İki şey insanı çileden çıkarır; söylenecek yerde ağız açmamak; susulacak yerde lakırdı etmek. SADİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Sorgun Kapaklı Köyünde Şenlik Vardı

Sorgun Kapaklı Köyünde Şenlik Vardı

Sorgun Kapaklı Köyü Şenliği Muhteşemdi!...

Sorgun’a bağlı Kapaklı Köyü’nde düzenlenen şenliğe halk yoğun ilgi gösterdi.
Kapaklı Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen şenlik köy meydanında gerçekleştirildi.
Dışarıdaki köy halkını buluşturma ve kaynaştırma şenliğinde aşıklar ve Yozgatlı şairler birbirinden güzel türkü ve şiirlerle davetlilere güzel bir gün yaşattılar.
Şenliğe; Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Sorgun eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçarslan, Sorgun Yazarlar Aşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Durali Doğan, Yozgat Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın, Aydıncık Eski Belediye Başkanı Ahmet Demirel, Çiğdemli Belediye Başkan
İsmail Biçer, Karakız Belediye Başkanı Durmuş Erdal, Araplı Belediye Başkanı Osman Torun, Sorgun Şoförler Odası Başkanı İsmail Kaplan,dernek yönetim kurulu üyeleri ve köy halkı katıldı.
Şenliğin açış konuşmasını dernek başkanı Hacı Yiğid yaptı. Yiğid “Birincisini gerçekleştirdikleri şenliğin amacının; köy halkı ile dışarıdaki hemşehrilerini buluşturmak ve hasret gidermek, birlikte eğlenmek, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek köylülerimizi bir araya getirerek buluşma ve kaynaşmalarını sağlamak olduğunu” kaydetti.
Kapaklı köyü doğumlu olan Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan’da yaptığı konuşmada “Böyle buluşmalar yeni ve eski neslin bir araya gelmesi bakımından çok önemli. olduğunu, halkın hasret giderdiğini, böyle güzel etkinliklerin her yıl tekrarlanması gerektiğini’’ söyledi.
Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, köy muhtarı İlhami Ekinci, SOYAŞAD başkanı Durali Doğan, YOŞAYDER Başkanı Ahmet Sargın’ın selamlama konuşmalarından sonra aşıkların ve şairlerin programına geçildi.
Yozgat’ın güleryüzlü başarılı sunucusu Yasemin Doğru’nun sunduğu şenlikte türküler söylendi, şiirler okundu, bağlamalar çalındı, halaylar çekildi.
Sivaslı Aşık Gülçınar, Karslı Aşık Behrami, Çorumlu Aşık Gülsüm, Aşık Rıza Kaygısuz’un birbirinden güzel söylediği türküler, Gülçınar- Behrami atışmaları izleyenlerden büyük alkış aldı. Şair Hüseyin Adak, Mehmet Ali İlbaş, Mustafa Köksal, Hüseyin Gök şiirleriyle şenliğe renk kattılar. Şenliğe bayanların ilgisi de yoğun oldu.
Şenlik meydanında davul zurna eşliğinde toplu halay tutan Kapaklı köyü halkı ve davetliler geniş bir halka oluşturarak gönüllerince eğlendiler.
Akşam saatlerine kadar devam eden şenlikte davetlilere kavurmalı bulgur pilavı, ayran ikram edildi.
Haber: Durali Doğan / Sorgun

Sorgun Kapaklı Köyü Şenlikleri


Ahmet Sargın

Hafta Sonu Sorgun Kapaklı Köyü Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneğinin 1. Köy Şenliği vardı. Şenliğe Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Çiğdemli Belediye Başkanı İsmail Biçer, Karakız Belediye Başkanı Durmuş Erdal, Araplı Belediye Başkanı Osman Torun, Sorgun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Sorgun Belediye Meclis Üyesi İsmail Kaplan ve Murat Gürbüz katıldılar.

Ayrıca şenliğe katılanlar arasında: Sorgun Şairler Yazarlar Derneği Başkanı Gazeteci, Şair Yazar Durali Doğan, Yozgat Şairler Yazarlar Derneği adına ben, Aydıncık Eski Belediye Başkanı Ahmet Demirel, Sorgun Eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçaslan katılımcı konuklar arasındaydı..
Kapaklı Köyü Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Yiğid, Köy Muhtarı İlhami Ekinci, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Osman Bolat, Yusuf Keskin, Ali Arslan ve Mustafa Bolat davetlileri güler yüzle karşılayarak şenliğin coşkulu geçmesi için büyük emek ve çaba sarf ettiler. Hepsini kutluyor başarılarının daim olmasını diliyoruz…

