Büyük olma yolundaki ilk adım, dürüst olmaktır. (S. Johnson) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

KEMO & RADYOTERAPİ 21. GÜN:

KEMO & RADYOTERAPİ 21. GÜN:


Zorlu bir sürecin son haftasına girdim. Yedi gün daha ışın tedavisi göreceğim ve bu süreç tamamlanmış olacak. Daha sonra elbette rutin kontroller yapılacak.
Yazın boğucu sıcaklarından bir kez bile denize girememek ne kadar sıkıcı bir durum, bunu Akdeniz çocuğu olanlar çok iyi bilir.


Işın tedavisinin beni en çok etkileyen yanı, iştahsızlık, bağırsaklarda ve midede gaz ve şişkinlik yaratması ve mide bulantısı yaratması biçiminde oldu.
Ağzımın tadı iyice bozuldu sanki ve bazen hiçbir şey yemek istemiyorum. Daha çok ekşili ve acılı canım istiyor sanki. Fakat bunlar da yasak. Buna rağmen ara sıra turşu yedim. Sirkeli ve sarımsaklı salatalar yedim. Bugün pazardan kızılcık aldım, mayhoş bir ekşiliğe hayır demiyor dilim.


Tüm bu olumsuzluklara rağmen tedavi sürecini oldukça başarılı atlattığımı söylemeliyim. Doktorlarım da bunu onaylıyorlar zaten. Bugünkü kontrol amaçlı yaptırdığım kan tahlilleri de normal sayılır, minimal yüksek çıkan değerler de herkeste olabilecek yükseklikler ve hele hele böyle bir zorlu tedavi sürecinin son günleri için oldukça iyi değerler.
Bir de şunu öğrendim: İnsan sıcakta terleyince, tenindeki kir yumuşar, eliyle dokunsa bile kese ile sürtülmüş gibi kir çıkar, fakat Kemoterapi & Radyoterapi sürecinde insanın teninden sadece kir değil, kirden daha çok, ölmüş olan vücut dokuları kir gibi ele gelip dökülüyor. Bunu bilmeyen birisi ne çabuk kirleniyor bedenim diyebilir. ayrıca alınan ilaçların zehiri vücuttan ter ile çıkarken, ilaç kokusu ile birlikte insanın teninin kokusu da değişiyor ve bu koku çok çabuk ter ile giysilere bulaşıyor. Bu nedenle sık sık giysi değiştirmek ve banyo yapmak zorunlu hale geliyor.

Aşırı sıcak havalarda vücudum ilaçları tolore etmekte elbette daha fazla zorlanıyor. Bu nedenle ilaç almadığım hafta sonlarında serin ortamlara yaylalara kaçmak tedaviye kolaylık sağlıyor.

İnsan neden kanser olur; bunun çok çeşitli nedenleri var sayılamayacak kadar çok hem de. Biyolojik faktörlerin yanı sıra psikolojik faktörler buna bir de sosyal ve sosyoekonomik faktörleri de eklemek gerekli.Son günlerde hastanede kanserli hasta sayısının giderek arttığı hissine de kapıldım, çünkü, yeni yeni yaşlı ve gepegenç hastalar ile de karşılaşıyorum.


İçinde bulunduğumuz toplumun sosyoekonomik koşullarının oldukça kanserojen olduğunu söylemek hiç de yanlış değil; baskı, zulüm, işkence, adaletsizlik, soygun, sömürü, terör ve sonuçları, vurdumduymazlık; duyarlı bir insanın kolay kolay içine sindirebileceği şeyler değil ve bu durum karşısında düşünce özgürlüğüne, basın özgürlüğüne getirilen sınırlamalara tanık olmak insanı bir kez daha çıldırtıyor; BİR TOPLUM HIRSIZLARIN YÜZÜNDEN KANSER OLUYOR!


Fakat onurluca direnmek gerekli, yaşamayı en çok hak eden insanlar haksızlığa tahammülü olmayan insanlardır.


