesi demek olduğunu biliyorum.
Denize seviyesine etkisi olan bir gücün bilemediğimiz diğer etkileri olabileceği akıldışı olmasa gerek!?.

Hatırlattığın için teşekkür ederim... bu akşam, Trabzon'da gece gökyüzü berrak olacağını düşündüm.

Depremler için(anlık ve geniş bilgiler): http://www.deprem.gov.tr/

kadiryeter Kadir Yeter. 14 KASIM 2016 Pazartesi. TRABZON.

w.edebiyatdefteri.com/159248-umudumu-dolunaya-bagladim-bu-gece/
DEVRİM DENİZERİ'NE


    [ Cevap yaz ]    
UMUDUMU DOLUNAYA BAĞLADIM BU GECE başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
14.11.2016 16:49:54
Toplam 2 yorum yapıldı
578 çoğul gösterim
556 tekil gösterim