Türk İnkılabına Bakışlar

Peyami Safa
  5,0 / 5 1 kişi · 1 yorum · 3.744 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
799754370019
Dil:
Türkçe
Sayfa:
218 s.
Yıl:
2003

"Türk İnkılâbına Bakışlar"ın iki özelliği vardır. Birincisi inkılâp öncesi fikir cereyanlarını en gerçek kaynaklarıyla ortaya koymaya çalışmış olmasıdır. Kitaptaki vesikalardan, Atatürk inkılâbının İkinci Meşrutiyette ortaya çıkan ve müdafaası yapılan Avrupalılaşma hareketinden aynen ilham aldığı görülür.

Eserin ikinci özelliği, Türk İnkılâbının tarih felsefesi, medeniyetlerin mukayesesi, Şark (Doğu) ve Garp (Batı) mefhumlarının tahlili, İslâm Türk ve Batı düşünceleri arasındaki kaynakların müşterek oluşunu izah bakımından ilk deneme oluşudur...
(Tanıtım Yazısından)
nâ-gehân inceleme yazdı.
@n-gehn - 20 Eylül 2012 Perşembe 10:27:24
Peyami Safa bu eseri ile sadece inkılâp hareketlerine genel bir bakış açısı getirmemiş aynı zamanda tarihi bir süzgeçten geçirirken diğer medeniyetlerle kıyas yaparak Türk düşüncesi ile Batı düşüncesini bir nevi karşılaştırmıştır.

Şu bölüm bile bu kitabı okumak için kâfi derecede fikir verebilir:

“ Gözün kendi kendisini görememesi mazereti bir ayna karşısında iflâs eder . Türk milletinin kendi kendisini görmesine delâlet edecek izah aynasına sahip olmayan Türk mütefekkirleri millî meselelere sıfırı tüketmiş bir tecessüsle arkalarını dönerlerken,bize kendimizden sonra alâka vermesi lâzım gelen dünya problemleri içinde ne aradıklarını sorabiliriz.”Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.