Sonuç olarak bu zorlu sürecin bitimine çok az bir zaman kaldı. Toplam 7 gün daha ışın alacağım. Araya Kurban Bayramı tatili girecek ve aletin arızalanması gibi aksilikler olmaz ise 29 Eylül son olacak.
Şayet turizm sezonu düzgün gidecek olursa Ekim ayında çalışmaya başlamak ümidiyle, tüm doktorlarıma, arkadaşlarıma, dost ve akrabalarıma selam ve sevgilerimi sunarak, hepinize mutlu bayramlar dilerim.


Sağlıcakla esen kalınız.Şaban AKTAŞ
17.09.2015


Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

Şaban Aktaş (Homerotik)  | Şaban Aktaş
22 Eylül 2015 Salı 09:35:56


Sevgili can dostlarım;
sayfamı ziyaret ettiğiniz ve bana sağladığınız moral desteğiniz için candan teşekkür ederim hepinize.

Burada yazılanlara ek olarak dün gelişen durumla ilgili bilgiler vereyim. Tedavi sürecinin iyi gitmesi halinde Radyoterapiye ek olarak 2 ya da 4 kürlük damardan 21 gün arayla Kemoterapi verilmesi 24 Temmuz günü verilen ve belirlenen tedavi raporunda belirtilmişti. O nedenle tedavi sürecim uzayacak ve 4 kür daha kemoterapi ağızdan ve damardan devam edecek. Böylece süreç uzayacak fakat yapılanlar daha da iyi olabilmem amaçlı elbette.

Burada vurgulamak istediğim husus, her kanser hastasının durumu farklı, bu durum, yaş, hastalık bölgesi, yayılma riski, hücre tipi, hastalık evresi gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik arzediyor.

Benim durumum lokal ve erken evre olarak değerlendirilen türden. Hücre yapısı açısından da tek tek üreyen ve üreme hızı yavaş olan Adeno tipi kanserli hücrelerin yarattığı bir tömörden kaynaklı idi. Bu tümör erken evrede yapılan bir operasyon ile kesilip alındığı için ve karın zarında lenf nodları sıyrılarak alındığı için uygulanan tedavi yöntemi de ''Lokal bir tedavi biçimi'' . Bu nedenle sadece o bölgeye yönelik Radyoterapi ve kemoterapi uygulaması ile hedefe varmaya çalışılıyor. Bu durumda tedavi süreci Xelado adı verilen kemoterapi ilacı + Radyoterapi biçiminde planlandı; + 4 kür toplardamardan Portkateter yoluyla ve aynı zamanda ağızdan tabletler ile verilen kemoterapi ardından Radyo terapi ve ağızdan tablet ; bu sürecin iyi tolere edilebilmesi sonucunda yine ilk safhadaki ağızdan ve damardan müşterek kemoterapi uygulamasıyla sonuçlanacak.

BEN DAHA EVVEL BU AYIN SONUNDA BİTECEK DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜM. OYSA TEDAVİ SÜRECİ İYİ GEÇMESİNDEN DOLAYI İLAVE 4 KÜR DAHA KEMOTERAPİ VERİLMESİ UYGUN GÖRÜLDÜ. ( DÜN DOKTORUM Doç. Dr. DENİZ ARSLAN bey böyle karar verdi...)
Bu demekki 4 x 21= 84 gün daha ağızdan tablet ve dört defa da damardan kemoterapi uygulanacak, süreç Kasım sonuna sarkacak.

Dün yine iştahsızlık ve kilo kaybı nedeni ile Doktorlarımla görüştüm. İştah arttırmak için yeni bir ilaç aldım. Fakat bu ilaçları dikkatli kullanmak gerekli, örneğin kan pıhtılaşması olan birisi için ölüme varan riskler bile ortaya çıkabilir. Bu nedenle kardiyolog ile yeniden görüşmem gereken bir durum da ortaya çıktı. Zayıflamanın nedeni Radyoterapinin iştahı kesmesi ve mide bulantısı nedeniyle za yemek yiyebilmem. Şu an 72 kilo net vücut ağırlığı var. Bu ağırlık tedaviye başlangıç sürecinde 75 idi, ondan iki ay evvel 84 idi. Fakat tüm bunlara rağmen tedavinin oldukça başarılı ilerlediğini söylemek mümkün.

