Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

DOSTÇA SÖYLEŞİLER

DOSTÇA SÖYLEŞİLER

Söz vardır doğura güneşi,söz vardır pişire aşı,söz vardır kaldıra leşi.Söz vardır alevlendirir ateşi.Söz vardır sizi vezir eder,söz vardır rezil eder.insanı.
Dilimizden dökülenlerin kaynağı ise tektir aslında. O kaynak beyindir. İnsanların duygularını şekillendiren,değer yargılarının oluşumunu yönlendiren mekanizma da beyindir.
Herkesin yüreğinde; ilk anda bile olsa farklı çağrışımlar uyandıracak birkaç sözcük işte sizlere: Aşk ,sevgi arkadaşlık,dostluk,içtenlik,eş,evlilik,kadın,erkek vs vs
Hepimiz, kendimize göre düşünüp kendi duygularımıza egemen olmaya çalışarak (bazen de esir kalarak) uzun ince bir yolun yolcularıyız .Bazen sonu belli olmayan maceralara açtığımız ,açabildiğimiz gönül kapılarımız olsa da her yeni güne yoğun duygularla uyanıyor olmaktan istesek de kaçamayız.
Bu yazımda sizlerle dostluk üzerine naçizane düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Elbette söyleyeceklerim bir çoğu için tanıdık gelebilir. Çünkü derler ki :’’ Yeni bir söz söyledim diyen sözlerin en eskisini tekrarlamış olur.’’ Buna bağlı olarak derim ki:
Öyle ya da böyle bir çok can için bir DOSTELİ i olabilmiş bu yüreğin sizlere yinede söyleyebilecekleri olmalı diye düşündüğüm için bu yazı ortaya çıktı.Bu tümceler o yüzden yazılıyor.
Derim ki: Dost, sevginin paylaşımın adıdır. En doğru adresidir. Olumlu ya da olumsuz her durum karşısında birlikte durabilme duygusunun, eyleminin adıdır. Aşık Veysel’ ‘’ Dost dost diye nicesine sarıldım. Benim sadık yarim kara topraktır ‘’ dizelerinde yüreklerimize düşen pişmanlığı yaşatmamaktır belki de. Pir Sultan Abdal’ın dilince dostun güllerinden yaralanmamasıdır. Dostunun derdiyle dert olabilmek,sevinciyle sevincini paylaşmaktır.Aldığımız nefes kadar hissedilebilendir dost.. Türkülerin,nice nice şiirlerin ,şarkıların,öykülerin ana temalarından biri olan bu kavramın büyük emek ,büyük yürek isteyen bir uğraş olduğu unutulmamalıdır .Dar günlerimizde yanımızda olabilendir dost.
Hep yanı başımızda duran iyi gün dostlarına ise daha çok dikkat etmeliyizi..Çünkü:Aldanışlar her zaman hüzün verir insana.Son pişmanlık değil hiç pişman olmamak gerçek amacımız olmalıdır.Zor da olsa.

