NEDİR?

48.160 terim terim kayıtlı.

Sabetay sevi

Sabetay sevi sizce ne anlama geliyor yada size neyi çağrıştırıyor?
Sabetay sevi terimi E-Robot tarafından 7.2.2008 tarihinde ekledi.
Sabetay sevi şiirleri Sabetay sevi kitabı

Yorumlar
erdalca1980
1 Nisan 2008 Salı 21:35:51
22 yaşında Mesihlik iddiasında bulunan Musevi din adamıdır. . Yahudiliği ikiye böldü. . Bunlar dış görünüşte Müslüman veya Hristiyan, gerçekte Kabbala Musevi inancına sahip günümüze kadar gelen bir cemaattir. Halk arasında Sabetaycılık adı ile bilinir. İnananları ona Amira derler.
Şaban Aktaş (Homerotik)
31 Mart 2008 Pazartesi 22:20:19
BU KONU DA TARTIŞMA AÇILMASINI DOĞRU BULMUYORUM KAPANMASINI TALEP EDERİM:KONU TAKTİK,STRATEJİK AÇIDASN SON DERECE NAZİK VE TEHLİKELİDİR...
ALMILA KARGÜLÜ
29 Mart 2008 Cumartesi 17:33:15
Bu gün Türkiye de medya, politika ve diplomasinin en gözde keismlerinin sebataycı oldukları herkesçe bilinen birşey. Ki onlar da zaten kendilerini artık gizlemiyorlar..
Benim bildiğim Sebayatcılık yahudilikten daha tehlikelidir. Ölüm korkusu ilemüslümanım diyen bu iki dinlilerin, nüfus cüzdanlarında islam yazsa da, bir slüman edası ile camilere gitseler de, cenazelerini cenaze namazı ile gömseler de kendilerinin gizli ibadethanelerinin olduğunu bizzat sebataycı bir yayınevinin yayınladığı bir kitaptan okumuştum. O yayınevinin adını buraya yazardım ama site uygun görür mü bilemediğimden yazmıyorum.

Nüfus cüzdanlarınd a"islm" ama yüreklerinde yahudilik olan bu insnaların günümüzde ki icraatları malumumuz.
hrkes dikkatle takip ederse çok bet görebilir.

mate
29 Mart 2008 Cumartesi 02:32:56
17. yy osmanlısında izmir(agora) topraklarında bir yahudi olarak doğmuş, yahudiliği ikiye bölmüş "sabetaycılık" denen yeni bir dini akım ortaya koymuştur ki sadece osmanlıda bir milyon kişi bu akıma mensup olmuştur.Fakat sabetay sevi'nin osmanlı mahkemesinde yargılanmasının ardından müslüman olması ile bu kişilerin büyük bir kısmı yahudi olarak kalmış ve sabetaycılıktan ayrılmış sadece 200 aile kadarı müslüman olmuşlardır.(görünüşte müslüman inanışta yahudi (kabala) )
Uzun ve detaylı anlatılabilecek bir kişidir. Burada detay gerekli değildir.

Sabetaycılık günümüzde tarihi belgelerle de bilinen bir dini akımdır. Fakat bunun bazı yazarlar tarafından Selanik doğumlu "efendi" lakabı ile anılan ya da zamanında anılmış kişilere atfedilmesi bir "komik basitlikten" öte değildir.Zaten bu kişilere bakarsanız Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda da, şu zaman ve daha önceki döneminde de, adı çokca anılan siyaset ve iş adamlarının hepsi sabetaycıdır.200 aileden sadece Türkiye'de bu kadar çok ailenin türemiş olması bir yaman çelişkidir!

Benim bildiğimde yorumumda budur.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.