Dünden beri iştah açıcı almaya başladım ve bugün düne göre daha da iyiyim. Merak etmeyiniz başaracağım.
Kendinize çok iyi bakınız, '' vatan sıhhate benzer, değeri kaybedlince anlaşılır diye bir söz var.

Hepiniz sevgiyle esen kalınız sevgili dostlar...

Sağlıcakla.

Şaban Aktaş
22.09.2015


    [ Cevap yaz ]    

19 Eylül 2015 Cumartesi 11:20:47


tekrar geçmiş olsun hocam...


    [ Cevap yaz ]    

Çiğdem P. Yüksel  | Çiğdem  Parlayüksel
18 Eylül 2015 Cuma 14:59:15

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Sevgili Kalem Dostum, yaşadıkça insanın başına her şey geliyor. Hastalıklarsa en sık rastlananı. Hele ki kanser, artık öyle sinsice sindi ki aramıza. Nerdeyse her üç kişiden biri aynı ya da benzeri nedenle cebelleşiyor.
Ama sen tanıdığım insanlar arasında en güçlü, en gerçekle yüzleşebilecek ve onunla mücadele edebilecek yapıdaki ender kişilerden birisin. Rabbim gerçekten dağına göre kar veriyor. Senin bu zorlukları aşıp, eski sağlığına kavuşacağına gönülden inanıyorum.
Acil şifalar ve mutlu bayramlar sizlerle olsun.

Yazı teknik olarak da, anlam ve içerik olarak da güne düşürülmesi bakımından isabetli olmuş. Seçki kurulunu bu konuda ayrıca kutluyorum.
Sevgiler Selamlar..


    [ Cevap yaz ]    

Gülşah Dağlı  | Gülşah Gayret
18 Eylül 2015 Cuma 14:54:01


Size ve aynı hastalıktan müzdarip tüm insanlara geçmiş olsun.allah acil şifasından versin '' ya şafi '' adıyla. bu kadar duru bu kadar net anlatmanıza hiç şaşırmıyorum. bu yürek güzelliğinizdensevgiler , tebrıkler


    [ Cevap yaz ]    

Yahya Oğuz  | yahya oğuz
18 Eylül 2015 Cuma 14:19:38


tüm gönlümle acil şifalar diliyorum. moralinizi hep yüksek tutun. çok güzel şeyler de oluyor, gelecek çok daha güzel olacak. sağlıcakla kalın


    [ Cevap yaz ]    

Ayşegül AKDAĞ BARUTÇU  | Ayşegül Aktağ
18 Eylül 2015 Cuma 14:02:30


Sizin için dua edeceğim; Allah acil şifalar versin.
Ne olursa olsun moralinizi yüksek tutmaya çalışın. Umarım en tez zamanda başarıyla atlatırsınız.
saygı ve selam ile,


    [ Cevap yaz ]    

18 Eylül 2015 Cuma 12:10:30


Dostum geçmiş olsun...Acil şifalar diliyorum...Asla moralinizi bozmayın...RABATLI


    [ Cevap yaz ]    

18 Eylül 2015 Cuma 12:10:29


Dostum geçmiş olsun...Acil şifalar diliyorum...Asla moralinizi bozmayın...RABATLI


    [ Cevap yaz ]    

halilşakir  | Halil Şakir TAŞÇIOĞLU
18 Eylül 2015 Cuma 11:50:41


Allah'ımdan acil şifalar diliyorum...geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, selam ve saygılar sunuyorum...


    [ Cevap yaz ]    

Göktürkmen  | Ahmet Kutlu Ayyüce
18 Eylül 2015 Cuma 10:58:31


Esenlik ve tam iyiliik hali niyaz ediyorum. İyi bayramlar dilerim hocam, saygılar.


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
KEMO & RADYOTERAPİ 21. GÜN: başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 18.9.2015 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
17.9.2015 18:06:45
Toplam 14 yorum yapıldı
947 çoğul gösterim
875 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.