Silinen Yüzler Karşısında Terör

Derleme Cemal Güzel
  0,0 / 5 0 kişi · 0 yorum · 257 okunma · 0 tavsiye
Kitap Künye
ISBN:
789758087532
Sayfa:
456 s.
Yıl:
2002
*vbcrlf* *vbcrlf*
Terörizm çağımızın en önemli olgularından biridir. Terör eylemleri arttıkça gerek "terör" gerekse de "terörizm" ile ilgili uzmanca çalışmalar artmakta, bu çalışmalara bağlı olarak da "terör" söylemi çeşitlenmekte olguyu tanımlayan öznelere göre farklı içerik kazanmaktadır. Sorunu çözümlemeye yönelik çalışmalar tarihsel olarak aynı olayları ele alsa da, bu olayların terörizm açısından değerlendirilişi başka olmuştur. Bir değerlendirmeye göre "terörist" olan başka bir değerlendirmeye göre "özgürlük savaşçısı"dır; birinin "meşru direniş" dediğine öteki "terörist eylem" demektedir. "Terörizm" konusunda ortak bir kavramsal çerçevenin oluşturulmaması bu tür tartışmaların sürüp gitmesine neden olmaktadır.

Elinizdeki kitap "terör" sorununu çeşitli bakımlardan ele almaktadır. Kitabın ilk bölümünde, "terörist" eylemlerin Batı'ya ya da "Batılı demokrasilere" yönelik olduğunu savunan uzmanların görüşleri vardır. İkinci bölümde, ilk bölümdeki "terör" uzmanlarının söylemlerini eleştiren, ilgili kavramları Batı'nın "propaganda amacıyla" kullandığını savunan, Batılı devletlerin, özellikle de ABD'nin "terörizm"deki sorumluluğunu öne çıkaran uzmanların görüşleri vardır. Üçüncü bölümde "terörizm"in ortak bir kavramsal çerçevesini oluşturma yönündeki felsefi çabaların örnekleri verilmektedir. Son bölüm ise hem "terörist"in hem de "teröre maruz kalan"ın psikolojisini ele alıp değerlendiren yazılardan oluşmaktadır.

"Terörizm"in, "terör"e başvurmanın gerekçesi ne olursa olsun, eylemin kendisine bakılarak değerlendirilmesi gereken bir olgu olduğu unutulmamalıdır. Ancak böylelikle göreli olduğu düşünülen "terörizm" kavramı belirlenebilir, bu kavramla da "terörizmle mücadele" ortak bir sorun olarak ele alınabilir. Bu kitap bunu yapmanın malzemesini sunmaya çalışmaktadır.
(Arka Kapak)
Silinen Yüzler Karşısında Terör Fiyatları
bkmakitap 13,71 TL Siteye Git

İnceleme Ekle Alıntı Ekle

Henüz inceleme veya alıntı paylaşılmadı.
Kitaba puan verin.
Puanınız:
Kitabı Kütüphanesine Ekleyenler
Kütüphaneye henüz ekleyen yok.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.