Sizler bu satırları okurken bence dost………… tümcesinin tamamını kendi değerlerinize uygun sözcüklerle içinizden geçirdiğinizi hisseder gibiyim. Sizleri böyle düşünürken benim de usuma kısacık bir dostluk öyküsü düştü. Sizlerle paylaşmak istedim.
Yılanla tilki arkadaş olmuşlar. Arkadaşlıkları ilerlemiş dostuz demeye başlamışlar.Bir dost gibi davranmaya çalışarak hem de.Her yerde birlikte geçen günlerin birinde önerine bir ırmak çıkmış.Karşı kıyıya geçmeleri gereken bir anmış o an. Yılan _
_ İyi ama ben yüzme bilmem ki dostum demiş. Tilki ise:
- Sen onu düşünme biz dost değil miyiz ? Hem ben iyi yüzerim ,merak etme demiş.Dolan boynuma ben seni geçiririm .Birlikte atlamışlar ırmağın azgın sularına.Her ikisi de memmunlarmış hallerinden.Irmağın ortalarına yaklaştıklarında ise yılan tilkinin boğazını sıkmaya başlamış. Tilki?
- Ne yapıyorsun dostum diye kısık sesiyle inlemiş. Yılan :
- Ben senin uzun zamandır bu anını bekliyordum,Sen hangi dostluktan bahsediyorsun diye alaylı alaylı gülmüş. Yılanın ciddiyetini anlayan tilki aklını kullanıp:
-İyi ama biz yıllardır dostuz ,arkadaşız Madem öyle uygun gördün,karar verdin ,senin dediğin olsun .Vedalaşmadan ayrılmak istemem. Biz dostsak uzat yanağını son kez öpeyim,sonra ne istersen yaparsın ,demiş. Yılan buna kanıp yanağını tilkiye doğru uzatınca tilki kaçırmamış fırsatı.Yılanın kafasını ağzına alıvermiş.Sonu elbette ölümmüş yılanın.Geçirmiş karşı kıyıya yılanın ölmüş bedenini.. Atmış kumların üstüne dostunun leşini !!Ayağıyla düzeltmiş,doğru hale getirdikten sonra söylenmiş.DOST DEDİĞİN DEĞİL ÖYLE EĞRİ BÜĞRÜ,İşte böyle olmalı DOSTDOĞRU demiş .
Ne dersiniz? Dost dediklerinizden kaçı böyle dost doğrudur?Ya da siz dostlarınıza göre ne kadar dost doğrusunuz? Vereceğimiz yanıtlar yaşam karşısında duruşumuzun da bir göstergesi değil midir ? aslında
Sevgisiz ,dostsuz,aşksız ,umutsuz kalmayın Eğer gerçekten bir dost yüreğine yazılmayı becerebildinizse yalnız değilsiniz. Dostça kalın. Bu duygularla tüm şiir yürekli dostların yeni yıllarını da kutluyorum

Etiketler:


Kederli  | Halil Hasoğlu
29 Kasım 2015 Pazar 18:44:33


Harika bir konu, şahane bir makale...
Dünyalar dolusu kitap yazılsa, gerçek dostun manasını tam tarif etmeye yetmez.

Dost deyince, akan sular bile durur aslına bakarsak.

En zirvedeki dost ve dostluk örneğini, sevinince dünyaya sığmayacak kadar büyüten, bir avuç kalbimizi, asıl sahibi ve yaratıcı, Mevla vermiştir; anlayıp uygulayabilene ne mutlu.

Selam ve saygılar


    [ Cevap yaz ]    

Yüksel Beyocaktan  | Yüksel Beyocaktan
29 Kasım 2015 Pazar 17:32:38


Adınıza yakışır bir yazı olmuş..Çok beğendim hocam..Güzel yüreğiniz var olsun, kaleminiz daim olsun..Selam ve saygılarımla..


    [ Cevap yaz ]    

31 Aralık 2012 Pazartesi 07:56:29


Herkesten arkadaş olabilir ama herkesten dost olmaz. Dost dedigin dostununyarasını sarandır dostunun açıklarını örtendir Yardıma herkesten önce gelen herkesten sonra gidendir. güzel bir dostluk tanımlamasıydı yüreginize saglık.

saygılar...


    [ Cevap yaz ]    

Jale Keskin (Karadurmuş)  | *Jale Keskin
30 Aralık 2012 Pazar 12:08:16


Dosdoğru olmalı ve yıllar sevgiyi saygıyı tüketmemeli saygıdeğer dostum. Beğenerek okudum. Tebriklerimle.


    [ Cevap yaz ]    

Ben sana yandım  | Kelâmi  AKDEMİR
29 Aralık 2012 Cumartesi 22:15:51


GERÇEK DOSTLUKLARDA ...HARİKA DUYGULARDI YÜREĞİNİZE SAĞLIK DEĞERLİ DOST SAYGIMLA.


    [ Cevap yaz ]    

su_misali(Gülhun Ertilav)  | Gülhun Ertilav
29 Aralık 2012 Cumartesi 21:34:53

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.


dostluk

dostunun derdine de , sevincine de ortak olabilmektir

tam dosteline yakışan yazıydı

kutlarım hocam

saygı ve hürmetlerimle    [ Cevap yaz ]    
DOSTÇA SÖYLEŞİLER başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
29.12.2012 20:42:33
Toplam 6 yorum yapıldı
1509 çoğul gösterim
1378 tekil gösterim


Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.