Kapaklı Köyü Şenliğine katılan aşık ozan dostlarımız: Aşık Gülçinar, Aşık Berhami- Berham Akdemir, Aşık Gülsüm Kahraman, Aşık Rıza Kaygusuz, Şair Yazar Durali Doğan, Şair Mehmet Ali İlbaş, Şair Hüseyin Adak, Şair Hüseyin Gök ve Şair Mustafa Köksal şenliğe katılarak türküleri ve şiir yorumlarıyla Kapaklı Köyü şenliğine renk kattılar. Programın Sunuculuğunu da Yozgat’ın sevilen sunucusu Yasemin Doğru yaptı…

Sorgun Kapaklı Köyüne kış döneminde gitmiş, okulda güzel bir etkinlikte buluşmuştuk… Orada Hacı Beye ve dernek yönetimine tavsiyemiz olmuştu..Bu şenliği köyünüzün tanıtımı adına geniş tutun ve yaz döneminde tüm köylüleri bir araya getirin demiştik.

Gördük ki, tavsiyemiz yerine getirilmiş ve çok güzel bir etkinlik düzenlenmiş. Emeği geçenleri tebrik ediyor başarılar diliyoruz.

Dernek Başkanı Hacı Yiğid beyin davetini aldıktan sonra yoğun işlerime rağmen bu şenliğe katılmak üzere yola çıktım. Sorgun da Durali Doğan Hocam ve ekibiyle buluşup aynı araçla Kapaklı Köyüne geçtik. Şenlik alanı olarak köy harman yeri seçilmiş.

Çocukluğumda harman yerinde yapılan şenlikleri hatırladım..At yarışlarını, cirit oyunlarını, Güreş Müsabakalarını, Camız Vuruşturma gösterimlerini hayal ettim. Köy odalarında devam eden tartışmaları, münakaşalarını hatırladım. Bir süre Unutamadığım o güzel anılarla dertleştim.

Çok güzel bir organizasyon planlanmış.Tüm köy halkının yanı sıra çevre köylerden ve Sorgun dan gelenler de vardı. Yoğun bir araç trafiğinin yaşandığı alanda çadırlar kurulmuş köy halkı seferber olmuştu. Konuşmaların ardından Türk Milletinin şenlik geleneğinin ikramı kavurma ve bulgur pilavı ikramı yapıldı.

Sonra eğlence programı başladı. Aşıkların güzel türküleriyle coşan Kapaklı Köyü sakinleri şairlerin şiir yorumlarıyla da coşkulu heyecanlı anlar yaşadılar. 1. si düzenlenen Kapaklı Köyü Köy Şenliği çevre köyler için de sanırım örnek bir program olmuştur…

Köy ve kasaba şenliklerini neden önemsiyoruz? Köylerimiz artık boşalmaya, dağılmaya başladı ve insanlar arasında ciddi küskünlükler oluştu. Kaynaşmayı birlik ve beraberliği yeniden tesis etmeyi hedeflediğimizden bu programları önemsiyoruz ve destekliyoruz. Bunu belirtmek istedim. Dağılan, köyden uzaklaşan ve akrabalarından kopan insanları toplamak, şenlikte buluşturmak ve kaynaştırmak çok güzel bir hareket olsa gerekir, öyle değil mi?

Evet Hacı Yiğid Bey kardeşimde böyle yaptı köylülerini bir araya getirdi ve güzel bir birliktelik yaşattı..Köy halkı da ona destek olup unutulmaz bir an yaşadılar.

Ne hoş ne güzel bir etkinlikti… Hacı beyi ve dernek yönetimini, emeği geçen tüm Kapaklı Köyü sakinlerini tebrik ediyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Hayırlı olur ve devamı gelir inşallah.. Tebrikler Hacı Bey, tebrikler Kapaklı Köyü Sakinleri…

Ahmet SARGIN
Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı


Etiketler:


Yıldız Toksöz  | yıldız toksöz
4 Temmuz 2013 Perşembe 19:25:39


Sorgun'a yakışır bir şenlik olmuş.Emeği geçenleri biz de kutluyoruz.
Saygılar.


    [ Cevap yaz ]    

4 Temmuz 2013 Perşembe 18:55:48


Ahmet Hocam yüreğinize ve emeklerinize binlerce teşekkürler. Şiir, edebiyat ve toplumsal kaynaşma adına yaptığınız kültürel etkinlikleri yakından, ilgiyle izliyorum. Keşke Yozgat'a gelebilseydim Hocam. İnanınız gelmeyi çok isterdim, ama maalesef gelemiyeceğim. Biliyorsunuz annemin rahatsızlığı nedeniyle....

İnşallah seneye kısmet olur Hocam.

Güzel yazınızı da can-ı gönülden tebrik ederim.

Selâm ve saygılarımla...


    [ Cevap yaz ]    
Sorgun Kapaklı Köyünde Şenlik Vardı başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
4.7.2013 11:00:25
Toplam 2 yorum yapıldı
1869 çoğul gösterim
1848 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.